agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2007, 06:40   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Merhaba bi yapı marketinde 60 ytl'ye 2 katlı 1*1*1 ebatlı ( tahminen) üstü kaliteli plastik şeffaf naylon kaplamalı fermuarlı ithal mini sera satılıyor ve ben de almak istiyorum. Çok mu pahalı acaba

Saygılar....

igidu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 01:09   #92
Ağaçsever

calcium's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
kürşat aynı malzemeden bende 4*8 ebatlarında bir sera yaptım
yaklasık olarak herşeyi ile bana 400 ytl gibi bir paraya mal oldu
işçilik bana ait
rüzgarda çok fazla esneme yapan bir malzeme kullanıyoz ikimizde
bunun için seranın içine sağ ve sol hizalarda 120 cm yüksekliğinde 125 cm eninde raflar yaptım esnemeyi
minimuma indirdi ve sera sağlamlık kazandı
senin seranda birşeyi merak ettim
yapmış olduğun makasları birbirine bağlamayı düşünmüyormusun
eğer bunları birbirine bağlamazsan çok fazlasavrulma oluyor haberin olsun
bir tane seranın boyunda metal su borusu al bence onu omirilik olarak catıda kullan sabitlemee cok faydası var
kolay gelsin

calcium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 21:16   #93
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Pek pratik bir şeye benzemese de bu adresi de not düşelim;

http://www.runnerduck.com/greenhouse.htm

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 22:57   #94
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Biraz ekonomik değil. 10-15 m2 arası ölçüleri verilmiş bir pratik sera çizimi bulursam bende yapmayı düşünüyorum. En sonunda beni de heveslendirdiniz..

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 10:23   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2007
denizlide yaşıyorum sera yapmak istiyorum

bana sera hakkın da bilgi verebilecek plastik sera maliyetini bilen arkadaşların yardımını bekliyorum 40 tonluk havuzum 3 dekar yerim var domates yetiştirmeyi düşünüyorum..

lordoffmami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 23:32   #96
Yeni Üye

explorer2000's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2007
google'da "seracılık" başlığı altında arama yapabilirsiniz. karşınıza çeşitli teknikler ile üretim yapan siteler çıkıyor. bu profesyonel üreticiler cam,PE ya da örtü tipi sera yapımında üretim planlamanıza göre anahtar teslimi hizmet veriyor. www.hobbyseracılık.com isimli firma ise tamamen yerli üretim yaptığını beyan etmesine rağmen 6m2 sera için 590 euro fiyat vermiş sitesinde. ben burada amatör ruhla yaptığınız serayı tercih ederim.

explorer2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 23:39   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bugün %70 gölgelik aldım. 1X4.20 m.si 6 YTL.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 23:28   #98
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Resimleri yükledim daha sonra anlatayım göz kapaklarım iyice ağırlaştı.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 07:09   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Çok güzel olmuş, eline sağlık.

Fakat tahminimce o bantlar, rutubetin etkisi ile yapışkanlıklarını kaybedecekler.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 09:39   #100
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Naylonların içeriye çekildiğini gördüm ve süpürgelik denilen bambuya benzeyen bir bitki ile takviye ettim.

Üstüne de sağa sola kaçmasın diye merdiven koydum ve merdivenin ayaklarını tuğlaların arasına sıkıştırdım.
Nemelazım viyollerin üstüne falan biner emeklerimiz boşa gider.

Bunun 6 lık inşaat demiriyle olanını yapmak geldi aklıma.
ancak paslanma olayına karşılık pvc daha iyi.
Diğer pvc borudan bağladığım serayı da bunu koyduğum yere çatıya yapmayı planlıyorum ancak önümüzdkei seneye kalır bu gidişle seralık bir işimiz kalmadı.
Kışa biber vs yi koymaya kalksak tepesinde 30 cm kar ile seranın pek bir işe yarayacağını sanmıyorum çünkü bazen evin içindeki su bardağındaki su donmaya başlayıp kristalleşiyor.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 14:58   #101
Ağaçsever

calcium's Avatar

Yapmış olduğunuz seranın 12*4 ebatlarında olanını yaptım.naylonun sarkmasını engellemek için yine pvc ıstavroz ve T'ler ile bağlantılar yaptım.Şu an güzel.Naylonun bantlanması için markası DUCK olması lazım bir bant var sera için özel 7 ytl çivarında fiyatı.

Eski 12-06-2007, 16:22   #102
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Fotoğraf koyma şansınız var mı acaba?

