agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni193Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2013, 19:32   #151
Ağaçsever

Selçuk Örnek's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Sn Kuyucu, yeni ve kaliteli çeşitleri y.dışından getirtmeniz çok güzel ve heyecan verici. Y.dışında mevcut değişik meyve/bitki çeşitlerini fidancılarımız ya da Üniversitelerin ziraat fakülteleri neden getirip, ülkemize adaptasyon çalışmaları yapmazlar gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Sn. Kuyucu elinizde mevcut çeşitlerin adlarını öğrenebilir miyiz? Sizden aşı kalemi ya da fidan temiz etmemiz mümkün olabilir mi? Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Selçuk Örnek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 22:47   #152
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
İki ya da üç tane minik fidanım var, Tekirdağ'da olan ya da çevreden gelip alabilecek olan kardeşlerime verebilirim.

Selam ve sevgiler.

NOT: Mesaj kutum dolu, özelden yazmayınız.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 13:28   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Sayın balıkçı merhaba ,
Acaba paketleyip kargo ile göndermeniz mümkün olmaz mı ?
Keşke yakın olsam da gelip elden alabilsem.
Teşekkürler ve iyi günler.

mehmeth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 20:58   #154
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmeth Mesajı Göster
Sayın balıkçı merhaba ,
Acaba paketleyip kargo ile göndermeniz mümkün olmaz mı ?
Keşke yakın olsam da gelip elden alabilsem.
Teşekkürler ve iyi günler.
Böyle bir imkanım olmadığı için gelip alabilenler dedim.

Keşke imkan bulup gönderebilsem.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 23:06   #155
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuyucu Mesajı Göster
2 yıldır bu foruma giremedim, işlerin yoğunluğu nedeniyle.
Hunnap önem verdiğim bir konu.
Inanılmaz güzel tada sahip çeşitleri üretmeye başladım 2 yıldır. 2014 te ancak üreticilere vermeye başlayacağız.
Şu ana kadar ülkemizde üretilen Hunnaplar gerçekten Çin kökenli türlerin yanında zayıf kalıyor.
İnşallah yakında herkes tanışacak.
İyi günler dilerim
Sayın Kuyucu. Hünnap genellikle Denizli İlinin Gümüşsu ilçe (köyünde) yetişmekte. Tabi iri olanları da var. Ben 1300 rakım civarında bir yerde yetiştirmek istiyorum. Ancak normal olarak yetişmemesi gerekiyor. Farklı olarak nitelendirdiğiniz hünnaplar bu rakımda yetişir mi. Sizdeki hünnap türlerinin özellikleri nedir. Meyva aldınız mı.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 23:38   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2013
bursa mudanya'nın köylerinde bu hünnap ağaçlarını hiç beklemediğiniz yerlerde görebiliyorsunuz. bir okulun bahçesinde, cami avlusunda ya da mezarlığın kenarında.. çocukluğumdan beri bu meyveye ayrı bir ilgim oldu hep.. okullar açıldığında eylül ayında bahçenin bir köşesinde sanki bize hoşgeldin derdi o ağaç.. yüzlerce, binlerce dikenin arasında son meyvesine kadar toplardı çocuklar.. daha olmamış, kireç tadındaki ayvaları elmaları bile istila edercesine koparır veletler bilirsiniz.. hem de siyah önlüğün kucak dolusu doldurulduğu, iki diş atılıp sonra da bahçenin ortasına atılan meyvelere göre hünnap mükemmel tatlı olan lezzetiyle ayrı bir yere sahipti.

ben de köydeki hünnapların civarda patlak veren çeliklerinden birkaç ağacı tarlaya ektim, bir de kestel ilçesinden ayrı bir fidan aldım ve bunlarla uğraştım.. zamanla ağaçlardan değişik ebatlarda meyveler çıkmaya başladı, 2006 eylülü itibarıyla bunu düşük foto kalitesine rağmen yüklemek istiyorum. o zamanki foto kalitesinden dolayı özür dilerim.

ayrıca bir siteye hünnapla ilgili yazdığım şeyleri buraya da kopyalamak istiyorum. geçen yıllarda değişen pek bir şey olmadı hünnaplarla ilgili.. koca adam olduk hala işe giderken cebime üç beş tane atıp çerez niyetine yiyorum bunlardan..

