agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2019, 13:05   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2012
Ankara'da cam bahçe serası

İyi günler.

Ankara Gölbaşı'nda bahçe serası kurmak istiyorum. Amacım limon, kumkuat, orkide gibi saksı bitkilerimi büyütmek, çimlendirmelerimi yapmak, saksı değişimi gibi diğer bahçe işlerini yapmak ve hobi serası olarak kullanmak. İçerisine oturma grubu da koyup yaz kış oturabilmek istiyorum.

Nereden başlamalıyım? Isısını ve nemini ayarlamak için nasıl sistemler kullanılıyor? Maliyeti ne olur aşağı yukarı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

aigneis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2019, 15:40   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aigneis Mesajı Göster
İyi günler.

Ankara Gölbaşı'nda bahçe serası kurmak istiyorum. Amacım limon, kumkuat, orkide gibi saksı bitkilerimi büyütmek, çimlendirmelerimi yapmak, saksı değişimi gibi diğer bahçe işlerini yapmak ve hobi serası olarak kullanmak. İçerisine oturma grubu da koyup yaz kış oturabilmek istiyorum.

Nereden başlamalıyım? Isısını ve nemini ayarlamak için nasıl sistemler kullanılıyor? Maliyeti ne olur aşağı yukarı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ankara söz konusu olunca, sıfır derecenin altında kalan günler aklınıza geliyor. Ama limon, kumkuat, orkide gibi bitkiler söz konusu olunca üşüme sıcaklığı denilen kavramla karşılaşıyorsunuz. Limon ve kumkuatı üç yapraklı anacı üzerine aşılarsanız ( üç yapraklı anacı kışın dinlenme dönemine girer, yapraklarını sarartır hatta döker ve bu özelliğini üzerine aşılanan türe de geçirir, bu türler yaprak dökmese bile yapraklarını sarartıp dinlenme dönemine girerler, soğuk fazlaca bir zarar yapmaz) başarılı olabilirsiniz. orkideye gelince, Phalaenopsis orkideleri 5-6°C civarında üşüme zararı gösterirler (bitkiler satılamaz hale gelir, hatta ölürler). Dışarıda -10°C sıcaklık varken orkideleri 15-19°C'de tutmanız gerektiğinden 25 ile 29°C'lik bir sıcaklık farkı meydana gelecektir. Sonuçta oldukça yüklü bir enerji harcamanız olur. Serayı tasarlarken oluşacak kar yükünü de hesaba katmanız gerekiyor (aksi durumda sera çökme tehlikesi taşır). Tartes tarım'dan teknik destek alabilirsiniz: https://www.e-tartes.com/iletisim/

feyzalp beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 11:31   #3
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn aigneis,

Konunuzun sıkı takipçisi olacağım.Araştırmalarınızdan ve gelişmelerden bizleride haberdar ederseniz seviniriz.

Kolay gelsin. Selamlar.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 11:02   #4
Ağaçsever

feyzalp's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2020
Sayın aigneis,
Sera planınız ne durumda ne yaptınız.
Gelişmeleri merakla bekliyoruz

feyzalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bahçe serası, cam sera, hobi serası

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024