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 02:09   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2007
Öncelikle hepinize selamlar.bu siteyi yeni buldum ve cok begendim.herkes cok guzel yorumlar yapmıs.
ben peyzaj mimarlıgı bölümünden yeni mezun oldum ve subat ta askere gitmeyi düşünüyorum.Arazi ve finansman sorununu büyük ölçüde hallettim.1-1,5 dönümlük bir araziye yetiştirme serası kurmayı ve askerden gelene kadar satış yapmamayı planlıyorum.askerden gelincede mümkün oldugunca toptan bitki satmak istiyorum.yani yaklasık 1 veya 1.5 senem var.sera kurulum asamasını cok dert etmıyorum ancak 1-1.5 seneliğine yalova'dan vb. bitki alıp ankara'da yetiştirmek ve kar etmek mantıklımıdır,mümkünmüdür.En azından zarar edermiyim.hangi türleri kullanmalıyım.şimdiden teşekkürler.

Landarc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 21:02   #104
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2007
Galeri: 23
Merhaba! Ben de sizinle 3. ayda yaptığımız seranın resimlerini paylaşmak istiyorum. Sera büyük değil, 4*5 boyutunda. Seranın iskeletinin bir tarafı bahçe duvarına diğer tarafı garajın demirlerine dayanıyor. İçinde domatae, biber ve salatalık var. Şimdilik bu kadar!

Name:  DSCN1107N.jpg
Views: 20470
Size:  70.8 KB

Name:  DSCN1112N.jpg
Views: 18028
Size:  58.2 KB

Name:  DSCN1120N.jpg
Views: 18547
Size:  39.3 KB

Name:  DSCN1121N.jpg
Views: 17474
Size:  46.4 KB

Name:  DSCN1124N.jpg
Views: 17996
Size:  47.9 KB

nihal_es Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 08:36   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2007
Galeri: 2
Öncelikle tüm üyelere selamlar.

Bende uzun araştırmalar sonucunda kendi seramı yapabildim.Orda kazandığım bilgi ve deneyimi merak eden diğer arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.

Seram 6*5 m.=30 m2 alan kaplıyor.Kemer biçiminde bir kesiti var.Yanlardan 1m. yükseltme suretiyle içerde daha geniş bir hacim elde edebildim.En tepe noktası 2.6 m.yüksekliğinde.

İmalat sanayide yapılabilir ancak.Ben iskelet olarak kutu profillerle çelik yapı oluşturdum.30*40 mm.kutu profiller kullanıldı.Ayrıca 20 mm.lik lamalarla rijitliğini artırmak için uzun doğrultuda kuşaklar atıldı.Sera ayaklarını 6 noktada beton içinde gömdüm.

Bulunduğumuz yer fazlaca ve kuvvetlice rüzgar alan bir mahal olduğu için çok sağlam olması gerekliydi.

İskeleti yapıp yerleştirdikten sonra en büyük problem,bu fazlaca rüzgara ve sert iklime bütünlüğünü yitirmeden dayanabilecek örtüyü iskelete monte etmek.

Bunun için en uygun yöntem sera çıtası denilen malzemeyi kullanmak.Bu şöyle bir malzeme iç çapı 10 mm. olan ince etli bir su borusu düşünün,bu borunun bir yüzünde 2 mm. eninde boru boyunca devam eden bir yarık var.

İşte bu malzeme daha evvelden çelik iskeletin üzerine kaynakla 10 mm. açıktan tutturulan nervürsüz düz 8mm. çapındaki demire evvela örtüyü içine aldıktan sonra naylon çekiçle yavaş yavaş vurularak takılıyor.

Ben bu malzemeyi görmeden önce buna benzer birşeyler hayal ediyordum ancak görünce tam aradığım malzeme olduğunu gördüm.Örtü malzemesini iskelete her yerde aynı kuvvet ile tutturduğu için yırtılma ihtimalini en aza indiren yöntem bu.

Örtü malzemesi olarak uv filtreli ,24 aylık bir örtü aldım.

Maliyetler :

250 kg. demir işçiliği(iskelet için) * 2.00 ytl/kg =500 ytl

60 mtül sera çıtası * 0,3 ytl/mtül =18 ytl

60 mtül n.süz 8 lik demir(bunu bulmak biraz güç) =30 ytl

15 kg. sera örtüsü * 4 ytl/kg =60 ytl.

1 kutu antipas boya ve fırça =10 ytl

2 tb. çimento ve yeter miktar çakıl =20 ytl

Nakliye =30 ytl
---------------
toplam 668 ytl.