"meyvenin başlıca üç türlü tüketim şekli var. ilki taze olarak; meyvenin kabuğu parlak kırmızı ve içi yeşilimtrak olan hali.. bu biraz elmayı andırıyor ancak daha tatsız. ikinci safha, belki de en güzeli. hünnabın kabuğunun buruşup yumuşamaya başladığı ve renginin koyulaştığı evresi ki an itibarıyle idrak etmekteyiz.. 5-6 meyvenin ayrı ayrı lezzetini alabilmek mümkün. üçüncü tüketim şekli ise aktarlarda satılan kurutulmuş hali.. kurutulmuştan ziyade bekletilmiş desek yeridir. meyve zaten serin bir yerde kendi kendine o duruma geliyor. bir kabuk bir de çekirdek olana kadar kurumaya müsait. aktarlarda 10 liraya satılan hünnapların çoğu böyle.. ilaç olarak hiçbir faydası olacağını zannetmiyorum. hıyar kabuğunda ne kadar şifa varsa, bu da kabuk kabilinden bir nesne nihayetinde..

hünnap ağacı hakkında bir iki kelam etmek gerekirse, 8-10 senedir yetiştirip büyütme tecrübesine dayanarak bitkinin oldukça dayanıklı olduğunu söyleyebilirim. tarlanın orta yerine ekilen dört fidandan üçü kendini kurtarmayı başardı. tutmayanın kökünün ise kaya üzerine ekildiğini sonradan farketmiş bulundum. bitki ortadoğu kökenli olduğu için yaz kuraklığını seviyor. kışın sert geçtiği senelerde meyvesi az oluyor, ayrıca verdiği uç filizleri ve sürgünleri de bariz şekilde azalıyor. hünnabın bir sene yerinde sayarak atlattığı olumsuz koşullar altında, aynı ortamdaki diğer meyvelerin kurumuş olması ilginç..

rhamnacea ailesinden geldiği için hünnap, çalı özellikleri gösteren dikenli bir ağaççık.. büyütürken en büyük sıkıntıyı burada yaşıyorsunuz. bitki alıp başını uzuyor da uzuyor.. ağaç şekline sokmak için her sene dengeli bir şekilde budamak gerekiyor. zaten ilk 5-6 yıl fidanı ayakta tutmak için kazığa bağlamak şart. yoksa yerlerde sürünmeyi çok seviyor kerata..

meyvenin kurtlarla arası da pek iyi değil. sürprizle karşılaşmamak için hünnapları yemeden önce ikiye ayırmak iyi olacaktır. ancak kurutulmuş olanlarında, içindeki haşerat da suyunu verdiği için tesbit etmek çok zor oluyor. bu durumda, bir eli enseye koyup besmele eşliğinde yemekten başka bir imkan da yok gibi.. deneyimlerime göre, çiçekte ve meyvenin olgunlaşma döneminde iki sefer göz taşı atıldığında kurt miktarı sıfıra düşüyor. ancak hünnap ticari olarak yetiştirilen bir meyve değil. millet bunu toplayıp sepetleyip pazara indiriyor.. ikinci sepeti ya toplayana kadar meyvenin zamanı geçiyor zaten. ilaçlama bu yüzden pek tercih edilen bir yol değil.."

Eklenen Resimler

yasiny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2013, 19:45   #157
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
İşyerinin bahçesine diktiğim hünnaplar meyve verdi. Çok harika bir meyve..

Eklenen Resimler

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2013, 20:18   #158
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Benimde de yeni tattığım lezzetli bir meyve. Fidanını Urla'da buldum ve yetiştirmeye karar verdim.

FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2013, 19:04   #159
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
2009 yılında diktiğim iki hünnap fidanı, artık ağaçlaşmaya başladı. Bu yıl üzerlerinde meyveleri bol. Bu yüzden destek çubukları gerekti.
Ama bizim buralarda ekim ayına yakın olgunlaşıyor. Bir de, bölgedeki aşırı nemin azizliğine uğruyor ve kurutulamıyor.
Hemen onların 5-6 metre uzağındaki, çekirdekten yetişen üçüncüsü (Burada fotoğrafı yok!) En az onlar kadar büyümesine ve onlar kadar çiçeklenmesine karşın bu yıl da dahil, bu güne kadar hiç meyve tutmadı.

Gelecek yıl son şansı. Yine meyve vermezse, diğerlerinden iri meyveli olanının dibinde, yetişmesine izin verdiğim bir dip sürgününü, onun yerine dikeceğim. Gerçi, iki ağaç hünnap yetiyor ama konu komşuya dağıtırız.

Name:  01-001.jpg
Views: 2888
Size:  70.1 KB

Name:  06-006.jpg
Views: 2683
Size:  72.2 KB

Name:  12-012.jpg
Views: 2779
Size:  71.7 KB

Name:  10-010.jpg
Views: 3685
Size:  75.0 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 12:22   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2013
Hünnap suyu seven bir ağaç genelde susuz yerde yetiştirirler fakat suyunu bol verirseniz çabuk ve hızlı büyür iri olan hünnaplar ziraat hünnabıdır küçük olanlar kadar lezzetli değildir ege bölgesinde aşırı yetiştirilir eğer hünnab ağacınız meyve vermiyorsa aşılama deneyin .... her sene yediğim ve sadece ege denizli nin gümüşhane yanihoma kasabasında yediğim bir meyve fakat aktarlarda bulunabiliyor artık...

Jakin beğendi.
masalkusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 12:46   #161
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Ünnaplar

Denizlide bir bahçe...3 Yaşında..

Eklenen Resimler

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2014, 13:43   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Wink Hünnap Budama

Yaklaşık 10 yaşında bir hünnap ağacımız var. Resimde görüldüğü üzere 2.5 metre boyunda ve uzayıp gidiyor, yan dalları gelişmiyor ayrıca pek meyvede vermiyor. Toprağını yeni elden geçirdim acaba bunu tepesinden kesmek gerekir mi yoksa bırakayım uzayıp gitsin mi?

Eklenen Resimler

Milla ve Jakin beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2014, 18:54   #163
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
[QUOTE=Orhan Özbilgiç;1196069]2009 yılında diktiğim iki hünnap fidanı,
Hemen onların 5-6 metre uzağındaki, çekirdekten yetişen üçüncüsü (Burada fotoğrafı yok!) En az onlar kadar büyümesine ve onlar kadar çiçeklenmesine karşın bu yıl da dahil, bu güne kadar hiç meyve tutmadı.

Gelecek yıl son şansı. Yine meyve vermezse, diğerlerinden iri meyveli olanının dibinde, yetişmesine izin verdiğim bir dip sürgününü, onun yerine dikeceğim. Gerçi, iki ağaç hünnap yetiyor ama konu komşuya dağıtırız.

---------------------------------------------------------------------

Evet. Bu senede yaz boyu bol çiçeklenmesine, ve tozlaşma sorunu olmamasına karşın, yine meyve tutmayınca kestim. Dibine diktiğim, iki yaşına yeni basmış dip sürgününde bile, iki meyve olduğunu biraz önce gördüm.

Name:  12-013.jpg
Views: 2225
Size:  69.3 KB

Name:  16-017.jpg
Views: 2234
Size:  72.0 KB

Name:  32-033.jpg
Views: 2241
Size:  73.7 KB

ilahi morluk ve Milla beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 18:30   #164
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Bu hünnap fidelerinden 150 adet bulabileceğim bir yer var mı?

