agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 2 Gönderen aslan3180
  • 1 Gönderen heyyamola
  • 1 Gönderen lodos_
  • 1 Gönderen RUŞEN.33
  • 1 Gönderen heyyamola
  • 1 Gönderen mustafa07
  • 1 Gönderen Feijoa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2013, 11:55   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2007
kirazda anaç seçimi

ülkemizdeki resmi ve gayri resmi kaynakları araştırıp bir bahçe tesis etmeye çalıştıgımızda nedense bir türlü başarılı olamıyoruz.

bunun bana göre temel sebeplerinde en önemlisi; ulaştıgımız kaynakların deneyerek elde edilmiş sonuçları yok.vatandaşın cebindeki parayı alabilmek için çeşitli entrikalar dönderiyorlar.bunu yapanlar öncelikle vatandaşın güvenerek bilgi almak için gittigi resmi ve serbest çalışan ziraatçi arkadaşlardır (parmakla gösterilebilecek arkadaşlar hariç). tarımsal ve fidancıların sitelerine girip bodur kiraz anacının özelliklerini araştırdıgınızda yazılanlar hep birbirinin aynısıdır.3 yaşında verime yatar gibi yanıltıcı bilgilerle doludur.

ben maxma 14 anaçlı 2009 yılının 12. ayında kendine verimli sweet early ve premir giant çeşidi kiraz diktim.osmaniye ilinin bahçe ilçesinde rakım 500 mt. bölgede aynı yükseklikte gisala 6 anacı z900 var çok güzel ürün alınıyor.

bu yıl bile benim kirazlarda meyve gözü çok az.açan tek tük çiçekte meyveye dönüşmedi.2006 yılında dikmiş oldugum SL60 anaçlı z900 çeşidi içerisinde morten late tozlayıcısı bulunmasına ragmen ürün alamıyorum.bu yazıyı neden yazma ihtiyacı duydum.

çeşit ne olursa olsun hiç önmeli değil bir bahçe tesis etmek isteyen çiftci kardeşlerimin örnek bahçeleri mutlaka meyveli halde görmelerini ısrarla tavsiye ederim.fidan satanlara fazla itibar edilmemeli diye düşünüyorum.

poseban ve efegeta06 beğendi.
aslan3180 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 22:41   #2
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Z 900 ün tozlayıcısı,sarıkiraz (starks gold) ve lambert olduğunu biliyorum. Merton late, tam emin değilim ama z900 için uygun tozlayıcı değil gibime geliyor. Verimi etkileyen diğer bir konu da "Soğuklama ihtiyacı" dır. Bazı çeşitler 7 oC altında uzun süre soğuk isteyebilirler, iklim sıcak ise soğuklama ihtiyacı karşılanmaz ise çiçek vermez, tabi meyve de vermez.

Burada rahmetli hocam Sabahattin Özbek in biz talebelere anlattığı bir durumu anlatmak istiyorum. Hocamız , meyveciliğin ilk profosörlerinden. o zamanlar Bursa da "May Flower" diye çok erkenci bir şeftali çeşidi var. Mayısta toplanıyor, düşünürler ve adana da bunu nisan da toplarız ve iyi paralara satarız derler ve adana da may flower ile bahçe kurarlar. 1,3,5 yıl olur ağaçlar gelişmiş ama çiçek yok!!?? sonra araştırıp bulurlar ki Şeftali çeşitleri içinde "EN UZUN SOĞUKLAMA İHTİYACI OLAN ÇEŞİT May Flower çeşidi imiş.

Bu olay bize 1967 de anlatılıp-öğretildi. Kolay gelsin

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 13:15   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
[QUOTE=kgursan;1156848]Z 900 ün tozlayıcısı,sarıkiraz (starks gold) ve lambert olduğunu biliyorum. Merton late, tam emin değilim ama z900 için uygun tozlayıcı değil gibime geliyor. Verimi etkileyen diğer bir konu da "Soğuklama ihtiyacı" dır. Bazı çeşitler 7 oC altında uzun süre soğuk isteyebilirler, iklim sıcak ise soğuklama ihtiyacı karşılanmaz ise çiçek vermez, tabi meyve de vermez.

arkadaşa aynen katılıyorum. ek olarak van kirazı denilen çeşitte uyuyor. bizim bahçelerde birinde tek beyaz kiraz var tozlayıcı 25 kadar ağaca yetiyor diğer bahçede erkenci ve van kirazı dediğimiz çeşitten var vişnede var bahçede ayrıca bir sorun yok.

beyaz kiraz lambert ve van çeşidi ideal z900 çeşidine.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 11:08   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba, Bahçeye 5 yıl önce 1 adet 0900 kiraz kirazı dikmiştim, internetten araştırmalarım sonucu 0900 napolyonun bir tozlayıcıya ihtiyaç duyduğunu öğrendim ve bir yıl sonra fidancıdan bir star gold(sarı kiraz) aldım, bu yaz Napolyon 10 adet kiraz verdi, sarı kiraz diye aldığım ise 1 adet kırmızı kiraz verdi, kirazın star gold olmadığı anlaşıldı ve kalitesiz bir kirazdı bunun üzerine başka bir fidancıdan garantili bir star gold diktim.
Benim sormak istediğim. cinsini bilmediğim anacının idris(mahlep) olup olmadığını bilmediğim kalitesiz kiraza 0900'den aldığım kalemi aşı yapsam olurmu ?

