agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 1 Gönderen obabilgesi
  • 2 Gönderen Erdem 01
  • 7 Gönderen kgursan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2019, 16:56   #1
ssb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2016
Wink Kayısı Ağacı Meyve Vermiyor

Selamlar arkadaşlar ,
Bahçede tahminen 5-6 yaşlarında ve 3-4 yaşlarında iki kayısı ağacımız var. Formları güzel. Budama vs yapıyoruz ancak bir türlü meyve alamadık. İki ağaçta güzel çiçek açıyor ama sadece 2-3 çiçek meyveye dönüyor. Meyveye dönüp dökülme vs yok.

Forumda ilgili başlıkları okudum. Ancak bir noktada tıkanıyorum. İki ağacında cinslerini bilmiyorum. İkisi de aynı yerden babamlar tarafından alınıp dikilmiş.
Acaba iki tane alınmış olmasının sebebi tozlaşma sağlanması için mi diye düşünüyorum. Ama bilen, hatırlayan yok. Malum bazı kayısı türleri kendine verimsiz.

İşin içinden çıkamazsam çok üzülerek kesip aşılamak yoluna gitem gerekecek. Ama bu durumda 3-4 sene meyve göremeyiz herhalde.

Kafamı kurcalayan soruları maddelendireyim;
1- Ağaca bakarak kayısının türünü anlayabilir miyiz?
2- İki ayısı ağacı arası 15 metre civarında. Bu tozlaşma için fazla bir mesafe mi? Bu arada hakim rüzgarlar açısından da ağaçlar terste kalıyor.
3-Döllenme sorunu dışında ne problem olabilir ?

Bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim
Saygı ve sevgilerimle...
Barış

ssb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 17:56   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2015
merhabalar. biz de geçen sene malatya ve şekerpare cinsi iki tane açık kök fidan dikmiştik. fidanlar baya büyüktü. bu sene malatya cinsinin başında 6-7 tane meyve görünüyor. şekerpare ise tüm çiçeklerini döktü. dikkatimi çeken iki fidan arasında çiçek renkleri farklıydı. birisi beyaz diğeri kırmızıya yakındı sanırım. bir de bizim bölgede ikisinin çiçeklenme zamanlarında farklılık vardı. bence tozlama açısından yeriniz müsaitse bilinen başka bi kaç tür tür daha dikerseniz sorun çözülür gibi geliyor.

efeler09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 18:57   #3
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Kayısıların çoğu tozlayıcıya ihtiyaç duymaz. Çiçek açıp, meyveye dönmüyorsa don **** monilya gibi bir hastalık olabilir. Kayısı ağacınızın formu oluştuysa, aşırı budamadan kaçının sadece gövdeden çıkan obur dalları çıkarın. Nacizane acemi görüşlerim...

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 19:02   #4
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Geç donlarla alakalı olabilir. Marmara bölgesi için geç çiçeklenen türlerden birini tercih ederseniz sorun çözümlenebilir. Mesela roksana iyi bir tercihtir.

Vedart beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 04:22   #5
ssb
Yeni Üye

Değerli arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler.

2 senedir don yaşamadık. Bundan kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Manilyoyu siz yazınca araştırdım. Bu hastalık için don vurmasına benzeyen bir görüntü oluşur deniyor. Ama böyle bir durum gözlemlemedim.

Ağaçların cinsini bir şekilde tespit edemezsek, kesip aşılayacağız veya geççi bir tür fidan alacağız gibi görünüyor...

