agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2020, 12:34   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Merhaba,bende kızılcık meyvesini çok sevenlerdenim. Üç yıl kadar önce 2 adet fidan almıştım, yaklaşık 40 cm boyundaydılar ve o tarihte baya fiyatlıydılar. Şuan yaklaşık 190 cm kadar oldular önceki sene birer avuç meyvesinden taddık, geçen sene de 2 fidandan yaklaşık ayak üstü atıştırmalıklar hariç 1,5 kg kadar meyve topladık, meyvelerini 3-4 adet buzdolabı poşetine koyup komposto yapıyoruz, bir poşetini açıp denedik, çok lezzetli bir tadı vardı, bu durumdan mutlu oldum. En son bu sene 7 adet daha kızılcık fidanı satın aldım, boyları 150-170 cm arası iki çeşit. İki tanesinde çiçek vardı muhtemelen meyvesini göreceğiz diğerlerinde yoktu... Bu uğraş beni çok mutlu ediyor, 4 dönüm kadar tarlamız var bakarsınız oraya tamamen kızılcık ekerim, pazarlama konusu nasıl olur bilemiyorum, kendini kurtarırmı ama hiç kazanamasam da yeşilliği, şubatta açan çiçeğinin görüntüsü bizi mutlu eder.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CocosNucifera Mesajı Göster
Kadri bilinmeyen bitkilerden, pazarda onca meyve arasında ücra bir köşede alıcısını bekler, gerçekten muhteşem bir meyve, gerektiği gibi kıymeti anlaşılırsa, diğer meyveler gibi çokça tüketilir, hatta daha da fazla...

ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 22:59   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2020
Bu sene ektiğim aşılı kızılcık fidanlarım baştan güzel gelişim gösterirken sonradan yaprakları bu şekilde oldu . Acaba bir tür mantar hastalığı gibi birşey mi bu?

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zafertopcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 09:19   #123
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Deneyimli üyelerin yorumunu beklemenizi öneririm.
Kişisel görüşüm yaprak kıvırcıklığı hastalığı. Limonumdaki görüntü ile örtüşüyor.
Şekli bozuk tüm yaprakları makasla keserek uzaklaştırdım. Bol gübre ve sulama ile iki yılda kendine geldi. Ağaç zayıf değilse çözebiliyor. Sıcak havalarda artıyor.
Forumdaki bölümü incelerseniz yararı olur. Bilinen ilacı yok.

Yaprak kıvırcığı hastalığı ( Klok hastalığı)

zafertopcu beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 10:39   #124
Yeni Üye

Sayın Portakal Rengi ;
Yeni oluşturduğum bahçemde ki şeftali fidanlarımda klok hastalığı var acaba birbirinine bulaşmış olabilir mi?
İlk senemiz acemiliğimize geldiğinden bordo bulamacı sanırım kış döneminde iyi geliyormuş ama maalesef kaçırdık. Korkum fidanlarımı kurutur mu bu hastalık?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Deneyimli üyelerin yorumunu beklemenizi öneririm.
Kişisel görüşüm yaprak kıvırcıklığı hastalığı. Limonumdaki görüntü ile örtüşüyor.
Şekli bozuk tüm yaprakları makasla keserek uzaklaştırdım. Bol gübre ve sulama ile iki yılda kendine geldi. Ağaç zayıf değilse çözebiliyor. Sıcak havalarda artıyor.
Forumdaki bölümü incelerseniz yararı olur. Bilinen ilacı yok.

Yaprak kıvırcığı hastalığı ( Klok hastalığı)

Eski 13-05-2020, 11:48   #125
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Forumdaki bölümde yazılanlara ekleyeceğim bir şey yok. Genç fidanlarda daha sık görülen bir hastalık. Virüs kökenli olunca yok edici tedavi yok. Destekleyerek bitkinin düzelmesini bekliyorsunuz. Hemen öldürmüyor, paniğe kapılmayın. Gelişimi geciktiriyor.
Yaz dönemi sulamaya dikkat. Bitki zayıflamamalı. Grip gibi düşünün.

zafertopcu beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 18:34   #126
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Forumdaki bölümde yazılanlara ekleyeceğim bir şey yok. Genç fidanlarda daha sık görülen bir hastalık. Virüs kökenli olunca yok edici tedavi yok. Destekleyerek bitkinin düzelmesini bekliyorsunuz. Hemen öldürmüyor, paniğe kapılmayın. Gelişimi geciktiriyor.

