agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen ankafar

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-10-2013, 14:03   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
Wink Sisleme (Serada Nem ayarlama)

Merhabalar;

Balkonumda en :130 boy:2.00 yükseklik : 2.50 ölçülerinde ısıtmalı sera yapacağım , ama basit bir devreyle nem ölçümü ve röle ile kontrollü yapsam bu cihaz istediğim nem oranını yakalamamı sağlar mı ?

Şimdiden teşekkürler

New Ultrasonic Fogger Fogmist Maker Water Fountain Pond Atomizer Air Humidifier | eBay

Nami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 22:45   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Küçük bir fan eklerseniz daha iyi olur.
Yapmış olduğum benzer bir sistemin resimleri:

Eklenen Resimler

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 08:48   #3
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
bilgisayar fanını ekleyebilirsiniz. ürün ayrıca türkiyede de satılıyor.
bir link vereyim
12 LEDLİ ULTRASONİC SİS YAPICI - SOĞUK BUHAR GittiGidiyor'da 47030391
bir kaç çeşit daha vardı ararsanız bulursunuz.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 13:04   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Name:  Adsızasdasdasd.jpg
Views: 2690
Size:  25.3 KB

Bizde bu şekilde bir sistem kullanıyoruz küçük alanlarda. Üzerinde bulunan nebulizatör parçaları metre kare cinsinden ne kadarlık bir alanı nemlendirebileceğini gösteriyor. Bitmiş halinde sayın Tartesin sistemine benzer yalnızca demir aksam içerisinde.

Bence nemlendirme için birde kafelerde kullanılan sistemlere bakabilirsiniz.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 18:38   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
Çok teşekkürler çok açıklayıcı oldu aklımda birçok fikir uyandı.

Hesaplamayı pek anlayamadım sanırım cihaz elime geçince biraz deneyerek çözeceğim.

Nami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 13:49   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Sayın Ankafar,

Nemlendirme amaçlı kullandığınız bu basit sisleme sistemlerini Aeroponic uygulama için düşündünüz mü hiç?

Şu adreste basit bir örnek var denemeyi düşündüğüm, elimde alet olmadığı için bilmiyorum, çözeltideki tuzlar nedeni ile sorun olur mu?

Inventgeek.com - Ultrasonic Aeroponic Seedling System - Overview

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 08:16   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sulukök Mesajı Göster
Sayın Ankafar,

Nemlendirme amaçlı kullandığınız bu basit sisleme sistemlerini Aeroponic uygulama için düşündünüz mü hiç?

Şu adreste basit bir örnek var denemeyi düşündüğüm, elimde alet olmadığı için bilmiyorum, çözeltideki tuzlar nedeni ile sorun olur mu?

Inventgeek.com - Ultrasonic Aeroponic Seedling System - Overview
Merhabalar Sayın Sulukök

Aeroponik baya farklı bir sistem. Biz serada kullandığımız nemlendirmeleri kullanmıyoruz aeroponik için(daha farklı bir sisleme tercih ediyoruz). Henüz fotoları koymadım ancak bugün yarın foruma koyabilirim. Bizim sistem Erol Bey'in hydroserine benziyor(patates üretimi için).

Fotolardan en çok dikkatimi çeken bana damlacıklar baya küçük geldi. Çok küçük damlacıklar saçak kök oluşmasını teşvik eder. Bazı bitkiler için iyi bazıları için hoş değil aslında. Tıkanma sorununa gelirsek büyük ihtimalle tıkanma sorunu olacaktır özellikle saf su kullanılmıyorsa kireç birikmesi olur gibi geldi bana (yine de yüzde yüz emin değilim)

Yine de bakınca yurtdışı fiyatlarının genelde ülkemiz fiyatlarından düşük olduğunu üzüntüyle gördüm

Aeroponik nozzle diye aratırsanız Türkiye'de bir kaç satıcısı var.

sulukök beğendi.
Eski 11-02-2014, 10:24   #8
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sayın Ankafar.

Basınçlı sistemlere pek girmek istemiyorum. Hem kurulumu hem işletimi zor. Tıkanma sorunları orada da var. Envor epey şikayet etmişti denemesi sırasında diye hatırlıyorum.

Bu ultrasonik uygulamalar amatör/ev işi için daha pratik görünüyor. Nozzle tıkanması gibi olmuyor herhalde de, (bir ev tipi nemlendirici kılavuzundan okumuştum, normal suda bile) vericide kireçlenme olabiliyor (sanırım titreşimi etkiliyor / artık çok yüksek frekansda titreşim yapamıyor), ara sıra sirkeli su ile çözmek lazım demiş; bizim tuzlu sular iki günde duman edebilir. Ama sanırım NASA bu konuda ciddi ciddi çalışıyor. Enerji, su ve besin kullanımı bakımından en ekonomik olanı gibi.

