agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen leventali

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2013, 00:19   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Damda 18 m2 Hidroponic Sera Yapımı

Tüm üyelere merhabalar,

Bu konuyu topraksız tarım bölümünde açmıştım. Zira hidroponic sera olacağı için. Ancak gördüm ki sera yapımı konusu daha çok bu başlıkta toplanmış. Burada da paylaşmak istedim. Tecrübeli üyelerin fikirlerine ihtiyacım olacak.

Damda 12 m2 Hidroponic Sera Yapımı

Hobi amaçlı evin damında 3x6 m2 bir sera yapıyorum. Çizimi daha önce sera da yapmış olan bir öğretmen arkadaşım gönderdi. Onun önerileri doğrultusunda bu hali aldı. Ancak birkaç endişem var.

1- Bayağı sağlam bir sera gibi görünüyor. Sert bir rüzgar konusunda endişem. Zira etrafı açık bir damda. Öneri ve düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

2- İlk önce seranın önüne bir kapı ve pencere, arkasına da pencere koymayı düşünüyordum. Ancak sonradan okuğum makalelerde seranın en az yüzde 20 sinin havalandırma olması gerektiği yönünde. ön ve arkalara pencere koymam yeterli gelir mi? yanlara da koymam gerekli mi?

3- Seranın ön yüzü doğuya bakıyor yanlar güneye. Rüzgar alan yerin yanlara gelmesi konusunda makaleler okudum. Aslında kare profilden yapıyordum ancak arkadaşımın uyarısı üzerine boru ve yarım ay şeklinde yaptım. Rüzgarı kıracağı için. Doğru yapmış mıyım?

4- Yanlara pencere koymam gerekiyorsa ki bu eğimli bir boruda bayağı bir zor, yanları yarıdan sonra bir metre kadar açılan tipler gördüm. Ancak görüntüden dolayı pek anlayamadım. yanlara havalandırma koymasam olur mu?

Farklı başlıkta Damda 12 m2 Hidroponic Sera Yapımı paylaştığım bilgileri burada da paylaşmak yerine linkini koyuyorum. İnceleyip bilgi vereceklere şimdiden teşekkür ederim.

burannn21 beğendi.

Düzenleyen leventali : 26-09-2013 saat 00:22 Neden: url eklemeyi unutmuşum...
leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2013, 21:19   #2
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
konuyu burda açman ne derece doğru bilemem
velakin ustalar topraksız bölümünde

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2013, 21:26   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Merhaba İdris Bey,

Konuyu zaten Topraksız Tarım bölümünde açtım. Belli ki ustaların yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Tereddütte kaldım ve bu başlığa da attım. Sera konusunda bilgi istemiştim, ama olmadı. Nasipse yarın naylonunu çekeceğim. İş yoğunluğundan bir süre bekletmek zorunda kalmıştım.

İlginize teşekkür ederim...

leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 11:25   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
*** aleyküm dostlar seracılık yapmak istiyorum adana imamoğlunda yaşıyorum malumunuz adana da kış sıcaklıkları seracılık için uygun fakat yazın çok sıcak oluyor bu seracılık yapmaya mani bir durummudur ve serada şabeke suyu kullanabilirmiyim 500 metrekare gibi bir arazim var yardımcı olursanız sevinirim ******...

mstfcyln32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 16:10   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2014
topraksız tarım konusunda besin eriyikleri ile phmetre vs olçu aletlerinden ihtiyac nelere vardır ve nasıl temin edebilirim
yardımcı olursanız sevinirim

burannn21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 16:13   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2014
*** leventali bey
besin surupları. ph metre. ve sıcaklık olcerler nasıl temin edebilirim
yardıcı olursanız sevinirim.
topraksız tarımda olmazsa olmaz lar nelerdir lutfen destek.
burhan

burannn21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 10:48   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Sayın burannn21,
Topraksız tarım ile ilgilenmeniz çok güzel. Ancak topraksız tarımda riski göze alıp bu riski minimuma indirmek için çaba sarfetmek zorundasınız. Ec yükseldi mi 1 gecede ürünleriniz, bütün emeğiniz boşa gider. Topraksız tarıma başlamadan torfta yetiştiricilik, ardından perlitte yetiştiricilik, daha sonra da su kültüründe yetiştiricilik yapmanızı öneririm. Bilgi birikiminizi bu şekilde artırırsanız risk başlıkları daha da azalacaktır. Topraksız tarımın olmazsa olmazı Ec metre, pH metre, pH düşürücü ve yükseltici besin eriyikleri- Asidik-Bazik şuruplar, suda %100 çözünen gübreler ile kendi besin çözeltinizi daha ucuza kendiniz üretebilirsiniz. İhtiyacınız olursa eğer besin çözeltisi hazırlamak için size yardımcı olabilirim. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

tufangündem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024