agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 1 Gönderen Todor
  • 1 Gönderen ahmetmelek
  • 1 Gönderen 03sandıklı
  • 1 Gönderen habiş
  • 1 Gönderen kuzen38
  • 1 Gönderen kgursan
  • 1 Gönderen flying dragon
  • 3 Gönderen İsmail Kuzucu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2007, 22:02   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2007
organik seracılık

Organik tarım hakkındaki tartışmalar yararımıza oldu. Birde organik seracılık hakkındaki bilgilerimizi tartışmaya ne dersiniz?

Düzenleyen ibrahimdursun : 15-03-2007 saat 20:28
ibrahimdursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 22:06   #2
Yeni Üye

Organik Tarım: Hiçbir kimyasal ilaç, gübre vs kullanmadan yapılan tarıma organik tarım denir.

Organik seracılık ise yetiştireceğimiz bitkileri örtü altında yılın her mevsiminde kontrol altında organik tarımın ilkelerine uygun yetiştiricilik yapmaya denir.

Eski 15-03-2007, 04:11   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili İbrahimdursun, Yeni gelen arkadaşlar başlığını ziyaret edebilir misiniz?

Bilge Kerem beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 20:20   #4
Yeni Üye

yeni gelen arkadaşlar bölümünü ziyaret ettim.tartışmaya başlayabiliriz heralde

Eski 17-03-2007, 09:24   #5
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Bu konu senin konun galiba, önce sen biraz genel bilgi versen daha iyi olur snaırım.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 09:52   #6
Yeni Üye

sayın halit togay bu konu benim konumda,bende diyorum ki bilgisi olanlarla tartışalım benmi yanlış yapıyom anlamadım ki

Eski 25-05-2007, 00:22   #7
Ağaçsever

Michiganensis's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 6
Seracılıkta organik sebze üretiminde karşılaşılan önemli sorunları belirtmek istiyorum bende bu başlığa katkıda bulunarak.

Üretim sırasında karşılaşılan başlıca sorunlar şöyle sıralanabilir:

Seraların yapısal özelliklerinden kaynaklanan sorunlar
Seraların çoğunda çatı havalandırması ya hiç yoktur ya da çatı havalandırma oranları % 1 ile 4 arasında değişmektedir. Seraların iç hacmi küçüktür, genellikle katkısız örtü materyalleri kullanılmaktadır ve plastik seralarda örtü materyalinin bitkilerin üzerine damlama olmaktadır.

Havalandırma alanlarının böcek girişini engelleyen netler ile örtülmesi halinde havalandırma alanı daha da arttırılmalıdır.

Sera içi iklim koşullarından kaynaklanan sorunlar:
Üretim ısıtmasız seralarda yapıldığından düşük gece sıcaklıkalrı, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının yüksek olması ve yüksek sera içi nemi bitki gelişimini, meyve tutumunu, dolayısı ile verimi ve hastalık - zararlıların ortaya çıkışını etkiler.

Ard arda aynı ürün yetiştirilmesinden kaynaklanan sorunlar
Ard arda aynı türlerin yetiştirilmesi, toprak yorgunluğuna, özellikle toprak kaynaklı hastalık ve zararlıları oluşumuna neden olur.

Ders notlarımı tekrardan gözden geçirerek yazdıgım metin konunun seyrini olumlu yönde etkiler umarım.

Michiganensis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 10:05   #8
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Organik tarım (Ekolojik tarım)

Tanım:
Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas itibariyle "sentetik" kimyasal ilaçlar ve gübrelerin kullanılmasının yasaklanmasının yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkilerin direncini arttırma, parazit ve predatörlerden yararlanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını talep eden, üretimde miktar artışı yanında ürünün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan bir üretim şeklidir.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 10:45   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2007
önceden Yetiştiricilik Yapilan Bir Serada Organik Tarim Yapmak Bir çok Olmazsa Olmaz Kurallar Vardir.ve Sunda Organik Tarim ürünlerini Pazarlayan.kuruluş Yeterli Değildir Buda Büyük Bir Sorun.organik Tarim Aile Işletmelerinden çok Yetiştirme Alani Büyük Olan Firmalar Tarafin Dan Teşfik Edilmelidir.aile şirketlerinide Iyi Tarim Uygulamalari Ile Yapilan Yetiştiricilik Altinda Toplanabilirse Organik Tarima Geçişleri Daha Kolay Olacaktir.