Bir de MIST - FOG ayırımı yapanlar var. Basınçlı sitemle çalışan MIST uygulamalarının oksijen bakımından daha zengin olduğu söyleniyor. NFT ve bazı DWR sistemde eğer bitki oksijeni köklerin açıktaki kısmından alıyorsa FOG uygulamasında oksijen neden az olsun pek anlamış değilim. Sizinki sanırım MIST sınıfına giriyor. Bu konuları denemiş / görmüş olmalısınız.

Tanecik küçüldükçe üçüncü ve dördüncü düzey kökler (kılcal kökçükler-tüycükler) oluşuyor, besin emme verimini de artıran bu diye okumuştum bir yerlerde. Kazık köklü olan bir bitki salkım köklü gelişirse (fiziksel tutunma dışında) ne mahsuru var? Yani ortam hidroponic ise, besinleri biz sağlıyorsak, sadece beslenme açısından bakarsak yine de sakıncası var mı? Hatta şimdi bir taraftan, tohumdan üretmek yerine çelikten domates deniyorum. Çelikten üretim genelde salkım köklenmeyi özendiriyor. Çok daha kısa sürede çok daha "iyi" köklenmiş, daha gelişmiş bir fide elde etmek mümkün. Ama "Bitki Yorgunluğu" diye birşey var mıdır, yine hydroponic ortam için geçerli midir bilemiyorum. Sonuçları görünce anlayacağız.

Deneyecek çok şey var. Okudukça garip garip fikirler geliyor aklıma...

Eski 11-02-2014, 10:40   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sulukök Mesajı Göster
Teşekkürler Sayın Ankafar.

Basınçlı sistemlere pek girmek istemiyorum. Hem kurulumu hem işletimi zor. Tıkanma sorunları orada da var. Envor epey şikayet etmişti denemesi sırasında diye hatırlıyorum.

Bu ultrasonik uygulamalar amatör/ev işi için daha pratik görünüyor. Nozzle tıkanması gibi olmuyor herhalde de, (bir ev tipi nemlendirici kılavuzundan okumuştum, normal suda bile) vericide kireçlenme olabiliyor (sanırım titreşimi etkiliyor / artık çok yüksek frekansda titreşim yapamıyor), ara sıra sirkeli su ile çözmek lazım demiş; bizim tuzlu sular iki günde duman edebilir. Ama sanırım NASA bu konuda ciddi ciddi çalışıyor. Enerji, su ve besin kullanımı bakımından en ekonomik olanı gibi.

Bir de MIST - FOG ayırımı yapanlar var. Basınçlı sitemle çalışan MIST uygulamalarının oksijen bakımından daha zengin olduğu söyleniyor. NFT ve bazı DWR sistemde eğer bitki oksijeni köklerin açıktaki kısmından alıyorsa FOG uygulamasında oksijen neden az olsun pek anlamış değilim. Sizinki sanırım MIST sınıfına giriyor. Bu konuları denemiş / görmüş olmalısınız.

Tanecik küçüldükçe üçüncü ve dördüncü düzey kökler (kılcal kökçükler-tüycükler) oluşuyor, besin emme verimini de artıran bu diye okumuştum bir yerlerde. Kazık köklü olan bir bitki salkım köklü gelişirse (fiziksel tutunma dışında) ne mahsuru var? Yani ortam hidroponic ise, besinleri biz sağlıyorsak, sadece beslenme açısından bakarsak yine de sakıncası var mı? Hatta şimdi bir taraftan, tohumdan üretmek yerine çelikten domates deniyorum. Çelikten üretim genelde salkım köklenmeyi özendiriyor. Çok daha kısa sürede çok daha "iyi" köklenmiş, daha gelişmiş bir fide elde etmek mümkün. Ama "Bitki Yorgunluğu" diye birşey var mıdır, yine hydroponic ortam için geçerli midir bilemiyorum. Sonuçları görünce anlayacağız.

Deneyecek çok şey var. Okudukça garip garip fikirler geliyor aklıma...

Basınçlı sitemle çalışan MIST uygulamalarının oksijen bakımından daha zengin olduğu söyleniyor. NFT ve bazı DWR sistemde eğer bitki oksijeni köklerin açıktaki kısmından alıyorsa FOG uygulamasında oksijen neden az olsun pek anlamış değilim.

