agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2011, 19:26   #91
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Sayin hizals
Verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkür ederim.
Sevgiyle kalin.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 19:29   #92
Yeni üye

Sayin hizals, bulundugum yerde havuzla bahce duvarinin arasi 47 cm toprak alan. Dogal tas ve cimento kullanilarak yapilmis yolla diger duvarin arasi da 47 cm toprak alan. Bu iki tarafa bol cicek acan ve duvarin üstündeki demir parmaklari saracak veya kapatacak, dolayisiyle renkli yesil bir perde olusturacak bir bitki ekmek istiyorum. Kokusunu cok sevdigim hanimeli, yasemin aklima geldi. Ancak zamanla bu bitkilerin köklerinin duvara, yola ve havuza zarar vermemesi gerekiyor. Diger taraftan bahsettigim yer Mugla'da 500 m rakimlik, yani günes battiktan sonra havasi oldukca soguk olan bir yer. Yazlari kurak, kislari bol yagisli, sert rüzgarlari olan bir yer. Aslinda yediveren sarmasik gül ekmeyi cok isterdim. Ancak zannedersem gül ileride kökleriyle cevresine zarar verir. Degerli önerilerinizi bekliyorum.
Sevgiyle kalin.

Eski 08-03-2011, 09:02   #93
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Sn. Zeytin agaci

Süs bitkileri konusunda detaylı bilgi ya da tecrübe sahibi değilim. Ancak forumda mutlaka sizlere yol gösterecek arkadaşlarımız vardır.

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 22:33   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
sayın hizal
Fotoğrafta ki kiraz ağacı 5 yaşlarında. Yaklaşık 120 adet.
Bahçede çiçeklenme döneminde farklı bir-iki çeşit olduğu 3-4 gün ara ile
çiçeklenmeye başladıklarından anlaşılıyordu.
Çok çiçek sarmadılar. Çiçeklerin %30 si kiraz tutsa her ağaçtan 5-8 kg kiraz alınırdı.

Ancak; Bahçenin tamamımndan bir kova kiraz ancak topladık.
Sarı kiraz, ağacı az olmasına rahmen onların her ağacında birkaç kiraz hüzmesi vardı.
Kırmızı renkli kirazların çeşidini bilemiyorum.(napolyon olduğu söylendi)
İşin garipliği geçen senede aynı miktarda yarım kova ürün alınmış.
Döllenmede arı varlığı (400 metre ilerde 10 kovan) yeterince vardı.
Ağaçların üzerinde çiçek açacak kabarmış meyva gözü sanki az gibi.

Yaz döneminde gelecek senenin çiçek gözleri iyi oluşsun diye;
her ağaç başına 1 kg. (151515) kompoze gübresi verip karıştırdım.

Ayrıca gövdesinde ki birkaç yaprağında senmeler, meyve silkme gibi yaprak
silkmeler oldu. Bu sorunlu yaprak hüzmesini çekince; çok çabuk gövdeden
tomurcukla birlikte gövdeden kopuyordu. Bir müddet devam etti sonra ilerlemedi.

Yaprak biti de çok sorun yarattı.

Bu sene de yine aynı sorunlar olacak meyve tutumu olmayacak diye korkuyorum.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 22:48   #95
Ağaç Dostu

kirazda ki problemler

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2011, 22:55   #96
Ağaç Dostu

Sarı kiraz, meyve tutumu niye az oldu?

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2011, 23:01   #97
Ağaç Dostu

kırmızı kiraz meyve tutumu bu ağaçta iyi.

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2011, 23:10   #98
Ağaç Dostu

meyve tutumu neden az?

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2011, 20:26   #99
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Sn. ligustrum, birinci fotoğrafta yapraklarda bit var, biti görmek için yaprağı açmaya gerek bile yok fotoğrafa poz vermişler. 3. fotoğrafta damla sulama görünüyor, sizin kirazınızdaki meyve tutmama sorunun nedenini yanlış hasat olarak görüyorum. Meyveyi koparırken avuçlayarak değil tek tek koparın. Avuçlayarak birkaç tane birden kopardığınızda hem yaprak koparıp ağacı yeni sürgün vermeye zorluyorsunuz hemde seneye çiçek açıp meyve yapacak gözü koparmış oluyorsunuz.

dadaşım beğendi.
Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2011, 22:49   #100
Ağaç Dostu

Sayın Samsunlu55
İlginiz için teşekkür ederim.
Evet yaprak bitleri poz vermişler, siyah çeket giymişler.
Kayıtlarıma baktım ilk sulamayı haziran başı yapmışım.
Damla sulama belirtisini nereden gözlemlediniz?