Eski 02-05-2019, 14:07   #6
ssb
Yeni Üye

Bugün köyden birkaç arkadaşla konuştum. Bu civarda kayısının meyve tutmadığından bahsettiler hep. Döllenme sorunundan bahsettiler. Sanırım sorunum bahsettiğim gibi döllenme problemi. Bu durum ağacın türünden **** yağış-rüzgar rejiminden de kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.
Ticari bahçe kuranlar elbette uygun türler kullanıyorlardır. Sonuçta adet çok olduğunda istediğin türü bulup getirtebilirsin. Ama fideciler ne sattığından tam olarak haberdar değil gibi gelmeye başladı. Mesela basık şeftali diye aldığım şeftaliler, gayet bildiğimiz şeftali çıkmıştı

Ağacın yaprağından vs kayısının türünü anlamak mümkün müdür ?

Eski 16-05-2019, 00:49   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Bizde malatya cinsi denen kayısıdan var. Belki 10 sene kayısı vermedi ilk kez bu yıl üzerinde meyvesi var.
O ağacı kesecektim yanına cins kayısı diktim. Gerçi malatya cinsi kayısı meyve olarak güzel değil. Fidanlar büyüyünce ağacı ne kadar büyük olsada keseceğim.
Bir de zerdali anaçlı kayısılar geç meyve veriyormuş.

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2019, 08:47   #8
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Benim ektiğim kayısı fidanlarında da aynı durum var. Aralarında 10m mesafe bulunan, biri 3 diğeri 2 yaşında iki adet orta boy fidanım var. Türlerini, varyetelerini bilmiyorum. Fidancıdan aldım, o da sadece "kayısı fidanı" diyerek verdi. Geçen yıl ve bu yıl her ikisinde de çiçek vardı ancak henüz tek bir meyve görmedim. Aynı yerde, 300m mesafede tek başına duran 4-5 yaşındaki başka bir kayısı ağacı meyve dolu.

Fidanlarım gayet sağlıklı ve hızlı gelişiyor. Çiçeklenme döneminde don olayı yaşanmadı. Ben de tozlaşma sorunu olduğundan şüpheleniyorum.

Aşılamak için fidanları kesmeye kıyamam, çünkü meyveleri kadar yapacakları gölge de önemli. Yine de bir iki genç dala çevredeki meyve veren kayısı ağaçlarından göz aşısı yapmayı düşünüyorum.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2019, 10:28   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Ağacı aşı için sakın kesmeyin. Ben 2 dut ağacına kesmeden kabuk aşısı yaptım. Dalda istediğiniz yerdeki kabuğu bıçakla sıyırma biçiminde 3-4 cm kesip kaldırın. Kalemin altını V biçiminde kesin. Gövdeye değecek alt kısmını kesip inceltin. Üst kısmı kabuklu bırakın. Kaynama için Kalemin bir kenarını gövdenin bir kabuk kenarına değdirin. Dalda sıyırdığınız kabuğa yerleştirip sıkıca bağlayın. Üzerini ıslak çamurla kapatıp naylonla sardım. Kalem gövdeye yapışık da olsa tuttuğunda uzayan dala altına tahta yerleştirip gövdeden açılmasını sağlarsınız. Daldaki bir çok yere çeşitli cins kalemleri böyle aşılayın. Kalemleri kışın kesip kesik yere nemli peçete sarıp naylon içinde buzdolabının alt kısmında beklettim. Ağaca su yürüdüğü uyandığı zaman yaptım. İntnetten kabuk aşısı videoları izleyerek yaptım. Bence, böyle verimsiz bütün meyve ve ceviz ağaçlarına anacı kesmeden üzerine birçok dal aşılayarak kurtarma yapılabilir. Ben sadece dutta denedim.

