agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sergilenebilir Bonsailer (http://www.agaclar.net/forum/sergilenebilir-bonsailer/)
-   -   Cemaleddin / Karaağaç (İkiz Gövde) (http://www.agaclar.net/forum/sergilenebilir-bonsailer/27972.htm)

Cemaleddin 06-07-2012 21:36

Cemaleddin / Karaağaç (İkiz Gövde)

5 Eklenti(ler)
Eklenti 316226 24 mart 2010

Eklenti 316227 16 mart 2011

Eklenti 316228 26 nisan 2011

Eklenti 316229 2 ocak 2012

Eklenti 316230 11 mart 2012

2009 yılında yamadori yapılan karaağaç'ın ikiz gövdeye dönüşümü çalışması. Umarım ileride istediğim biçimi alır...

Cemaleddin 17-01-2013 18:40

3 Eklenti(ler)
Ocak 2012' de ikiz gövde çalışması için tellenen Karaağaç'ın sağdaki uzun gövdenin alttan iki dalı aslında ağacın ön yüzünden bakana doğru çıkıyordu... Bu Bonsaide istenen bir görüntü değildir. Ama ben telleyerek iki dalı yana doğru eğip sonra da gövdeyi döndürebileceğimi düşünmüştüm. Fakat gövdenin o kadar alttan dönemeyeceğini anladıktan sonra iki ay kadar öylece kaldı. Bu süre içinde ise nasıl olurda düzelebilir bu sorun diye düşündüm durdum... Ve Mart 2012 de o iki dalı budadım, çünkü Karaağaçta budadığınız yerin hemen yanından sürgün verdiğini daha önceki çalışmalarımda gözlemlediğimi hatırlamıştım... Öyle de oldu, budadığım yerin biri sağda biri solda iki tarafından da sürgün verdi. Sağa giden sürgünlere yol verdim... Son fotoğraf aralık 2012... Gelişmeleri hep birlikte izeyeceğiz...

Cemaleddin 16-04-2013 11:11

2 Eklenti(ler)
İkiz Gövde Karaağaç'ın ön ve arka yüzü...
Eklenti 391084
31mart2013

Eklenti 391085
27mart2013

Cemaleddin 24-06-2013 12:20

5 Eklenti(ler)
YAPRAK KÜÇÜLTME VE DAL ÇOĞALTILMASINDA YENİ YÖNTEM...

Bonsai'de Yaprak küçültme çalışmasının tek yöntemi olarak bilinen ''bonsailerin yapraklarını keserek azaltma/kaldırma tekniğidir... Ancak benim denediğim bir yöntem de çok olumlu sonuçlar verdi... Denediğim ağaç türleri Sığla, Menengiç ve Karaağaç.... Ben denemeye haziran başında başladım. Bu seçtiğim ağaçları yaprakları kuruyana kadar hiç sulamadım. Yaprakları kuruyup kıvrıldıktan sonra elimle hepsini döktüm. Sonra sulamaya başladım. Sulamaya başladıktan beş gün sonra yeni tomurcuklar vermeye başladı... Bu tomurcuklarda bahar ayındaki yeşermesinden çok daha hızlı bir büyüme oldu. Sonuç: Hem bir mevsimde iki mevsimlik dallanma oluştuğunu ve hemde yaprakların küçüldüğünü gözlemledim.

Eklenti 420330
11HAZİRAN2013a yapraklar kurudu

Eklenti 420331
11HAZİRAN2013b

Eklenti 420332
17HAZİRAN2013

Eklenti 420333
21haziran2013

Eklenti 420334
24haziran2013

Sakaki 24-06-2013 23:37

Sn Cemaleddin bey,

Bahsettiğiniz bu işlem ağacın hayatı açısından son derece riskli ve şahsen kimsenin denemesi asla tavsiye edilmeyecek bir yöntem, kaldı ki yaprak küçültme zaten zor bir işlem değil, tecrübe edilmiş ve kanıtlanmış bilimsel yöntemler dururken neden böyle bir riske girmeye gerek duydunuz anlamadım doğrusu? :)

Ayrıca şunu da not etmek isterim ki: bitkilerde sürgünlerin hızlı ve yoğun bir şekilde patlaması, ani ve bol sayıda çiçeklenme veya mevsimsiz çiçeklenme vs. gibi durumlar çoğu zaman bitkilerin strese girdiği koşullarda da sıkça rastlanan bir durumdur. Yani kısa vadede size hoş bir sonuç gibi gelse de uzun vadede istemeden ağacınıza/ağaçlarınıza hasar da verebilirsiniz.

Cemaleddin 25-06-2013 08:39

Sayın Sakaki; ben yeni bir yöntem denedim ve şimdilik olumlu sonuçlar gözlemledim, bunu ağacın gelişimini göstererek yayınladım... Kanıtlanmış bir yöntem varken böyle bir şeye neden gerek var diyorsunuz: Deney sevgili arkadaşım, deneyerek yeni yöntemler keşfedip onu kurallarıyla beraber ortaya koymak... Deney de bilimsel bir yöntemdir zaten...

