agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2017, 12:56   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2016
Wink pvc tünel tipi amatör sera planı geliştirme

amaç: ürün almaya bir ay erken başlamak sezon bitince 2ay daha ürün almak.
amatör bir plan yaptım. 4 metrelik 40mm beyaz pvc boruları ek ile birleştirip yapıştırıcı ve vida ile sabitleyip. elips şeklinde yere saplamak. topraga eski 1,5metrelik demir borulara geçirerek sabitleyecegim. 5 metre sera uzunluğu, sera eni 6metre, elipslerin uzunluğu 8metre olacak. içeriden şekilde yeşille belirtildiği gibi pinoteksle boyanmış 5e10 5metrelik kereste ile destek yapılacak. içeriden ısıtma sistemi bulunmayacak. edirnede kar dönemi başlayınca üzerindeki naylonu kaldıracağım.
sizce bu planı yapsam sorun yaşarmıyım

ibrahimes beğendi.
x6630 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2017, 20:14   #2
Yeni Üye

Sera projesini uygulamaya koydum. Bpyutları küçülttüm. Sera 3 metreye 5 metre. inşaa sürecindeyim tahtaları pinotex ile boyuyorum yerden su emmesin diye dibine taş koydum boruları tahtalara bağladım. Şimdi içinde çilek var sobasız edirne şartlarında edirne de ne yatişir bilmiyorum.

latif.07, TCM ve ibrahimes beğendi.
Eski 11-04-2017, 23:05   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Bende sizin gibi bir serayi aynı sebeplerle yapmak istiyorum ama bir türlü karar verip uygulayamadim. Plastik boru sağlam olmaz galvaniz boru kullan dediler. O da maliyeti arttırıyor. Bahcemiz baya rüzgarlı o sebeple saglamlikta önemli. Sizin rüzgar dayanımı nasıl? Sera naylonu maliyeti ne olacak?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2017, 23:33   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes Mesajı Göster
Bende sizin gibi bir serayi aynı sebeplerle yapmak istiyorum ama bir türlü karar verip uygulayamadim. Plastik boru sağlam olmaz galvaniz boru kullan dediler. O da maliyeti arttırıyor. Bahcemiz baya rüzgarlı o sebeple saglamlikta önemli. Sizin rüzgar dayanımı nasıl? Sera naylonu maliyeti ne olacak?

Boyut arttıkça dayanıklılık azalır mesela küçük bir plastik su borusunu kolay kolay yamultamayız ama uzun bir plastik boruyu rahat bir şekilde yamultabiliriz veya kırılır. Küçük bir sera yapacaksanız (mesela 100 metrekare kapalı alan) plastik boru kullanabilirsiniz sonuçta boyutu ufak oldugu için plastik borunun dayanıklılıgı yeter ama siz 1000 metre kapalı alan sera yapacaksanız tabikide profil boru kullanmanız mantıklı olacaktır.

ibrahimes beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2017, 23:38   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Boyut arttıkça dayanıklılık azalır mesela küçük bir plastik su borusunu kolay kolay yamultamayız ama uzun bir plastik boruyu rahat bir şekilde yamultabiliriz veya kırılır. Küçük bir sera yapacaksanız (mesela 100 metrekare kapalı alan) plastik boru kullanabilirsiniz sonuçta boyutu ufak oldugu için plastik borunun dayanıklılıgı yeter ama siz 1000 metre kapalı alan sera yapacaksanız tabikide profil boru kullanmanız mantıklı olacaktır.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. En fazla 20-30 M2 olacak şekilde düşünüyorum.

ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2017, 00:43   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Pvc boruları üstten birbirine sabitleseniz daha sağlam olmaz mı? Mafsal şeklinde parçalar su tesisatçılarında vardır herhalde. Üstten pvc boruları keser ve 1 metrelik parçalarla üstten birleştirirsiniz, belki böylelikle tahtadan yapmış olduğunuz desteğe bile gerek kalmayabilir. İleri geri oynamaması için başa ve sona birer direk diktiğinizde sağlam bir tünel olur.

kiziltan ve TCM beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2017, 01:05   #7
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Yere sabitleyen demir araları şemada birer m. yazmışsınız ama sanki uygulamada yarımşar m. olmuş gibi, gerçi bir m. yi dahi geçse olmaz mı? @ tarku nun dediğine katılıyorum, ahşap yerine uzun boru vs. ile boruları sabitleseniz daha uygun olacak gibi.

