agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği) (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/)
-   -   Serada Can Erik Yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/31922.htm)

kemalcuce 12-06-2013 23:14

Serada Can Erik Yetiştiriciliği

Paylaşımını yaptığım videolar serada can erik yetiştiricilği hakkındadır.Yer Mersin Erdemli

1. video çiçeklenme dönemine ait tıklayınız

2.video çiçeklenme dönemine ait tıklayınız

msy33 21-07-2013 11:14

merhaba bende sizden ccan eriği fidanı aldım şuan iyi Antalya merkezde 2013 yılı ocak ayında seraya dikimini yaptım ilk şekil budamasın agustos ayında mı yapsam? yoksa yaprakların dökülmesini mi beklemeliyim

tufangündem 15-07-2014 10:34

Çok güzel bir paylaşım. Bilinçli yetiştiricinin farkı ortada. Çalışmalarda emeği geçenlere bizleri aydınlattığı için teşekkür ederim.

msy33 11-08-2014 19:24

Antalyada serada can eriği yetiştiren varmı?

ben 2013 yılında Myrobolan 29C anaclı yari bodur can eriği seraya diktim agaclar 1.5 yasında antalyada bu isi yapan varsa tanismak isterim malum burda ağaç yetiştiren yok. genelde sebze üzerine. Eğer bu ışı yapanlar ile bilgi alış verişi yapılırsa faydalı olacağına inanıyorum

erikcandir 07-01-2015 14:46

Oncelikle herkese iyi calismalar dilerim ben 8 adet can erik dikimi yaptim manisa akhisarda seneye 2 yasinda olacagiz onlarin kisinda ciceklenip urun vermelerini istiyorum ustunu kapaticam ama isitmaya ne zaman baslamaliyim ve guzduz gece sicakligi optimum ne okmali bilmiyorum simdiden degerli cevaplariniz icin tesekkur ederim.

msy33 07-01-2015 15:18

serada can eriginde yaprak dökmüyor

5 Eklenti(ler)
Ben antalya merkezde serada can erigi diktim agaclar 2 yasinda 28 aralikta seranin yal kolc larini kapadim bu hafta bazi agaçlar tek tuk cicek acti bazilari domardi yalniz agaclar yaprak dokmedi nebyapmaliyim bu isle ilgilenen varsa fikir alisverisinde bulunmak isterim

erikcandir 07-01-2015 19:47

soguklama

Bildigim kadariyla 450 saat soguklama ihtiyaci var can eriklerin erken kapattiysaniz seranizi ve erken isitmaya basladiysaniz ondan veriminiz dusmus olabilir ozel solusyinlar var soguklamadanda urun verdiriyomus ama bu agaci yorar kanimca mersinde nasil bilmiyorum ama benim hesaplarima gore 15 ocak gibi basliycam ben akhisarda isitmaya bu sekilde 450 saat soguklanmis oluyor erikler

kgursan 08-01-2015 14:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi msy33 (Mesaj 1345757)
Ben antalya merkezde serada can erigi diktim agaclar 2 yasinda 28 aralikta seranin yal kolc larini kapadim bu hafta bazi agaçlar tek tuk cicek acti bazilari domardi yalniz agaclar yaprak dokmedi nebyapmaliyim bu isle ilgilenen varsa fikir alisverisinde bulunmak isterim

Sn msy33, Yaprak döktüren bazı preparatlar var. Bu maddeleri ORTANCA çiçekleri için kullandıklarını biliyorum. Ortanca (Hydrangea) yaprak dökmezse çiçek açmayabiliyor. Sonbahara girerken yapraklarını bu hormonla döktürüyorlar ve gelecek yılın çiçeklerini hazırlıyorlar.

Maddenin adı hatırımda değil , ama internetten Ortanca /hydragea yeiştiriciliği, üretilmesi vs. araştırırsanız meddeye erişirsiniz sanıyorum. Bu bir çeşit hormon . ama ortanca da etkili olan erikte de etkili olur mu? Bilemiyorum ayrıca resimlerinizde çiçek açmış ağaçlarınız. Kullanma zamanı önemli olabilir.

kolay gelsin.

msy33 08-01-2015 16:21

Bu yil artik kapattik deneyimler bunun uzerine olacak bu yil sadece beklemek 15 ocak a kadar kapamazsak bunun normale domurcuk olusmasi icin 15 gun gecer yani cicek acmasi icin kapadiktan sonrac25 gun gecer o da subat 10 gibi subat 10 cicek acarsa erkencilik le slakali olmaz

erikcandir 08-01-2015 17:51

erik sera

öncelikle iyi çalışmalar bol ve bereketli kazançlar dilerim 15 ocaktan kastım sadece serayı kapatmak değil serayı kapatıp ısıtma işlemlerine başlamak içeride gündüz ısısını 20 derecelere gecede 7 den aşağı düşürmezseniz ve bunu bir ay suni olarak tabi doğru zamanda havalandırmak ve aşırı nemi önlemek kaydıyla yaklaşık 10 gün içinde çiçeklenir çiçeklendikten sonrada arı dostlarımızdan yardım alarak şubat sonuna eriklerinizi toplamaya başlarsınız tahminimce hayırlı akşamlar.

msy33 12-01-2015 17:36

Hayirlisi bakalim

DrSera 13-01-2015 14:50

Takipteyim
Fotoğraf paylaşırsanız memnun olurum.
Bol kazançlar.

msy33 19-01-2015 13:06

İnsallah yakin zamanda resim eklerim

Zeytinadası 14-06-2015 20:59

Msy33 selamlar, ben 11-12 da arazide turfanda erik yapmayı düşünüyorum, Antalyada. Bir süredir araştırıyorum, inşallah yapacağız.

msy33 02-08-2015 20:53

Yaptıysanız gezmek isterim fikir alış verişinde bulunurduk nereye dikeceksınız bölge olarak antalyanın nersi?

kiziltan 02-08-2015 21:03

Merhaba

Serada erik, kayisi hep dusundugum seyler.
Konuyu actiginiza gore once erik hakkinda, dikimii, bakimi, verim suresi, soguklamma. nezaman kapatmali, devaminda isi ne olmali gibi konulari once aciklarsaniz hem anlayabilir ve karar verebiliriz hem konuyu devamli izlemek icin ilgi olusur.

Seraya dikimden sonra neler yapmak lazim ? En onemlisi, Mersin gibi tarima elverisli bir yerde bu isin faydasi nedir? Erken urun almaksa nekadar erken ? Bunun ekonomik olacagindan emin misiniz?
Saglicakla kaliniz

kiziltan 05-08-2015 10:26

Buraya pek giren yok galiba.
Videolari izledim, erkencilik olsayi bir hafta 10 gun kadar. Bu surede olusan fiyat farki nedir bilmiyorum.

Toplam ciroyu dusunur ve sera, ari iscilik masraflarini hesaplarsak onlarin maliyetine komsu tarlayi satin alip eskisine ekleyerek acikta dikmek ayni hesaba gelmez mi ? Elbette bu soyledigim Antalya, Mersin gibi verimli ve iklimi uygun yerler icin.

Bu sistemi daha gec urun veren ic kisimlarda yapmak belki faydali olur.
Saglicakla kaliniz.

msy33 05-10-2016 15:09

Serada erik yetiştireceksen öncelikle en önemlisi yanında evin olacak uzaksa unut **** açıkta yap.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024