Yaz dönemi sulamaya dikkat. Bitki zayıflamamalı. Grip gibi düşünün.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Eski 09-06-2020, 11:33   #127
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Herkes tüm bilgileri vermiş. Bana da Orhan Veli kanık' tan çok sevdiğim bir şiiri paylaşmak kalmış )

İlk yemişini bu sene verdi,
Kızılcık,
Üç tane;
Bir daha seneye beş tane verir;
Ömür çok,
Bekleriz;
Ne çıkar?

İlâhi kızılcık!

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2021, 17:05   #128
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Arkadaşlar ben 1 adet kızılcık fidanı alıp dikmiştim. 3.yılı olmasına rağmen hiç meyve vermedi. Bu sene dikkatlice gözleyince üzerinde tomurcuklar olduğunu gördüm.

Birisi aşı yapmam gerektiğini söyledi. Başka birisi de yanında başka kızılcık olmadan meyve vermeyeceğini söyledi. Sizce doğru olan nedir? Kızılcık bitkisinde erkek dişi özelliği mi var yoksa tek başına meyve vermeyecek mi?

CornusMas beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2021, 18:31   #129
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Arkadaşlar ben 1 adet kızılcık fidanı alıp dikmiştim. 3.yılı olmasına rağmen hiç meyve vermedi. Bu sene dikkatlice gözleyince üzerinde tomurcuklar olduğunu gördüm.

Birisi aşı yapmam gerektiğini söyledi. Başka birisi de yanında başka kızılcık olmadan meyve vermeyeceğini söyledi. Sizce doğru olan nedir? Kızılcık bitkisinde erkek dişi özelliği mi var yoksa tek başına meyve vermeyecek mi?
Bu soruya ben cevap vermezsem olmaz

Kızılcık, yani Cornus mas, tam çiçekleri olan bir bitkidir. Kızılcık çiçeklerinde hem erkek hem de dişi organlar bir arada bulunur. Tür kendine kısır değildir. Bu nedenle kızılcık ağaçları aşı yapılmadan ya da yakınlarında bir tozlayıcı olmadan da meyve verir.

Kızılcık ağacına meyve vermesi için değil, anacın meyvelerinden daha kaliteli meyveler elde etmek için aşı yapılır.

Kızılcık ağacının tür adı olan Cornus mas'taki spesifik epitet ("mas") latince "erkek" demektir. Bu isim ağacın gençlik döneminde uzunca bir süre meyve vermemesi nedeniyle verilmiştir. Ağacınızın 3-5 yaşlarında meyve vermemesi normal. Hem yavaş büyür hem de geç meyveye durur kızılcık. Bekleyiniz, çiçek tomurcukları göründüyse yakında meyvesini de yersiniz.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2021, 20:53   #130
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Başka konular için size ulaşmaya çok çalıştım ama bir türlü ulamamıştım

Cevap verdiğinize göre sorun yoktur. Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Bu soruya ben cevap vermezsem olmaz

Kızılcık, yani Cornus mas, tam çiçekleri olan bir bitkidir. Kızılcık çiçeklerinde hem erkek hem de dişi organlar bir arada bulunur. Tür kendine kısır değildir. Bu nedenle kızılcık ağaçları aşı yapılmadan ya da yakınlarında bir tozlayıcı olmadan da meyve verir.

Kızılcık ağacına meyve vermesi için değil, anacın meyvelerinden daha kaliteli meyveler elde etmek için aşı yapılır.

