agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2022, 23:55   #151
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Zavallı ne yapsın. O istemezmiydi kurak dağ başına değil sulu güzel toprağı olan bir yerde yaşamak. Tohum oraya düşmüş. Binlerce tohumdan artık bir tane kalmış. Belki de kendisine güzel bir yer bulmuştur. O ağaç meyveli ise 20 yaşından çok fazladır. Ben de aynı şekilde dağda yaşayan kızılcık gördüm. Onda meyve göremedim. Ancak çok da gelişememişti. Yerim dağlık. Kızılcık fidanlarından farklı yerlerden alınma fidanlar diktim. Bu yıl da kızılcık tohumlarını çıkarttım. Onları da dikmeyi planlıyorum. Ancak toprak ve gübre vermeme, sulamaya çalışmama rağmen çoğunluğunu ancak yaşatıyorum. Su toprakta durmayıp hemen gidiyor. Yavaş da olsa büyüyorlar. Aşılı olarak aldığım kızılcık içlerinde en güzel büyüyeni. Yeri de iyi. Toprağının etrafını su tutan toprak ve koyun gübresi ile doldurup başka ağaçları sularken veya yaprakları susuz kalıp sarktığı zaman suluyorum. Yaprakları büyük. Çiçekleri de büyük. Ancak halen meyve alamadım. Diğerlerinden de iki tanesinde çiçek var. Sabırla bekliyoruz. Biraz daha iyi bakıp büyütebilirsem her yıl meyve vereceklerini umut ediyoruz.
Evet aşılı ağaç olarak almıştım. Tomurcuklar hala var ama sanırım anaç ağaç dipten patlamaya başladı.

Tepe uç kısmını ve anaçın yan dallarını budamayı düşünüyorum

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2022, 08:53   #152
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Çorumda da kendiliğinden büyüyen kızılcık ağaçları çok fazla Burada kızılcık değilde kiren diyorlar Çoğu da su gitmeyen tarlalarda.. Çok meyve oluyor ama irilesmiyor.Dökülen meyvelerden çevresinde büyüyenlerde var.Denemeye getirip diktim yaklaşık 10 seneden sonra meyve verdi.
Fidan deposundan aşılı aldiğım 3.senesinde az ama iri meyveler vermeye basladı.Gelismeleri de çok yavaş..Sonuç olarak çok sabır isteyen bir agaç diyebilirim😊

yavuz10 beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2022, 12:39   #153
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Çorumda da kendiliğinden büyüyen kızılcık ağaçları çok fazla Burada kızılcık değilde kiren diyorlar Çoğu da su gitmeyen tarlalarda.. Çok meyve oluyor ama irilesmiyor.Dökülen meyvelerden çevresinde büyüyenlerde var.Denemeye getirip diktim yaklaşık 10 seneden sonra meyve verdi.
Fidan deposundan aşılı aldiğım 3.senesinde az ama iri meyveler vermeye basladı.Gelismeleri de çok yavaş..Sonuç olarak çok sabır isteyen bir agaç diyebilirim😊
Neee, 3sene mi! daha iki yıl var o zaman en erken, yani üstünde de tomurcuk olunca yapacak gibi geliyor ama sanırım ağaç benimle eğleniyor Geçende o tomurcukları biraz kurcalayıp elimle açmıştım. bugün iyice çiçek açmış. Tabi bahsettiğim bu tomurcuk aşılı kısmın altından o yüzden budadım orayı.

bende fidan sepetinden almışım. Sabırla beklemeye devam o zaman yapacak bişey yok. Kurumadan büyütebilsem bari en azından bizim buralarda hiç duyup görmedim.

