agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2020, 11:34   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Merhaba,bende kızılcık meyvesini çok sevenlerdenim. Üç yıl kadar önce 2 adet fidan almıştım, yaklaşık 40 cm boyundaydılar ve o tarihte baya fiyatlıydılar. Şuan yaklaşık 190 cm kadar oldular önceki sene birer avuç meyvesinden taddık, geçen sene de 2 fidandan yaklaşık ayak üstü atıştırmalıklar hariç 1,5 kg kadar meyve topladık, meyvelerini 3-4 adet buzdolabı poşetine koyup komposto yapıyoruz, bir poşetini açıp denedik, çok lezzetli bir tadı vardı, bu durumdan mutlu oldum. En son bu sene 7 adet daha kızılcık fidanı satın aldım, boyları 150-170 cm arası iki çeşit. İki tanesinde çiçek vardı muhtemelen meyvesini göreceğiz diğerlerinde yoktu... Bu uğraş beni çok mutlu ediyor, 4 dönüm kadar tarlamız var bakarsınız oraya tamamen kızılcık ekerim, pazarlama konusu nasıl olur bilemiyorum, kendini kurtarırmı ama hiç kazanamasam da yeşilliği, şubatta açan çiçeğinin görüntüsü bizi mutlu eder.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CocosNucifera Mesajı Göster
Kadri bilinmeyen bitkilerden, pazarda onca meyve arasında ücra bir köşede alıcısını bekler, gerçekten muhteşem bir meyve, gerektiği gibi kıymeti anlaşılırsa, diğer meyveler gibi çokça tüketilir, hatta daha da fazla...

ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 21:59   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2020
Bu sene ektiğim aşılı kızılcık fidanlarım baştan güzel gelişim gösterirken sonradan yaprakları bu şekilde oldu . Acaba bir tür mantar hastalığı gibi birşey mi bu?

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zafertopcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 08:19   #123
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Deneyimli üyelerin yorumunu beklemenizi öneririm.
Kişisel görüşüm yaprak kıvırcıklığı hastalığı. Limonumdaki görüntü ile örtüşüyor.
Şekli bozuk tüm yaprakları makasla keserek uzaklaştırdım. Bol gübre ve sulama ile iki yılda kendine geldi. Ağaç zayıf değilse çözebiliyor. Sıcak havalarda artıyor.
Forumdaki bölümü incelerseniz yararı olur. Bilinen ilacı yok.

Yaprak kıvırcığı hastalığı ( Klok hastalığı)

zafertopcu beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 09:39   #124
Yeni Üye

Sayın Portakal Rengi ;
Yeni oluşturduğum bahçemde ki şeftali fidanlarımda klok hastalığı var acaba birbirinine bulaşmış olabilir mi?
İlk senemiz acemiliğimize geldiğinden bordo bulamacı sanırım kış döneminde iyi geliyormuş ama maalesef kaçırdık. Korkum fidanlarımı kurutur mu bu hastalık?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Deneyimli üyelerin yorumunu beklemenizi öneririm.
Kişisel görüşüm yaprak kıvırcıklığı hastalığı. Limonumdaki görüntü ile örtüşüyor.
Şekli bozuk tüm yaprakları makasla keserek uzaklaştırdım. Bol gübre ve sulama ile iki yılda kendine geldi. Ağaç zayıf değilse çözebiliyor. Sıcak havalarda artıyor.
Forumdaki bölümü incelerseniz yararı olur. Bilinen ilacı yok.

Yaprak kıvırcığı hastalığı ( Klok hastalığı)

Eski 13-05-2020, 10:48   #125
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Forumdaki bölümde yazılanlara ekleyeceğim bir şey yok. Genç fidanlarda daha sık görülen bir hastalık. Virüs kökenli olunca yok edici tedavi yok. Destekleyerek bitkinin düzelmesini bekliyorsunuz. Hemen öldürmüyor, paniğe kapılmayın. Gelişimi geciktiriyor.
Yaz dönemi sulamaya dikkat. Bitki zayıflamamalı. Grip gibi düşünün.

zafertopcu beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 17:34   #126
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Forumdaki bölümde yazılanlara ekleyeceğim bir şey yok. Genç fidanlarda daha sık görülen bir hastalık. Virüs kökenli olunca yok edici tedavi yok. Destekleyerek bitkinin düzelmesini bekliyorsunuz. Hemen öldürmüyor, paniğe kapılmayın. Gelişimi geciktiriyor.

Yaz dönemi sulamaya dikkat. Bitki zayıflamamalı. Grip gibi düşünün.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Eski 09-06-2020, 10:33   #127
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Herkes tüm bilgileri vermiş. Bana da Orhan Veli kanık' tan çok sevdiğim bir şiiri paylaşmak kalmış )

İlk yemişini bu sene verdi,
Kızılcık,
Üç tane;
Bir daha seneye beş tane verir;
Ömür çok,
Bekleriz;
Ne çıkar?