Kızılcık ağacının tür adı olan Cornus mas'taki spesifik epitet ("mas") latince "erkek" demektir. Bu isim ağacın gençlik döneminde uzunca bir süre meyve vermemesi nedeniyle verilmiştir. Ağacınızın 3-5 yaşlarında meyve vermemesi normal. Hem yavaş büyür hem de geç meyveye durur kızılcık. Bekleyiniz, çiçek tomurcukları göründüyse yakında meyvesini de yersiniz.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2022, 18:12   #131
Yeni Üye

gevv's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafertopcu Mesajı Göster
Bu sene ektiğim aşılı kızılcık fidanlarım baştan güzel gelişim gösterirken sonradan yaprakları bu şekilde oldu . Acaba bir tür mantar hastalığı gibi birşey mi bu?
http://uploads.tapatalk-cdn.com/202...a4857515a0.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/202...4c7044e0f8.jpg

Merhaba, bende 2018 yılında 3 yaş kızılcık fidanı diktim yazın yaprakları büyüdüğü zaman büzüşüyordu kuruyordu hep böyle gitti bir türlüde boy atmadı şuan 1.5m civarında

Bu sene yapraklar üzerinde kahve rengi lekeler oluşmaya başladı hafifde büzüşme var

Araştırdım Antraknozu hastalığına çok benziyor fakat hep Ceviz ağacı antraknozu hastalığı hakkında bilgiler çıkıyor.

Kızılçık için ne yapmam lazım hangi ilaç, gübreleri kullanmalıyım.

gevv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2022, 19:30   #132
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Mantari bir hastalık olduğu kesin ama antraknoz değil

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2022, 09:43   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Herkese kolay gelsin,

bizim arazimizde de baya bi kızılcık agacı var ama orman içlerinde kalmış yanındaki ağaçlar büyüdüğü için fazla güneş ve rüzgar almıyorlar. Tabi budama olayıda olmamış.

Bu mevsimde ben yapabilirim? Kızılcıkları budayacağım hemde sert bi şekilde.

Köye gidince bir iki dalında havai köklendirme yapacağım, bi kaç tanede çelik alıp köklendirme için mart ayına kadar dondan etkilenmeyecek şekilde siyah meyve ağacı torbalarında mart ayına kadar bekletip toprakla buluşturacağım. Umarım başarılı olurum.

gandor08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2022, 10:59   #134
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster

kızılcık diktiniz mi suyunu hayvan gübresini verin ve unutun. 7 veya 8 yaşından sonra sizi meyveye doyurur. kızılcık resimleri elimde yok. yoksa yüklerdim toplamaya bıktım.

maydemir beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2022, 11:01   #135
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gevv Mesajı Göster
Merhaba, bende 2018 yılında 3 yaş kızılcık fidanı diktim yazın yaprakları büyüdüğü zaman büzüşüyordu kuruyordu hep böyle gitti bir türlüde boy atmadı şuan 1.5m civarında

Bu sene yapraklar üzerinde kahve rengi lekeler oluşmaya başladı hafifde büzüşme var

Araştırdım Antraknozu hastalığına çok benziyor fakat hep Ceviz ağacı antraknozu hastalığı hakkında bilgiler çıkıyor.

Kızılçık için ne yapmam lazım hangi ilaç, gübreleri kullanmalıyım.

genç fidanken kızılcık yapraklarında bu tip lekeler oluyor. yaşını alıp kök saldıkça bu lekeler kalmaz. bol bitkisel ve hayvansal gübre ve de bol sulama.