-Eğer damlacıkları çok küçültürseniz köke daha çok yapışır yüzey alanı genişleme mantığı. Bu da kökün hava almasını zorlaştırır. Çok mantıklı bir örnek olur mu bilmem ama mesela sauna gibi bir yerde vücudunuzu düşünün birde ayaklarınızı suya soktuğunuz bir olay düşünün, teniniz hangi durumda daha havadar kalır?

Sizinki sanırım MIST sınıfına giriyor. Bu konuları denemiş / görmüş olmalısınız.

-Açıkçası mist fog vs piyasada baya bir çeşit var ben pek bir alt gruba sokmuyorum sistemi. Herkes bir şey yazıyor aeroponik konusunda karışıklık var siz de görmüşsünüzdür.

Tanecik küçüldükçe üçüncü ve dördüncü düzey kökler (kılcal kökçükler-tüycükler) oluşuyor, besin emme verimini de artıran bu diye okumuştum bir yerlerde. Kazık köklü olan bir bitki salkım köklü gelişirse (fiziksel tutunma dışında) ne mahsuru var? Yani ortam hidroponic ise, besinleri biz sağlıyorsak, sadece beslenme açısından bakarsak yine de sakıncası var mı?

-Var şöyle ki örneğin havuç yapmak istiyorsunuz, eğer kılcal sayınız çok olursa bitki kazık kök oluşturmayabilir. Örneğin bizim patates sisteminde stalon oluşturması gerekiyor o sebeple belli bir boyutta sislemeyi yapmak zorundayız yoksa patates alamayız.

Çelikten üretim genelde salkım köklenmeyi özendiriyor. Çok daha kısa sürede çok daha "iyi" köklenmiş, daha gelişmiş bir fide elde etmek mümkün. Ama "Bitki Yorgunluğu" diye birşey var mıdır, yine hydroponic ortam için geçerli midir bilemiyorum.

-Bu aslında çok güzel bir konu bir sitede görmüştüm domatesi kesip aeroponik içerisinde köklendiriyorlar böylece piyasadan bir kaç ay öncesinde üretime geçebiliyorlar. Tabi bu çok fizibilitesi iyi bir şey değil demek ki şimdiye dek ticarileşmedi. Bitki yorgunluğu olayı olabilir ancak aeroponik bitkinin üretim sistemini baştan aşağı değiştirir o yüzden çok enteresan sonuçlar çıkabilir. NFT gibi sistemlerde pek bitki gelişim evresi değişmiyor yalnızca düzene girmekten doğan yüksek verim oluyor ancak aeroponik biraz farklı. Tabi baya bir çalışmanın yapılması gerek henüz belirli ürünler hariç ticari üretim olmadığından teknolojik açıdan diğer topraksız tarım uygulamalarına göre geri kalmış durumda.

Eski 11-02-2014, 18:24   #10
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sayın Ankafar,

Tabii ben hep domates, salatalık, biber düşündüğüm için kök bitkileri düşünmemiştim. Aslında geçen yıl sırf Hydroponics konusunun tanıtımı amaçlı, sadece bir adet, sembolik, (şişede gemi gibi) şişede havuç yetiştirmeyi düşünmüştüm, ama sonra kök yani havuç üzerinde kalacak artık kimyasallar konusu biraz ürkütünce vazgeçmiştim.

Optimum beslenme için 5 - 50 mikron damlacık boyutu diyorlar, bunun için de 1+ MHz sistemler gerekiyor. Bu satılan şeyler konusunda en ufak bir bilgi bulamadım, kapasitesi nedir, frekansı nedir, tanecik boyutu nedir. Daha çok küçülürse sözünü ettiğiniz sıvanma olayı olabilir belki ama, sanırım onu da 1 sn sisleme, 1 dakika bekleme şeklinde çözüyorlar.

Aeroponic ilebirlikte çelikleme işinin de çok kolaylaştığını ve geliştiğini söylüyorlar. Evet o şekilde pek ticari kitlesel üretim görmüyoruz, ama gittkçe cazip görünmeye başladı bana. Tabii amatör ölçekte.

Eski 27-02-2014, 16:02   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2014
yararlı bir konu olmuş

ahtapot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 18:28   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2014
Çok maliyetli bir çalışma olmuş , sisleme aparatı dünya parası, aynı paraya herhangi bir marka oda nemlendiricisi almanız çok daha faydalı olabilir ki kapalı sistem yetiştiricilik yapanlar, sizinki gibi ufak alanlarda bu tip araçlar kullanıyor, ufak pratik, nem istenilen değere gelince duruyor, aynı eylem, soğuk buhar aeroponik sistem kurulmak istenmediğini varsayıyorum tabi saygılar.

echohe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024