''Yani kısa vadede size hoş bir sonuç gibi gelse de uzun vadede istemeden ağacınıza/ağaçlarınıza hasar da verebilirsiniz.'' diyorsunuz. Bu sizin öngördüğünüz bir olasılık'' sadece. Bunu yaptığım deney doğrulayacak veya çürütecektir...

Ayrıca, Stres kötü bir şey değildir, stres; canlıların her koşulda yaşama tutunmasını sağlayacak dikkati ve enerjiyi harekete geçirir diye düşünüyorum...Kolaylıklar diliyorum...

badrobot 25-06-2013 10:52

Sn.Cemaleddin.
Sn.Sakaki'ye katılıyorum.
Sizin deneme yaptığınız durum benim başıma bir kaza eseri geldi. Geçen yıl bir ağacımın damlama sulamasının çubuğu yerinden çıkmış ve susuz kalmış. Ağaç sadece diğer yağmurlama sulamanın springlerden yukarıya kalkan toz su bulutundan aldığı çok az bir suyla yaşamış. Bu durumda büyük yaprakların tamamını hemen döktü ve yerlerine minicik yapraklar çıkardı. Bu yapraklar uzun süre hep minicik kaldı. Fakat bir süre sonra, ben durumu farkına varıp tekrar damlama sulama çubuğunu tekrar saksıya sabitleyip normal sulamaya dönünce tekrar yapraklarını büyüttü.
Sizin yöntem Sn.Sakaki'nin dediği gibi çok riskli ve işe yarar bulmuyorum. Ağaçta geri dönülmez bir seviyeye gelirseniz, ağaçlarınız bedenindeki suyu tekrar toprağa vermeye başlarsa geri dönülmez bir duruma düşer ve ağacı kaybedersiniz.

Cemaleddin 25-06-2013 19:03

Baylar, bayanlar görüldüğü gibi ağaç yaşıyor ve sağlıklı... BUnun neyi yanlış anlayamadım... :)

badrobot 25-06-2013 20:40

Sn.Cemaleddin.
Sizin yöntem aynen şuna benziyor: Zayıflamak isteyen birinin su içmeyip, su kaybından dolayı kilo kaybetmesine benziyor.
İyi çalışmalar dilerim.

Cemaleddin 25-06-2013 20:53

:))) enteresan bir örnek...

Nail Sarı 08-07-2013 09:38

Cemalettin bey ağacınız çok güzel. Yaprak küçültme için uyguladığınız yöntem riskli ama güzel sonuç vermiş. Yine de minik bir makas ile tüm yaprakları almak daha uygun olur kanısındayım. Ama her ustanın kendine göre yöntemleri vardır. Çalışmalarınızda başarılar.

Cemaleddin 18-07-2013 16:53

Sevgili Nail, inanın risk çok düşük... Benim bundan korkum hiç olmadı zaten... Ben acaba ağaç bu yolla farklı hareket edebilir mi? diye denedim, ne de olsa yaşadığı (susuzluğu)doğal bir süreç oldu...Olumlu- olumsuz farkedebildiğim gelişmeleri not alıyorum... Hangi koşullarda bu yöntemin denenebileceğini anlamaya çalışıyorum... Kolaylıklar diliyorum...

tourkana 20-07-2013 09:46

Yapraklara fön makinası ile sıcak hava verilse nasıl olur ki acaba ? :) en azından köklerin susuz kalması riski olmaz.

h_dogan 20-07-2013 10:20

Cemaleddin Bey uyguladığınız yöntemde bir defaya mahsus iyi sonuç alınmış olabilir. Benim bonsai ile ilgili bir bilgim yok ama bitkilerin geneliyle ilgili bilgi vermek isterim.
Bitkiler stres koşullarında sırasıyla çekirdek oluşturmamış meyvelerini sonra çekirdek oluşturan meyveleri ve son olarak da yapraklarını dökerek stres koşullarına tepki verirler. Stres koşullarını uzunluğuna bağlı olarak da bitkinin zararlanması, bitki gövde ve köklerinde yara dokuları oluşması muhtemel. Tabi bu yaraların oluşmasından sonra da enfeksiyon kapıp bitkinin ölmesi kuvvetli ihtimaldir.
Çok nazsız dediğimiz bitkilerin bile zayıf noktaları vardır ve bu durumu izleyen mikroorganizmalar emin olun sizin bitkilerinizi de izliyorlardır en ufak bir olumsuz durumda bitkiye giriş için tetikte bekliyorlardır.
Bitkilere uzun süre su vermeyip sonra birden sulamak çatlamalara neden olacaktır.

