agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği) (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/)
-   -   Fidanlar için koruyucu "Mini Sera" (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/35756.htm)

YeniBON 25-10-2014 01:01

Fidanlar için koruyucu "Mini Sera"

Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde Bursa'da düzenlenen Tarım Fuarın'da gördüğüm ve mucidi Mustafa Doğan beyle tanıştığım Mini Sera'nın linkini veriyorum.

www.minisera.com

Aslında çok basit gibi ama bana göre kullanışlı bir ürün. Ben Mustafa Beyle sohbet ettiğimde amatör olduğumu, bizim gibi amatör insanların yüksek sayılarda ürün alamayacağını belirtmiştim. Kendisi yardımcı olacağını söylemişti.

Siteyi inceleyin. Olumlu, olumsuz karar vermek size kalmış. Umarım faydalanırsınız.

A_NOMAD 26-10-2014 16:17

Biz bu 'mini sera' uygulamalarını yıllardır (bitki boyutuna göre 1.5, 5 ya da 10 litrelik) pet şişelerle hallediyorduk zaten ki linkte gösterilen ürün bizim mini seralardan daha özensiz görünüyor, böyle bir patent alınabileceğini bilseydik Sevgili Zafer İnandıklı'ya ürün patentini aldırmaya çalışırdık :)
Bakınız işte bir örneği burada.

Elbette bu benim şahsi fikrim, yine de paylaştığınız için teşekkürler...

YeniBON 26-10-2014 17:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1327971)
Biz bu 'mini sera' uygulamalarını yıllardır (bitki boyutuna göre 1.5, 5 ya da 10 litrelik) pet şişelerle hallediyorduk zaten ki linkte gösterilen ürün bizim mini seralardan daha özensiz görünüyor, böyle bir patent alınabileceğini bilseydik Sevgili Zafer İnandıklı'ya ürün patentini aldırmaya çalışırdık :)

Evet genel olarak baktığınızda aynı. Ben de kendisine fuarda sizin de bahsettiğiniz basit uygulamalardan bahsettim. Kullanılan malzemenin karışımının özel olduğunu belirtmişti. Tabii bu arada iç-dış ısı farklılığı, sera içinde ki hava sirkülaslayonu vb. konuları da anlatmıştı.

Bence meraklılarının denemesinde fayda var.

plantekno 25-01-2015 10:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1327971)

Elbette bilinmeyen bir yöntem değil. Unutmamak gerek, dünya üzerinde bir çok insan pratik yöntemlerle ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Önemli olan bir soruna pratik ve hızlı çözüm bulmaktır. 10.000 bitki ekilen bir alanda malesef sizin bidon projeniz çok daha pahalıya gelecektir :) Lütfen alınmayınız sadece duygularımı dile getirdim

A_NOMAD 26-01-2015 19:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi plantekno (Mesaj 1351002)
Elbette bilinmeyen bir yöntem değil. Unutmamak gerek, dünya üzerinde bir çok insan pratik yöntemlerle ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Önemli olan bir soruna pratik ve hızlı çözüm bulmaktır. 10.000 bitki ekilen bir alanda malesef sizin bidon projeniz çok daha pahalıya gelecektir :) Lütfen alınmayınız sadece duygularımı dile getirdim

Mantıken 10.000 fidan için tek tek kapatacak mini seralar yerine daha büyük sera sistemleri tercih edilir zaten :)

İsmail Kuzucu 26-01-2015 19:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1351385)
Mantıken 10.000 fidan için tek tek kapatacak mini seralar yerine daha büyük sera sistemleri tercih edilir zaten :)

Bana 500 tanesi için bile zor gelmişti :) İnce demirlerin üzerine damlama hortumu geçirip, toprağa sera demiri şeklinde geçirin. Üzerine don örtüsünü yayın. Çanakkale tarafında erken ekimlerde bu uygulama çok yoğun.

Bir de bu ürün için -10 dereceye kadar korur deniliyor. Havanın soğukluğu üstündeki delikten girmiyor mu? Bunu bilen var mıdır?

kibrit 06-09-2017 12:21

Merhaba,limon servi için diktiğim çelik fidanlarımı bende bidon ile örtmem gerekir mi? Malum kış geldi,yoksa öylecene açıkta mı kalması gerekiyor?

latif.07 06-09-2017 23:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kibrit (Mesaj 1517050)
Merhaba,limon servi için diktiğim çelik fidanlarımı bende bidon ile örtmem gerekir mi? Malum kış geldi,yoksa öylecene açıkta mı kalması gerekiyor?

açıkta durabilirler, üzerlerini örtmeye gerek yok sorun olmaz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024