ARC07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 11:32   #10
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Yazınızdan -her anlamda- hiçbir şey anlamadım. Yaşınıza baktım acaba çok genç bir arkadaş mı diye ama...

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 14:36   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
İbrahimdursun neredesiniz? Tartışmayı başlattınız, sonra geri çekildiniz. Organik seracılık konusunda sizin de görüşlerinizi alalım. Bu görüşü Halit Togay 6 ay evvel dile getirdi.
Benim 150 m2 bahçem var.Burada kendi çapımda klasik üretim(organik değil) yaparak kendi sebzelerimi yetiştiriyorum. Kışın da kışlık sebzeler ekeceğim. Olabiliyorsa bir bölümüne de sera yapabilirim. Belki orada organik ürünler yetiştirebilirim.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 14:40   #12
ziraat mühendisi

ccgedik's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2007
çok güzel paylaşımlar

ccgedik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 00:01   #13
Yeni Üye

karanfilsi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Geçen aylarda Aydın tarım il müdürlüğüne gittim.Bir meslektaşım seracı olduğumu duyunca serada organik tarım yapılabilirmi dedi bende gereken kültürel önlemler alınırsa yapılır cevabı verdim.Derin bi sessizlik oldu.
Organik tarımın tüketiciler için yararlı olduğu kadar pek çok yararlı etkiside var en önemliside topraklarımızın daha az kirlenecek olması.Bilinçsiz ilaç ve gübre uygulamaları sayesinde topraklarımızda tuzluluk ve ilaç kalıntısı meydana geliyor.Amerika ilaç kalıntılarını parçalayan bakteri yetiştirme yolunda elbet bunun bir sebebi var.
Ayrıca ülkemizde topraksız tarım yapan üretim alanlarının büyük çoğunluğunda arıtma olmaması yüzünden yeraltı su kaynakları kirlenmekte.
Peki organik tarım için Türkiye'deki gelişmeler ne durumda?
Bir kaç yıldır bu konuda düşünüp araştırma yapıyorum.Organik tarımı en sınırlandırıcı faktör gübreydi.Pekçok organik gübre piyasada yaygın şekilde yer almaya başladı.
İlk olarak bombus arıları birkaç firmadan rahatça temin edilebiliyor.Predetör dediğimiz zararlı böcekleri avlayan yok eden böcekler birkaç firmadan temin edilebilir durumda.Zararlılar için Sarı,mavi yapışkan tuzak gibi çeşitli kültürel önlemlerde firmalardan temin edilebiliyor.Artık piyasada ruhsatlı biyolojik fungusitler nematisitler bulunmakta.Biyolojik insektisitlerde ruhsat aşamasında.Ama kükürt,arap sabunu zeytin yağı uygulamalarıyla ilaç kullanmadan üretim yapmayı başardık.Ayrıca narenciye üreticilerimizin hem insektisit hemde yapraktan gübre etkili balık yağı uygulamaları mevcut.
En önemli ve sevindirici noktaysa diğer ilaçların fiyatlarıyla aralarında fazla fark bulunmaması.Birde her sene solarizasyon yapılmalı temizlik kurallarına uyulmalı.
Gübreden ve ilaçtan sonra diğer bir sınırlandırıcı etmende tohumdur.Üretici tohumunu kendi üretebilir.**** hibrit organik tohum üreten firmalardan ithalat şansı olursa verim artacak üreticide verimde düşme yaşamayacağından kazancında düşüş görünmeyecektir.
Herşeyin ötesinde kendimize sormamız gereken soru serada organik tarım yapmak istiyormuyuz istemiyormuyuz?

karanfilsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2013, 12:03   #14
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Topraksız tarımda yetiştirilen ürünler organik sayılıyor mu ?

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2013, 20:15   #15
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimdursun Mesajı Göster
Organik Tarım: Hiçbir kimyasal ilaç, gübre vs kullanmadan yapılan tarıma organik tarım denir.

