agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2008, 23:43   #31
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 4
Herkese merhaba
İstanbul dayım ve geçen bahar bir yapı marketten kayısı ağacı alıp bahçeme diktim .Çok saçma gelebilir ama konuyu bilmeyenler için durum bu kadar kısa süreli işleyebiliyor .Tabi sonra herşey değişti acaba yanlış yere mi diktim ,çok mu kazdım az mı derinde ? vs gibi kuşkularımın yanısıra etiket karışmışsa ya bu kayısı değilse diye bile düşündüğüm oldu.Çünkü aldığım şeftali ağacı bu sene nektarin verdi.
Şimdi sizlerden ricam geçen bahar diktim kışa girerken organik gübre verdim. formu çok güzel duruyor ama budamam falan gerekir mi?
ilaçlama için piyasa adı yazarmısınız?
ve neler önerirsiniz çok teşekkür ederim

tener beğendi.
Sevtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 21:39   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Sayın Şaziment
Budama zamanı su an girmiş olup uc süygünleri ve icteki gereksiz süygünleri almanız yeterlidir.

tener beğendi.
kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 01:49   #33
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 4
yani budamam gerekli diyorsunuz tamam. çok teşekkürler

tener beğendi.
Sevtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 22:27   #34
Ağaçsever

halilk's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2008
Kayısı trakya için hangi tür

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemalcuce Mesajı Göster
Sayın Şaziment
Budama zamanı su an girmiş olup uc süygünleri ve icteki gereksiz süygünleri almanız yeterlidir.
sayın kemal cüce
pazarlarda satılan turuncu sarı renkli ,çilli,ufak boy, çok tatlı bu türün adı nedir.bu trakya ikliminde yetişirmi ,kısa zamanda hangi tür kayısı meyve çabuk verir saygılar

tener beğendi.
halilk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2009, 21:28   #35
Ağaç Dostu

Pazarda hangi hangı ayda söylerseniz bilme olasılıgımız daha fazla olur

tener beğendi.
Eski 07-01-2009, 19:57   #36
Ağaçsever

halilk's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2008
en iyi kayısı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemalcuce Mesajı Göster
Pazarda hangi hangı ayda söylerseniz bilme olasılıgımız daha fazla olur
sayın kemalcüce
ağustos-eylül aylarında genellikle 2 renkli turuncu-sarı çilli gibi orta büyüklükte

saygılar

tener beğendi.
halilk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 19:41   #37
Ağaç Dostu

Sanırım söylemis oldugunuz kayısı çeşidi cok yüksek rakımlı bir yerde yetişiyor.Örneğin Mersin-Mut bölgesi kayısı hasadı nisan ayında baslar.Türkiye hemen hemen en erken kayısı cıkaran yerlerden birisidir.Tahminde bulunmak cok zor inanın.

Eski 09-01-2009, 21:47   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Son yıllarda Türkiyede meyvecilik çok hızlı gelişti.Bu gelişme yeni meyve cinslerinide beraberinde getirdi.Meyveni resmini görmeden tahminde bulunmak gerçekten zor.

hlcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 09:48   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Arkadaşlar

aramızda kırmızı şekerpare yetiştiren varmı?

Myrobolan 29C anacına aşılanan şekerpare ile zerdaliye aşılanan şekerpare arasındaki fark nedir?

http://www.cerrahfidancilik.com/fidan-cesitleri

Selahattin Bey,
İnegöldeki bu fidanlıktan sizin aracılığınız ile kırmızı şekerpara fidanı alabilir miyiz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 11:17   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bildiğim kadarı ile zerdali anacı boylu, myroblan bodur.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 12:43   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Kayısı türleri arasında erkenci ve geç türler hangileridir? erkenci ile geç arasında ne kadar zaman fark eder?birde en iri kayısı türü hangisidir?

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 13:36   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Bildiğim kadarı ile zerdali anacı boylu, myroblan bodur.
Hımmm piyasada myroblan anaçlı fidan bulunmayışının sebebi anlaşıldı, herkes bodur tür tercih ediyor.

Teşekkürler Todor.

Arkadaşlar fidan alırken mutlaka anacını öğrenin derim.

Eski 04-03-2009, 12:38   #43
Ağaç Dostu

Malatya kayısısı AB için süsleniyor

Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü, Avrupa Birliğinin (AB) istediği iri ve kırmızı renkli kayısı çeşidini yetiştirmek amacıyla ``Sofralık ve Kurutmalık Kayısı Çeşitlerinin Geliştirilmesi`` projesi kapsamında Balkan ülkelerinden getirilen kayısı çeşitleriyle Malatya`daki kayısıları melezliyor

Malatya Meyvecilik Enstitüsün Ziraat Yüksek Mühendisi ve Proje Koordinatörü Mehmet Naim Demirtaş, yaptığı açıklamada, geçen yıl başlatılan projenin 4 alt proje ile yürütüldüğünü söyledi.

