agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen ironturk
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen İsmail Kuzucu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2013, 22:46   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Sera için sıcak su kök (toprak) ısıtma projesi

merhaba ben Ankara'da yaşıyor evimin bahçesine kışın sera yapmayı düşünüyorum. serayı her açından 2 metre açılarında yapacağım. ama Ankara da yaşayanlar bilir kışın çok soğuk olur. o yüzden toprağa borularla sıcak su ile ısıtmayı yani köklere zar vermeyecek şekilde ısıtmayı düşünüyorum. pc yeni format atığım için photoshop yüklemedim için hız bir şekilde paint çizim yaptım alta ekledim.
bir sıcağa dayanıklı plastik kazan ile 15cm aralıklarla 13 tane 2metrelik borular döşeyip ısıtmayı düşünüyorum. ama bu boruları başta bakır olarak düşündüm ama interent araştırdığım kadar bakır borunun metresi 5tl geliyor. bakırdan vazgeçtim. plastik sıcağı dışarı iyi verecek borular ile ısıtmayı düşünüyorum internet baktım ama bişe bulamadım düşündüğüm gibi böyle bir plastik boru ile ısıtmak mümkün mü veya düşündüğüm plastik boru ile bilgisi olan yazabilirse sevinirim ve çizdiğim şekilde 13 adet 2m boru yok biliyorum sadece örnek olarak hazırladım.
birde kazanın içine akvaryumlarda kullanılan hava motoruyla suyu itekleyerek devir dayım yapmayı düşüyorum
ısıtmak içinde elektrikli su ısıtıcılarısın ısıtıcısını takmayı düşünüyorum

lütfen görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

flying dragon beğendi.
ironturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 14:21   #2
ATC
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2013
seranın içine soba **** bir zamanlıyıcıya bağlayıp ufo takmak daha rahat olacağını düşünüyorum..

ATC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 10:25   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ATC Mesajı Göster
seranın içine soba **** bir zamanlıyıcıya bağlayıp ufo takmak daha rahat olacağını düşünüyorum..
evet rahat olur ama bu seferde elektrik yönünden maliyet daha pahalıya gelir bence.

ironturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 23:23   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
ufak bir banyo sobası ve devirdaim motoru ile çözülebilir mesele. derinliği iyi ayarlamak gerekiyor.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 23:41   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
ben su an yeni aldigim polikarbonat bir seranin yapimini arkadasimla beraber tamamladim. kisin serayi sicak tutmak icin termostata bagli elektrikli bir isiticim var ama onun yanisira toprak sicakligini ve kok gelisimini saglamak icin, topraga isinan tellerden doseyecegim. hem daha zahmetsiz, hem de daha dusuk maliyetli olacak sanirim. su devridaim ederken tikanma, yosunlanma vs gibi sorunlarla karsilasabilirsiniz. benim aldigim urun bu, degisik boyda cesitleri de mevcut;

Verwarmingsdraad exotische planten beschermen tegen bevriezen

yine de ilginc bir deneyim olacak gibi, sonuclarini merakla bekliyoruz.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 00:54   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ironturk Mesajı Göster
merhaba ben Ankara'da yaşıyor evimin bahçesine kışın sera yapmayı düşünüyorum. serayı her açından 2 metre açılarında yapacağım. ama Ankara da yaşayanlar bilir kışın çok soğuk olur. o yüzden toprağa borularla sıcak su ile ısıtmayı yani köklere zar vermeyecek şekilde ısıtmayı düşünüyorum. pc yeni format atığım için photoshop yüklemedim için hız bir şekilde paint çizim yaptım alta ekledim.
bir sıcağa dayanıklı plastik kazan ile 15cm aralıklarla 13 tane 2metrelik borular döşeyip ısıtmayı düşünüyorum. ama bu boruları başta bakır olarak düşündüm ama interent araştırdığım kadar bakır borunun metresi 5tl geliyor. bakırdan vazgeçtim. plastik sıcağı dışarı iyi verecek borular ile ısıtmayı düşünüyorum internet baktım ama bişe bulamadım düşündüğüm gibi böyle bir plastik boru ile ısıtmak mümkün mü veya düşündüğüm plastik boru ile bilgisi olan yazabilirse sevinirim ve çizdiğim şekilde 13 adet 2m boru yok biliyorum sadece örnek olarak hazırladım.
birde kazanın içine akvaryumlarda kullanılan hava motoruyla suyu itekleyerek devir dayım yapmayı düşüyorum
ısıtmak içinde elektrikli su ısıtıcılarısın ısıtıcısını takmayı düşünüyorum

lütfen görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.
Evet, böyle bir sistem kurabilirsiniz. Oksijen bariyerli, yerden ısıtma boruları kullanabilirsiniz. Bu boruların amacı bu zaten. Devridaime basacağınız suyun ısısını ayarlamak için karıştırıcı, toprak ısısını ölçen sensör, bir kontrol paneli vs. cihaz da kullanmalısınız. Sera güneş alan bir yerde ise tanktaki suyu bir güneş paneli ile de ısıtabilirsiniz. Boruların derinliğini iyi ayarlamalısınız.