Yanlış hasat bizi güldürdü. Bir daneyi kargadan önce
bem koparayım diye ağacın üzerine çıkmışlığım oldu.
Çünkü çoğu ağaçtan ya bir ya iki bazen hiç "dane kiraz"

Birinci fotoğraftaki "yaprakların" durumu ve "o gözün kolayca kopması"
durumu bir rahatsızlığı söylüyordur. İyi ki devam etmedi. Düşen düştü.

Sarı kiraz dölleyici olarak belirtiliyor ama bizde etkili olmadı .
Başka dölleyici olarak ne bulmalıyım ki bir kaç dala aşı yapayım?

Eski 12-03-2011, 08:04   #101
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. ligustrum, damla sulama yaptığınız 3. fotoğrafta görünüyor. Ağacın attığı sürgünler iyi olup meyve gözleri az olunca gözlere zarar gelmiş olabileceği geldi aklıma. Peki çiçek açıyor da mı meyveye dönüşmüyor yoksa az mı çiçek açıyor?

Eski 12-03-2011, 20:10   #102
Yeni üye

Kiraz agaci

Merhaba
Sitede ögrendigim kadariyla, büyük bir araziye sadece kiraz agaci ve dölleyicisi dikenlere mesafe olarak ortalama 5x5 m önerilmis. Ancak ben bahceme, diger meyve agaclarinin yani sira bir de kiraz agaci ve dölleyicisini dikmek istiyorum. Bu durumda kiraz agaci ve dölleyicisi arasindaki mesafe ve bu iki agacin diger meyve agaclariyla arasindaki mesafe ne kadar olmali?

Eski 14-03-2011, 19:47   #103
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. Zeytin agacı, gördüğüm kadarıyla siz bahçenize her meyveden tadabileceğiniz bir yer oluşturuyorsunuz. Düşündüğünüz meyveler içinde kayısı şeftali kiraz var. Genel olarak sert çekirdekli meyveleri ortalama 5x5 m ekmeniz yeterli olacaktır. Bu başlıkta dememişsiniz ama diğer başlıklarda arazinin çok fazla rüzgar aldığını söylemişsiniz. Kiraz çok fazla rüzgardan hoşlanmaz.

Eski 15-03-2011, 16:08   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
İdris ağacına yapılan kiraz aşılarını( ömürleri 7-8 yıl) biz nasıl anlayabiliriz aceba, idrise yapılan aşı ile kiraza yapılan aşıyı ayırt edebilir miyiz ? bahçeye dikilen kiraz fidanının komşu bahçedeki gibi uzun (25 sene) yıllar yaşamasını istiyorsak.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 17:45   #105
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn.ligustrum

Çiçekten sonra meyveye dönmemesinin birden fazla sebebi olabilir. Bunların tespiti için öncelikle sizin sorununuzu tam tespit etmemiz gerekir. İhtimalleri sırasıyla sayalım :

1) Ağaçlarınız çiçek döneminde sorunsuz ve çok bol şekilde çiçek açıyor ve daha sonrasında meyve döküyor mu?
2) Ağaçlarınız az çiçek açıyor ve az meyve tutuyor?
3) Ağaçlarınız meyve dökmeden tutum az oluyor?
4) Çiçekleriniz açtıktan sonra meyve tutumu az oluyor?

Bunlardan hangisi sizin probleminize yakın ise onun üstüne yorumlama yapmamız doğru olacaktır.

Eski 21-03-2011, 02:38   #106
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hizals Mesajı Göster
Sn.ligustrum
2) Ağaçlarınız az çiçek açıyor ve az meyve tutuyor?
3) Ağaçlarınız meyve dökmeden tutum az oluyor?
4) Çiçekleriniz açtıktan sonra meyve tutumu az oluyor?.
Sayın hizals; Kiraz ağaçlarında ki durum: Çoğuna evet gibi.
Hatta az çiçek açıyor ve meyva dökmüyor, çünkü tutmuyor,
konumunda olan ağaçlar geneli.
Fotoğrafta biraz yoğun olan dal sadece bir müstesna ağaca aittir.
Geneli hiç meyva tutmadı. Bir sene öncesi de durum aynı mış.
Birkaç ağaçta yapraklarda problem oldu, ilerlemedi.
Yaprak kuruyor ve meyva göz dalcığı gövdeden düşüyordu.

