agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-12-2014, 09:26   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Sayın Tarku hemşerim aydınlatıcı cevabın ile yardımcı olmaya çalıştığın için çok teşekkür ederim. Bahsettiğin yevmiyenin günlük olduğunu var sayıyorum. Tabi bunların yemek, ulaşım ve konaklama gibi ihtiyaçlarını, hasat malzemelerinin maliyetlerini de hesaba katmak lazım. Peki bahsettiğiniz kg toplama miktarı bir gün için mi geçerli yoksa bir hasat dönemi için mi?

Hesabı tabi ki pazar fiyatlarına göre yapmıyorum. Elimden geldiğince dönemlik hal fiyat verilerine, üretici forumlarına ve hatta dünya pazarındaki fiyatlara göz atmaya çalışıyorum ama işin gerçek rengini tabi ki işin içine girince göreceğiz.

Eğer bu tarlamdan az da olsa verim alabilirsem, yani işi kıvırabilirsem, geleceğe yönelik daha büyük tarlalar alıp daha büyük yatırımlar yapabilirim. Mevcut tarlam kuyu kazılmayacak kadar küçük ama sulama kooperatifine üye olunca yakın mesafeden kendi satın aldığım aracımla taşıma yöntemiyle sulamak kuyu kazdırmadan daha az maliyetli olacak.

Bu arada bodur verimi ile ilgili bilgi paylaşımı önem kazanıyor şu durumda. Ama ben hesap yaparken asla iyimser değilimdir, en iyimser hesabım ortalamanın altındaki değerleri hesaba katmak olur.

Sizin bahçenizin akşehir veya ereğli taraflarında olduğunu varsayıyorum, bir ihtimal Seydişehir ya da Hadim tarafları??

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 10:43   #122
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhabalar,

Bahçem Ilgın'da. Kendi kurduğum bir bahçe değil. Ölçek olarak büyük sayılsa da, sanki hobi bahçesi zihniyetiyle kurulmuş. Her ağaçtan olsun mantığıyla karmakarışık bir bahçe olmuş. Vişnenin yanında ayva, şeftalinin yanında armut, kirazın yanında kayısı. Bahçeyi alana kadar hiç bir şey bilmiyordum. Bahçeyi aldıktan sonra doğrulardan çok yanlışları gördüm. Ne yapılması gerektiğini henüz tam bilmesem de, ne yapılmaması gerektiğini öğrendim.

Yevmiye hesabı günlük ücret, yemesi, içmesi, dayı başının avantası, nakliyeleri adamı çileden çıkarıyor. Bahçe 2 sene boyunca kaderine terk edilmişti, bu yüzden vişne haricinde işçi tutmamı gerektirecek kadar meyve yoktu. Kendimiz azar azar topladık.

Yakınlarında sondaj vurdurmuş birileri var mı? suları kaç metreden çıkıyor. İnan bana bu sene sondaj vurdurana kadar kullanma suyunu taşıyordum, o bile o kadar zor geliyordu ki, hele bir de ağaçları sulama işi çok zor olur. Fidanlar ilk dikildiğinde belki idare edersin ama ağaçlar meyve verme yaşına gelince sulama şeklin değişecek o zaman taşıma suyla olmayacağını anlayacaksın. Arazi boşken su olayını çözüp, fidanları ve sulama teşkilatını ona göre kursan bence daha iyi olur.

Düzenleyen tarku : 25-12-2014 saat 10:44 Neden: yazım hatası
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 11:33   #123
Yeni Üye

Hocam benim tarlada kuyu işini çok düşündüm. Su yakın mesafeden, 15-20 m den çıkıyor dediler ama sen 70 m'ye vurdur dediler ki o da sağlam bir maliyet istiyor ve kuyu vurdurmak öyle kolay değil, adama 20 ton su tedarik edeceksin çukur kazacaksın vs. Hadi buları hallettik, tarlada elektrik yok, mazotlu motorla çekeceksin ve pompalayacaksın. Hadi ona da eyvallah desem, ruhsat mevzusu var. tarlam benim yabancısı olduğum bir köyde, şikayet vs olsa al başına belayı. Ben bir 50 nc ya da ısuzu kamyonet alıp sırtına da 5er tonluk iki tane polietilen su tankı atmayı düşündüm. Kooperatif kuyusundan ya da işime gelen su kaynağından doldurur, tarlayaya döşeyeceğim sulama sisteminin ağzına yanaşıp bağlarım. Küçük bir mazotlu pompa yeter de artar bile suyu dağıtmaya. ileride kuyu kazacak olursam kamyoneti satabilme imkanım da var. Siz ne dersiniz bu konuda?