Halen ufak tefek eksikleri var ancak yaklaşık 3 aydır sağlam bir şekilde duruyor.

Kısmet olursa fotoğraflarınıda eklerim ,daha anlaşılır olur.

torossediri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 14:11   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2007
Torossediri sana bu ayrıntılı mesajından dolayı tesekkur ederim.Bende bu günlerde bir sera kurmak istiyorum.Mesajın sayesinde kafamda maliyet acısındn birçok şey canlandı.Ancak içinde hangi türleri yetiştireceğini ve hangi şehirde olduğunu da merak ediyorum.Benim tereddüt ettiğim nokta seçeceğim türler konusu.Bu konuda da yardımcı olabilirmisin acaba.

Landarc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 09:09   #107
Yeni Üye

Yaklaşık 45 gün kadar önce muhtelif domates çeşitleri(sırık,karabacak,merve,cherry),biber çeşitleri(cin,charliston,sivri),salatalık ve çilek(yediveren) olmak üzere bir sera oluşturdum.

Otuzuncu günden itibaren salatalık ve biberlerden olgunlaşanlar oldu.Çilekler ise yerine uyum sağladı ve stolonları ile boş bıraktığım ocakları doldurmaya başladılar.

Şu anda domateslerin olgunlaşmasını bekliyorum,yaklaşık 6-7 cm. çapında meyveler oluştu.15 güne kadar kızarmaya başlar tahminime göre.

Biz serayı geciktirdiğimiz için fide ekiminide geciktirdik.Ayrıca daha evvelden yaptığımız gibi yetiştirmeye çalıştığımız için çok yoğun ve karışık bir hal aldı sera.Ancak deneyim sahibi oluyoruz uğraştıkça.

Sulama için damlama sistem kurdum çok pratik ve sağlıklı sulama yapılıyor maliyetlere onuda eklemeliyiz yaklaşık 15-20 ytl.

Domateslerde kesinlikle geniş aralıklı dikim yapmak lazım ve gördümki seranın geniş haciminden en yüksek oranda faydalanmak için sırık domates çeşitlerinden yetiştirmekte fayda var.Bu domates çeşidinin koltukları alınmak suretiyle budaması yapıldığı için boyunu uzatıp sera tavanına bir tel yardımıyla bağlamak mümkün böylece zemin boş kalıyor ve meyveleri toplamak,bitkiye müdahale etmek daha kolay bir hal alıyor.

Biber,salatalık ve çilekte bir problem yok.Domates gibi fazla hacim kaplamıyorlar.Benim önerim sırık üzerine verip yetiştirilebilecek türler,böylece seranın kullanılabilir haciminden azami ölçüde faydalanılabiliriz.

Benim bulunduğum yer Kayseri'de 1600-1650 rakımda yayla niteliği olan bir mevki.

Eski 07-07-2007, 19:26   #108
Ağaçsever

Skala's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2006
Merhaba doğasever dostlar iç ve dış mekan bitkilerle ugraşan biri olarak ve sera yapımı konusunda deneyimlerimi size aktarayım Amatör sera yapımıyla ilgili calışmanız güzel resimlerinizide inceledim size bir tiyo vereyim nalburdan kireç satın alıp fazla sulu olmayacak şekilde hazırlayın kireci biraz kıvamlıca olsun seranın üstünü kapladıgınız cam veya laylon poşetin üzerine badana yapar gibi kaplayın kruduktan sonra kireç kaplı serada bitki yetiştirmede cok iyi sonuç aldıgınızı gözlemleyeceksiniz saygılar bu bölümede sorunuzu yazsanız cevaplarım

Skala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2007, 23:26   #109
Ağaçsever

calcium's Avatar

nihal hanım seranız cok güzel ama yağmur yağarsa eğer çatıda balon gibi sarkmalar olacak gibi duruyor

Eski 10-07-2007, 07:38   #110
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Skala Mesajı Göster
Merhaba doğasever dostlar iç ve dış mekan bitkilerle ugraşan biri olarak ve sera yapımı konusunda deneyimlerimi size aktarayım Amatör sera yapımıyla ilgili calışmanız güzel resimlerinizide inceledim size bir tiyo vereyim nalburdan kireç satın alıp fazla sulu olmayacak şekilde hazırlayın kireci biraz kıvamlıca olsun seranın üstünü kapladıgınız cam veya laylon poşetin üzerine badana yapar gibi kaplayın kruduktan sonra kireç kaplı serada bitki yetiştirmede cok iyi sonuç aldıgınızı gözlemleyeceksiniz saygılar bu bölümede sorunuzu yazsanız cevaplarım

Sayın Skala;Uv filtreli örtülerde de yapmamıza gerek var mı? Kireç örtünün miyadının erken dolmasına sebebiyet verir mi?