Proje kapsamında 16 ziraat mühendisinin çalıştığını belirten Demirtaş, şu bilgiyi verdi:

``AB iri ve rengi kırmızı kayısı istiyor, bu niteliklere sahip kayısıyı elde etmek için 54 bin çiçek tozlaması yaptık. `Geç Çiçek Açan Kurutmalık Kayısı Çeşitlerinin Elde Edilmesi`` projesi ile ilkbahar geç donlarına yakalanmayan, geç çiçek açan çeşitlerin geliştirilmesi hedeflendi. Bu kapsamda `Hacıhaliloğlu`, `Kabaaşı` ve `Çataloğlu` gibi Malatya`nın bilinen kayısı çeşitlerini Balkan ülkelerinden getirilen kayısı çeşitleriyle melezledik. 12 ayrı melezleme yaptık ve 310 melez elde ettik.``

``Kurutmalık Hacıhaliloğlu, Kabaaşı ve Çataloğlu Kayısı Çeşitlerinin Meyve Verim ve Kalite Özelliklerinin İyileştirilmesi`` projesi kapsamında bu kurutmalık çeşitlerin meyve iriliği, verim ve kalite özelliklerinin iyileştirilmesini hedeflediklerini dile getiren Demirtaş, ``Bu kapsamda 15 ayrı melezleme yaptık. `Hacıhaliloğlu`, `Kabaaşı` ve `Çataloğlu` kayısı çeşitleriyle bir meyvesi 50-100 gram ağırlığında olan `Hasanbey`, `Alyanak`, `Güz Aprikozu`, `Paviot` gibi çeşitlerle melezledik ve 233 melez elde ettik`` dedi.

AMAÇ; PİYASA DEĞERİ VE VERİMİ YÜKSEK KAYISI ÇEŞİDİ

``Geç Olgunlaşan Sofralık Kayısı Çeşitlerinin Geliştirilmesi`` projesi kapsamında da 12 melezleme yaptıklarını anlatan Demirtaş, iri ve kaliteli sofralık kayısı çeşitleriyle küçük, kalitesi düşük ama eylül ya da ekim aylarında, yani geç olgunlaşan kayısı çeşitleriyle melezlediklerini, bu çalışma sonunda da 287 melez elde edildiğini ifade etti.

Demirtaş, ``Sofralık Hasanbey ve Aprikoz Kayısı Çeşitlerinin Kalite Özelliklerinin İyileştirilmesi`` projesine ilişkin ise şu bilgiyi verdi:

``Hasanbey kayısı çeşidi iri, ancak kırmızı renkli değil, sarı ya da beyaz kalıyor, renk oluşumu iyi değil. `Aprikoz` yumuşak olduğu için yola dayanıklı değil. `Hasanbey`e kırmızı renk vermek, `Aprikoz`a da sertlik vermek için 15 ayrı melezleme yapıldı. `Roksana`, `İmrahor`, `Sakıt`, `Hacıhaliloğlu` ve `Alyanak` gibi türlerle yapılan melezlemeler sonucunda 662 melez elde edildi.``

Amaçlarının piyasa değeri ve verimi yüksek kayısı çeşidi üretmek olduğunu vurgulayan Demirtaş, ``Proje kapsamında tozlamalar 2 yıl daha devam edecek. Elde ettiğimiz meyveler aradığımız nitelikleri taşıyorsa tohumlarını dikip, bir fidan elde ediyoruz. Her fidan 4-5 yaşına geldiğinde meyve verecek. Bu fidanları bu süreye kadar takip edeceğiz. Takiplerimizle birlikte proje 2015 yılına kadar devam edecek`` dedi.

Demirtaş, projenin Çukurova Üniversitesi ve Harran Üniversitesi Ziraat Fakülteleri işbirliği ile yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

tener beğendi.
Eski 04-03-2009, 13:03   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2009
kayısı ağacı

Kayısı ağaçlarınında,aynen bademde olduğu gibi erken açama sorunu var. Hal böyle oluncada ürün almak zorlaşıyor. Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlarımız , yardımci olabilirse sevinirim.

tener ve buraktuci beğendi.
kaysı kentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 13:37   #45
Ağaç Dostu

Siyah Kayısı

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzcvb.jpg
Views: 5982
Size:  23.2 KB

Henüz Türkiye'de piyasaya çıkmadı ama SİYAH KAYISI yı yakında marketlerde görürseniz şaşırmayın.

