agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen Todor

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2015, 11:19   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Seracılık ek masrafları

İyi günler,

Seraların ürünlerinin üretim sonrası pazara sunulması için masrafları nelerdir acaba bir bilen söyleyebilir mi?

Misal lojistik olarak 1 ton domates'in antalya ya da afyon'dan toptanci haline kadar olan depolama ve taşıma masrafını nasıl bulabilirim?

nervusvagus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2015, 11:47   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Uretim ve pazarlama ile ilgili sorulari dogrudan Sn TODOR`a sorsaniz dogru cevap alirsiniz.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2015, 04:29   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Domates konusunda çok bilgim olmamakla beraber, nakliyenizi kendiniz yapmıyorsanız, ambar şirketleri kasa/sepet/kutu başı para alır. Misal Yalovadan istanbula bir kutu marul 2 liraya gider. Bir plastik sepet çilek te 2 liraya gider. Marul toplamda yaklaşık 4 kilo gelirken, çilek 6 kilo gelir.

30X50X20 plastik sepet 1.85 TL.
1 kg'lık şale 0.35 TL
Alım miktarınız arttıkça fiyatlar düşer. Bunlar tek kullanımlıktır, gönderirsiniz ve geri gelmezler.

Çıkma sepet yani daha önceden en az bir kere kullanılmış sepet 1 TL civarı ama bulmak biraz sıkıntı. Hallerde bunları toplayıp ticaretini yapanlar var, onlarla iletişime geçebilirsiniz veya mal yolladığınız ambar firmasına söyleyebilirsiniz. Eğer ambar firmasından alacaksanız, sepetlerin gelmesi için nakliye ödemezsiniz. Tabi tekrar o firma ile yollamak şartıyla. Firmanın kamyonu hale meyve sebze götürdükten sonra boş döndüğü için, dilediğinizde ordan çıkma plastik sepet, tahta kasa getirir.

Bunlar Yalova için fiyatlar. Daha net bilgiye bölgenizdeki ambar ile konuşarak ulaşabilirsiniz.

Bir diğer yandan, sattığınız kişiye bahçeyi ayakta verirsiniz. Bu şu anlama gelir, toplaması ambalajlaması ve nakliyesi ona aitdir. Siz kilo başına pazarlık edersiniz veya adam der ki, bütün bahçene 50.000 lira vereyim. Bazı zaman bu seçenek oldukça mantıklı olabilmekte. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri şu, mal yaptığınız kişi ya da firma, ben sana sepet veririm der. Fakat ödeme günü sizden bu sepetin parasını keser. Önceden her kalemin size maliyetini konuşup netleştirmekte fayda büyük. Nakliyesini ben çekerim dedikleri zaman ya da sepeti ben veririm dedikleri zaman bedava olduğu anlamına gelmez.

Bir diğer faktör ise yapacağınız ambalaj tercihi. Domatesi 15-20 kiloluk tahta kasaya koyabilirsiniz, plastik sepete tek sıra dizebilirsiniz, çeri veya kokteyl ise şale yaparsınız, salkımsa strafor tabağa yaparsınız. Yurt dışına yapılacaksa paletlere dizilmiş karton kutu olacak vs vs.

Yani maliyeti etkileyen bir çok faktör var ama nihayetinde ne kadar gösterişli ambalaj o kadar yüksek fiyat.

kiziltan ve oldgandalf beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 21:12   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2013
cevabınız için çok teşekkür ederim

nervusvagus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hal, lojistik, seracilik, taşıma, ticaret

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024