agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği) (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/)
-   -   Mini Seram (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/38478.htm)

olmez 07-12-2015 15:34

Mini Seram

4 Eklenti(ler)
Balkonumdaki miniklerimi korumak ve zamanı gelinde tohum çimlendirmek amaçlı olarak balkonuma minik bir sera yapmaya karar verdim. Elimde bunun için uygun neler var diye bakarken yıllar önce İKEA'dan almış olduğum raf dikkatimi çekti. Evde hali hazırda rulo halinde kalın şeffaf plastik vardı. Eh malzeme neredeyse hazır dedim ve sıvadım kolları. Rafın arkasını yeşil plastik ile kapattım ve artanından da raflara örtü yaptım. :) Rafın geri kalan yüzlerini şeffaf plastik ile kapladım. Ön yüz için sadece üstten sabitleyip yukarı rulo yaparak açsam kapatsam diye düşündüm ama sonra vazgeçip fermuar dikmeye karar verdim. Metresi 1 TL den 2 metre fermuar alıp onu da dikince ortaya bu çıktı. :) Geceleri kapatıp, gündüzleri açıyorum.

Eklenti 587985

Eklenti 587986

Eklenti 587987

Eklenti 587988

kimyager147 08-12-2015 13:10

Çok güzel olmuş emeğinize sağlık.

saleri 08-12-2015 13:36

Elinize sağlık çok güzel olmuş. Fermuar özel branda fermuarı değil dimi ?

İsmail Karagülle 08-12-2015 17:01

Yeteri kadar güneş alabiliyor mu? Resimde sanki güneşi az alacakmış gibi görünüyor.

olmez 09-12-2015 09:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 (Mesaj 1425090)
Çok güzel olmuş emeğinize sağlık.

Teşekkür ederim Sn. kimyager147 :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saleri (Mesaj 1425093)
Elinize sağlık çok güzel olmuş. Fermuar özel branda fermuarı değil dimi ?

Teşekkür ederim Sn. saleri. :) Fermuar branda fermuarı değil, metre ile satılan etek, pantolon fermuarlarından. Şimdilik bir sorun yok. İleride sorun çıkartırsa daha iyi bir fermuar ile değiştiririm diye düşündüm.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle (Mesaj 1425153)
Yeteri kadar güneş alabiliyor mu? Resimde sanki güneşi az alacakmış gibi görünüyor.

Balkonum doğuya bakıyor Sn. İsmail Karagülle. Bu nedenle öğleye kadar çok güzel güneş alıyor. Ama resimleri koyduğum zaman seranın yan tarafı güneşe bakıyordu. Şu anda yerini değiştirip fermuarlı bölüm güneşe dönük şekilde salon duvarına dayadım. Duvar biraz içeride kaldığı için 30-40 dk kadar daha erken gölgeleniyor ama şu andaki hali ile en alt raf da güneş alıyor artık. :)

sinbas 09-12-2015 10:18

Seranız güzel olmuş bunun hazırları 150-200 TL arası satılıyor.
Raflarına ızgara türü bir şey kullanabilirseniz sera içi hava sirkülasyonu daha rahat olur diye düşünüyorum.

olmez 09-12-2015 12:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sinbas (Mesaj 1425290)
Seranız güzel olmuş bunun hazırları 150-200 TL arası satılıyor.
Raflarına ızgara türü bir şey kullanabilirseniz sera içi hava sirkülasyonu daha rahat olur diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim Sn. sinbas. Sirkülasyon uyarınızı not ettim. :)

Greant64 12-12-2015 21:15

Aramıza yeni katıldım o yuzden hepinize selam eder saygilarimi sunarim.
ben de yakında buna benzer balkonda bir sera yapmayı dusunuyorum. Fermuari diktiginiz yerden hava kaçırmiyor mu acaba?

cengizildas 12-12-2015 21:31

Ellerinize sağlık Sn. Olmez. Çok güzel olmuş. Ben de balkonumdaki çiçekleri korumak için böyle bir mini sera için malzeme arayışındayım. Civatalı L demir ile bu işi yapacağım sanırım.

sinbas 13-12-2015 18:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Greant64 (Mesaj 1426040)
ben de yakında buna benzer balkonda bir sera yapmayı dusunuyorum. Fermuari diktiginiz yerden hava kaçırmiyor mu acaba?

Merhaba hoş gelmişsiniz sayın Greant64;

Montumuz, yeleğimiz vs. lerimiz de ki fermuar gibi düşünürsek sorunun cevabını bulmuş oluruz.

İmalata başladığınızda resimlemeyi unutmayınız her aşamasını görmek isteriz.

Kolay gelsin.

olmez 14-12-2015 07:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Greant64 (Mesaj 1426040)

Mutlaka kaçırıyor Sn. Greant64, ama o kadar kaçağın bir sorun olmayacağını düşünmekteyim. Ben fermuarı dikerken naylonu keserek dikmedim. Naylonun sera içine bakan tarafına fermuarı ters olarak diktim önce, sonra çevirip öne bakan yüzünü fermuarın ortasını takip ederek bir bistüri ile kestim. Anlayacağınız fermuar gömülü gibi birşey. Tek çizgi kesiğin altında gidip geliyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cengizildas (Mesaj 1426046)
Ellerinize sağlık Sn. Olmez. Çok güzel olmuş. Ben de balkonumdaki çiçekleri korumak için böyle bir mini sera için malzeme arayışındayım. Civatalı L demir ile bu işi yapacağım sanırım.

Teşekkür ederim Sn. cengizildaş.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024