Eski 18-07-2007, 02:09   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Nihal_es, ellerinize sağlık, içinde keyifle üretim yaparsınız inşaallah

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 09:30   #112
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Yeni teknoloji sera örtülerine 5 yıl kadar garanti veriliyor. Ayrıca sıcak yerlerde kireç-üstübec ile sera örtüleri kaplama olacak şekilde kaplanıyor. Amaç sıcak dönemlerde sera içinin kısmen daha az sıcak olmasını sağlamak. Bunda kirecin sera örtüsünün miadının erken dolmasına etki edeceğini sanmıyorum hatta daha fazla dayanabilir diye düşünüyorum. Çünkü direk güneş ışığı ile teması engelleniyor.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 11:43   #113
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi calcium Mesajı Göster
nihal hanım seranız cok güzel ama yağmur yağarsa eğer çatıda balon gibi sarkmalar olacak gibi duruyor
Sn Calcium haklısınız, yağmurdan sonra çatıya su birikiyor. Ben de yüksek taraftan alçak tarafa doğru seranın içinden naylonu yukarıya kaldırarak suyu tahliye ediyorum

Eski 18-07-2007, 11:45   #114
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agartha Mesajı Göster
Nihal_es, ellerinize sağlık, içinde keyifle üretim yaparsınız inşaallah
Teşekkür ederim!

Eski 19-07-2007, 00:35   #115
Ağaçsever

Skala's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2006
Değerli ağaclar.net Dostumuz Sayın torossediri

Filitreli Örtü olsun cam yapılı olsun cadır tipi Naylon bıranda tipi kaplamalı sera olsun kıvamlı kireç uygulaması bitkinin saglıklı gelişmesinde önemlidir.
Herkes Bu sera yüzeyi kireçleme olayı zor gelir acıkçası seranın yüzeyindeki kireç kaplaması miyadını doldurdukça yani yagmurla deforme oldugunda belli aralıklarla kireç kaplaması seranın dış kısmına veya iç kısımdan kaplaması yapılarak seradan verim mükemmel sonuç alırız

Ziraatle ugraşanlar örtü altı seracılıkta mutlaka sıcak bölgelerde ve bazı sıcak olmayan ama bitkiye güneşi süzdürerek ışık ve ısı alması için sera üstüne kıvamlıca kireç kaplayıp iyi mahsül alınması ve aslında bu uygulama süs bitkilerinde örnek vermek gerekirse Cycas ( Yalancı Hurma Palmiyesi ) Kireç kaplı serada çok düzgün yapraklı ve iyi gelişim gösteriyor. saygılar.Bora Tokdemir.

Skala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 23:38   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2007
Ogrenmek istiyorum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Seralar hakkında size basit fakat işe yarar olduğunu düşündüğüm birkaç bilgi verebilirim.

En ucuz sera:
Ahşap çatı malzemesi
Çeşitli özellikte bulabileceğiniz değişik plastik kaplama örtüsü
Mazot yakabileceğiniz basit metal sobalarla ısıtma
Yetiştireceğiniz bitkiye göre damla sulama **** yağmurlama sulama sistemi
Sulama yaparken aynı zamanda gübreleme de yapabilmeniz için 1 tonluk su deposu
Temiz suyu bulunan bir su kuyusu
Aklıma ilk gelenler...

Biraz daha teşkilatlı olsun derseniz:
Damla sulama sistemi için timer ayarlı bir elektronik tablo
Nem ölçer kullanabilirsiniz
Ahşap yerine metal çatı kullanabilirsiniz Çelik olabilir
Plastik olan örtülerin damlama önleyici özellikte olanları mevcut
Ömürlük ve kaliteli olsun derseniz cam kullanmak en güzeli ama pahalı

Isıtma için değişik alternatifler bulabilirsiniz:
Plastik kalın saydam naylon boruların içinden sıcak su geçirerek ısıtma yapılabilir
Kombi sistemi tarzında bir ısıtma ile içinden sıcak su geçen
metal borular sera içinde dolaştırılarak ısıtma yapılabilir...

