agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 3 Gönderen Musa Gündoğan
  • 1 Gönderen Manifesto
  • 2 Gönderen demlichay
  • 2 Gönderen Manifesto
  • 1 Gönderen kgursan
  • 1 Gönderen demlichay

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2019, 21:09   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Galeri: 6
Sera naylonu hangi ayda çekilmeli

Sevgili arkadaşlar,

12*5 metre bir sera yaptırıyorum bahçeme. Sera, yüksek tünel sera tipinde olacak. Kenar yüksekliği iki metre. Üst bombeyle birlikte tepe yüksekliği sanırım 3.30-3.50 arası olacak.

Yani, yaklaşık olarak ekteki resimde görülen seraya benzer bir sera olacak. Kasa/iskelet yapıldığında resmini atarım. Şu an ise sormak istediğim naylonun gerilmesiyle alakalı:

Sera naylonunu aşırı gerilip patlamaması ve gevşeyip sarkmaması için hangi aylarda ve günün hangi saatlerinde germeliyim? Aydın'da yaşıyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

demlichay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 12:05   #2
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sadece fizik bilgimle yorumlamak istiyorum.

gece gündüz sıcaklık farkları şu an çok yüksek dolayısıyla ortalama bir sıcaklıkta çekilmesi gerekir. bu da benim öngörüm öğle sonrasıi 3-6 saatlari arasıdır. zaman olarakta en erken mart ayının sonu olması gerekir diye düşünüyorum..

sebepleri;
1- sıcak havalarda genleşme çok olacağından güneşin en sıcak olduğu zamanlarda taktırmak doğru değil zira soğukl havalarda gerilme fazla olup yırtılmalar olabilir.
2- soğuk hava olmaz,çünkü naylonda büzüşme çok yoğun olduğundan sıcak havalarda genleşme ihtimali çok yüksektir. bu dasarkmalara neden olabilir.
3-denge sıcaklaıklarında yapıldığında büzüşme ya da genleşme birbirlerini tolere edecek seviyede olur.

tavsiye;
polikarbon levha kullanın özellikle yan kısımlarda. darbe alsa dahi yama yapmak daha kolaydır. darbelere karşı dayanıklıdır. ısı geçirgenliği güzel ve aynı zamanda ısı yalıtımı sağlar. iç ısı değişimiz hızlı olmaz.
azıcık masraflıdır fakat daha uygun diye düşünüyorum.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 12:37   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Bu mevsimde güneşli ve rüzgarsız bir günde öğle saatlerinde
Çektirebilirsiniz.

12 m.sera uzunluğunda pek sorun yaşamazsınız.30 m. Ve daha uzun seralarda ince hesaplara girmek gerekir.

Yan yüzeylere poli karbon malzeme yerinde bir tavsiye.

demlichay beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 20:31   #4
Ağaçsever

İkinize de çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Yan yüzeylerden kastınız, bizim buralarda "mini etek" denilen o alttaki sabit kısım mı? Yani kalkıp inen naylonun altındaki sabit kısım? Bu arada, ben o kısmın yüksekliğini 60 cm olarak düşünüyorum, sizce uygun mudur?

Polikarbon levha fiyatlarını bilmiyorum, hafta sonu sorayım.

Masrafa gelince, gerçekten umduğumdan öte: Sadece alt kısmının kasasına giden profil ve L demir 2.350 TL. Her iki metrede bir üstten atılacak yarım daire demirlerin fiyatını henüz sormadım, hafta sonu soracağım; onlar da 100'er liradan olsa 700 TL. Demirciye verilecek işçilik parası 1.500 TL.

Uzun sera klipsleri çok pahalıymış! 3 metresi 70 TL civarı bir fiyattan bahsediyorlar ki 84-85 metre kullanmam gerekiyor. Bu da 1.600 TL üzeri bir rakam.

Sadece bu şekilde 6.150 ediyor ki daha içinde naylon yok, içine gerilecek teller yok, malzemenin nakliyesi yok, damlaması yok... Mini etek kısmını polikarbon yerine naylon dolaşacak olursam oraya da klips dolaşılması lazım ki bu durumda klips maliyeti 2.500 TL'ye yaklaşıyor.

Hesabı, hanımın önüne koyduğumda: "Senin, 90 yaşına kadar bu seranın içinde yetiştireceğin sebzeleri, yetiştirmek yerine gidip pazardan alsak, bu kadar tutmaz bence!" dedi.

Manifesto ve chelik26 beğendi.
Eski 07-02-2019, 21:35   #5
Ağaç Dostu

Yan pencereleri ve mini eteği iptal edin.seranız küçük havalandırmayı kapıdan ve kapının tam karşısına açacağınız 1*1 pencereden yapabilirsiniz

Masraf azalmış olur.

Polikarbonuda boş verin katkılı sera muşambası kullanın.

Eski 07-02-2019, 21:48   #6
Ağaç Dostu

5*12 sera çelik kontrüksiyon,muşamba,damlama sulama malzemesi , askı telleri,işçilik ve nakliye kısacası anahtar teslimi 6500 TL ye bitecek iş.

Eski 07-02-2019, 21:59   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
5*12 sera çelik kontrüksiyon,muşamba,damlama sulama malzemesi , askı telleri,işçilik ve nakliye kısacası anahtar teslimi 6500 TL ye bitecek iş.
Burada, söylediğiniz sekilde yaptırabileceğim birilerini bulsam, bu fiyata hemen yaptırırım. :-(

Eski 11-02-2019, 20:24   #8
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Boru büken bir atelyede iskeleti kolayca yaptırabilirsiniz. Naylonu rüzgarsız bir havada örter eteklerini (toprağa gelen yerleri ) 0,5 m fazla tutup, toprakla bastırmanız gerekir ki uçmasın

demlichay beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 20:20   #9
Ağaçsever

Arkadaşlar,
Şu arkadaşın

naylonu gerdirmek için kullandığı o ray gibi şey ve içinin teli (bakınız 5.42 ve devamı...) Türkiye'de satılıyor mu acaba?

guneydefne beğendi.
Eski 14-06-2019, 15:51   #10
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demlichay Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Şu arkadaşın
https://www.youtube.com/watch?v=ubGm...UwRb_&index=12

naylonu gerdirmek için kullandığı o ray gibi şey ve içinin teli (bakınız 5.42 ve devamı...) Türkiye'de satılıyor mu acaba?
Merhaba,

Sera örtüsü montaj klipsi diye arama yaptırın

https://www.google.com/search?newwin...w=1366&bih=576

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024