agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği) (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/)
-   -   pvc tünel tipi amatör sera planı geliştirme (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/40760.htm)

x6630 16-03-2017 11:56

pvc tünel tipi amatör sera planı geliştirme

amaç: ürün almaya bir ay erken başlamak sezon bitince 2ay daha ürün almak.
amatör bir plan yaptım. 4 metrelik 40mm beyaz pvc boruları ek ile birleştirip yapıştırıcı ve vida ile sabitleyip. elips şeklinde yere saplamak. topraga eski 1,5metrelik demir borulara geçirerek sabitleyecegim. 5 metre sera uzunluğu, sera eni 6metre, elipslerin uzunluğu 8metre olacak. içeriden şekilde yeşille belirtildiği gibi pinoteksle boyanmış 5e10 5metrelik kereste ile destek yapılacak. içeriden ısıtma sistemi bulunmayacak. edirnede kar dönemi başlayınca üzerindeki naylonu kaldıracağım.
sizce bu planı yapsam sorun yaşarmıyım

http://i.hizliresim.com/dP3Xnn.jpg

x6630 11-04-2017 19:14

Sera projesini uygulamaya koydum. Bpyutları küçülttüm. Sera 3 metreye 5 metre. inşaa sürecindeyim tahtaları pinotex ile boyuyorum yerden su emmesin diye dibine taş koydum boruları tahtalara bağladım. Şimdi içinde çilek var sobasız edirne şartlarında edirne de ne yatişir bilmiyorum.
http://i.hizliresim.com/5gqgpl.jpg

ibrahimes 11-04-2017 22:05

Bende sizin gibi bir serayi aynı sebeplerle yapmak istiyorum ama bir türlü karar verip uygulayamadim. Plastik boru sağlam olmaz galvaniz boru kullan dediler. O da maliyeti arttırıyor. Bahcemiz baya rüzgarlı o sebeple saglamlikta önemli. Sizin rüzgar dayanımı nasıl? Sera naylonu maliyeti ne olacak?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

latif.07 11-04-2017 22:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes (Mesaj 1502707)
Bende sizin gibi bir serayi aynı sebeplerle yapmak istiyorum ama bir türlü karar verip uygulayamadim. Plastik boru sağlam olmaz galvaniz boru kullan dediler. O da maliyeti arttırıyor. Bahcemiz baya rüzgarlı o sebeple saglamlikta önemli. Sizin rüzgar dayanımı nasıl? Sera naylonu maliyeti ne olacak?

Boyut arttıkça dayanıklılık azalır mesela küçük bir plastik su borusunu kolay kolay yamultamayız ama uzun bir plastik boruyu rahat bir şekilde yamultabiliriz veya kırılır. Küçük bir sera yapacaksanız (mesela 100 metrekare kapalı alan) plastik boru kullanabilirsiniz sonuçta boyutu ufak oldugu için plastik borunun dayanıklılıgı yeter ama siz 1000 metre kapalı alan sera yapacaksanız tabikide profil boru kullanmanız mantıklı olacaktır.

ibrahimes 11-04-2017 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 (Mesaj 1502715)
Boyut arttıkça dayanıklılık azalır mesela küçük bir plastik su borusunu kolay kolay yamultamayız ama uzun bir plastik boruyu rahat bir şekilde yamultabiliriz veya kırılır. Küçük bir sera yapacaksanız (mesela 100 metrekare kapalı alan) plastik boru kullanabilirsiniz sonuçta boyutu ufak oldugu için plastik borunun dayanıklılıgı yeter ama siz 1000 metre kapalı alan sera yapacaksanız tabikide profil boru kullanmanız mantıklı olacaktır.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. En fazla 20-30 M2 olacak şekilde düşünüyorum.

tarku 11-04-2017 23:43

Pvc boruları üstten birbirine sabitleseniz daha sağlam olmaz mı? Mafsal şeklinde parçalar su tesisatçılarında vardır herhalde. Üstten pvc boruları keser ve 1 metrelik parçalarla üstten birleştirirsiniz, belki böylelikle tahtadan yapmış olduğunuz desteğe bile gerek kalmayabilir. İleri geri oynamaması için başa ve sona birer direk diktiğinizde sağlam bir tünel olur.

