agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2018, 16:10   #271
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mzeynal Mesajı Göster
malatyada ticari olarak kayısı yetişticilerinin tercih ettiği. 3 kayısı çeşidi vardır
aşı diye tanımlarız,
diğer bütün cinsler aşı kayısı değildir. melez
%50 hacihaliloğlı %30 kabaaşı %20 çataloğlu
bu cinslerin bile sayamayacagımız kadar cok ceşidi mevcuttur.
bu 3 cins tamamen kurutmalık kayısıdır. sofralık olarak fazla tat vermez.
bunların tercih edilmesinde, hasat özellikleri, kurutulduktan sonra kalan kuru kayısı miktarı, dünya piyasasındaki talepler gibi bircok etken rol oynar.
soğuklanma istekleri cok farklıdır her iklime kolayca adapte olamazlar ve kaliteli bol meyve vermezler.
kayısı çekirdeğini toprağa dikerseniz karşınıza tamamen farklı bir cins meyve cıkar hiçbirzaman aynı cins meyveyi uretemezsiniz. bu yuzden aşılama dışında coğaltma şansınız yoktur aynı cins meyveyi.
Hasan bey mi önerirsiniz çöloğlu mu ?

bizler kendimiz için ayırdığımız 3 cins kayısı vardır.

1: hasanbey kayısısı: aşılama ile çoğaltırız. tartışmasız olarak malatyanın en iyi sofralık kayısısıdır. çekirdeği tatlıdır. kurutmalık olarakta kullanılabilir.

2.hasanbey yeğeni: hasanbey meyvesinin çekirdeğini toprağa diktiğinizde cıkar. inanılmaz güzel bir kayısıdır. kayısı sevmeyen biride olsam şuan ağzım sulandı. inanın

3. bulabildiğimiz en dikenli en aşısız çekirdeği en acı kayısı çekirdeğini toprağa dikerek ondan birtane bulundururuz.
bu fidanlığımızın olmazsa olmaz anaçlarıdır.
fidanlarımızı mutlaka bu anaçtan kurarızki ağacımız hastalığa susuzluğa mantar hastalıklarına dayanıklı olsun. hoşaflık ve sofralık olarak bulundururuz. inanılmaz derecede verimlidir. inanın burada 20 yaşında 100 kasa (her kasa 15 kg) meyve verebilir. toplayamayız dibinde kurda kuşa yem olur. ama mutlaka bulundururuz.

duyup duymamaları onmli değil. siz yukarda yazdıklarıma guvenin.

size
1: tavsiyem bu acı kayısı çekirdeğini dikip cıkan fidanı hasanbeyle aşılatmanız
2:yok okadar bekleyemem derseniz herhangi bir cins alabilirsiniz dikin. son bahara dogru memnuniyetle kalem gonderirim.
3:daha hızlı olsun derseniz burada herhangi bir fidancıdan 2 tane temin eder size sonbaharda yolarım. en garantiside bu olur.

meyvesini yerken bana dua etmeniz yeterlidir.

saygılarımla.
Hasanbey mi önerirsiniz çöloğlu mu ?

kurdelelikedi beğendi.
Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 14:27   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2018
Arkadaşlar benim bir sorum olacak. Benim Burdur Merkezde 8 yaşında 100 adet Iğdır Şalağı kayısım var. 2018 yılı kış ayı çok kurak geçmişti. İlkbahar da kurak geçti ve kayısılarım 15 martta çiçek açtı. Çiçekten küçük meyveye dönerken bütün meyveler döküldü. Bir ziraatçı arkadaş bu dökülmenin ilkbaharda sıcak hava ve kuru rüzgar nedeniyle olduğunu söyledi. Zaten 2018 yılında bizim buralarda don olayı da olmadı. Bu dökülmeye karşı ağaçların sulamasına özen gösterdim. En son sonbaharda ağaçları iyi suladım. Kışın şubat ayında da sulayacağım. Bu sulamalarım dökülmeye iyi gelir mi? Yoksa ağaçlarda kök çürüklüğü hastalığı olur mu? Bahçeyi komple sulasam olur mu? Bir cevap verirseniz sevinirim. İyi günler.

ÖMER CEYLAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 22:12   #273
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayrum38 Mesajı Göster
Hasanbey mi önerirsiniz çöloğlu mu ?
Özellikle taze tüketimde Hasanbey kayısısı tatmayan birisi, kayısının aslında ne meram bir meyve olduğunu bilmiyordur derim. Şiddetle öneririm...

kgursan beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 07:44   #274
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Özellikle taze tüketimde Hasanbey kayısısı tatmayan birisi, kayısının aslında ne meram bir meyve olduğunu bilmiyordur derim. Şiddetle öneririm...
Teşekkür ederim.

Eski 27-07-2019, 18:51   #275
Ağaçsever

Aşı için Kabaaşı cinsi,Hasanbey cinsi ve Hacıhaliloğlu cinsi kayısı kalemi göndermek isteyen olabilir mi ? Yerim dar olduğu için aşılamayı mantıklı buldum.

Eski 07-05-2020, 11:39   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2020
Istanbul şile'de bahçem var. Bir türlü ağaçları dan kayısı, şeftali ve vişne meyvesi alamadım. İstanbul'da bu meyveler olmazmı veya cinslerini mi seçemedik. Ne önerirsiniz?

pamukhektor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 23:00   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2020
Merhaba,
Aranızda çekirdekten kayı yetiştiren var mı?
Benim bahçemde 5 adet dört yaşında çekirdekten yetiştirdiğim kayısı ağacım var ancak, henüz ne çiçek açtılar ne de meyve verdiler. Kaç yılda meyve verir bilen var mı? Anti yıl diktiğim şeftali ve nektarinler bu yıl meyve verdi. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Şengülege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2020, 22:03   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2020
Mikador kayisi

Arkadaslae aranizda erkenci mikador kayisi eken var mi?