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2011, 21:39   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2010
Kuruyan kiraz dal gözcüklerini koparıp iç kısmına bir bakın .Bir arkadaşımın ağaçlarında böyle bir problem vardı.Bu gözlerin iç kısmına bir zararlı kurtmuydu yoksa böcekmiydi tam emin değilim girip zarar verip kurutuyordu.Bi kontrol etmekte fayda var yaz mevsiminde.

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 09:15   #108
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn.ligustrum

Bahçenizde olan zararın bir veya birden fazla sebebi olabilir.

İlk aklımıza gelenleri yazmaya çalışırsak ;

1 - Bahçenizdeki ağaçlarda bitki besleme olmayışından kaynaklanan meyve gözü azlığı. Dallarınızda meyve gözü yerine sırf sürgün gözü oluşması.
2 - Bahçenizde yazıcıböceği zararı olabilir.
3 - Sn.aliok un bahsettiği göz kurtları zarar yapmış olabilir.

1. sorun için size uygun bir gübreleme programı oluşturulmalıdır.
2. sorun için ağaçlarınızın topraktan itibaren gövdelerinin belli bir kısmına kadar kireç ve su bazlı beyaz boya sürerek yazıcı böceklerinin ağaca çıkması engellenir. Budama sonrası kesilen dalları yakmak yerine arazinin belli yerlerinde biriktirerek böcek bankası uygulaması yapılmalıdır.
3. sorun için tespit kesinleşirse yine kesilen dallar bir yerde biriktirilip önce onlarda toplanması sağlanabilir.

Eski 23-03-2011, 11:01   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2011
Selam kiraz ağaçım var 3 yıllık çicek dahi açmıyor ne yapmalıyım
aşı nasıl yaparım zamanları hangi aylar saygılar

NEDRET KAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 16:06   #110
Ağaç Dostu

Sayın hizals ve aliok1;
Yazıcı böceği zararını açıklar mısınız? Kireç ve su bazlı beyaz boya ne görev yapacak?
Diğer başka ağaçları da kireçle badana yapalım mı?
Kirecin fidanlarda sıkma etkisi yaptığını duymuştum. Ama problemlerimiz %99 verimi etkiliyor. Faydası olacaksa ağaçlar badana yapılacak. Zaten dedelerimiz kireçlerdi.

Budama artıkları bahçenin köşesinde biriktiril mişti. Yaz çabuk geldiği için yakamadık
(yangın riski için) Sonbaharda yakmıştım. Bu senede aynı yapılacak.

fotoğraftaki zararlının adı nedir? Mavi leğen sarı leğen olarak formda uygulama var.

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2011, 00:19   #111
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn.ligustrum

Mavi leğen uygulaması çiçek döneminde Çiçek zınnı olarak bilinen zararlıyı engellemek amaçlı yapılan entegre mücadeledir. Bu zararlı arıya çok benzediğinden tespit edilmesi için çiçek polenlerine konan arı benzeri her canlı incelenmelidir. Polenlerle beslenerek ağaçların çiçekten sonra meyveye dönmesine engel olurlar. Ayrıca döllenme problemi de yaratırlar. İmkanınız varsa her ağacın dibine uygulamanız gerekir mavi leğenleri.

Eski 24-03-2011, 09:37   #112
Yeni Üye

meyva vermeyen kiraz ağıcını nasıl aktif hale getirebilirim.ilaçlama zamanı ne zamandır.
hayırlı verimler.

Eski 25-03-2011, 14:12   #113
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sn.nedret kan

Ağacınız tek ise ve hiç çiçek açmıyorsa anaçtan gelen deli çeşit olabilir. Bu sadece yaprak ve sürgüne gider. Başka bir bahçeden kalem dal alıp ağacınıza kalem aşıyla aşılayın. Ağustos Eylül ya da gözler uyanmadıysa bu dönem uygundur.

