agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2017, 08:02   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Fındık çimlendirme

junior ve Mesut Temiz beğendi.
mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 08:03   #2
Ağaç Dostu

Fındık nasıl çimlenir ?

junior beğendi.
Eski 13-12-2017, 22:02   #3
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Fındık tohumdan yetiştirilirse yabani fındık olur.

Yabani fındığın kabuğu evcil fındığa göre kalın kabuklu olup iç fındığı da azdır. Yaprakları yepyeşildir. Ağacı o kadar büyür ki salıncak bile kurabilirsiniz. Evcil fındık en fazla 5 metre boy yapıyorsa ve bilek kalınlığındaysa yabani fındık en fazla 10 metre boy yapar ve kalınlığı insan vücudu kadarda olabilir. Evcil fındığın ytaca 3 metre ise yabani fındığın tacı 9-10 metredir.

Verim açısından genelde evcil fındık en fazla ocak başına taş patlasa 3- 3.5 kg fındık alınabiliyorsa yabani fındık ocak başına taş patlasa 10-11 kg fındık alınabiliyor Kendi gözlerimle şahit oldum Ve evcil fındığın toplanması kolay oluyor çünkü ya daldan toplanıyor ya da silkeleniyor.

Ama orman fındığı ağacına çıkıp sallamanız gerekiyor (büyük ağaçlar için) Ve evcil fındık 15-20 ağustos gibi oluyor.Yabani fındık eylülün 5-10 gibi oluyor.

junior beğendi.
Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 19:14   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2017
Fındık çimlendirmeye ne gerek var.

birold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 22:31   #5
Ağaç Dostu

junior ve Mesut Temiz beğendi.
Eski 06-07-2018, 18:00   #6
Ağaç Dostu

junior beğendi.
Eski 09-08-2018, 08:19   #7
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Sayın @mehmet0791

Bu hafta Florya'daki Türk Fındığı (Corylus colurna) ağacından bir sürü tohum topladım. Yabani fındık diye de geçen, ocak oluşturmayıp ağaç formunda büyüyen fındık türü bu. Bunları doğaya ekmek istiyorum. Ancak çimlendirme işlemini evde yapıp fidanları doğaya diktiğimde, özellikle ilk bir iki yıl fidan mutlaka bakım istiyor. Yazın sulamazsam kuruyor.

Ancak tohumu doğrudan doğaya ekersem, doğrudan toprakta çimlenirlerse büyük oranda kendi kendine yetmeyi başarıyorlar. Bu nedenle ben de topladığım fındıkları evde çimlendirmeden direk doğaya ekmek istiyorum.

Fındığın kabuğunu çimlendirmeyi hızlandırmak için çıkarıyorsunuz sanırım. Ancak ben tohumları sonbaharda ekersem ve hızla çimlenirlerse kışa hazırlıksız yakalanacaklar ve yine ölecekler. Ne yapmalıyım sizce?

1- Tohumlara hiçbir işlem yapmadan bir-iki ay içerisinde direk doğaya ekebilirim
2- Tohumların dış kabuğunu hafifçe çatlatır, suyun içlerine ulaşmasını sağlarım ve bir iki ay içerisinde (sonbaharda) toprağa ekerim
3- Tohumları bekletir, kış sonuna doğru toprağa ekerim (dış kabuğu çatlatmama veya çıkarmama gerek var mı?)
4- Sizin yaptığnız gibi tüm dış kabuğu çıkarırım ve tohumu direk doğaya, şubat sonu/mart başı gibi ekerim.

Bir öneriniz var mı?

junior beğendi.
CornusMas Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2018, 11:20   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Sayın @mehmet0791

Bu hafta Florya'daki Türk Fındığı (Corylus colurna) ağacından bir sürü tohum topladım. Yabani fındık diye de geçen, ocak oluşturmayıp ağaç formunda büyüyen fındık türü bu. Bunları doğaya ekmek istiyorum. Ancak çimlendirme işlemini evde yapıp fidanları doğaya diktiğimde, özellikle ilk bir iki yıl fidan mutlaka bakım istiyor. Yazın sulamazsam kuruyor.