Eski 04-12-2022, 23:17   #136
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
genç fidanken kızılcık yapraklarında bu tip lekeler oluyor. yaşını alıp kök saldıkça bu lekeler kalmaz. bol bitkisel ve hayvansal gübre ve de bol sulama.
Sayın aydemiraydın;
Bahçeme ekmeyi düşünüyorum, hangi cins kızılcık önerirsiniz, kırmızı, sarı...?

aydemiraydın beğendi.
maydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2022, 10:03   #137
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maydemir Mesajı Göster
Sayın aydemiraydın;
ben farklı firmalardan kızılcık fidanları alıp diktim. killi sert toprağa dikmeyin kuruyor. organik maddesi bol geçirgen toprağa dikin. dere boyunda bol organik maddeli toprağa diktiklerim yaşıyorlar verime geçtiler. fidanları nereden aldığımı unuttum. iri meyveliler. hatta biri çok iri ve tatlı.

bence birer adet sarı ve kırmızı kızılcık dikin.

maydemir ve Muda beğendi.
Eski 05-12-2022, 11:51   #138
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Alıntı:
kızılcık diktiniz mi suyunu hayvan gübresini verin ve unutun. 7 veya 8 yaşından sonra sizi meyveye doyurur. kızılcık resimleri elimde yok. yoksa yüklerdim toplamaya bıktım.
Benim bahçemde de 7-8 yıllık bir kızılcık ağacı var, önceki yıl biraz meyve verdi son 2 yıldır tek meyve daha vermedi.

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2022, 12:03   #139
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Kızılcık fidanı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maydemir Mesajı Göster
Sayın aydemiraydın;
Türkiyede tescilli iki tür kızılcık fidanı var diye biliyorum. EROLBEY77 ve YALÇINKAYA77. Yalova'daki, özellikle Çınarcık/Şenköy civarındaki fidancılar bu türleri satıyorlar. Zaten her iki tür de Çınarcık civarından elde edilmiş.

Ben çiçeklenme zamanı bahçeleri görmek için bizzat Çınarcık'a gittim ve fidan satın aldım. Fidanlık sahibi Metin Bey hem kızılcık aşısını anlattı hem de benim için fidan seçti. Aldığım 4 fidan da gayet sağlıklı şekilde gelişimini sürdürüyor. EROLBEY77 cinsi fidanlar satıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

İlgilenenler için web sitesi:
Kızılcık Fidanı – Kızılcık Fidanı Satın Al

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2022, 14:37   #140
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Türkiyede tescilli iki tür kızılcık fidanı var diye biliyorum. EROLBEY77 ve YALÇINKAYA77. Yalova'daki, özellikle Çınarcık/Şenköy civarındaki fidancılar bu türleri satıyorlar. Zaten her iki tür de Çınarcık civarından elde edilmiş.

Ben çiçeklenme zamanı bahçeleri görmek için bizzat Çınarcık'a gittim ve fidan satın aldım. Fidanlık sahibi Metin Bey hem kızılcık aşısını anlattı hem de benim için fidan seçti. Aldığım 4 fidan da gayet sağlıklı şekilde gelişimini sürdürüyor. EROLBEY77 cinsi fidanlar satıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

İlgilenenler için web sitesi:
Kızılcık Fidanı – Kızılcık Fidanı Satın Al
Teşekkür ederim. Bakıyorum hemen siteye.

Eski 05-12-2022, 14:40   #141
Ağaçsever

Alıntı:
ben farklı firmalardan kızılcık fidanları alıp diktim. killi sert toprağa dikmeyin kuruyor. organik maddesi bol geçirgen toprağa dikin. dere boyunda bol organik maddeli toprağa diktiklerim yaşıyorlar verime geçtiler. fidanları nereden aldığımı unuttum. iri meyveliler. hatta biri çok iri ve tatlı.

bence birer adet sarı ve kırmızı kızılcık dikin.
Verdiğiniz bilgi iyi oldu. Benim bahçemin de 2 tarafı dere ile çevrili, gerçi güneşlenme sorunu olabilir ama, dere kenarına ekerim artık.

Teşekkür ederim.