TCM 12-04-2017 00:05

Yere sabitleyen demir araları şemada birer m. yazmışsınız ama sanki uygulamada yarımşar m. olmuş gibi, gerçi bir m. yi dahi geçse olmaz mı? @ tarku nun dediğine katılıyorum, ahşap yerine uzun boru vs. ile boruları sabitleseniz daha uygun olacak gibi.

Aldığım keçi gübrelerinin üzerini naylon ile örtüp içerisine gaz hale dönüşerek etki gösteren ilaç kullanmak için naylon aldım, ancak dükkan sahibi 'mal' a mümkün olduğunca ucuz olsun dememe rağmen uv. li sera naylonu vermiş. Sadece birer karıklık misal beşe üç m.lik fazla yüksek olmayan seramsı birşeyler yaparak naylonu amacına uygun kullanmak ve içimde ne zamandır olan bu dürtüyü halletmek istiyorum, sizi takip edeyim seranız nereye varacak. Bizde de rüzgarın zaman zaman çok fazla olması olumsuzluk yaratmayacak değil.

x6630 16-04-2017 07:31

8metreye 10 metre sera naylonu 36 aylık 170tl
4 metrelik 5 cm e 10 cm kalas 7 tane tanesi 13tl
4 metrelik 40mm pvc boru 6 tane tanesi 36tl
2 teneke pinoteks tanesi 16tl
Kalasları elle vidaladım zor oldu. Tahta kalasları ayaklarına yerden su çekmesin diye taş koydum.
Demir borular eskiden kalma

Pvc boruları tahta iskelete bagladım
Tahta iskelete Capraz iki kiriş ekledim son fotografı bugün atarım
Sera tabanı 3metreye 5metre. Tahta iskelet yüksekliği 2 metre
Sera yarım daireleri arası 1 metre. Son halinin planınıda yüklerim

x6630 17-04-2017 18:25

http://i.hizliresim.com/GBWVQZ.jpg
Bitmiş hali.kenarlarda iki metre fazlalık var. Baglayıp kapı yapacagım.

x6630 17-04-2017 18:44

http://i.hizliresim.com/BrWYNp.jpg
Kilden saksı gibi yaptım ortası torf yanmış sıgır gübresi. Çilek fideleri var 5 tane cherry domates
http://i.hizliresim.com/kb7oQJ.jpg

novazet 18-04-2017 14:37

X6630 seranız hayırlı olsun güzel olmuş fakat içerisine keresteden yapmış olduğunuz yapmış olduğunuz desteğin pek faydası olmaz. Kışın kar yükü tepe orta noktasından binince ortadan çöker.

PPRC boruları tepe noktalarından istavroz ve TE parçalarla birleştirirseniz kışın birleşim yerlerine dikeceğiniz sadece 2 veya 3 tane direk yeterli olurdu.

Bende bu sıralar bahçeme 2,5 x 4 metre ebatlarında bir sera yapmaya çalışıyorum. 32 lik PPRC borulardan iskeletini yaptım. Fikir vermesi açısından fotoğrafını yüklemeye çalışacağım. Aklınıza yatarsa sizde uygulayabilirsiniz.

novazet 18-04-2017 15:02

2 Eklenti(ler)
Eklenti 644612

Eklenti 644613

x6630 19-04-2017 16:14

serayı büyütecegim zaman ikimizin birleşimi bir plan hazırlayacağım. bu yıl ısıtmasız seradan ne kadar verim alacagıma bakacagım. internette saman ve taze gübre ile seranın 1 ay donmadan korunacak kadar ısınabildiğini yazmışlar. birde gübre ile ısıtma planı ve verimliliğine bakmalı.

tarku 19-04-2017 18:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi x6630 (Mesaj 1503757)
serayı büyütecegim zaman ikimizin birleşimi bir plan hazırlayacağım. bu yıl ısıtmasız seradan ne kadar verim alacagıma bakacagım. internette saman ve taze gübre ile seranın 1 ay donmadan korunacak kadar ısınabildiğini yazmışlar. birde gübre ile ısıtma planı ve verimliliğine bakmalı.