İlâhi kızılcık!

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2021, 16:05   #128
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Arkadaşlar ben 1 adet kızılcık fidanı alıp dikmiştim. 3.yılı olmasına rağmen hiç meyve vermedi. Bu sene dikkatlice gözleyince üzerinde tomurcuklar olduğunu gördüm.

Birisi aşı yapmam gerektiğini söyledi. Başka birisi de yanında başka kızılcık olmadan meyve vermeyeceğini söyledi. Sizce doğru olan nedir? Kızılcık bitkisinde erkek dişi özelliği mi var yoksa tek başına meyve vermeyecek mi?

CornusMas beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2021, 17:31   #129
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Arkadaşlar ben 1 adet kızılcık fidanı alıp dikmiştim. 3.yılı olmasına rağmen hiç meyve vermedi. Bu sene dikkatlice gözleyince üzerinde tomurcuklar olduğunu gördüm.

Birisi aşı yapmam gerektiğini söyledi. Başka birisi de yanında başka kızılcık olmadan meyve vermeyeceğini söyledi. Sizce doğru olan nedir? Kızılcık bitkisinde erkek dişi özelliği mi var yoksa tek başına meyve vermeyecek mi?
Bu soruya ben cevap vermezsem olmaz

Kızılcık, yani Cornus mas, tam çiçekleri olan bir bitkidir. Kızılcık çiçeklerinde hem erkek hem de dişi organlar bir arada bulunur. Tür kendine kısır değildir. Bu nedenle kızılcık ağaçları aşı yapılmadan ya da yakınlarında bir tozlayıcı olmadan da meyve verir.

Kızılcık ağacına meyve vermesi için değil, anacın meyvelerinden daha kaliteli meyveler elde etmek için aşı yapılır.

Kızılcık ağacının tür adı olan Cornus mas'taki spesifik epitet ("mas") latince "erkek" demektir. Bu isim ağacın gençlik döneminde uzunca bir süre meyve vermemesi nedeniyle verilmiştir. Ağacınızın 3-5 yaşlarında meyve vermemesi normal. Hem yavaş büyür hem de geç meyveye durur kızılcık. Bekleyiniz, çiçek tomurcukları göründüyse yakında meyvesini de yersiniz.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2021, 19:53   #130
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Başka konular için size ulaşmaya çok çalıştım ama bir türlü ulamamıştım

Cevap verdiğinize göre sorun yoktur. Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Bu soruya ben cevap vermezsem olmaz

Kızılcık, yani Cornus mas, tam çiçekleri olan bir bitkidir. Kızılcık çiçeklerinde hem erkek hem de dişi organlar bir arada bulunur. Tür kendine kısır değildir. Bu nedenle kızılcık ağaçları aşı yapılmadan ya da yakınlarında bir tozlayıcı olmadan da meyve verir.

Kızılcık ağacına meyve vermesi için değil, anacın meyvelerinden daha kaliteli meyveler elde etmek için aşı yapılır.

Kızılcık ağacının tür adı olan Cornus mas'taki spesifik epitet ("mas") latince "erkek" demektir. Bu isim ağacın gençlik döneminde uzunca bir süre meyve vermemesi nedeniyle verilmiştir. Ağacınızın 3-5 yaşlarında meyve vermemesi normal. Hem yavaş büyür hem de geç meyveye durur kızılcık. Bekleyiniz, çiçek tomurcukları göründüyse yakında meyvesini de yersiniz.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2022, 17:12   #131
Yeni Üye

gevv's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafertopcu Mesajı Göster
Bu sene ektiğim aşılı kızılcık fidanlarım baştan güzel gelişim gösterirken sonradan yaprakları bu şekilde oldu . Acaba bir tür mantar hastalığı gibi birşey mi bu?
http://uploads.tapatalk-cdn.com/202...a4857515a0.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/202...4c7044e0f8.jpg

Merhaba, bende 2018 yılında 3 yaş kızılcık fidanı diktim yazın yaprakları büyüdüğü zaman büzüşüyordu kuruyordu hep böyle gitti bir türlüde boy atmadı şuan 1.5m civarında

Bu sene yapraklar üzerinde kahve rengi lekeler oluşmaya başladı hafifde büzüşme var

Araştırdım Antraknozu hastalığına çok benziyor fakat hep Ceviz ağacı antraknozu hastalığı hakkında bilgiler çıkıyor.

Kızılçık için ne yapmam lazım hangi ilaç, gübreleri kullanmalıyım.

gevv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2022, 18:30   #132
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Mantari bir hastalık olduğu kesin ama antraknoz değil

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2022