agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen devrann
  • 1 Gönderen tarku

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2018, 09:39   #1
Yeni Üye

tidrisagalar's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2018
Balkonda sera için sera örtüsü seçimi

Arkadaşlar merhaba . Elimde normal ambalaj için kullanilan naylon mevcut . 18 mikron . Resimde gozuktugu üzere kucuk bir serà yapacağım . Merak ettiğim bu naylonu kullanabilirmiyim. İllaki uv katkılı sera icin ozeL naylonmu kullanmalıyım. Hayatı Bir fark yaratır mı ?

tidrisagalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 10:59   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
yaratmaz zaten hobi amaçlı bir sera yapcaksınız anladığım kadarıyla ve balkonu kullanacaksınız, elinizdeki naylonu kullanabilirsiniz

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 12:02   #3
Yeni Üye

tidrisagalar's Avatar

Cevabıniz için teşekkür ederim . Resim ekledim . Belirttigim yere rafli sistem pvc veya ahsaptan yapıp naylon ile heryerini kapatacagim. Daha büyük bir sistem için ön denemelerimi burada yapacağım. Sera naylonlari filtreli oluyor ve açıklamalarında sıcaklıgi dengeliyor diyor. Bu yüzden emin olmadım normal naylon da bu sistemde olurmu .

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2018, 13:23   #4
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tidrisagalar Mesajı Göster
Cevabıniz için teşekkür ederim . Resim ekledim . Belirttigim yere rafli sistem pvc veya ahsaptan yapıp naylon ile heryerini kapatacagim. Daha büyük bir sistem için ön denemelerimi burada yapacağım. Sera naylonlari filtreli oluyor ve açıklamalarında sıcaklıgi dengeliyor diyor. Bu yüzden emin olmadım normal naylon da bu sistemde olurmu .
Sera naylonları daha çok katkılı olur uv,ır,eva,antifog,antimist,antidust vs tabi bunlar opsiyonlardır istediğinizi seçebilirsiniz tabi ki satan kişide o anda yoksa sizin istediğiniz opsiyonlarda bir ürün üretim için beklemeniz gerekir ,bunun yanında sera naylonları 12,36,60 aylık diye kategorilere ayrılmıştır bu da kullanılan hammadde oranına göre değişir bunlar katkı oranlarına göre daha kalın ve ağır ürünlerdir ışık geçirgenliği biraz daha düşüktür.
Birde ısı perdesi olarak satılanlar var uv ve ır katkılı biraz daha ince bir naylondur normalde sera içene ikinci bir bariyer olarak yan taraflara çekilir .
full katkılı 60 aylık diye satılan naylonun kg fiyatı 12-13 liradır ısı perdesi olanın 5-6 lira.Tarım ürünleri satan bir yerden uygun ölçülerde 36 aylık uv ve ır katkılı olandan kestirin madem daha büyük bir sistem yapacaksınız daha sonra.UV katkısı ışığı eşit oranda dağıtıyor ve fotosenezi arttırıyor , ır katkısı ise içeri giren güneş ışınlarını dışarıya bırakmayıp içerdeki sıcaklığı 2-4 derece arttırıyor.

Muda beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2018, 14:29   #5
Yeni Üye

tidrisagalar's Avatar

Yanıtınız için teşekkür ederım .

Eski 12-01-2018, 12:23   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Naylon bir zaman sonra yırtılır gider. Güzel görünen sağlam sera yapacaksanız ucuza duşkabin pleksi cam levhalar bulun. Dört tanesini kare yapın, birini açılacak kapı gibi yapın tamam. Yıllarca dayansın. Hurdacılardan çok daha ucuza bulursunuz. Bulamadın, gidin bir duşa kabinciye buraya bu ölçülerde duşakabin yapılacak fiyatı ne olur diye sorun tertemiz sera gibi kullanın.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2018, 12:58   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Parca polikarbon levha iyi olur, biraz aramaniz gerekir.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2018, 13:25   #8
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bu kadar uğraşacağınıza, sürgülü sistem ile balkonu kapatın.

kiziltan beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2018, 13:13   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2018
Ben evde balkonuma sera yaptık 20 mikron naylon ile kapladım fakat bu zamanda seranın içerisine çiçekleri koyacağim fakat donma olur mu diye tereddüt ettim şimdi limon servi çam ağacı ve limon ağaçlarım var ilk baharda ektiğim tohumlardan cıktılar daha 6-7 aylık fideler sizce ne yapmalıyım

omersensoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2018, 14:16   #10
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omersensoy Mesajı Göster
Ben evde balkonuma sera yaptık 20 mikron naylon ile kapladım fakat bu zamanda seranın içerisine çiçekleri koyacağim fakat donma olur mu diye tereddüt ettim şimdi limon servi çam ağacı ve limon ağaçlarım var ilk baharda ektiğim tohumlardan cıktılar daha 6-7 aylık fideler sizce ne yapmalıyım
Saksıları koymadan önce ortam termometresiyle birkaç gün sıcaklıkları takip edin sera içini. 0'ın altındayken 7 derecede falan tutarsa sera uygundur. Havalandırma konusuna da dikkat etmeniz gerek. İstediğiniz ısıları yakalayamıyorsanız fanlı ısıtıcıyı zaman saatine bağlayarak geceleri çalıştırabilirsiniz. Karbon ısıtıcı da olur.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2018, 16:49   #11
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omersensoy Mesajı Göster
Balkonu bol bol yıkayın, sürekli ıslak kalsın.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2018, 12:21   #12
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Örtünün üzerine balonlu naylon yapıştırabilirsiniz. Sıcak havayı içerde daha fazla tutar.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2018, 14:22   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Sera ve kümesler infrared lamba ile ısıtılıyormuş. Porselen duylara lamba gibi takıp ısı veriyor açıklaması var. Elektrik maliyetini göze alırsanız değerli çiçekleriniz varsa don yapacak zamanlarda veya saatli prizle otomatik çalıştırıp kullanılır. Ben kullanmadım netten biraz araştırınca bilgiler çıkıyor.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024