Eski 25-12-2014, 14:20   #124
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster
Hocam benim tarlada kuyu işini çok düşündüm. Su yakın mesafeden, 15-20 m den çıkıyor dediler ama sen 70 m'ye vurdur dediler ki o da sağlam bir maliyet istiyor ve kuyu vurdurmak öyle kolay değil, adama 20 ton su tedarik edeceksin çukur kazacaksın vs. Hadi buları hallettik, tarlada elektrik yok, mazotlu motorla çekeceksin ve pompalayacaksın. Hadi ona da eyvallah desem, ruhsat mevzusu var. tarlam benim yabancısı olduğum bir köyde, şikayet vs olsa al başına belayı. Ben bir 50 nc ya da ısuzu kamyonet alıp sırtına da 5er tonluk iki tane polietilen su tankı atmayı düşündüm. Kooperatif kuyusundan ya da işime gelen su kaynağından doldurur, tarlayaya döşeyeceğim sulama sisteminin ağzına yanaşıp bağlarım. Küçük bir mazotlu pompa yeter de artar bile suyu dağıtmaya. ileride kuyu kazacak olursam kamyoneti satabilme imkanım da var. Siz ne dersiniz bu konuda?
Öncelikle ruhsat konusuna fazla takılma derim. Evet, doğru Konya havzasında kuyu ruhsatları kapalı ancak sondajcı aradığında en yakın tarih 1-2 ay veriyorlar. Bu da boş gezmedikleri anlamına geliyor. Sondajı şikayet etmeleri için kendi kuyularının ruhsatlı olması gerekir. Senin kuyunu şikayet eden adam, kendi bacağına kurşun sıkmış olur.

Bahçeyi ilk aldığımda, tanıdık bir ziraat mühendisinden bahçe hakkında bilgi vermesi için bahçeye götürdüm. Bana dediği ilk şey "eğer meyve bahçesi ile uğraşıyorsan, kendine ait su kaynağın mutlaka olmalı" dedi. İşin içine girince ne kadar haklı olduğunu anladım. Benim bahçenin etrafı pancar tarlaları dolu. Sulama birliği, senede 3 defa pancar için, 1 defa da hububat için toplam 4 defa su veriyor . Son sulama meyveler toplandıktan sonra veriliyor.

Mazotlu pompa olayında haklı olabilirsin, suyu bulmak yetmiyor, çıkartmakta önemli. Ancak tarımla uğraşırken, o masraflı, bu pahalı deme lüksümüz yok. Ülke gerçekleri böyle, ben güneş enerjisi ile su çıkartmanın yollarını arıyorum. 3,5 dekar bahçe için, küçük portatif bir sistem bile kurabilirsin. Elbette ilk başlangıçta bu kadar masraf gözünü korkutabilir.

Her şey gönlünce olsun. Saygılar.

Eski 25-12-2014, 14:51   #125
Yeni Üye

MAsraftan korkum yok aslında, güneş enerjisi vs. düşündüm zaten ben de, hatta konya tarım fuarında ciddi ciddi inceledim. Başlangıç taşımalı sistemle idare edebilirsem kuyu işini sonraki yıllara da bırakabilirim. Taşımalı sistemin avantajı yaptığın yatırımdan geri dönme şansın var. kaldı ki bahçesi olan adama kamyonet her zaman lazım, o gelecek bu gidecek derken nakliyecileri zengin ederiz. Daha ileride tarlanın bulunduğu köyden ufak bir yer almayı düşünüyorum, depo yapmak için, o zaman kuyuyu da vurdururum. Dediğiniz gibi ruhsat falan takan yokmuş ama zaten ben vurdurursam benden başkasının da pek olmayacak. Yakında bir su kaynağı mevcut, etraftaki bostanlar zaten kullanıyor onu sırayla. Benim tarla biraz uzak ve yüksekte kalıyor o yüzden dış kaynaklara yöneldim.
Önceden dediğim gibi bu tarlada işi kıvırabilirsem bölgeden bir kaç yer daha alıp işi büyütmek istiyorum. İşten kaçmam hatta bahçeyle uğraşmaktan büyük keyif alırım. Sondaj konusunu bir daha etraflıca hesaplayacağım.

tarku beğendi.
Eski 06-07-2018, 07:14   #126
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Maxma 14 üzerine aşılı Kiraz çeşitlerini kendi bahçelerimizde sıra arası 4 sıra üzeri 2.5 metre aralıklar dikip 3 kollu fusetto şeklinde terbiye ediyoruz. Hektara 1000 ağaç ve ağaç başına 17 kg, iyi geçen sezonlarda 20 kg kadar verim alabiliyoruz. Fidan boyları ise 3.75 metreden kesip gövde kalınlaştırarak küçük kısa yan dal üzerinden meyve alıyoruz. Ağaçlar 3 liderli olduğundan oluşan yan dallar kısa ve bol verimli oluyor. Gisela 5 üzerine aşılı ağaçları İtalya'da Beauboun firması 4x1,5 dikerek 2 liderli şekilde aşılayıp satıyor. Maxma 14 3. seneden sonra, Gisela 5 ise 2. seneden sonra verime geliyor. Ama Gisela 5 her toprakta başarılı değil. Daha çok avrupa topraklarını sever.. Onun haricinde Maxma14 çok güçlü bir anaç olduğu için 3 liderli sistemde dalların aşırı kabarmaması için bazı yıllar yağmur rejimini takiben vejetasyon durdurucu ilaçlar uygulanabiliyor. Örneğin: Regalis. 4x5 ve 5x6 gibi dikimler artık tembel üreticilerin yaptığı tercihler. Günümüzde bu şekilde dikim yapan çiftçi sayısı verim alamadığı için oldukça azaldı. Aşırı büyüyen Modifiye Lider budama sisteminin vermiş olduğu işçilik zorluğu da cabası. Ayrıca kiraz yetiştiriciliğinde mutlaka ve mutlaka hasattan sonra 1 hafta içerisinde yeşil budama yapılmalı ve budamanın %80'i bu dönemde çıkartılmalıdır. Aksi taktirde gölgede kalan meyve gözleri kararıp yanar.