Siyah erik ve kayısı evliliğinin sonucu ortaya çıkmış.

http://www.naturallivingcuisine.com/...8/16/apricots/

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzcvfr.jpg
Views: 8143
Size:  26.5 KB

Eski 09-04-2009, 22:38   #46
Yeni Üye

selmangulec's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2009
merhabalar acaba 10 cm eninde bir genişliğe sahip bir kayısı meyvesi nin yetişmesi , normal mi acaba. bir zarar varmı . bu konuda yardım edebilen varmı?

---------------
boyu nerdeyse çok büyük olmayan şeftali ve elma ile aynı oluyor , çekirdeği tatlı ve aşı yok. orj. ağaç.

bilenler bu konuda görüşlerini belirtebilirse memnun olurum

saygılar...

selmangulec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 00:45   #47
Ağaç Dostu

Meyvenin yetişmesi sırasında herhangi bir bitki gelişim düzenleyici, hormon vs kullanılıyor mu?

Eski 10-04-2009, 09:53   #48
Yeni Üye

selmangulec's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Meyvenin yetişmesi sırasında herhangi bir bitki gelişim düzenleyici, hormon vs kullanılıyor mu?
merhabalar ,
bu ağacın ilk yetişme zamanından bu yana özellikle hormon vb. ilaç kullanılmadı . Ama zararlılarla mücadele için yılın belli aylarında elma , erik, armut vb. diğer ağaçlarımız için ilaçlama yapııyor. Ama hepsine verilen ilaç sanırım buna da sıkılıyor .

bu ağacın ilk çıkış anını hatırlıyorum. hani kendiliğinden çıkan bir ağaçtı . 1-2- yaşında iken tadilt zamanında kesimemiştik , sevmezsek şekerpare ye aşı yaparız ümidi ile büyümesini beklemiştik. boyu bizi ilk meyve anında büyük olmaya başladı. bundan başka 4-5 tane daha şekerpare cinsi ağaçları var ama onlarda bu sorun yok. ilaçlamaları da uzman her sene gelip yapıyor .

tener beğendi.
selmangulec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 14:33   #49
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
kayısı ağacı

Geçen sene hastalanan ve karınca istilasına uğrayan kayısı ağacımızı sonbaharda ilaçlamıştık. Bu yıl ümitliyim galiba meyve alabileceğiz gibi.
Name:  Görüntü011.jpg
Views: 4385
Size:  35.9 KB

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 15:48   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selmangulec Mesajı Göster
merhabalar ,
bu ağacın ilk yetişme zamanından bu yana özellikle hormon vb. ilaç kullanılmadı . Ama zararlılarla mücadele için yılın belli aylarında elma , erik, armut vb. diğer ağaçlarımız için ilaçlama yapııyor. Ama hepsine verilen ilaç sanırım buna da sıkılıyor .

bu ağacın ilk çıkış anını hatırlıyorum. hani kendiliğinden çıkan bir ağaçtı . 1-2- yaşında iken tadilt zamanında kesimemiştik , sevmezsek şekerpare ye aşı yaparız ümidi ile büyümesini beklemiştik. boyu bizi ilk meyve anında büyük olmaya başladı. bundan başka 4-5 tane daha şekerpare cinsi ağaçları var ama onlarda bu sorun yok. ilaçlamaları da uzman her sene gelip yapıyor .
O zaman bahsettiğiniz ağacın cinsi iri meyveli. Yenmesi durumunda bir zararı olacağını sanmıyorum. Pazara sunulursa ne gibi bir rağbet görür bilmiyorum fakat.

tener beğendi.
Eski 20-04-2009, 11:28   #51
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
portakal olarak isimlendirilen kayısı çeşidi

Herkese merhabalar
İş yogumlugundan pek fazla çıkamıyorum.
Kayseride bulunuyorum mekan degiştirdim,anlıyacağınız.
Burda meşur bir kayısı çeşidi var, ama tam ismini bulamadım.
Buranın halkı portakal olarak isimlendirmişler, ama nedendir bilmiyorum,
Bana bu kayısının cinsini bilen varsa yazarsanız sevinirim.
Saygılarımla

tener beğendi.
sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 09:38   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Arkadaşlar yazıyı okudum fakat sorumun cevabını bulamadım bir türlü veya benim gözümden kaçtı. Kayısı fidesini hangi aylarda dikmeliyiz? Bir bahçe oluşturuyorum'da kendime.

tener beğendi.
ılgım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 10:14   #53
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Çıplak köklü dikecekseniz ağaç uyanmadan ege bölgesinde Aralık...Mart, Topraklı dikecekseniz her dönemde dikebilirsiniz.

tener beğendi.
copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 10:38   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Çıplak köklü dikecekseniz ağaç uyanmadan ege bölgesinde Aralık...Mart, Topraklı dikecekseniz her dönemde dikebilirsiniz.
Cevap için teşekkür ederim. Diyelim ki kayısı fidesini diktik. Bu kayısı nekadar zamanda meyva vermeye başlar? Çevremde ki büyüklerim 2 senden bahsediyorlar doğrumudur ?