Eski 05-12-2022, 23:17   #142
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kızılcık derin kök atmayan ve uzun sürede büyüyen bir ağaç. Büyüdükten sonra da hiç sıkıntısı yok. Bende de kaç yıldır dikmiş olduğum fidanlar istediğim gibi büyümediler. Kızılcık satan kişi ile görüştüğümde kızılcığın bulunduğu yerin bir tarafının dere olduğunu bir kısım köklerinin dereden su alan yerlerde iyi geliştiğini söyledi. Yanınızdan dere geçmesi büyük şans. Kızılcık fidanlarının köklerinin deredeki suya ulaşabilecekleri yere dikerseniz daha kısa zamanda verim alabilirsiniz. Tabi güneş de alması gerekli. Bizde güneş bol ancak dağlık alan olunca suda sıkıntı var. Aşılı olarak almış olduğum kızılcık bile iki yıldır çiçek vermesine rağmen henüz meyve veremedi. Damlama sulama hortumunu bir iki halka halinde etrafına verebilirsem sanırım su isteğini de çözmüş olacağız.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2022, 08:44   #143
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Kızılcık satan kişi ile görüştüğümde kızılcığın bulunduğu yerin bir tarafının dere olduğunu bir kısım köklerinin dereden su alan yerlerde iyi geliştiğini söyledi. Yanınızdan dere geçmesi büyük şans. Kızılcık fidanlarının köklerinin deredeki suya ulaşabilecekleri yere dikerseniz daha kısa zamanda verim alabilirsiniz. Tabi güneş de alması gerekli.
Sayın Muda.

Size muhalefet etmek için değil, ağaçların da muhaliflerinin olduğunu yazmak istediğimden yazacağım.

Gerçekten insanlarda olduğu gibi ağaçlarda da her şeye karşı çıkan, herkesin tersine işler yapan inatçı bireyler olabiliyor.

Benim arazimin ormanla bitiştiği yerde sık çam ağaçları ve meşeler arasında bir kızılcık keşfettim. Hemen yanı başından belki elli kez geçmiş fakat görmemişim. Çamlar ve meşeler o kadar sarmış ki etrafını, neredeyse hiç doğrudan güneş almıyor. Zeminde ortalama 20-25 cm toprak ya var ya yok.

Zeminde su yok, yazın burada yağış da olmaz.

Ama en az 20 yaşında vardır. Dalları da meyve doluydu. Sadece diğer kızılcıklara göre meyveleri yaklaşık bir ay geç olgunlaştı.

CornusMas beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2022, 09:26   #144
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

benim dere boyuda meşelik ve diktiğim çeşitli fidanların dalları meşelere değiyor ve zararları yok. sanki meşelerin yaprakları ağaçlarımı besliyor. aralarında bilemediğim bir dostluk var. belki de ağaç dede hayrettin karaca haklıdır.

maydemir beğendi.
Eski 06-12-2022, 11:15   #145
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
4 yıl önce Gönen’de bahçeme dikmiştim. Çok uzun olduğu için dikerken tepesini vurmuştum, yarım metre çatallaşan 2 dalı mevcut. Diktiğim gibi duruyor, ama her sene meyveden de dalları görünmüyor. Kıyamadığım için öylece tutuyorum, yoksa büyümesini bekleyecek sabır yok bende...

yavuz10 beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2022, 11:55   #146
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
merhaba benimde bir kızılcık fidanım var ama yaprakları bu şekilde hasta ama ne hastalığıdır, çözümü var mıdır?

Birde tomurcukları var üstünde ama hala açmadı acaba onlar gelecek yılın tomurcuğu mu? ikinci fotoğrafta sol üst köşede bir tane gözüküyor

Eklenen Resimler

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2022, 13:39   #147
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Sayın Muda.

Size muhalefet etmek için değil, ağaçların da muhaliflerinin olduğunu yazmak istediğimden yazacağım.

Gerçekten insanlarda olduğu gibi ağaçlarda da her şeye karşı çıkan, herkesin tersine işler yapan inatçı bireyler olabiliyor.

Benim arazimin ormanla bitiştiği yerde sık çam ağaçları ve meşeler arasında bir kızılcık keşfettim. Hemen yanı başından belki elli kez geçmiş fakat görmemişim. Çamlar ve meşeler o kadar sarmış ki etrafını, neredeyse hiç doğrudan güneş almıyor. Zeminde ortalama 20-25 cm toprak ya var ya yok.