Organik seracılık ise yetiştireceğimiz bitkileri örtü altında yılın her mevsiminde kontrol altında organik tarımın ilkelerine uygun yetiştiricilik yapmaya denir.
Güzel arkadaşım., önce şu kavram kargaşasını ortadan kaldıralım, ve Türkçe yi doğru konuşalım!! Bana göre şu yanlış kavram a her yerde rastlıyoruz."SERACILIK??!!"

Ne demek seracılık? Sera yapımcılığıdır. Ama pek çok yerde "Sera yetiştiriciliği" anlamında kullanılıyor ki yanlıştır. Seralarda yapılan uygulamalar Seracılık değil, Sera yetiştiriciliğidir!!.

Dolayısıyla., Demirin veya ahşabın, eğilip, bükülmesiyle yapılan sera imalatı seracılıktır ve demir malzemenin, yani seracılığın organiği olmaz!! Yani organik seracılık olmaz.,

Ya ne olur? "Organik sera yetiştiriciliği" olur.

Sonuç olarak ; serada yapılan yetiştiricilik, seracılık değil, sera yetiştiriciliğidir. Benim türkçe imla anlayışım budur.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 19:33   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
merhaba arkadaşlar seracılık veya sera yetiştiricili ne fark eder telefonla konuşuyorum veya bizde olan birşey yani çifçilikte su suluyorom hiç su sulanırmı telefonla konuşulurmu burası organik tarımın tartışıldığı bir bölüm se türkçe imla bölümünden ben birde organiklere bakayım onların tükçelerini düzelteyim derken birilerini kırmanın hiç manası yok sayın kgursan ben de yazımda birsürü hata yapmışımdı nede olsa lise 1 terk . yok , yok ? yok ağaçlar .net,te türk çe imla kurallarıyla ilgili bölüm varmı ben bilmiyorum belki vardır hiç dikkatimi çekmedi eğer varsa sayın malinaya söyleyelim ilk önce ağaçlar. nete üye olanları türkçe imla derslerinden sonra yazışmaya başlasınlar.bakın konu nereye gitti seracılık organik falan kalmadı ozaman herkes birilerinin yanlışlarını arasın konu konu gezip benim size sitemim cümlenizin sonunda benim anlayışım budur kelimesiydi cümlenizin başındaki arkadaşım kelimesi bile değerini yitiriyor o kelimeden sonra.burada zaten hiç kimse yazılanların doğru olupolmadığına bakmıyor insanlar anlaşa biliyormu o önemli tamam doğru söylü yorsunuz konuştuğumuz yazdığımız türkçeyi doğru okuyup doğru yazmamız gerekiyor bu bir eksikliktir bu eksikliğimizden dolayı sizden özür diliyoruz.

ahmetmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 13:57   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
sayın kgursan organik sera yetiştiriciliği de olmaz ozaman organik sera yetiştirilmez serada organik tarım olur saygılar.

flying dragon beğendi.
ahmetmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 00:31   #18
Yeni Üye

03sandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2013
Merhaba arkadaşlar bende 50 dönüm büyük kuyulu tarlam var yüksek potensiyel jeotermal bölgede ve salkım domates yetiştirmek istiyorum topraksız ve organik serada... maliyeti ne olur?

habiş beğendi.
03sandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 01:01   #19
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 03sandıklı Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bende 50 dönüm büyük kuyulu tarlam var yüksek potensiyel jeotermal bölgede ve salkım domates yetiştirmek istiyorum topraksız ve organik serada... maliyeti ne olur?
maliyet konusunda yardımcı olabilirlermi bilmiyorum ama topraksız tarım hakkında herşey konuşuluyor buradan herhangi bir başlık altında yardım alabilirsiniz...

03sandıklı beğendi.
habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 11:35   #20
Yeni Üye

03sandıklı's Avatar

Teşekkür ederim

Eski 04-12-2013, 23:03   #21
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
çok önemli bir konu, keşke tartışmaya devam edilse.

03sandıklı beğendi.
kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2013, 08:28   #22
Yeni Üye

03sandıklı's Avatar

Organik tarım yapan var mı sanayi tarzında?