Bunları size fikir olsun diye yazdım. Bu konular üzerinden araştırma yaparak daha geniş bilgilere ulaşmanız mümkün olur... Unuttuğum konular olabilir. Saygılar...

Merhabalar,siteyi tesaduf buldum ve masadan kalkmadan uzun bir sure yazilan cizilenleri okuduktan sonra sorularima buradan kesinlikle cevap bulacagima emin oldum.
Kisacasi, ben Kazakistanda yasiyorum ( cimkent) daha dogrusu orada yasamaya karar verdim. Cimkent nispeten Guney sehirlerimizin iklim ozelliklerine sahip bir sehir. Orada 300 metrekare olculerinde yaklasik 30 adet alcak tunel yapmayi ve bu tunellerde domates,hiyar ve marul yetistirmeyi planliyoruz. Sorum sudur ki, bu tunelleri kuracagimiz alanin etrafi bos bir arazi,tunelleri mevcut ruzgarlardan korumak icin nasil bir onlem almali ve ne tur sulama - isitma sistemi daha faydali olur bizlere? Tesekkurler...

Mr.Green Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 11:34   #117
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Mr.Green öncelikle kendinizi yeni gelen arkadaşlar başlığında bize tanıtırsanız seviniriz. Alçak tünellerde ısıtma yapılmaz. Sulama için damla sulama sistemini seçin. Rüzgar çoksa da rüzgar kıran tesis edin. Rüzgar kıranı tünelleri kurmaya başlamadan tesis edin ki, ancak güçlensin. Tünellerin havalandırmasına azami dikkat edin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 22:30   #118
landarch

Giriş Tarihi: 11-08-2007
sera kurulumu-özellikleri

selamlar,
Son zamanlarda bitki üretimine merak saldım.
İlk olarak hederalarla basladım. Uçlardan çelik alarak iba ile üretim yaptım. Tuttu gibi görünüyorlar. sonra tohumdan çiçek üretimi yaptım filizlendiler. Şu aralarda ligustrum, verbana, aptenia, hedera, berberis üretimi yapıyorum.
Ve ithal tohum getiren bir yerden 12 farklı türden 15000 e yakın tohum siparişi verdim.

Tüm bunlar içinde bir sera kurdum.
Kurdugum sera 60m2 civarı. Sarı sera örtüsüyle kapladım. İç sıcaklık zannedersem 40dereceyi buldu ve kısım kısım yerlerden pencereler açtım.

seradan once kasa içlerine tohumları atarak ya da filizleri poşetleyerek üretim yapıyordum ve üzerlerini naylonla kapatıyordum ve sıkıntı olmuyordu. Bitkiler diri duruyolardı. Ancak şimdi sıcaktan boyunlarını büktüler haliyle.
Hava delikleri yeterli olacka mı bilmiyorum daha once sera kurmamıştım. Bu arada tohumlarda çeliklerde şu anda açıklar.

Doğru yolda mıyım?
sera konusunda nasıl bilgi alabilirim,
yogun miktarda tohum ekimi yapacagım. Zarar görsün ya da tutmama riski olsun istemem

tesekkurler

nyhang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 00:48   #119
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sera yüzeyinin toplam alanının % 20 si kadar havalandırma açıklığınız olmalıydı.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2007, 21:27   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Merhabalar
Öncelikle herkese bilgilerini paylaştığı için teşekkürler.bu forum çok beğendim .Çünkü bizde eşimle beraber bir fidanlık ve yanında da sera kurmak düşüncesindeyiz.Eşim fidanlık kısmıyla bende sera ile ilgilenmeyi düşünüyoruz.Serada dış ve iç mekan bitkileri düşünüyoruz.YUkarda birçok konuda bilgi vermişşiniz teşekkürler.Ama sera yastıklarından nasıl ekim -dikim yapılacağından bahsedilmemiş.Bu konuda bilgisi olanlar paylaşırsa çok sevinirim.
Birde benin bulunduğum yer Batman ve burada yetişebilecek bitkiler konusunda (iç ve dış mekan) bilgi veren olursa **** bu konuda rastladığınız bir site varsa eklerseniz sevinirim.
Bizim sera boyutlarımız 6x30 m civarında.Bu sera içinde aynı zamanda sebze fidesi yetiştirmeyi ve pazarlamayı düşünüyoruz.Fakat tohumlar nasıl yastıklara ne zaman atılır geç kaldıkmı bilmiyorum.Bu konudada bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum
Hepimizin Allah yardımcısı olsun ve yolunu açık etsin İnşaallah

nursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024