Zeminde su yok, yazın burada yağış da olmaz.

Ama en az 20 yaşında vardır. Dalları da meyve doluydu. Sadece diğer kızılcıklara göre meyveleri yaklaşık bir ay geç olgunlaştı.
Zavallı ne yapsın. O istemezmiydi kurak dağ başına değil sulu güzel toprağı olan bir yerde yaşamak. Tohum oraya düşmüş. Binlerce tohumdan artık bir tane kalmış. Belki de kendisine güzel bir yer bulmuştur. O ağaç meyveli ise 20 yaşından çok fazladır. Ben de aynı şekilde dağda yaşayan kızılcık gördüm. Onda meyve göremedim. Ancak çok da gelişememişti. Yerim dağlık. Kızılcık fidanlarından farklı yerlerden alınma fidanlar diktim. Bu yıl da kızılcık tohumlarını çıkarttım. Onları da dikmeyi planlıyorum. Ancak toprak ve gübre vermeme, sulamaya çalışmama rağmen çoğunluğunu ancak yaşatıyorum. Su toprakta durmayıp hemen gidiyor. Yavaş da olsa büyüyorlar. Aşılı olarak aldığım kızılcık içlerinde en güzel büyüyeni. Yeri de iyi. Toprağının etrafını su tutan toprak ve koyun gübresi ile doldurup başka ağaçları sularken veya yaprakları susuz kalıp sarktığı zaman suluyorum. Yaprakları büyük. Çiçekleri de büyük. Ancak halen meyve alamadım. Diğerlerinden de iki tanesinde çiçek var. Sabırla bekliyoruz. Biraz daha iyi bakıp büyütebilirsem her yıl meyve vereceklerini umut ediyoruz.

yavuz10 beğendi.
Eski 08-12-2022, 13:43   #148
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
merhaba benimde bir kızılcık fidanım var ama yaprakları bu şekilde hasta ama ne hastalığıdır, çözümü var mıdır?

Birde tomurcukları var üstünde ama hala açmadı acaba onlar gelecek yılın tomurcuğu mu? ikinci fotoğrafta sol üst köşede bir tane gözüküyor
Sizin fidan da aşılı kızılcığa benziyor. Yapraklarının ve çiçeklerinin iri olması bana göre aşılı diye düşündürüyor. Bendeki aşılı fidan ile aynı. Tohumdan çıkanların yaprakları ve çiçekleri daha küçük ve daha açık yeşil görünüyorlar. Yaprakları yiyen bir böcek olabilir. Yırtılmalar genellikle doludan kaynaklanıyor. Gelecek yıl sulamasına dikkat ederseniz muhtemel daha iyi olurlar. Pek meyve beklemeyin. Bazı kişiler tam umudu kestikleri zaman meyve aldılar.

Eski 08-12-2022, 13:45   #149
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yabani kızılcık çiçeği Cornus sanguinea

Bu da bir arkadaşımın bahçesinden çekmiş olduğum yabani kızılcık çiçeği fotoğrafları. Yapraklar aynı. Ancak çiçekler arasında çok fark var. Meyvesini göremedim. Sarı kızılcık çiçeklerine alışınca bu beyaz çiçekler bana sanki farklı bir tür gibi geliyor.

Cornus sanguinea Yabani kızılcık çiçeği

Name:  YAbani kızılcık ağacı.jpg
Views: 201
Size:  72.3 KB

Name:  Yabani kızılcık çiçeği.jpg
Views: 201
Size:  69.5 KB

Name:  Yabani kızılcık.jpg
Views: 193
Size:  72.7 KB

Düzenleyen Muda : 08-12-2022 saat 14:36
Eski 09-12-2022, 12:34   #150
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Bizim buralarda (Isparta) kızılcığa ergen denir en az 45 yıldır duran ve meyve veren aşısız olduğunu düşündüğüm kızılcık ağacı var baharda unutmazsam fotoğrafını çekip yayınlayayım

chimaera32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024