Eski 31-03-2011, 12:52   #114
Yeni Üye

1-Kiraz,erik, aşılama zamanı ve nasıl yaparım
2-Hangi ağaçlar aşı için uyumludur.
3-Hangi meyvelere ilaçlama zamanı.
4-Sitenizi çok beğendim saygılar

Eski 05-04-2011, 22:44   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
0900 kirazlarında starksgold (beyaz kiraz) dölleyici olarak kullanılır vede eğer kiraz bahçeniz varsa bahçenize arı kovanı koyun daha çok kiraz almak için bunları yapmanız gereklidir

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2011, 00:15   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
burda yeni kurulan meyve bahcelerinde ciceklenme doneminde tarlanin farkli noktalarinda ates yakip tarlayi duman altinda tutuyorlar, bu islem bir sure devam ediyor. burada ciceklenme mart ayinda oluyor, Bu dumanin sebebi ne olabilir?

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2011, 00:35   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Galeri: 3
Sayın kazanlık aynı işlemi biz fındıkta yaparız gece don yapacağı zaman **** çok sisli ise hava ateş yakarız ki fındık bahçesinin üstünü dumanla kaplarız soğuktan etkilenmesin diye .

arapsabunu beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2011, 08:46   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
burda yeni bahce kuruldugu zaman ilk 2-3 yil meyve olusmasina izin verilmiyor, yunanlilarin kurdugu seftali bahcesinde koyluleri gundelikci tutup olusan meyveleri koparttiriyorlar ve ya asiri seyreltiyorlar. agaclar 3 yasini gecince sadece seyreltme yapiliyor. bu isi icin para harcaniyor.
Olusturulan duman ile arilar ve bocekler tarladan uzaklastiriliyor, boylece meyve tutumu azaltilarak isci masraflari azaltiliyor. ben boyle dusunmustum ,

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 15:17   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Sayın üyeler,

Aramızda özelikle kiraz yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi arkadaşların bulunması çok güzel. BU konuyu komple okudum, başka kaynaklardan da yararlandım ama bulduğum cevaplar biraz yuvarlak. Bu yüzden sorularımı burada paylaşıp uzman veya deneyimli ağaç dostlarından yardım almak istiyorum.

3300 m2 bir tarla sahibi oldum geçen sene. Küçük bir alan ama yarı hobi yarı ticari, ufak tefek katkı sağlayabilecek alternatifler üzerinde çalışırken kiraz ön plana çıktı. Sulama konusunu kooperatif kuyusundan halledeceğim, büyük ihtimal taşıyarak. Bodur kiraz düşünmekteyim, alandan daha fazla faydalanabilmek adına. Sorduğum sorular direkt olarak yatırımın geri dönüşünü hesaplamaya yönelik olacak o yüzden. bazıları da sorulmuş durumda ama ben toparlamak istiyorum.

Ziraat 0900 boduru düşünmekteyim, uygun tozlayıcı ve anaç cinsine karar vereceğim proje başında. Arazim hafif meyilli vadiye bakan ve güneş alan bir konumda. belirtmeyi unuttum bu arada, Konya'da bulunuyorum. Toprağın ideal olduğunu düşünüyorum, yeterli geçirgenlikte, çok ağır olmayan, tınılı yapıda. İlk sorum bodur kiraz için ideal dikim aralığı ne olmalıdır? 2x3 ya da 2,5x3 gibi değerler okudum şimdiye kadar, hatta 1,5x3,5 bile gördüm ama olması gereken nedir sizce?

Diğer sorum sulama hakkında. Damla sulama sistemiyle ağaç başına suyun lt. olarak tüketimi ne civarda olur? Can suyu ve ilk dönemlerde 25 lt olarak duymuştum ama yetişkinlik döneminde durum nedir? Bir de ideal sıklık ne olabilir?

Üçüncü sorum direkt olarak bahçe sahiplerine yönelik. Bu konuda hiç bilgi bulamadım. Hasat maliyeti olarak ne düşünülmeli. Şimdiye kadar hiç yapılan ve paylaşılmış birim maliyet hesaplamasına rastlayan oldu mu? Olmadıysa kendi veya bir tanıdıklarının tesislerinden bana örnek verebilecek olan var mıdır?

Son sorum ise ağaç başına verim ile ilgili. Ben bir yerlerde 25 kg'a kadar gibi bir ibare okumuştum ama bunun ortalaması nedir? Suyun ve gübrenin zamanında aksatılmadan ve yeterince verilip zararlı mücadelesinin en etkin şekilde yapılmaya çalışıldığını düşünerek ağaç başına verim hakkında ortalama da olsa bir bilgi verebilecek kimse var mıdır?

Yardımcı olabilecek bütün ağaç dostlarına şimdiden teşekkür ederim.