Taze gübre mi? Serayı ısıtayım derken, zararlıları doldurmanın mantığı nedir? Hiç tavsiye etmem.

dongyul 19-04-2017 22:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi novazet (Mesaj 1503608)

Sayın Novazet; eğer o seranın altlarından orta kesimlere destek koymazsanız sanırım ilk karda çöker diye düşünüyorum ^^

novazet 20-04-2017 08:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1503797)
Sayın Novazet; eğer o seranın altlarından orta kesimlere destek koymazsanız sanırım ilk karda çöker diye düşünüyorum ^^

Haklısınız, kışa girerken tepe birleşim yerlerinin altına 5x10 malzeme uzatıp altından 2 veya 3 noktadan direk dikeceğim.

x6630 10-05-2017 11:21

Seranin icine cilek aralarina cherry domates ve salatalik ektim. Sigir gubresi kullandim. Gubrenin icinden semiz otu cikmaya basladi. Hem cileklerin dibini temizliyorum. Hem semiz otu toplamis oluyorum. Cilekler bu hafta toplanicak kadar kizarmaya basladilar. Ama bocek mi hayvanmi bilmiyorum kizaran cileklerin uzerinde isiriklar var. Korumak icin ne yapmaliyim.

tarku 10-05-2017 16:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi x6630 (Mesaj 1506497)
Seranin icine cilek aralarina cherry domates ve salatalik ektim. Sigir gubresi kullandim. Gubrenin icinden semiz otu cikmaya basladi. Hem cileklerin dibini temizliyorum. Hem semiz otu toplamis oluyorum. Cilekler bu hafta toplanicak kadar kizarmaya basladilar. Ama bocek mi hayvanmi bilmiyorum kizaran cileklerin uzerinde isiriklar var. Korumak icin ne yapmaliyim.

Muhtemelen sümüklü böcekler yiyordur. Ziraai ilaç bayilerinde granül şeklinde mavi bir ilaç var. İsmini hatırlayamadım, uzun zaman oldu.

hobiciakvarist 24-05-2017 10:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi x6630 (Mesaj 1503309)
8metreye 10 metre sera naylonu 36 aylık 170tl

36 aylık taksitle aylık 170 tl mi yoksa toplam 170 tl mi? Bir de Sera naylonu nerden bulabiliriz? Siz nerden temin ettiniz?

tarku 24-05-2017 21:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1508135)
36 aylık taksitle aylık 170 tl mi yoksa toplam 170 tl mi? Bir de Sera naylonu nerden bulabiliriz? Siz nerden temin ettiniz?

3 yıl sera naylonunun ömrü. Ben seramı yaparken antalyadan bir firmadan almıştım. Albayraktı sanırım. Googledan aratırsanız istediğiniz ölçülerde ve kalınlıkta sipariş edebilirsiniz. Kilo hesabı satılıyor.

tarku 24-05-2017 21:26

Sera naylonunu kapatmadan önce, ambalaj çemberleri ile seranın etrafında bir kaç hat çekerseniz, Naylonun gergin durmasını sağlayabilirsiniz. Seramı yaparken demirciye zorla çektirdim. Şimdi adam sera uzmanı oldu, Benim serayı gösterip, müşteri topluyor. Gerçi benim sera kediler yüzünden delik deşik oldu.

sehmuz 25-05-2017 10:35

Merhaba arkadaşlar;
İzmirde çelik jant üreten bir fabrikada işçi olarak çalışıyorum.29 yaşındayım.Malesef fabrikamız, kademeli olarak işçi çıkartmaya başladı.
Bu sebeblerden dolayı kendime ait 4 dönüm tarım arazimi sera yaparak geçimimi sağlamak istiyorum. Yerimiz izmir kemalpaşada.
Yerimiz çok verimli içinde artijenli su,elektirik evi olan merkeze çok yakın güzel bir yer.Şuan kirada. Arazinin yan komşusu sera olarak kullanıyor.
bu sene 5 yıllık antlaşmamız bitecek.Komşularımızı tümü aynı yıl içinde salatalık ve marul **** gül ekmektedir.
Size sormak istediğim. 3.5 dönüm araziyi komple topraklı sera olarak ekim yapsam, ( salatalık dometes biber ) bir de 2 adet süt ineği alsam
AİLEMİN GEÇİMİNİ SAĞLIYABİLİRMİYİM.
Siteye çok fazla okudum vs. topraksız tarım tavsiye ediliyor. Bu benim aklımda olan bir şey ama şuan için topraklı üretim yapmak istiyorum.
Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