Eski 08-12-2013, 08:33   #23
Yeni Üye

03sandıklı's Avatar

Veya Gotik 9600 ile çalışan arkadaşlarımız var mı burada? Lütfen bilgi verin

Eski 09-12-2013, 18:21   #24
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmelek Mesajı Göster
sayın kgursan organik sera yetiştiriciliği de olmaz ozaman organik sera yetiştirilmez serada organik tarım olur saygılar.
Teşekkür ederim., Elbette "sera" yetiştirilmez.. ama "Serayetiştiriciliği" veya "serada organik yetiştiricilik" veya "serada organik tarım".. Sizin deyiminiz "Serada organik tarım" galiba en doğrusu. Ama "organik seracılık"???

Benim yukarıda bahsettiğim konu; "Sera yapımcılığı" ile "Sera yetiştiriciliği" ni ayırmak isteyişim di. Çünkü ikisi çok farklı şeyler ve "Seracılık" ifadesi bu farkı açıklamıyor...

kolay gelsin

Not. Bu arada kimseyi küçümsemek veya kırmak gibi bir düşüncem hiç olmadı.

03sandıklı beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 01:13   #25
Yeni Üye

03sandıklı's Avatar

Arkadaşlar konudan sapmayın lütfen, o kadar enteresan konu buldum burada
Benim o kadar çok sorum var ki, son zamanlar kafamda soru işaretleri doldu ve gittikçe çoğalmaya başlıyor...

Mesela: Gotik 9600 otomatik sistemle 1000m2 den 50-60t kültür salkım domates elde edebilirmiyim 12 ayda?

Ziraat mühendisine şart mı?

Tohum elde edebileceğim fideleri nereden temin edebilirim?

Eski 02-07-2016, 22:41   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
serada organik tarim yapmak isteyen arkadaslara serada organik tarim yapan bir arkadasiniz olarak en buyuk tavsiyem toprak nemini muhafaza etmeye, havadaki nemi de tahliye etmeye yonelik calismalar yapmalaridir. hasereye karsi guzel organik cozumler olsa da, mantarsi hastaliklarda organik mucadele yontemleri genelde yetersiz kalacagindan, ya da elle yolma gibi asiri mekanik mucadele gerektireceginden, mantarsi hastaliklarla baslamadan mucadele etmek bu isin olmazsa olmazi. bu anlamda sulama da cok onemli. sulama terleyen borular (benim kullandigim sistem) veya damlama sistemi ile bitkinin dibine yapilmali, yapraklar kesinlikle islatilmamali. kusura bakmayin hep mantarlar hakkinda konusuyorum, cunku organik tarim yaparken isim gucum mantarsi hastaliklarla ugrasmak oldu. en cok faydasini gordugum urunler portakal yagi ve kukurt. yaprak bitleri ve mitelar ile mucadelede de en cok krizant cioceginin ozunden elde edilen Pyrethrum un faydasini gordum. Gubre icin degisik alternatifler olsa da ben evin artiklarini kullanarak urettigim yanmis gubreyi (en az iki yil yanmis) seker ve su (melas bulamadim cevrede) ile karistirip en az 24 saat hava pompasiyla havalandirip gubre cayi seklinde veriyorum. bu islemi uc dort haftada bir tekrarliyorum. bunlar serada organik tarimda en cok karsilastigim sorunlar ve en cok faydalandigim cozumler.

dongyul beğendi.
flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 21:37   #27
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flying dragon Mesajı Göster
serada organik tarim yapan bir arkadasiniz olarak en buyuk tavsiyem toprak nemini muhafaza etmeye, havadaki nemi de tahliye etmeye yonelik calismalar yapmalaridir.
Sayın flying dragon; ne kadar güzel bir noktaya değinmişsiniz çok haklısınız kesinlikle seracılıkta en önemli nokta bence bu... Havadaki nemi uzaklaştırırken toprağın nemli kalmasını sağlamak...

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2016, 06:56   #28
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Seranın ön üst kısmına veya yukarısına havalandırma alanı açılırsa nem oranında çok büyük değişme oluyor. Yaz aylarında bunun çok aydasını gördüm.

Birde gölgeleme ile ısı düşürülüp hastalığın yayılması önlenebiliyor.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024