Ancak tohumu doğrudan doğaya ekersem, doğrudan toprakta çimlenirlerse büyük oranda kendi kendine yetmeyi başarıyorlar. Bu nedenle ben de topladığım fındıkları evde çimlendirmeden direk doğaya ekmek istiyorum.

Fındığın kabuğunu çimlendirmeyi hızlandırmak için çıkarıyorsunuz sanırım. Ancak ben tohumları sonbaharda ekersem ve hızla çimlenirlerse kışa hazırlıksız yakalanacaklar ve yine ölecekler. Ne yapmalıyım sizce?

1- Tohumlara hiçbir işlem yapmadan bir-iki ay içerisinde direk doğaya ekebilirim
2- Tohumların dış kabuğunu hafifçe çatlatır, suyun içlerine ulaşmasını sağlarım ve bir iki ay içerisinde (sonbaharda) toprağa ekerim
3- Tohumları bekletir, kış sonuna doğru toprağa ekerim (dış kabuğu çatlatmama veya çıkarmama gerek var mı?)
4- Sizin yaptığnız gibi tüm dış kabuğu çıkarırım ve tohumu direk doğaya, şubat sonu/mart başı gibi ekerim.

Bir öneriniz var mı?
Fındığı kabuğuyla ekin. Ekim ayının ortası gibi bir zaman olabilir. Fındık yapısında bulunan çimlenmeyi engelleyen maddeler (mesela absisik asit) kışın soğuk ve nemli koşullarda parçalanır ve sıcaklığın yükselmesiyle (mart ayı gibi)kök ve sürgün geliştirip toprak yüzüne çıkar. Tohumları ekmeden önce, fındıkları çamaşır suyu içerisinde 2-3 dakika tutun. Sonra musluk altında yıkayın. Bu, fındığın dip kısmındaki bölümde bulunan organik asit içeren kısımdaki organik asidi uzaklaştırmak içindir. Küfler, buna bayılır ve fındık içerisine buradan girerler. Kolay gelsin....

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2018, 12:22   #9
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Sayın @Doku_Kültürcü, bunlar mükemmel bilgiler. Çok teşekkür ederim

Eski 11-08-2018, 10:38   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2018
Fındık çimlendirmenin çok zor olmadığını düşünmüyorum. Ancak tohumdan çıkan fındık çok yavaş büyüyor. Onun yerine köklerinden çıkanları ayırarak çoğaltmak çok daha kolay ve verimli oluyor.
Bahçemde bir dizi çit şeklinde dikilmiş fındık çalılığım var ve sanırım sincapların da yardımıyla heryerde fındık fidanları çıkıyor. Birkaç yıldır uygun yerlerde çıkan fidanlara bakıyorum ama bir türlü büyümüyorlar sanki. Onun yerine diğerlerinin köklerinden çıkanları ayırıp taşıdıklarım çoktan ağaç oldular ve fındık verdiler.

junior beğendi.
kurkcutahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 16:11   #11
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Yabani fındık ve diğer fındık nedir?

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 09:10   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Yaygın yetiştirilen fındık Corylus avellana
Türk Fındığı (ağaç fındık) Corylus colurna

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 09:10   #13
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Bu tanımlar biraz karışmış gibi. Ben bildiklerimi yazayım ancak eksik olabilir. "Yabani fındık" farklı birkaç tür fındığı anlatmak için kullanılıyor:

1- Özelliklerini beğendiğiniz fındıkları toprağa ektiğinizde çıkan fındık bitkisine "yabani fındık" denebiliyor. Aslında burada ektiğiniz fındık ile yeni gelişen birey aslında aynı tür. Ancak eşeyli üreme sonucu özelliklerde değişiklikler olduğu için yeni birey ebeveynin özelliklerini tam olarak göstermeyebiliyor.

2- Türk fındığı (Corylus colurna) için de yabani fındık tanımı kullanılabiliyor. Büyük, ağaç formunda gelişen bir fındık bitkisi (ağacı) bu. Fındığın kabukları daha kalın, içi daha küçük olduğu için meyvenin pek ekonomik değeri yok. Ancak son yıllarda C.maxima/C.avellana için anaç olarak kullanımı yönünde çalışmalar yapılmış (İtalya)

3- Corylus avellana cinsine de yabani fındık denebiliyor. Anadolunun kuzeyinde yayılmış bir fındık türü bu. Ormanlık alanlarda karşınıza çıkabilir.

