agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 3 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2022, 08:27   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Yaşlı kayısı ağacına öneri

Merhabalar

Yeni aldığımız bahçemizde farklı meyve ağaçları var. Bunlardan bazıları kayısı ve eski sahibinden öğrendiğim kadarıyla 20 yaşlarındalar. Ekte bir tanene ait fotoğraflar paylaşıyorum. Gövdesinde çürükler var. Bazı dallarında çiçekler var ama bazıları ise kupkuru. Çıt diye kırılıveriyorlar. Bu konular hakkında pek bilgim yok ve öğreniyorum. Sizce bu ağaca ne yapmalıyım? Komple kesip yenisini dikmek mi yoksa farklı bir fikir var mı?
Teşekkürler

https://www.dropbox.com/sh/kbjbta10y...58F94Zj1a?dl=0

koliva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2022, 22:54   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim yaptığım uygulama kuruyan dalları komple kesmek. Fazlalıkları budamak. Yetişkin ağaç. Yeterli gübre ve su desteği sağlamak. Nerede ise ölmek üzere olan kayıs ağacım yeterli su ve mineral alamadığı için nerede ise ölmek üzere idi. Bir kısmını keserek budadım. Kesilen kısımlardan yeni sürgünler verdi. Yaşlı ve iyice kartlaşmış kısımları da kademeli olarak keserek ağacın gençleşmesini sağladım. Gençleşen kısım iyice büyüdü. Yaşlı kısımları her yıl daha da küçülterek ağacın yeterli besin ve taze dal yapmasını sağlamaya çalışıyorum. Kurtlu kısımlar sıkıntılı. Bordo bulamacını fırça ile sürmek ve gövdeye ilaç yapmak kurtların ölmesini sağlayabiliyor. Sizde alt taraftan gövde kurtlanmış. Bendeki zerdaliyi her yıl budamaya başladım. Alt taraftan çıkan sürgün aradan geçen üç yıl sonunda oldukça büyüdü. Şimdi diğer kısımları daha derin budayıp gelecek yıl ise tamamen kesmeyi planlıyorum. Çok fazla kesildiği zaman ağaç kuruyabiliyor. Kaysının ömrü çok uzun olmuyor. İsterseniz ağaçların durumuna bakarak ağaçları budayarak bir yandan meyve vermesini sağlayıp diğer taraftan yeni fidan dikerek zaman kaybını önleyebilirsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024