Aldığım keçi gübrelerinin üzerini naylon ile örtüp içerisine gaz hale dönüşerek etki gösteren ilaç kullanmak için naylon aldım, ancak dükkan sahibi 'mal' a mümkün olduğunca ucuz olsun dememe rağmen uv. li sera naylonu vermiş. Sadece birer karıklık misal beşe üç m.lik fazla yüksek olmayan seramsı birşeyler yaparak naylonu amacına uygun kullanmak ve içimde ne zamandır olan bu dürtüyü halletmek istiyorum, sizi takip edeyim seranız nereye varacak. Bizde de rüzgarın zaman zaman çok fazla olması olumsuzluk yaratmayacak değil.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 08:31   #8
Yeni Üye

8metreye 10 metre sera naylonu 36 aylık 170tl
4 metrelik 5 cm e 10 cm kalas 7 tane tanesi 13tl
4 metrelik 40mm pvc boru 6 tane tanesi 36tl
2 teneke pinoteks tanesi 16tl
Kalasları elle vidaladım zor oldu. Tahta kalasları ayaklarına yerden su çekmesin diye taş koydum.
Demir borular eskiden kalma

Pvc boruları tahta iskelete bagladım
Tahta iskelete Capraz iki kiriş ekledim son fotografı bugün atarım
Sera tabanı 3metreye 5metre. Tahta iskelet yüksekliği 2 metre
Sera yarım daireleri arası 1 metre. Son halinin planınıda yüklerim

TCM, Resulgur, saleri ve 1 kişi beğendi.
Eski 17-04-2017, 19:25   #9
Yeni Üye

Bitmiş hali.kenarlarda iki metre fazlalık var. Baglayıp kapı yapacagım.

latif.07 ve Resulgur beğendi.
Eski 17-04-2017, 19:44   #10
Yeni Üye

Kilden saksı gibi yaptım ortası torf yanmış sıgır gübresi. Çilek fideleri var 5 tane cherry domates

latif.07 ve mustafa1453 beğendi.
Eski 18-04-2017, 15:37   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
X6630 seranız hayırlı olsun güzel olmuş fakat içerisine keresteden yapmış olduğunuz yapmış olduğunuz desteğin pek faydası olmaz. Kışın kar yükü tepe orta noktasından binince ortadan çöker.

PPRC boruları tepe noktalarından istavroz ve TE parçalarla birleştirirseniz kışın birleşim yerlerine dikeceğiniz sadece 2 veya 3 tane direk yeterli olurdu.

Bende bu sıralar bahçeme 2,5 x 4 metre ebatlarında bir sera yapmaya çalışıyorum. 32 lik PPRC borulardan iskeletini yaptım. Fikir vermesi açısından fotoğrafını yüklemeye çalışacağım. Aklınıza yatarsa sizde uygulayabilirsiniz.

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 16:02   #12
Ağaç Dostu

Name:  IMG_1.jpg
Views: 12158
Size:  71.3 KB

Name:  IMG_2.jpg
Views: 9242
Size:  72.6 KB

Eski 19-04-2017, 17:14   #13
Yeni Üye

serayı büyütecegim zaman ikimizin birleşimi bir plan hazırlayacağım. bu yıl ısıtmasız seradan ne kadar verim alacagıma bakacagım. internette saman ve taze gübre ile seranın 1 ay donmadan korunacak kadar ısınabildiğini yazmışlar. birde gübre ile ısıtma planı ve verimliliğine bakmalı.

Eski 19-04-2017, 19:34   #14
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x6630 Mesajı Göster
serayı büyütecegim zaman ikimizin birleşimi bir plan hazırlayacağım. bu yıl ısıtmasız seradan ne kadar verim alacagıma bakacagım. internette saman ve taze gübre ile seranın 1 ay donmadan korunacak kadar ısınabildiğini yazmışlar. birde gübre ile ısıtma planı ve verimliliğine bakmalı.
Taze gübre mi? Serayı ısıtayım derken, zararlıları doldurmanın mantığı nedir? Hiç tavsiye etmem.