"Diğer fındık" ile anlatılmak istenen ise, ana olarak Giresun/Ordu'da olmak üzere yetiştirilen, ticari olarak kıymetli olan fındık türü. Bildiğim kadarıyla bu fındık Corylus maxima ya da C.maxima/C.avellana hibritleri.

Eski 21-01-2019, 12:49   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2019
Acaba corylus colurna tohumu nereden bulabilirim

Kerendi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 16:03   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kerendi Mesajı Göster
Acaba corylus colurna tohumu nereden bulabilirim
Yazın Pazarda bulabilirsiniz

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mangonas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2019, 12:17   #16
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Yaza beklemeye gerek yok. Kavrulmamış kabuklu yerli fındık satan kuruyemişçiden satın alabilirsiniz.

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2019, 20:55   #17
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Hangi pazarda bulunur bilmiyorum. Hatta pazarlarda bulunur mu emin değilim. Herhalde Bolu yöresinde (Corylus colurna'nın yaygın olduğu bölgelerde) belki bulunur.

Kuruyemişçilerde satılan kavrulmamış fındık Corylus maxima, Corylus avellana ya da bu iki türün hibritleridir. Bu tohumlardan Corylus colurna elde edemezsiniz.

Eski 25-01-2019, 21:19   #18
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Corlyus colurna

Corylus colurna tohumları, üretimi yapılan fındıklardan görünüm olarak biraz farklı.
Name:  Corylus_colurna.jpg
Views: 12564
Size:  67.9 KB

naturefan ve siflera12 beğendi.
Eski 18-02-2019, 20:08   #19
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Corylus colurna'lar çiçek açmaya başladı

Corylus colurna ağaçları şubat ortasında çiçeklenmeye başladı bile

Name:  cc003x.jpg
Views: 12189
Size:  58.0 KB

Dişi çiçekler
Name:  cc001.jpg
Views: 12092
Size:  29.9 KB

Erkek çiçekler
Name:  cc002.jpg
Views: 12116
Size:  63.0 KB

Eski 18-02-2019, 20:18   #20
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Sayin dostum CornusMas; bu bitki meyve mi veriyor? Veriyorsa yeniyormu?

Bilgi verebilir misiniz?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 20:26   #21
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Sayın AkisSoftware,

Corylus colurna, yani Türk Fındığı bir fındık türü. Üretimi yapılan bildiğimiz Corylus avellana ya da Corylus maxima gibi çalı formunda, ocak oluşturan fındıklar gibi değil, 25m'ye kadar boy yapabilen, dik gelişen bir ağaç.

C.avellana ve C.maxima gibi C.colurna da fındık veriyor. 18 numaralı mesajda fındıkların resmini koydum. Bu fındıkların kabukları oldukça kalın, iç büyüklüğü de oldukça küçük. Bu nedenle ekonomik bir değeri yok. Ancak bunlar da yenebiliyor elbette. Tadının bildiğiniz fındıktan neredeyse hiçbir farkı yok

C.colurna ağaçları bence cok gösterişli. Gençken dik ve piramidal bir formda büyüyorlar. Yaprakları geniş, ıhlamura benziyor. Diğer fındık türlerinden en önemli farkı (ve benim ilgimi çeken kısmı) ise yaz sıcaklarına ve kuraklığa dayanıklı olması. Bu nedenle büyük bir hevesle yetiştirmeye çalışıyorum.

Eski 18-02-2019, 20:33   #22
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Corylus colurna çimlendirme

Bu sonbaharda topladığım çok miktarda Corylus colurna tohumunu dağa ekmiştim. Haftasonu tohumları topladığım ağaçların çevresinde dolaşırken birkaç tane daha fındık buldum. Bunları evde deneme amaçlı, bu konunun başındaki videolarda gösterildiği şekilde çimlendirmeye karar verdim. En azından denemeye

Tohumlar ağaçların altında, açık alanda beklemişti. Toplatığım tarih 17 Şubat. Bu nedenle soğuklama ihtiyaçları karşılanmıştır diye düşündüm ve hiçbir ön işlem uygulamadım.

