agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği) (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/)
-   -   Hobi sera yapımı ve havalandırması (http://www.agaclar.net/forum/seracilik-ortualti-yetistiriciligi/28639.htm)

mendakka 06-10-2012 23:21

Hobi sera yapımı ve havalandırması

2 Eklenti(ler)
merhabalar

pvc su borularından bağımıza sera yapmayı düşünüyorum. ancak sadece pazar günleri ilgilenme imkanım var. amatör seraların havalandırması hakkında istediğim bilgileri bulamadım. karasal iklimde ilkbahar ve yaz aylarında sera havalandırması nasıl olmalı ?

seranın hava penceresi sürekli açık mı bırakılmalı yoksa haftada 1 gidip havalandırsam yeterli olur mu acaba ? ya da daha net sorayım serayla haftada 1 ilgilenilse yeterli olur mu ?

bu arada yapmayı planladığım sera tipi aşağıda resimlerde görebilirsiniz

50 mm lik pvc boruları alıp yapacağım. lego gibi kolay bir şeye benziyor ya bakalım hayırlısı :)

mendakka 08-10-2012 23:43

kendi sorumu cevaplayım. yazları hergün gündüz havalandırmak gerekiyormuş. malesef hergün bağa gitme fırsatım olmadığından dolayı şimdilik sera fikrinden vazgeçmiş bulunuyorum. artık belki balkona ufak birşey ...

mmanager 09-10-2012 10:49

rüya gibi bir şey ben de böyle bir bahçeli ev ve içinde sera bir köpek kulubesi istiyorum gerçekleşir inşallah....Serada atlas çiçekleri olacak çoğunlukta tabi

malina 09-10-2012 13:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mendakka (Mesaj 1029373)
kendi sorumu cevaplayım. yazları hergün gündüz havalandırmak gerekiyormuş. malesef hergün bağa gitme fırsatım olmadığından dolayı şimdilik sera fikrinden vazgeçmiş bulunuyorum. artık belki balkona ufak birşey ...

Otomatik sulamı sistemleri yapıldığına göre, otomatik havalandırma sistemi yapmak da zor olmamalı...

Çamtepe 09-10-2012 13:27

Resimdeki gibi monte edeceğiniz aspiratörün elektrik çıkışına piyasada çok ucuza bulabileceğiniz ve montajı için elektrikçi gerektirmeyen zamanlayıcılardan kullanabilirsiniz.

Örneğin şu dijital zamanlayıcı olabilir.

Ben olsam esas sulamayı düşünürdüm. O zaman da şu ürünler çare olabilir :)

mendakka 09-10-2012 21:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mmanager (Mesaj 1029459)
rüya gibi bir şey ben de böyle bir bahçeli ev ve içinde sera bir köpek kulubesi istiyorum gerçekleşir inşallah....Serada atlas çiçekleri olacak çoğunlukta tabi

inşallah hayalleriniz gerçekleşir :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1029519)
Otomatik sulamı sistemleri yapıldığına göre, otomatik havalandırma sistemi yapmak da zor olmamalı...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe (Mesaj 1029528)
Resimdeki gibi monte edeceğiniz aspiratörün elektrik çıkışına piyasada çok ucuza bulabileceğiniz ve montajı için elektrikçi gerektirmeyen zamanlayıcılardan kullanabilirsiniz.

Örneğin şu dijital zamanlayıcı olabilir.

Ben olsam esas sulamayı düşünürdüm. O zaman da şu ürünler çare olabilir :)

aspiratör sadece resimde var ben onu koymayacaktım. bir kaç sitede rastladım 300 lira civarında. ucuz bile olsa sadece pervane yeterli olmayacaktır. seranın içerisinde hava akımı olması için sağının solunun açık olması gerek diye düşünüyorum.

yani kendi hesabıma göre bu işin otomatik gerçekleşmesi zor. sıcak havalarda düzgün havalandırma sağlayabilmek için bir kaç yerden büyük bir kapının pencerenin açılması lazım diye düşünüyorum. ancak imkansız diye bir şey yok. verirsen parayı herşey oluyor hayatta :)

edit:belki birisinin işine yarar, otomatik ısı ayarlayan bir alet dikkatimi çekti. aletin derecesini ayarlıyorsunuz vr aleti mesela bir vantilatöre bağlıyorsunuz. o ısıya ulaşana kadar vantilatörü çalıştırıyor. yani ısı sensör sistemi diyebiliriz

http://www.toprakvesu.com/products/1...%B1-420m3.html

ekizilaslan 04-01-2013 23:06

arkadaşlar yukarıdaki resimlerde şu boruları birlettirdiği siyah parçanın adı ne acaba ve nerden bulabiliriz

smnvrl 04-01-2013 23:32

Sn ekizilaslan,

Dediğiniz malzeme bu sera için yapılmış özel imalat gibi duruyor ama eğer satılıyor ise bende alıp küçük bir sera sahibi olmak isterim .

Manifesto 04-01-2013 23:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ekizilaslan (Mesaj 1080518)
arkadaşlar yukarıdaki resimlerde şu boruları birlettirdiği siyah parçanın adı ne acaba ve nerden bulabiliriz

Boru bağlantı elemanları.

Yapı marketlerde veya praktikerde bulabilirsiniz.

smnvrl 05-01-2013 00:12

CTP IZGARA MODEL VE FİYATLARI, CTP RÖGAR KAPAĞI MODEL VE FİYATLARI CTP PLATFORM KOMPOZİT PLATFORM

Esse Mimarlik

Bu iki sitedeki parçalar hoşuma gitti lakin paslanmaz olanların tanesi 15-20 tl biraz tuzlu gibi.

ekizilaslan 05-01-2013 15:21

arkadaşlar çok teşekkür ederim. bunlar plastik kaplama metal mi acaba. yoksa sert plastik mi

miralay 23-02-2013 16:33

Ufak yapılar bunlar basit tesisat borusu T manşon ile halledilir sağlamcı iseniz galvaniz çit teli gerersiniz ömürlük olur.

Yazın her gün havalandırmak dan ziyade dört mevsim sürekli havalandırmak gerekir ısıya bağlı olarak sıcaksa büyük menfez soğuksa küçük ama asıl olan her daim doğru havalandırmak.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024