agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2016, 14:33   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Tek dal bırakmanız daha iyidir. Aslında çatal dalın birine tozlayıcı özellikte bir başka çeşit aşılarsanız daha güzel olur.
Çatal dalın birine tozlayıcı aşılasam aşı tutunca yine çift dal olmaz mı ?

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 00:40   #242
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Çatal dalın birine tozlayıcı aşılasam aşı tutunca yine çift dal olmaz mı ?
Aşı yaptığınız dal, zaten doğal olarak zayıflayıp yan dal haline gelecektir. Eğme, budama yoluyla zayıflamasına yardım da edebilirsiniz.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 13:59   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sayın heyyamola çok teşekkür ederim

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2016, 08:17   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Eriklerde olgunlaşmadan kızarıp dökülme

Merhaba arkadaşlar.

Japon eriği ağaçlarımın bir bölümünde erken kızarıp dökülme oluyor.
Bu sorunun yaşandığı ağaçların toprağı taşlı toprak, normal kum şeklindeki bölgelerde sorun yok.

Acaba hastalık mı? suyunu mu alamıyor.

firstoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2016, 14:05   #245
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yaprakları dökülen ve dökülmeyen ağaçların yapraklarına bakın isterseniz. Kendini salma, solgunlaşma, sararma var ise su yeterli gelmiyordur. Ağaç da son suyunu kendini çoğaltmak için meyveyi çabucak olgunlaştırmaya harcıyordur. Sulama durumunuz var ise ağaçlarınızı sulayın. Ağaçlar büyük ise mutlaka budama yapmayı ihmal etmeyin. Budanmış ağaç daha sağlıklı oluyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2016, 10:17   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2016
Arkadaşlar japon eriği ve kaysı yetiştiriyorum. Yapraklar dökülmeden agrifos ve masterkop kullandım. Daha önceki yıllarda%3 lük bordo bulamacı kullanıyordum. Yapraklar dökülünce yine bordo bulamacı kullanayımmı?
Konu hakkında bilgiye ihtiyacım var.

mustafaalpaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 19:23   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2017
Merhabalar bütün sayfayı okudum biz iki arkadaş genç çiftçiler olarak ticaret amaçlı black splendor dikmek istiyorum .Kocaeli kandırada 1.5 dönüm yerimi var bir kaç sorum olucaktı 1: ağacın en iyi tozlaması hangi agaçla olur 2: tüplü fidan mı açık köklü fidan mı daha iyidir 3: en iyi sonuç için dikim araları ne kadar olmalıdır Eminim burda herkes benden büyüktür şimdiden herkese çok teşekkürler bereketli günleriniz olaun abiler

Fuat bahçacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 19:36   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2017
Selamın aleyküm benimde bir sorum olucak japon eriğini sulama süresiyle ilgili biraz bilgi verebilirmisiniz.bide yaşına göre değişiyomu.şimdiden teşekkürler abiler

fatih ilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 22:19   #249
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih ilhan Mesajı Göster
Selamın aleyküm benimde bir sorum olucak japon eriğini sulama süresiyle ilgili biraz bilgi verebilirmisiniz.bide yaşına göre değişiyomu.şimdiden teşekkürler abiler
Japon grubu eriklerin Avrupa Grubu eriklere göre soğuklara dayanımları daha düşüktür. Avrupa erikleri geç çiçek açtıkları için ilkbahar geç donlarından daha az etkilenirler. Japon erikleri Avrupa grubu eriklere göre daha seçici olup alüvyal ve geçirgen, PH’sı 6,5-7,2 arasında olan topraklar en uygun topraklardır. Avrupa ve Can grubu erikler ağır bünyeli toprak şartlarında da yetiştirilebilir. Can grubu erikler farklı iklim şartlarına en iyi uyum gösteren türdür. Avrupa ve Can grubu eriklerin kışın dal ve gövdeleri -25, -30 ºC’ye kadar dayanmakla birlikte Japon grubu erikler -20ºC’de, çiçekler ise 0,6 -2,2 ºC’de zarar görürler. Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 800m rakıma kadar olan yerlerde Japon Grubu erikler yetiştirilebilir. Bu gruba giren eriklerin soğuklama istekleri 550-800 saat arasında değişmektedir. Avrupa grubu ise geçit ve iç bölgelerde yetiştirilebilir. Avrupa Grubunun soğuklama .istekleri 800- 1250 saat arasındadır.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 17:05   #250
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Merhabalar...
Hobi amaçlı yaptığım meyve bahçemde (döllenme için) angeleno ve friar eriklerinden birer tane yan yana diktim... Aynı durum elma fidanlarında da geçerli, yani bire bir... Hal böyle olunca bir fidanın tozlayıcısı ile bire bir ve yanyana dikimi, cevizlerde olduğu gibi aşırı tozlaşmaya bağlı meyve dökümüne sebebiyet verir mi? Veya çok daha iyimi olur? Sadece elma (Fuji zhen aztec X Granny smith) ve erik (Angeleno X Friar) fidanlarım bu şekilde dikili... Acaba tozlayıcıları 50-100 metre uzak biryere mi naklemem gerekir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 22:11   #251
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Yakın olmaları daha iyi