latif.07 beğendi.
Eski 19-04-2017, 23:28   #15
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novazet Mesajı Göster
Sayın Novazet; eğer o seranın altlarından orta kesimlere destek koymazsanız sanırım ilk karda çöker diye düşünüyorum ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 09:23   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Novazet; eğer o seranın altlarından orta kesimlere destek koymazsanız sanırım ilk karda çöker diye düşünüyorum ^^
Haklısınız, kışa girerken tepe birleşim yerlerinin altına 5x10 malzeme uzatıp altından 2 veya 3 noktadan direk dikeceğim.

dongyul ve Resulgur beğendi.
Eski 10-05-2017, 12:21   #17
Yeni Üye

Seranin icine cilek aralarina cherry domates ve salatalik ektim. Sigir gubresi kullandim. Gubrenin icinden semiz otu cikmaya basladi. Hem cileklerin dibini temizliyorum. Hem semiz otu toplamis oluyorum. Cilekler bu hafta toplanicak kadar kizarmaya basladilar. Ama bocek mi hayvanmi bilmiyorum kizaran cileklerin uzerinde isiriklar var. Korumak icin ne yapmaliyim.

Eski 10-05-2017, 17:11   #18
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Seranin icine cilek aralarina cherry domates ve salatalik ektim. Sigir gubresi kullandim. Gubrenin icinden semiz otu cikmaya basladi. Hem cileklerin dibini temizliyorum. Hem semiz otu toplamis oluyorum. Cilekler bu hafta toplanicak kadar kizarmaya basladilar. Ama bocek mi hayvanmi bilmiyorum kizaran cileklerin uzerinde isiriklar var. Korumak icin ne yapmaliyim.
Muhtemelen sümüklü böcekler yiyordur. Ziraai ilaç bayilerinde granül şeklinde mavi bir ilaç var. İsmini hatırlayamadım, uzun zaman oldu.

Eski 24-05-2017, 11:11   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
8metreye 10 metre sera naylonu 36 aylık 170tl
36 aylık taksitle aylık 170 tl mi yoksa toplam 170 tl mi? Bir de Sera naylonu nerden bulabiliriz? Siz nerden temin ettiniz?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 22:16   #20
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
36 aylık taksitle aylık 170 tl mi yoksa toplam 170 tl mi? Bir de Sera naylonu nerden bulabiliriz? Siz nerden temin ettiniz?
3 yıl sera naylonunun ömrü. Ben seramı yaparken antalyadan bir firmadan almıştım. Albayraktı sanırım. Googledan aratırsanız istediğiniz ölçülerde ve kalınlıkta sipariş edebilirsiniz. Kilo hesabı satılıyor.

Eski 24-05-2017, 22:26   #21
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Sera naylonunu kapatmadan önce, ambalaj çemberleri ile seranın etrafında bir kaç hat çekerseniz, Naylonun gergin durmasını sağlayabilirsiniz. Seramı yaparken demirciye zorla çektirdim. Şimdi adam sera uzmanı oldu, Benim serayı gösterip, müşteri topluyor. Gerçi benim sera kediler yüzünden delik deşik oldu.

Eski 25-05-2017, 11:35   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
Merhaba arkadaşlar;
İzmirde çelik jant üreten bir fabrikada işçi olarak çalışıyorum.29 yaşındayım.Malesef fabrikamız, kademeli olarak işçi çıkartmaya başladı.
Bu sebeblerden dolayı kendime ait 4 dönüm tarım arazimi sera yaparak geçimimi sağlamak istiyorum. Yerimiz izmir kemalpaşada.
Yerimiz çok verimli içinde artijenli su,elektirik evi olan merkeze çok yakın güzel bir yer.Şuan kirada. Arazinin yan komşusu sera olarak kullanıyor.
bu sene 5 yıllık antlaşmamız bitecek.Komşularımızı tümü aynı yıl içinde salatalık ve marul **** gül ekmektedir.
Size sormak istediğim. 3.5 dönüm araziyi komple topraklı sera olarak ekim yapsam, ( salatalık dometes biber ) bir de 2 adet süt ineği alsam
AİLEMİN GEÇİMİNİ SAĞLIYABİLİRMİYİM.
Siteye çok fazla okudum vs. topraksız tarım tavsiye ediliyor. Bu benim aklımda olan bir şey ama şuan için topraklı üretim yapmak istiyorum.
Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

sehmuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 18:30   #23
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sehmuz Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar;
İzmirde çelik jant üreten bir fabrikada işçi olarak çalışıyorum.29 yaşındayım.Malesef fabrikamız, kademeli olarak işçi çıkartmaya başladı.
Bu sebeblerden dolayı kendime ait 4 dönüm tarım arazimi sera yaparak geçimimi sağlamak istiyorum. Yerimiz izmir kemalpaşada.
Yerimiz çok verimli içinde artijenli su,elektirik evi olan merkeze çok yakın güzel bir yer.Şuan kirada. Arazinin yan komşusu sera olarak kullanıyor.
bu sene 5 yıllık antlaşmamız bitecek.Komşularımızı tümü aynı yıl içinde salatalık ve marul **** gül ekmektedir.
Size sormak istediğim. 3.5 dönüm araziyi komple topraklı sera olarak ekim yapsam, ( salatalık dometes biber ) bir de 2 adet süt ineği alsam
AİLEMİN GEÇİMİNİ SAĞLIYABİLİRMİYİM.
Siteye çok fazla okudum vs. topraksız tarım tavsiye ediliyor. Bu benim aklımda olan bir şey ama şuan için topraklı üretim yapmak istiyorum.
Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.
Komşularınızdan fikir aldınız mı? 3.5 dekar arazi sera için büyük bir alan. Bu kadar büyük bir arazi de sera kurup, ürünü iyi seçerseniz, pazarlama konusunda da bir sorununuz olmazsa rahat rahat geçinirsiniz. Tabi ki çalışmaktan yılmamak şartıyla. Toprakla uğraşmak zor bir iş. Başta söylediğim gibi komşularınıza danışarak işe başlayın. Hiç bir şey söylemeseler bile, pazarlamayı nasıl yaptıklarını öğrenin.

Eski 26-05-2017, 15:24   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Komşularınızdan fikir aldınız mı? 3.5 dekar arazi sera için büyük bir alan. Bu kadar büyük bir arazi de sera kurup, ürünü iyi seçerseniz, pazarlama konusunda da bir sorununuz olmazsa rahat rahat geçinirsiniz. Tabi ki çalışmaktan yılmamak şartıyla. Toprakla uğraşmak zor bir iş. Başta söylediğim gibi komşularınıza danışarak işe başlayın. Hiç bir şey söylemeseler bile, pazarlamayı nasıl yaptıklarını öğrenin.
Pazarlama konusu problem olmaz. İzmir merkeze 20 dk. olan bir yerde arazimiz. Hal de 30 dk. uzaklıkta. Şimdi x bir ürünü uygun kasa, ambalaj vs. koysam halde uygun komisyoncuya verdiğimde problem olmaz diye düşünüyorum. Şimdi ögrenmek istediğim konu 3 dönüm sera da benim aile mi geçindirecek kadar para bırakırmı. Sermaye konusunda problemim yok.

sehmuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 19:21   #25
Yeni Üye

tidrisagalar's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2018
merhaba forumda yeniyim bende benzer bir çalışma yapacağım. bilgiler için teşekkürler. bence cesaretinizi kırmayın . yer önemli değil nekadar verimli olacağı bence daha önemli. ayrıntılı bir plan yapıp bence alacağınız verimi hesaplayın ondan sonrası hesap kitap işi.

Alattin Akova beğendi.
tidrisagalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 21:57   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Sera naylonunu kapatmadan önce, ambalaj çemberleri ile seranın etrafında bir kaç hat çekerseniz, Naylonun gergin durmasını sağlayabilirsiniz. Seramı yaparken demirciye zorla çektirdim. Şimdi adam sera uzmanı oldu, Benim serayı gösterip, müşteri topluyor. Gerçi benim sera kediler yüzünden delik deşik oldu.

fotograf cekip gösterebilme şansınız var mı? ambalaj cemberlerini anlayamadım?

Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2018, 23:43   #27
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybudak Mesajı Göster
fotograf cekip gösterebilme şansınız var mı? ambalaj cemberlerini anlayamadım?
Kompozit Lifli Çember Cld 850 Mt 16 Mm Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Eski 08-01-2018, 09:51   #28
Yeni Üye

Alattin Akova's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novazet Mesajı Göster
Selam,

gayet güzel olmuş,başarılı.
Tebrikler.

Alattin Akova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2019, 13:43   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2019
X6630 öncelikle merhabalar

amatör seranızı merak ettim hala devam ediyormusunuz yoksa projeyi sonlandırdınız mı

cirkin1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 22:47   #30
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
greenhouse plan, pvc hoop greenhouse, sera planı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024