CornusMas ve Vedart beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2019, 11:22   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Ağacı aşı için sakın kesmeyin. Ben 2 dut ağacına kesmeden kabuk aşısı yaptım. Dalda istediğiniz yerdeki kabuğu bıçakla sıyırma biçiminde 3-4 cm kesip kaldırın. Kalemin altını V biçiminde kesin. Gövdeye değecek alt kısmını kesip inceltin. Üst kısmı kabuklu bırakın. Kaynama için Kalemin bir kenarını gövdenin bir kabuk kenarına değdirin. Dalda sıyırdığınız kabuğa yerleştirip sıkıca bağlayın. Üzerini ıslak çamurla kapatıp naylonla sardım. Kalem gövdeye yapışık da olsa tuttuğunda uzayan dala altına tahta yerleştirip gövdeden açılmasını sağlarsınız. Daldaki bir çok yere çeşitli cins kalemleri böyle aşılayın. Kalemleri kışın kesip kesik yere nemli peçete sarıp naylon içinde buzdolabının alt kısmında beklettim. Ağaca su yürüdüğü uyandığı zaman yaptım. İntnetten kabuk aşısı videoları izleyerek yaptım. Bence, böyle verimsiz bütün meyve ve ceviz ağaçlarına anacı kesmeden üzerine birçok dal aşılayarak kurtarma yapılabilir. Ben sadece dutta denedim.
Birkaç yıl içinde çok güzel,şekerpare kayısılar verecektir. Sabredin ağaç büyüsün

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2019, 18:51   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Bahçemde 5 yıllık kaysı ağacı diyorum, ağaç oldu çunki hala tık yok. mehmet89 un söylediği malatya cinsi mi acaba 5 yıl daha beklemek kim öle kim kala nasipte varsa yeriz artık.

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2019, 00:11   #12
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Meyve Ağaçlarında soğuklama ihtiyacı,

Kayısı, kiraz şeftali gibi sert çekirdekli meyveağaçlarında "soğuklama isteği" gibi bir kavram var. Malatya cinsi kayısılarda soğuklama isteği yüksek olabilir ve bu isteğini sahil kesimlerde karşılayamaz. soğuklama isteği tür (kayısı, kirazi şeftali vb) ve çeşidine göre değişiklik gösterir ve 5-7 oC altında geçen Saat olararak geçen süredir. Bazı tür ve çeşitlerde 4-500 saat olabildiği gibi bazı tür ve çeşitlerin soğuklama istekleri 900-1500 saat olabilmektedir.

Soğuklama isteği yüksek olan tür ve çeşitler de çiçek tomurcuğu oluşamaz, ve/veya gelişemez. Bu nedenle ılıman ,kış soğuğu olmayan yerlerde bazı çeşitler çiçeklenmez ama soğuklama ihtiyacı çok düşük olan tür ve çeşitler dikilmelidir.

Meyve bahçeleri tesis edilirken, veya meyve ağacı dikilirken bu konuyu dikkate almalıdır. Örnek olarak benim Hocam Rahmetli Prof. Dr. Sebahattin Özbek, Ankara ün. sinde Meyvecilik prof. dur Türkiye Meyveciliğinde söz sahibidir ve 4 adet prof. yetiştirmiştir. ve 1960 lı yıllarda akdeniz bölgesinde Adana da, erkenci şeftali yetiştirmek isterler ve o zamanların en erkenci çeşidi Olan "Mayflower" çeşidini seçerler 100 dönum şeftali bahçesi tesis ederler. Mayflower, Bursa bölgesinde, Mayıs da meyve vermektedir ve en erkenci şeftali çeşididir.sonuç da tek meyve bile alamazlar, sorunu inceledikleri zaman görürler ki May flower en erkenci ama sğuklama isteği en yüksek şeftali çeşidiymiş !!

sağlıcakla kalın..

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2021, 20:27   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-11-2021
Tozlaşma yoktur .Ya da soguktan etkileniyordur.

Cennet46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2024, 17:37   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2019
aynı sorunu İzmir'de bizde yaşıyoruz.Kiraz vişne ve kayısı ağaçlarında 5 .yılda hala meyve alamadık.Özellikle vişne ve kiraz bu bölgede olmadığını söylediklerinde çok umursamamıştım ama soğuklanma önemli birşeuy olduğunu öğrendik.Bölgede ne oluyorsa ou dikmek lazım.maceraya gerek yok

bilgehan35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024