Dünyada böyle çok uygulama var. ben bizim serada da boruları döşemiştim, ama kazan ve cihazları koyup devreye almadım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 08:00   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Kalorifer sistemi baglanmis bildigimiz komur sobalari bu is icin olabir. Internette cesitli firmalar satiyor.
Tank icerisindeki su gunes enerjili isiticiya baglanip on isitma saglanirsa sobada yakilacak komur miktari dusecegi gibi ustten yakilan soba 10 saat kadar dayanir.
Kolay gelsin.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 11:45   #8
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Evet, böyle bir sistem kurabilirsiniz. Oksijen bariyerli, yerden ısıtma boruları kullanabilirsiniz. Bu boruların amacı bu zaten. Devridaime basacağınız suyun ısısını ayarlamak için karıştırıcı, toprak ısısını ölçen sensör, bir kontrol paneli vs. cihaz da kullanmalısınız. Sera güneş alan bir yerde ise tanktaki suyu bir güneş paneli ile de ısıtabilirsiniz. Boruların derinliğini iyi ayarlamalısınız.

Dünyada böyle çok uygulama var. ben bizim serada da boruları döşemiştim, ama kazan ve cihazları koyup devreye almadım.
Bu borulara toprak altında bırsey olur mu? Yoksa ozel bır uygulama yapmak gereklı mı?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 11:57   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Böyle bir sistemde toprak içinde dolaşan suyun ısısı 25-27 dereceyi aşmamalı, aksi halde kökler yanıp bitkiler ölebilir. Kazandaki suyun ısısı kontrolsüz olacağından devridaime giren suyun ısısını ayarlayacak bir düzenek gerekiyor. Kazandaki suyun ev kaloriferi gibi sıcak olması gerekmediğinden kazanın hacmine de göre güneş paneli tek başına yeterli olabilir.

Suyu dolaştırmak için sensörler ve kontrol paneli tarafından yönetilen küçük bir sirkülasyon pompası gerekiyor. Hava pompası ile olmaz.

Eski 08-09-2015, 11:58   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Bu borulara toprak altında bırsey olur mu? Yoksa ozel bır uygulama yapmak gereklı mı?
Bu borular çok dayanıklı, hiç bir şey olmaz, yeter ki çapayla kesmeyin

Eski 08-09-2015, 12:19   #11
Ağaç Dostu

Merhaba
1- Borudan gececek suyun sicakligi ne olacak sorusunun cevabini boru ureticisinin katalogunda bulabilirsiniz, bayisi bu konuda bilgilidir. Borunun malzemesi ve et kalinligi isi gecirgenligini etkiler.
2- Gunes enerjisi tek basina asla yetmez. En soguk zaman gece olduguna gore sizin gunduz buyuk miktarda sicak su depolamaniz gerekir ki astari yuzunden pahali olur.
3- Borularin toprakaltina dizilisi iyi hesaplanmaz ise hem capalama esnasinda zedelenir, hem isi dagilimi homojen olmaz hem de uzun kokler borulara dolanir.
4- Kokleri sokebilmeniz icin cekeceginizi varsayarsak, metal boru iyidir saniyorum.
5- Gunes enerjili sistem yapilir ve sicak su tanki buyuk olursa size her durumda 30 derecenin uzerinde su verecek ve gunduz kullanacaksiniz, hava cok soguksa kalorifer sistemli soba cok az yakilarak sicaklik 30-35 dereceye kolayca ve ucuza ulasir ki bu size boruda dolasan suyu 25 derece civarinda saglar.
6- Gece olunca gunes enerji sisteminin sicak su cikisindakiu termostat dusuk su sicakligini algilayip vanalari kapattiginda ( bu termostat onemlidir olmazsa gece sistem sicak suyunizi sogutmaya baslar, tersine calisir ) sobayi yakarak sistemi kullanacaksiniz. Bu durumda deponizda su yaklasik 30 derece civarinda oldugundan devirdaimde sogudukca isitilacak ve kalori ihtiyaci az olacak, buradaki termostat acilip kapanarak suyu fazla isitmayacak sobanin isisini fanlari calistirarak havaya verecektir.

Saglicakla kaliniz.

Eski 08-09-2015, 13:31   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu amaçla kullanılan borular standart PEX borulardır.

İki örnek; birincisi ve ikincisi. Borular kılıfsız olarak uygulanacak (kılıflar radyatörlere su götürmek amacıyla boru döşenirken kullanılıyor). Döşenirken hangi sıklıkta döşeneceğinin bir hesabı var. Kenarlarda daha sık, ortaya geldiğinde seyreliyor. Satıcı bayiler bu konuda hiç bir şey bilmez, eğitimini almış proje mühendisleri bilir, toprak için hiç biri bilmez ama mantık olarak evlerin yerden ısıtılmasından farklı değildir.

Yukarıdaki çizimde 4 metre kare bir alanın ısıtılmasından söz edilmiş. Vaktiyle 16 m2 net toprak alanının ısıtılmasında kullanılacak tank için 200lt'lik kazan hesaplamıştım.