ılgım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 21:03   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Kemal bey merhabalar;2007 mart ayında kayısı bahçesi kurmak için girişime başladık.Kırıkkalede.Şekerpare siparişi verdik 150 ağaç.Ağaçları diktik,diktikten bir hafta sonra fidanları temin eden arkadaştan kötü bir haber geldi fidanlarda bir yanlışlık olmuş,şekerpare yerine trinte vermiş bize,tabi şok olduk hepimiz.Tabii bir sürü tartışma sorun derken nalet olsun dedik ağaçları büyemeye bıraktık bizim burası içanadolu olduğundan soğuk ama ağaçlardan geçen yılda bu yılda meyve aldık.Bu yıl daha fazla meyve var soğuk vurmadan kurtartık bu yılda.Ağaçların bir kısmını şekerpareye aşıladım.Dier kısmını ne yapacagıma hala karar veremedim.Bu işten para kazanmak için hangi yolu izleye bilirim.Siz benim yerimde olsanız ne yaparsınız

tbozkoyun79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 09:12   #56
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trockya Mesajı Göster
4.3.7 Hastalık ve Zararlılarla Savaş

1. Dal yanıklığı kızılleke Sonbaharda yapraklar dökülünce

1. Bordo bulamacı % 2'lik veya
2. Bakırlı ilaç (%50 metalik)

2. Kabuklu Bit İlkbaharda tomurcuklar kabarmadan önce

1. Susracide 40 EC
2. Suprathion 40 EC

3. Dal yanıklığı kızılleke İlkbaharda tomurcuklar kabardığında

1. Bordo bulamacı % 1'lik veya
2. Bakırlı ilaç (% 50 metalik)

4. Kahverengi tomurcuk tırtılı İlkbaharda tomurcuklar kabardığında

1. Decis 2*5 EC
2. Lebaycid %50 EM
3. Thiodon 35 EC
4. Zolone 35 EC
5. Gusathion %20 EM
6. DDVP %50 EM
7. Gusathion 525 WP

5. Monilya Çiçekler % 1-2 açınca
(Çiçeklenme 10-12 gün devam ederse ikinci ilaçlama yapılır.)
1. Benomyil (Benlate)
2. Thiophanate methyl
3. Carbenzadin
4. Vinlozolin

6. Kızılleke Meyveler zeytin çekirdeği iriliğine gelince

1. Dodine 65 W
2. Zineb % 65 WP
3. Thiram % 80 WP
Yukardaki bilgilerden şu anda kayısı ağaçlarımdaki problemin DAL YANIKLIĞI olduğu tanımını yapabiliyorum. Şu anda ağaçlarımın üzerinde 1 tane meyve yok Şu anda Bordo bulamacını yapıp kullansam ağacı kurtarabilirmiyim ??

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 21:05   #57
/

Giriş Tarihi: 24-07-2008
bu sene yeni diktim bir adet kayısı ağacı,bizim buradaki,fidancılardan alıp,merak ettiğim,hiç çiçek açmadı ve dolayısı ile meyve yok...
bu bir sorun oluştururmu?
yoksa hiç meyve vermeyecekmi?
kayısının da zeytin gibi var ve yok senesimi var?

haxal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 18:55   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2009
arkadaşlar 250 tane zeytin fidanı diktim kalan kısmınada 250tane kaysı (nifa) ekmek istiyorum görüş ve önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederim

ADANA01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 16:07   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2009
kaysı konusun da yardım istedik, oları olan olmadı

ADANA01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 17:58   #60
Ağaçsever

mum isigi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Herkese merhabalar,

Amerikada yasiyorum ve cok buyuk bir bahcem var. Arka tarafa dun internet uzerinden can erigi ve bir tanede kayisi siparisi verdim. Turkiyeden gelecek olan bir arkadasimiz onumuzdeki hata bize iletecek. Dikimi konusunda bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim.

sevgiler

tener beğendi.
mum isigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç dalı yatık

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024