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 18:52   #120
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster
Sayın üyeler,

Aramızda özelikle kiraz yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi arkadaşların bulunması çok güzel. BU konuyu komple okudum, başka kaynaklardan da yararlandım ama bulduğum cevaplar biraz yuvarlak. Bu yüzden sorularımı burada paylaşıp uzman veya deneyimli ağaç dostlarından yardım almak istiyorum.

3300 m2 bir tarla sahibi oldum geçen sene. Küçük bir alan ama yarı hobi yarı ticari, ufak tefek katkı sağlayabilecek alternatifler üzerinde çalışırken kiraz ön plana çıktı. Sulama konusunu kooperatif kuyusundan halledeceğim, büyük ihtimal taşıyarak. Bodur kiraz düşünmekteyim, alandan daha fazla faydalanabilmek adına. Sorduğum sorular direkt olarak yatırımın geri dönüşünü hesaplamaya yönelik olacak o yüzden. bazıları da sorulmuş durumda ama ben toparlamak istiyorum.

Ziraat 0900 boduru düşünmekteyim, uygun tozlayıcı ve anaç cinsine karar vereceğim proje başında. Arazim hafif meyilli vadiye bakan ve güneş alan bir konumda. belirtmeyi unuttum bu arada, Konya'da bulunuyorum. Toprağın ideal olduğunu düşünüyorum, yeterli geçirgenlikte, çok ağır olmayan, tınılı yapıda. İlk sorum bodur kiraz için ideal dikim aralığı ne olmalıdır? 2x3 ya da 2,5x3 gibi değerler okudum şimdiye kadar, hatta 1,5x3,5 bile gördüm ama olması gereken nedir sizce?

Diğer sorum sulama hakkında. Damla sulama sistemiyle ağaç başına suyun lt. olarak tüketimi ne civarda olur? Can suyu ve ilk dönemlerde 25 lt olarak duymuştum ama yetişkinlik döneminde durum nedir? Bir de ideal sıklık ne olabilir?

Üçüncü sorum direkt olarak bahçe sahiplerine yönelik. Bu konuda hiç bilgi bulamadım. Hasat maliyeti olarak ne düşünülmeli. Şimdiye kadar hiç yapılan ve paylaşılmış birim maliyet hesaplamasına rastlayan oldu mu? Olmadıysa kendi veya bir tanıdıklarının tesislerinden bana örnek verebilecek olan var mıdır?

Son sorum ise ağaç başına verim ile ilgili. Ben bir yerlerde 25 kg'a kadar gibi bir ibare okumuştum ama bunun ortalaması nedir? Suyun ve gübrenin zamanında aksatılmadan ve yeterince verilip zararlı mücadelesinin en etkin şekilde yapılmaya çalışıldığını düşünerek ağaç başına verim hakkında ortalama da olsa bir bilgi verebilecek kimse var mıdır?

Yardımcı olabilecek bütün ağaç dostlarına şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba hemşerim,

Ben yetiştiricilik konusunda acemiyim ama işçi maliyetleri konusunda uzman sayılırım . Vişne ve kiraz toplama yönünden birbiriyle aynı, bodur kiraz belki biraz daha kazançlı olabilir. Vişne toplatmaya çalıştım, normalde yevmiye usulü ile işçi tutarsın. Bu sene yevmiye 35-40 lira civarındaydı. Her sene yevmiyeler artar, mahsul fiyatları yerinde sayar. Vişneden toplama yönünde bir miktar istersen; Bir işçi maksimum 60-70 kilo toplayabilir. Yeni bahçe kuracaksın madem, naçizane bir kaç tavsiye de bulunayım.

Ne ekersen, ne dikersen fark etmez. Önce pazarlamayı düşünmeni öneririm. Pazarda kiraz 5 lira 5 ton meyve alsan 25 bin eder diye düşünürsen, hüsrana uğrarsın. Piyasanın kaymağını yetiştiren değil satan yiyor.

Alara fidancılığın eğitim videosu var. Orada söylendiğine göre, verim çağındaki yarı bodur bir kirazdan ortalama 20-25 kilo verim beklenmelidir deniyor. Bodur olunca kilo düşsede ağaç sayısı artacağından dekar başına verim yaklaşık aynı olur.

Bodur kirazı taşıma suyla yetiştirmek ne kadar kazançlı olur bilemiyorum. Ustalar buna cevap verirler sanıyorum. Bodur elma ile bodur kiraz sulaması benzer olursa eğer haftada bir sulayacaksın demektir.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024