Tohumlara zarar vermeden dış kabukları kırdım. Kağıt peçeteyi nemlendirip bir kaba koydum, fındıkları üzerine yerleştirip üstünü yine nemli kağıt peçeteyle kapattım. Oda sıcaklığında direk güneş ışığı almayan bir alana koydum. Bakalım nasıl gelişecekler. Çimlenecekler mi çok merak ediyorum.

Name:  cc004.jpg
Views: 11995
Size:  38.3 KB

Eski 18-02-2019, 21:24   #23
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Ben normal findigi boyle cimlendirmeye calistim ama hep kuflendi. Insallah yetistirirsiniz. Benimde ilgimi cekti bu bitki

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 19:00   #24
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Lightbulb Corylus colurna çimlendirme - Bölüm 2

Corylus colurna tohumlarını nemli peçeteler arasına koyup içeriye, direk güneş görmeyen aydınlık bir yere almamın üzerinden 3 hafta geçti ve ilk çimlenmeler başladı

Sayın AkisSoftware'in uyarısı üzerine fındıkların küflenip küflenmediğini her gün kontrol ettim. Bazıları üzerinde küflenme belirtileri başlayınca hemen bunları ılık su ile zedelemeden yıkadım ve yeniden peçetelerin arasına koydum. Peçeteleri haftada 2 kez yenileriyle değiştirdim.

Tohumların bazılarını farketmeden yaralamış olmalıyım ki, nemli peçeteler arasında yavaş yavaş şiştiklerinde üç tohum üzerinde derin çatlaklar belirdi. Yine de, eğer embriyoya zarar vermediysem çimlenme olacaktır diye düşünüyorum. Sadece bir tohumdan şüpheliyim. Bir kenarı sürekli olarak küfleniyor ve hafifçe yumuşamaya başladı. Sanırım mantar tohumun iç kısmına doğru ilerliyor ve onu öldürecek. Diğerleri, üzerlerinde çatlaklar olan 3 tanesi dahil gayet sağlıklı gibiler.

Resimde görünen çimlenmiş iki tohumu Bauhaus'tan aldığım Cocopeat'ten yapılma saksılara (bir su bardağı boyutundalar), torf içerisine ektim bile. Corylus colurna'nın yer değiştirmekten hoşlanmadığını okumuştum. Bu saksıcıklar toprakta çözünüyor. Bitki biraz büyüdüğünde bu saksısıyla birlikte toprağa ekiyorsunuz. Böylece bitki strese girmiyor.

Name:  cc_n1.jpg
Views: 11721
Size:  35.7 KB

Eski 03-03-2020, 14:33   #25
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2009
bende merak sardım , başlamak için şu ara uygun sanırım , bir video izledim ,içleri çıkarılmış fındıkları ıslak peçeteye sararak buzdolabına koyun, nemliliği koruyun deniyor ,buzdolabında durursa küflenme de oluşmayacakmış

CornusMas beğendi.
marjinalmenekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2020, 19:30   #26
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Sn. CornusMas, Corylus colurna'larınız ne durumda merak içindeyim. Kolaylıklar.

CornusMas beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2020, 23:06   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2020
Cornusmas cimlenen fındık ların durumu nedir. Fide elde edenildinmi. Bilgilendirirseniz sevinirim. Cimlendirerekmi yoksa celikten köklendirerekmi daha fazla verim alırız merak ediyorum. Sana ulaşabilirmiyim.

CornusMas beğendi.
Sesar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2020, 15:00   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2020
bizde mevcut hocam 1.5 ton a kadar yardımcı olurum

Bolubey82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2020, 15:02   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2020
Tohumluk bolu yabani findik bulunur.
05422318104

Bolubey82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2021, 00:14   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bolubey82 Mesajı Göster
Tohumluk bolu yabani findik bulunur.
05422318104
Ustam, kg fiyatı nedir?
Yüksek sayıda çimlendirme için pratik yöntem öneriniz nedir?

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024