Metal borular asidik toprakta kısa sürede korozyona uğrarlar. Bu gibi uygulamalarda metal boru doğru bir malzeme değil.

Boruların dizileceği derinlik 40 santimden az olmamalı. Borular döşenirken ısıyı aşağıya doğru kaçırmayıp, ısıyı muhafaza edecek bir düzenek de düşünülmeli. Ben böyle yapmıştım. Bitince de buradaki gibi olmuştu.

Tanktaki su gece güneş paneliyle ısınmasa ve gece de suyu döndürmeye devam etseniz bile (ki kontrol paneli ile hangi koşullarda döndürülecek hangi koşullarda durdurulacak otomatik kontrol edilebiliyor) suyun ısısı 15-18 derecenin altına düşmeyecektir, ki düşse bile toprak hızlı soğumayacağından kontrol paneli devridaimi önler.

Kontrol panelinin bir işlevi de güneş panelinde yakalanan ısı ile kazandaki suyun ısısının karşılaştırılması. Böylece panel soğuduğunda kazana ısı transfer etmez, paneldeki ısının yükselmesini bekler.

Kazandaki suyu elektrik ile ısıtmak da kötü değil. Su ısısına kazan termostatı ile hakim olmak çok kolay. Böylece devridaime giren suyun ısısının tekrar ayarlanmasına gerek kalmaz, ki çözümü kolay bir problem değil. Gereken ısı düşük ve devridaim ile sadece kaybedilen kadar ısı üretileceği için sarfiyat çok yüksek olmayacaktır.

Eski 08-09-2015, 14:56   #13
Ağaç Dostu

Konerji sera kok isitma

Bunu yazip internette ararsaniz hem elektrik kablolu hem su borulu sera isitme icin bilgi var, fiyat almak ve isletme masraflarini ogrenmek mumkun.

Borular plasrik turu ise ekeceginiz bitkinin nekadar kok salacagi ve nasil cikarilacagini lutfen hesaplayiniz.

Saglicakla kaliniz

Eski 08-09-2015, 21:18   #14
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Satıcı bayilerin aldığı en iyi konu dışardan gelen ürünü en iyi fiyat ile bizlere satmak. Dolar ile geliyorsa dolar yükseldiğinde bunu hesaba yansıtıp, dolar düştüğünde bunu hesaba yansıtmamak misali.

Demir borular her türlü zarar oluyor. İlk başta fiyat farkı öne çıkıyor. Toprakta alacağı zarar ayrı tabi.

Tuğla koyma fikri çok akıllıca, evdeki fırınımızda var. Ateş sönse dahi 2 saat ısısını koruyor ve eşit olarak ısı dağılımı sağlıyor. İlk iş olarak bunu kesinlikle yapacağım.

Ben sıraları set olarak yapmıştım, artık bu sene sıra yanlarına ısıtma çekip seneye alta alacağım. Bir gün set yapmaya uğraştım orası yorucuydu.

Yabancı sitelerde gübre ile ısıtma yapıyorlar. Yuvarlak bir alan içine varil koyulup yanlarına gübre koyuluyor. Gübre ısındıkça suyu ısıtıyor böylece bedava enerji dolaşıp duruyor.

Alttan sistem ayarladığı zaman suyu ısıtma şekilleri çok. Güneş enerjisi, hayvansal gübre, elektrik, ateş..

Biraz örnek;

Name:  compost-isitma.jpg
Views: 4857
Size:  62.2 KB

Name:  kompost-isitma.jpg
Views: 6494
Size:  57.8 KB

Name:  kazan-isitma.jpg
Views: 7841
Size:  36.7 KB

Name:  gunes-isitma.jpg
Views: 4979
Size:  43.7 KB

MeyveliTepe ve telato beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 21:48   #15
Ağaç Dostu

Seranizin boyutlarini yanlis okumusum, sizin yeriniz 4 metrekare !

Burayi isitmak icin sulu ve ya kablolu sitemi kullansaniz, kontrol tablosu, sensor, termostat, kazan vs derken zaten dolar orasi.

Iceriye en kucugunden soba bile kursaniz cok gelir. Hani neredeyse iceriye bir mangal koyun diyecegim.

Evinize yakinsa hatta birlesikse, en yakin radyatorden iki boru cekip 2 dilim aluminyum radyator koyabilirsiniz temostatli vana ile sorunsuz olur.

Eviniz sobaliysa ( komur dogalgaz hangisi olsa ) baca borusunu icinden geciriverin.

Ileride buyutecegim simdiden fikirleri alayim derseniz o baska.

Biraz ugrasayim, zevkli olur derseniz, cop ve kanalizasyon atiklari ile calisan, 12 kg lik gaz tupunu bozup yapilabilen hatta yeraltina gomulen naylon depolu biogaz unitesi hem yapimiyla size zevk verip tecrube kazandirir hem de bedavaya calisir. Internette onlarca cizim ve video var.

Biogazin fazlasiyla piknik mangalinizi yakabilirsiniz, ufak bir aydinlatma yapabilirsiniz. Hatta bu aydinlatma seranizi isitabilir...
Saglicakla kalin

Etiketler
ısıtma, kök ısıtma, proje, sıcak su, toprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024