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 19:06   #5
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Benim sormak istediğim. cinsini bilmediğim anacının idris(mahlep) olup olmadığını bilmediğim kalitesiz kiraza 0900'den aldığım kalemi aşı yapsam olurmu ?
Olur. Meyvesi kalitesiz olanlar, genelde iyi bir anaç olurlar.

efegeta06 beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 10:06   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sayın heyyamola, cevabınız için teşekkür ederim. O zaman Nisan ayı gibi aşılayım İnşaallah.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 21:46   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Kiraz şeftali gibi meyvelerde bir kriter ölçü değildir.
Her anaç her toprakta olmaz
soğuklama ihtiyacı yükseklik vb. etkenler etkili olur.
örneğin taban suyu olan bir bölgede
cap6 kiraz anacı
garnem şeftali anacı kullanmazsanız sonuç alınmaz.
erken ilkbahar geç ilkbahar donlarına dayanıklı çeşit seçmek gerekir.

efegeta06 beğendi.
lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2015, 13:51   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan3180 Mesajı Göster
ülkemizdeki resmi ve gayri resmi kaynakları araştırıp bir bahçe tesis etmeye çalıştıgımızda nedense bir türlü başarılı olamıyoruz.

Bunun bana göre temel sebeplerinde en önemlisi; ulaştıgımız kaynakların deneyerek elde edilmiş sonuçları yok.vatandaşın cebindeki parayı alabilmek için çeşitli entrikalar dönderiyorlar.bunu yapanlar öncelikle vatandaşın güvenerek bilgi almak için gittigi resmi ve serbest çalışan ziraatçi arkadaşlardır (parmakla gösterilebilecek arkadaşlar hariç). Tarımsal ve fidancıların sitelerine girip bodur kiraz anacının özelliklerini araştırdıgınızda yazılanlar hep birbirinin aynısıdır.3 yaşında verime yatar gibi yanıltıcı bilgilerle doludur.

Ben maxma 14 anaçlı 2009 yılının 12. Ayında kendine verimli sweet early ve premir giant çeşidi kiraz diktim.osmaniye ilinin bahçe ilçesinde rakım 500 mt. Bölgede aynı yükseklikte gisala 6 anacı z900 var çok güzel ürün alınıyor.

Bu yıl bile benim kirazlarda meyve gözü çok az.açan tek tük çiçekte meyveye dönüşmedi.2006 yılında dikmiş oldugum sl60 anaçlı z900 çeşidi içerisinde morten late tozlayıcısı bulunmasına ragmen ürün alamıyorum.bu yazıyı neden yazma ihtiyacı duydum.

çeşit ne olursa olsun hiç önmeli değil bir bahçe tesis etmek isteyen çiftci kardeşlerimin örnek bahçeleri mutlaka meyveli halde görmelerini ısrarla tavsiye ederim.fidan satanlara fazla itibar edilmemeli diye düşünüyorum.
benim de 1.450 rakım ulukışlada gisela 6 kirazım var. Dalı budağı çiçek ama 2008 den bu yana 1 kez azıcık meyve aldım. Demekki benim rakım yüksek ve soğuk geliyor o zaman

efegeta06 beğendi.
RUŞEN.33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2015, 00:01   #9
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
1300 metre rakımda, zone 6a bölgesindeki hobi bahçeme 5 yıl önce Gisela 5 anacına aşılanmış 0900 Ziraat çeşidinden 2 adet, tozlaması içinde Kuş Kirazına aşılanmış 1 adet Starks Gold çeşidini 3x3 metre aralıkla dikmiştim. 0900 Ziraat 2 yaşında tadımlık meyve verdi. Sonrasındaki yıllarda ağaç başına her yıl 4-6 kg arasında ürün aldım. 5. yılın sonunda Gisela 5 anacındaki 0900 Ziraat 240 cm boylandı. Kuş Kirazı anacındaki Starks Gold' un yüksekliği ise 370 cm

efegeta06 beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2015, 18:07   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2009
CAP6P , MAXMA14 ,MAXMA60 bu anaçlardan hangisi kiraz icin daha verimli ? veya ziraat 0900 icin hangisi en verimli?

efegeta06 beğendi.
mustafa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 23:15   #11
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Konu biraz eski ama önemli bir mevzu var.Ziraat 900 tozlanmada çok nazik bir tür.Tozlayıcılar ne kadar uygun olursa olsun iklimsel faktörlerden çokça etkilenir.Ziraat 900 den tane büyüklüğü daha fazla olan daha bol meyve tutan sık meyve tutumunda taneleri kuçulmeyen scheineder Northwunder tercih edilebilir.Bunun dışında kordia Regina gibi türleri de bahçelerde mutlaka bukundurmak lazım.Anaç mevzusu ise o bolgenin toprak yapısı ve iklimi ile alakalı.Bir anaç bir yerde çok iyi sonuç verirken başka bir yerde iyi sonuç vermez.Kireç oranı,taban suyu,kuraklık(sulama düzenliliği)vs. Durumlar iyi değerlendirilmeli.

efegeta06 beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024