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 11:41   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Orman fidanlıklarında bol miktarda var...saygılar

ercandogan2013 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2015, 01:40   #166
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Bursa Yenişehir orman fidanlığında bulamadım

Eski 04-05-2015, 11:29   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Balıkesir de var

ercandogan2013 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 09:48   #168
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barba1981 Mesajı Göster
Bursa Yenişehir orman fidanlığında bulamadım
yenişehirde bulmanız zor. köylerde var fakat aşısız yerli. çok geç meyve verirler.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 12:02   #169
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

internet üzerinden araştırma yapınca hünnap ile ilgili bazı kaynaklar kabız edici bazılarıda kabızlığa karşı kullanılır diyor. zaten bi kaç kaynak var. kopyala yapıştır yapmışlar. bunun doğrusu nedir?

Eski 15-08-2015, 12:09   #170
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Saksıda da olsa 3-5 adet meyve görmenin mutluluğu bir başka oluyor. Geçen yıl meyve dökmüştü, bu yıl tadına baktıracak gibi sanki...

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2015, 15:58   #171
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

aşılı hünnap diye satılanlar gerçekten aşılımı? yoksa iri çeşitleri aşılı diyemi satıyorlar ?

Eski 22-09-2015, 15:11   #172
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bendeki hünnap aşısız ama aşılı gibi oldukça iri meyveleri var. Şimdiden ceviz büyüklüğünü yakalamış durumda. Saksı yerine güzel ve geçirgen topraklı bir bahçede olsa kim bilir nasıl meyve verecekti.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2015, 13:05   #173
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Hunnap Aşi ?
Bildiğim kadarı cevız gibi aşılama istemez..

stars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2015, 00:47   #174
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Bizim bahçede olan Hünnap ise Ceviz değil de, Erik kadar büyüyor. Bol sulama yaparsam ceviz kadar büyür mü?

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2016, 15:20   #175
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Merhaba,
Köyde bir akrabamızın hünnap ağacı var, çok severek yiyoruz. Balkonda olabilir dediler, ben de saksıda hünnap yetiştirme girişiminde bulundum, bakalım olacak mı.
Fidanı geçen sene bu aylarda tüplü olarak aldım. Bu sene meyve vereceğini söylediler. Kışın tüm yapraklarını dökmüştü, 2 haftadır filizler çıkmaya, yapraklar büyümeye başladı. Resmi ekte.

Eklenen Resimler

Lonicera ve vehbi beğendi.
safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 19:44   #176
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Bence saksısını büyültün nihayetinde doğada yetişen bir bitki türü

Eski 17-03-2016, 16:27   #177
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barba1981 Mesajı Göster
Bence saksısını büyültün nihayetinde doğada yetişen bir bitki türü
Sakısı 20 lite civarı. Bu sende değiştirmeyi düşünmemiştim. Bugün resimde görülen gövdenin en altından çıkan 2 küçük filiz farkettim. Bunları kesmeli miyim acaba?

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2016, 16:29   #178
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Ve hünnap çiçek açtı

Eklenen Resimler

Lonicera ve Milla beğendi.
Eski 16-04-2016, 16:42   #179
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

hünnap güneşi ve suyu seviyor. bu ikisine dikkat edin. çoğaltmayıda dipten çıkan sürgünlerden yapıyorlar.

Eski 16-04-2016, 19:36   #180
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
hünnap güneşi ve suyu seviyor. bu ikisine dikkat edin. çoğaltmayıda dipten çıkan sürgünlerden yapıyorlar.
Tavsiyeniz için çok teşekkürler sayın aydemiraydın. Güneş ve su konusunda sıkıntı yok. İnşallah sıkıntı çıkmaz da meyva da oluşur. Sürgünü ayırmak için bir zaman aralığı var mıdır?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024