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 07:04   #252
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Yakın olmaları daha iyi
Çok teşekkürler sevgili Taşlıbahçe...

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2018, 09:41   #253
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2018
Çok acil yardım lütfen sevgili ağaç severlerrr.
Japon eriği ağacımda bu garip oluşumlar var. Nedir bunlar ve nasıl kurtulurum? Lütfen bilgisi olan yardımcı olsun bana,,��

acakmak79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2018, 08:27   #254
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acakmak79 Mesajı Göster
Çok acil yardım lütfen sevgili ağaç severlerrr.
Japon eriği ağacımda bu garip oluşumlar var. Nedir bunlar ve nasıl kurtulurum? Lütfen bilgisi olan yardımcı olsun bana,,
Sanırım kabuklu bit eriklerde çok görülür sürekli temizlemek zorundasınız bir sopayla öldürmelisiniz yoksa bitkinizi tamamen kaybedersiniz

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2018, 08:58   #255
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2018
Teşekkür ederim siflera 12 , panikten acil bir ilaçlama yaptım, şimdi durumu daha iyi.

acakmak79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2018, 09:11   #256
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Öncelikle iyi forumlar, yeni bahçe tesis edecek arkadaşlara naçizane bir kaç tavsiyem olacak özellikle budama hakkında. Özellikle telli terbiyeli ve dolu filesi ile üretim yapmak isteyen arkadaşlar varsa bu fidanlar için ideal dikim sıklığı 4x2,5 metredir. En ideal terbiye ve budama sistemi ise 3 kollu fusetto yani 3'lü kandil dir. 2.5 metre aralıklarla dikip 3'lü kandil yaparsanız her lider arasında ortalama 80-85 cm boşluk olur ve bu güneşlenme ve üretim yüzeyinden maximum düzeyde yararlanmanızı sağlar. Bu şekilde tesis edilen bahçelerde fidan boyları 3,75 metre civarında sabitlenir ve tepe kesimi yapılır 4. seneden sonraki üretim yıllarında 40-45 ton/hektar gibi üretim miktarlarını yakalamak mümkündür. Japon eriği dikecek üreticilere bir tavsiyem de eğer bahçenizde Black Splendor varsa sakın ve sakın bahçenizde yabancı ot için Glifosat etken maddeli ürünler kullanmayın, bu çeşit aşırı hassastır. İyi günler.

Muda ve Dutlubahçe beğendi.
erenaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2019, 07:33   #257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2016
Herkese merhaba Amasyada japon erigi yetiştirmek istiyorum.Çeșit olarak erkenci early queen cinsini düșünüyorum fikirleriniz nedir acaba

Dersa05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2020, 05:33   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Bahçede santa rosa ve black diamond cinsleri erik var. Buraya tadı güzel farklı bir erik dikmek istiyorum. Sizce show time cinsi veya black beaut cinslerinden hangisi olur? Mevsiminde aldığım erikler hep saman gibiydi güzel bir cins arıyorum. Black splendorda içi kıpkırmızı ama tadı pek yok aroması eksik sanki.

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024