Çırak09 beğendi.
aliyurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2020, 14:44   #279
Yeni Üye

Çırak09's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2020
Verdiğiniz bilgiler çok faydalı gerçekten. Teşekkürler
Tüm kayısı çeşitleri için genel-geçer midir bunlar? Yoksa; farklı türlerin farklı uygulamaları mı olur?

Çırak09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 19:25   #280
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Ankara Akyurt’un soğuğuna ve özellikle geç ilkbahar donlarina karşi tavsiye edeceğiniz bir kayisi türü var midir?

Boni Bonta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2021, 19:26   #281
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-11-2021
Kahramanmaraş için hangi tür kayısı ekelim ?

Cennet46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2022, 22:43   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2022
bu sene bahçeme bir şekerpare diktim ama çiçek açmadı.
kayısılar için bu normal midir?

halil1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2022, 23:39   #283
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil1255 Mesajı Göster
bu sene bahçeme bir şekerpare diktim ama çiçek açmadı.
kayısılar için bu normal midir?
Bu yıl çiçek tutmaması normaldir. Fidaniniza iyi bakarsanız seneye güzel meyve gözü oluşturacaktır. Yerini sevmesi ve gelişmesi gerekiyor yani.ben de Iğdır şalağıni aldım.bir yıl sonra çiçek verdi

Vedart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2022, 03:29   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vedart Mesajı Göster
Bu yıl çiçek tutmaması normaldir. Fidaniniza iyi bakarsanız seneye güzel meyve gözü oluşturacaktır. Yerini sevmesi ve gelişmesi gerekiyor yani.ben de Iğdır şalağıni aldım.bir yıl sonra çiçek verdi
teşekkürler, içim rahatladı.

halil1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2022, 14:58   #285
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2016
geçen yaz kayısı agaçlarımda monilya hastalığı oluştu, bu sene ilaç kullanmam gerekli fakat ticari bir kaygım olmadığı için ilaç kullanımına çok sıcak bakmıyorum. Sonbaharda %3 lük bordo bulamaç yaptım. Organik ilaç veya ilaçsız çözüm konusunda bilgi sahibi olan varsa bilgi verebilirse sevinirim.

zynlsnl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2023, 19:07   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2023
Bu kayısı hiç meyve vermiyor

Sayın Arkadaşlar,

Bu kayısı hiç meyve vermiyor, neden acaba=?

Eklenen Resimler

sorunumuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2023, 21:41   #287
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sorunumuz Mesajı Göster
Sayın Arkadaşlar,

Bu kayısı hiç meyve vermiyor, neden acaba=?
Kış soğuklanma ihtiyacı yeterince karşılanmazsa ağaç çiçek açar ama nadiren meyve verir. Soğuklanma ihtiyacı 7,2°C'nin altında geçen saatler toplamıdır. Kayısıda 1000-2000 saat arasındadır.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2023, 06:23   #288
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Sayın @Doku_Kültürcü, BISIP'e göre (https://www.mgm.gov.tr/tarim/bisip.aspx) benim bulunduğum bölgede, 1 Eylül 2022 - 30 Nisan 2023 tarihleri arasında 1197 saat soğuklama gerçekleşmiş. Yine de iki kayısı ağacım hiç meyve vermiyor. Önce çok miktarda meyve tutumu oluyor ama meyveler küçükken (1-2mm çapındayken) dökülüyor.

Sayın @Sorunumuz, uğraşmayın, çeşit değiştirin. Şimdiye dek diktiğim en sorunsuz varyete Precoce De Thyrinte oldu. Yine Roxana ve Alyanak yıl atlamadan (periyodisite göstermeden) meyve veriyor. "Precoce De Thyrinte"nin soğuklama ihtiyacı düşük. ~500 saat. Ancak bu varyete gösterişli olmasına rağmen tat olarak pek iyi değil. Roxana bu açıdan daha iyi.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2023, 15:14   #289
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Sayın @Doku_Kültürcü, BISIP'e göre (https://www.mgm.gov.tr/tarim/bisip.aspx) benim bulunduğum bölgede, 1 Eylül 2022 - 30 Nisan 2023 tarihleri arasında 1197 saat soğuklama gerçekleşmiş. Yine de iki kayısı ağacım hiç meyve vermiyor. Önce çok miktarda meyve tutumu oluyor ama meyveler küçükken (1-2mm çapındayken) dökülüyor.

Sayın @Sorunumuz, uğraşmayın, çeşit değiştirin. Şimdiye dek diktiğim en sorunsuz varyete Precoce De Thyrinte oldu. Yine Roxana ve Alyanak yıl atlamadan (periyodisite göstermeden) meyve veriyor. "Precoce De Thyrinte"nin soğuklama ihtiyacı düşük. ~500 saat. Ancak bu varyete gösterişli olmasına rağmen tat olarak pek iyi değil. Roxana bu açıdan daha iyi.
Meyveler küçükken dökülüyorsa, ağaç yeterince ışık alamıyordur. Yayvan taçlandırma yapın, bu daha fazla alana yayılım sağlayacağı için daha çok ışık almasını sağlar. Ona göre ağacı budayın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç dalı yatık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024