aydemiraydın beğendi.
erenaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2018, 20:42   #127
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erenaydin Mesajı Göster
Maxma 14 üzerine aşılı Kiraz çeşitlerini kendi bahçelerimizde sıra arası 4 sıra üzeri 2.5 metre aralıklar dikip 3 kollu fusetto şeklinde terbiye ediyoruz. Hektara 1000 ağaç ve ağaç başına 17 kg, iyi geçen sezonlarda 20 kg kadar verim alabiliyoruz. Fidan boyları ise 3.75 metreden kesip gövde kalınlaştırarak küçük kısa yan dal üzerinden meyve alıyoruz. Ağaçlar 3 liderli olduğundan oluşan yan dallar kısa ve bol verimli oluyor. Gisela 5 üzerine aşılı ağaçları İtalya'da Beauboun firması 4x1,5 dikerek 2 liderli şekilde aşılayıp satıyor. Maxma 14 3. seneden sonra, Gisela 5 ise 2. seneden sonra verime geliyor. Ama Gisela 5 her toprakta başarılı değil. Daha çok avrupa topraklarını sever.. Onun haricinde Maxma14 çok güçlü bir anaç olduğu için 3 liderli sistemde dalların aşırı kabarmaması için bazı yıllar yağmur rejimini takiben vejetasyon durdurucu ilaçlar uygulanabiliyor. Örneğin: Regalis. 4x5 ve 5x6 gibi dikimler artık tembel üreticilerin yaptığı tercihler. Günümüzde bu şekilde dikim yapan çiftçi sayısı verim alamadığı için oldukça azaldı. Aşırı büyüyen Modifiye Lider budama sisteminin vermiş olduğu işçilik zorluğu da cabası. Ayrıca kiraz yetiştiriciliğinde mutlaka ve mutlaka hasattan sonra 1 hafta içerisinde yeşil budama yapılmalı ve budamanın %80'i bu dönemde çıkartılmalıdır. Aksi taktirde gölgede kalan meyve gözleri kararıp yanar.
Örnek bir ağaç resmi var mı acaba? Bu fusetto denen şey yenir mi? Cahilliğimi bağışlayın. Goblenin değişik bir versiyonu mu oluyor?

Eski 11-07-2018, 06:36   #128
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Öncelikle estagfrullah sayın Tarku, resim eklerim ama eklemeden önce şunu da belirteyim. Ağaçların 3'lü fusetto mu yoksa 2'li fusetto mu olacağını belirleyen sistem boyudur. Sistem boyu örneğin 3,5 metre civarında ise maxma 14 anacını 3'lü fusetto yapmak zorundasınız ve dikim düzenini 4 x 2,5 veya 4 x 2 yapmalısınız ama sistem daha uzun olacaksa 4 x 1,5 olarak dikilebilir. Gisela 5 anacı üzerine kirazlarda sistem boyu fark etmez 4 x 1,5 dikilip 2 lider yapılırsa çok güzel olur. Her iki sisteme ait fotoğraflar var.

1- fotoğraf bir yaşlı black diamond erik çeşitinin 2'li fusetto terbiye başlangıcı
2- fotoğraf yine bir yaşlı nektarin ağaçlarının 3'lü fusetto terbiye başlangıcı
3- fotoğraf italyadan gisela 5 beabaun firmasının ürettiği 2 liderli özel fidanlar.

Düzenleyen erenaydin : 11-07-2018 saat 11:00
Eski 11-07-2018, 11:03   #129
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Örnek bir ağaç resmi var mı acaba? Bu fusetto denen şey yenir mi? Cahilliğimi bağışlayın. Goblenin değişik bir versiyonu mu oluyor?
Ayrıca mail adresim zm.erenaydin@gmail.com yeni şeyler görmek isterseniz paslaşabiliriz. Benimde sizden öğreneceğim şeyler olacaktır kim bilir. Malum sektörümüz derya deniz. Kendi bahçelerinizde uygulayabileceğiniz değişik budama sistemleri görebilirsiniz yollayacağım fotoğraflarda.

Eski 21-07-2018, 20:53   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Napolyon kirazimin yapraklarını bu tırtıl mahvetti nedir bu böcek lütfen yardim

HTC One M8s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

idanabas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2022, 21:01   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2022
İzmir Kemalpasa'da 10 dönüm kiraz bahçemiz var. Bazı sorularım olacak, siteye yeni üye oldum nereden soracağımı bilemedim. Ben bahceye bakacak birilerini arıyorum. Kirazlar yurtdisina satiliyor, 20 yıldır işleniyor ve su sistemi de var

Kveikur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024