Cemaleddin 17-10-2013 20:05

Sayın Tourkana, sanırım fön makinesi dallarada zarar verir... Bunu denemeye cesaret edemem sanırım :)

badrobot 18-10-2013 00:16

SnCemaleddin.
Sn.h_dogan'ın söylediklerine katılıyorum. Bu yönteminizle ağacınız zaman içinde zayıf düşüp en küçük bir hastalık saldırısındada ölebilecektir.
Aşağıda linkini verdiğim videonun 5:45 den sonra yaprak ramification tekniğini çok güzel bir şekilede anlatmakta.
Bonsai Trees-Best Lecture to learn from-3 - YouTube

Cemaleddin 18-10-2013 09:05

Bu yöntemi bilmediğimi düşünmeniz çok enteresan geldi bana :)

badrobot 18-10-2013 09:16

Banada sizin bu basit yöntemi bilmiyormuşsunuz gibi davranmanız ilginç geldi.:) Yoksa şakamı yaptınız.
Saygılar.

Cemaleddin 18-10-2013 09:35

Yukarıda yazdıklarımı okuyabilseydiniz konuyu kavrayabilirdiniz sanıyorum :)

Cemaleddin 31-10-2013 18:22

Yapraklar sararıyor...

1 Eklenti(ler)
...
içimizde bir keman
dışarıda zaman ağlıyor
artık güz ve yoksun bütün mevsimler
sadece bir tekme bekliyor
tahta bir iskemlenin üstünde kelimeler
...

Eklenti 450856 31EKİM2013

Ferit Aydın 31-10-2013 22:42

Konuya biraz geç kaldım sanki bende bu konuda bir şey eklemek istiyorum, Her ne kadar Cemaleddin bey'in denemiş olduğu yaprak küçültme konusunu bende Ficuslarda 2 yıldır uyguluyorum ve bende sağlıklı sonuçlar aldım.

Fakat! bu olay kontrollü yapıldığında sağlıklı sonuç veriyor, yani yapraklar boynunu büktükten kısa bir süre sonra uygulamak gerekiyor, uzun süre o şekilde kalması elbette riskli.

Kolaylıklar dilerim.

Cemaleddin 20-02-2014 20:32

İkiz gövde Karaağaç 2014

2 Eklenti(ler)
Bu sene ağacın saksısı daha güçlü bir gelişim beklentisiyle büyütüldü, kök budaması yapılmadı...

Eklenti 470768 9şubat2014

Eklenti 470769 20şubat2014

badrobot 20-02-2014 20:47

Cemaleddin Abi.
Ağacı ilk forumda yayınladığınız 06-07-2012 (ağaçlar için çok kısa sayılabilecek 1,5 yıllık bir süreç) tarihinden bu yana gelişim çok güzel. Esas bu yaz dallarının hacimlendirerek, doldurduğu göreceğiz.
Böyle gelişimler ve örnekler görünce çok mutlu oluyorum.

Not: Saksının üzerindekiler nedir. Elbette yosun değil, ama ne?

Cemaleddin 20-02-2014 20:57

Saksının üzerindeki sadece ot, biidiğimiz çim... Artistik olsun diye koydum :) , kaldırırım belki yakında...

sagol 21-02-2014 19:16

1 Eklenti(ler)
Cemaleddin Bey merhaba,

İşaretlediğim dalı kurbanlık dal olarak mı düşünüyorsunuz? Aksi halde yatay giden bu dal alttakilere göre biraz kalın kalacak.

İyi çalışmalar dilerim...

Cemaleddin 23-02-2014 11:51

1 Eklenti(ler)
Sayın Sagol; İşaretlediğiniz dal, İkiz Gövde olan bu ağacın diğer gövdesinin zirvesi... Sanırım açı sizi yanıltmış olmalı...

20şubat2014

Cemaleddin 07-03-2014 19:57

1 Eklenti(ler)
İkiz Gövde Karaağacın, küçük gövdesi tellenerek daha kavisli hale getirildi...

Eklenti 474422 7mart2014

Cemaleddin 16-12-2014 20:59

2 Eklenti(ler)
Çift gövde Karaağaçta şekil değişikliği düşünüyorum... Fikirlerinizi söylerseniz sevinirim...
Sağ alttan 3.dal budandı...

sagol 17-12-2014 06:12

Sayın Cemaleddin,

Dallar daha uzadıkça yapraklar artacak bu da gövdenin kalınlaşmasına neden olacaktır o nedenle belki iyi olabilir gibi düşünsem de dalların da kalınlaşmasına neden olacak.
Ağacı daha fazla genişletmek dalları da kalınlaştıracaktır, alt dallar için istenen birşey olsa da üst dalların da kalınlaşmasına neden olacaktır. Soldaki gövdeyi o kadar uzatınca gövdeler arasında kalınlık farkı da kalmayacaktır, soldaki gövdeyi tepede sola eğmek yerine yukarı doğru büyütmek düşünülebilir ama yine de sağdaki dal kadar kalınlaşmasın diye daha kısa tutardım.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin (Mesaj 1341034)
Çift gövde Karaağaçta şekil değişikliği düşünüyorum... Fikirlerinizi söylerseniz sevinirim...
Sağ alttan 3.dal budandı...

Cemaleddin 27-02-2015 18:19

1 Eklenti(ler)
Zorlu bir kıştan sonra bahara merhaba :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024