Zekoş beğendi.
Eski 03-03-2023, 14:44   #154
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Tam da budayacaktım bi baktım; geçen seneki tomurcuklarla beraber çiçek açmış.Meyvesi nasıldır, adına doğru mu görmek için budamam seneye kaldı sanırım. Hep gidecek dallarda çiçek var. Neyse iyi tarafından bakmak gerek üç yıl beklemedim 😂

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2023, 20:56   #155
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gevv Mesajı Göster
Merhaba, bende 2018 yılında 3 yaş kızılcık fidanı diktim yazın yaprakları büyüdüğü zaman büzüşüyordu kuruyordu hep böyle gitti bir türlüde boy atmadı şuan 1.5m civarında

Bu sene yapraklar üzerinde kahve rengi lekeler oluşmaya başladı hafifde büzüşme var

Araştırdım Antraknozu hastalığına çok benziyor fakat hep Ceviz ağacı antraknozu hastalığı hakkında bilgiler çıkıyor.

Kızılçık için ne yapmam lazım hangi ilaç, gübreleri kullanmalıyım.
Eski tarihli bir mesaj ama referans olması için yazıyorum. Aynı sorunla 2 yıl önce aldığım bir fidanda karşılaştım. Bahar aylarında bu kahverengi lekeler yapraklarda görülmeye başlıyor. Zamanla yaprağın tamamına yayılıyor ve yaprak kuruyup düşüyor. Yaz dönemine doğru hastalığın ilerlemesi dursa da hastalanmış yapraklar iyileşmiyor. Fidanın gelişimi ciddi şekilde yavaşlıyor. Ne kadar iyi baksanız bakın büyümesi duraksıyor. Yeni sürgün ya oluşmuyor ya da sürgünler çok kısa kalıyor.
İlk yılın ardından ikinci yılın baharında ilk yapraklar çıkar çıkmaz lekeler yine ortaya çıkınca çok üzülmüştüm. Bahçemde kimyasal ürünler kullanmayı sevmiyorum fakat özel bir varyete olduğundan fidanımı da kaybetmek istemedim. Bu nedenle hastalık görülmeye başlar başlamaz %1'lik bordo bulamacı hazırlayıp fidanın her yerine özellikle yaprakların altına da gelecek şekilde uyguladım. İlk uygulamayla birlikte hastalığın ilerlemesinde belirgin bir yavaşlama oldu. Bahar mevsiminde havalar yağışlı olduğu için ilk uygulamadan yaklaşık 3 hafta sonra yeniden %1'lik bordo bulamacı uyguladım. İki uygulamanın ardından yeni çıkan yapraklarda kahverengi lekeler görülmemeye başladı. Kurumaya başlayan yaprakları temizleyerek fidandan uzaklaştırdım. Bu yaz fidanımın gelişimi çok sağlıklı, bahar başında ilk lekelerin görüldüğü yapraklar dışında diğer yapraklarda leke yok. Yeni sürgünleri gayet sağlıklı ve uzun.

Önlem amaçlı bu sonbaharda yapraklar döküldükten sonra ve gelecek bahar yapraklar henüz çıkmadan bordo bulamacı uygulamasını tekrar edecek, gelecek yıl hastalık görmezsem bordo bulamacı uygulamasını bırakacağım. Aynı hastalıktan etkilenen kızılcık ağacı olanlara bordo bulamacı uygulamalarını öneririm.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 19:49   #156
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gevv Mesajı Göster
Merhaba, bende 2018 yılında 3 yaş kızılcık fidanı diktim yazın yaprakları büyüdüğü zaman büzüşüyordu kuruyordu hep böyle gitti bir türlüde boy atmadı şuan 1.5m civarında

Bu sene yapraklar üzerinde kahve rengi lekeler oluşmaya başladı hafifde büzüşme var

Araştırdım Antraknozu hastalığına çok benziyor fakat hep Ceviz ağacı antraknozu hastalığı hakkında bilgiler çıkıyor.

Kızılçık için ne yapmam lazım hangi ilaç, gübreleri kullanmalıyım.
2023 sonbaharında bordo bulamacı uygulaması yapmadım. Çok fazla bakırlı bileşik uygulamak istemedim. Bu nedenle sadece 2024 kışının sonlarında (Şubat başında tomurcuklar patlamadan önce) bir kez daha %1'lik bordo bulamacı uyguladım. Fidanımda bu yıl hiçbir hastalık belirtisi yok. Gelişimi de gayet sağlıklı. Bu hastalıktan etkilenenlere bordo bulamacını öneririm.

Eklenen Resimler

yavuz10 beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024