tarku 25-05-2017 17:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sehmuz (Mesaj 1508249)
Merhaba arkadaşlar;
İzmirde çelik jant üreten bir fabrikada işçi olarak çalışıyorum.29 yaşındayım.Malesef fabrikamız, kademeli olarak işçi çıkartmaya başladı.
Bu sebeblerden dolayı kendime ait 4 dönüm tarım arazimi sera yaparak geçimimi sağlamak istiyorum. Yerimiz izmir kemalpaşada.
Yerimiz çok verimli içinde artijenli su,elektirik evi olan merkeze çok yakın güzel bir yer.Şuan kirada. Arazinin yan komşusu sera olarak kullanıyor.
bu sene 5 yıllık antlaşmamız bitecek.Komşularımızı tümü aynı yıl içinde salatalık ve marul **** gül ekmektedir.
Size sormak istediğim. 3.5 dönüm araziyi komple topraklı sera olarak ekim yapsam, ( salatalık dometes biber ) bir de 2 adet süt ineği alsam
AİLEMİN GEÇİMİNİ SAĞLIYABİLİRMİYİM.
Siteye çok fazla okudum vs. topraksız tarım tavsiye ediliyor. Bu benim aklımda olan bir şey ama şuan için topraklı üretim yapmak istiyorum.
Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Komşularınızdan fikir aldınız mı? 3.5 dekar arazi sera için büyük bir alan. Bu kadar büyük bir arazi de sera kurup, ürünü iyi seçerseniz, pazarlama konusunda da bir sorununuz olmazsa rahat rahat geçinirsiniz. Tabi ki çalışmaktan yılmamak şartıyla. Toprakla uğraşmak zor bir iş. Başta söylediğim gibi komşularınıza danışarak işe başlayın. Hiç bir şey söylemeseler bile, pazarlamayı nasıl yaptıklarını öğrenin.

sehmuz 26-05-2017 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarku (Mesaj 1508301)
Komşularınızdan fikir aldınız mı? 3.5 dekar arazi sera için büyük bir alan. Bu kadar büyük bir arazi de sera kurup, ürünü iyi seçerseniz, pazarlama konusunda da bir sorununuz olmazsa rahat rahat geçinirsiniz. Tabi ki çalışmaktan yılmamak şartıyla. Toprakla uğraşmak zor bir iş. Başta söylediğim gibi komşularınıza danışarak işe başlayın. Hiç bir şey söylemeseler bile, pazarlamayı nasıl yaptıklarını öğrenin.

Pazarlama konusu problem olmaz. İzmir merkeze 20 dk. olan bir yerde arazimiz. Hal de 30 dk. uzaklıkta. Şimdi x bir ürünü uygun kasa, ambalaj vs. koysam halde uygun komisyoncuya verdiğimde problem olmaz diye düşünüyorum. Şimdi ögrenmek istediğim konu 3 dönüm sera da benim aile mi geçindirecek kadar para bırakırmı. Sermaye konusunda problemim yok.

tidrisagalar 07-01-2018 18:21

merhaba forumda yeniyim bende benzer bir çalışma yapacağım. bilgiler için teşekkürler. bence cesaretinizi kırmayın . yer önemli değil nekadar verimli olacağı bence daha önemli. ayrıntılı bir plan yapıp bence alacağınız verimi hesaplayın ondan sonrası hesap kitap işi.

Turgay78 07-01-2018 20:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarku (Mesaj 1508219)
Sera naylonunu kapatmadan önce, ambalaj çemberleri ile seranın etrafında bir kaç hat çekerseniz, Naylonun gergin durmasını sağlayabilirsiniz. Seramı yaparken demirciye zorla çektirdim. Şimdi adam sera uzmanı oldu, Benim serayı gösterip, müşteri topluyor. Gerçi benim sera kediler yüzünden delik deşik oldu.

fotograf cekip gösterebilme şansınız var mı? ambalaj cemberlerini anlayamadım?

tarku 07-01-2018 22:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybudak (Mesaj 1527354)
fotograf cekip gösterebilme şansınız var mı? ambalaj cemberlerini anlayamadım?

Kompozit Lifli Çember Cld 850 Mt 16 Mm Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Alattin Akova 08-01-2018 08:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi novazet (Mesaj 1503608)

Selam,

gayet güzel olmuş,başarılı.
Tebrikler.

cirkin1903 15-02-2019 12:43

X6630 öncelikle merhabalar

amatör seranızı merak ettim hala devam ediyormusunuz yoksa projeyi sonlandırdınız mı

Muda 18-02-2019 21:47

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024