agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2016, 19:39   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2016
Merhabalar ben 10-20 dönüm arası bir tarla alıp sebze yetiştirmeyi planlıyorum. 1 dönümünde seracılık yapmayı düşünüyorum. Yapabilirsem daha sonra genişleterek daha büyük bir alanda ticari olarak seracılık yapmak istiyorum. Ben seracılıkta su sorununu nasıl çözdüğünü bu işi yapan arkadaşlardan öğrenmek isterim. Seracılıkta nasıl yer seçmeliyim. Sulu bir tarla mı almam gerekli yoksa yeraltı suyu veya şebeke suyu kullanabilir miyim. Yanlış bir yer seçmeyi istemiyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

abdurrezzak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2016, 21:14   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2016
Arkdaşlar,
Ben de bu forumda okuya okuya ufak bir sera oluşturma fikrini benimsedim. Ancak yaptıracak adam bulmakta sıkıntım var. İstanbul pendik tarafında bu işi yapanlar var mı? İstanbulda yeni olduğum için pek bilmiyorum. Varsa refere edeceğiniz birileri çok sevinirim. Ama benimkisi sizler kadar büyük bir şey olmayacak. Hobi amaçlı. 8x4 veya 10x4 şeklinde olacak yani. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

oghuzz01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2016, 14:17   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
PVC Su Borusundan Sera Yapımı

PVC Su Borusundan Sera yapım örnekleri.

www.youtube.com/watch?v=Wx17mlhtKKs
www.youtube.com/watch?v=XWAfusfW41s
www.youtube.com/watch?v=e3OHjiwHqGc
www.youtube.com/watch?v=SmAY9ng8HbE

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2017, 11:25   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2016
20000 bin tl te nasıl yapılacak bizde yapacaz fakat çok yüksek fiyatlar konuşuluyor.

mete3324 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2017, 15:03   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuttacromata Mesajı Göster
Selamlar, ben Gaziantep'te seracılık yapılıp yapılamayacağını merak ediyorum. Daha önce ziraat mühendisi bir arkadaş ısıtma maliyetlerinin yüksek olacağından dolayı karlı olmayacağı söylemişti fakat az önce TRT'de bir belgeselde adamın biri Fransa'nın Reims şehrinde seracılık yapıyor ki Reims Fransa'nın kuzeyinde. İklimi Gaziantep'in iklimi ile benzeşiyor tek fark ortalama sıcaklık burada biraz daha fazla özellikle yazın. Sizce burada seracılık yapmak mantıklı mı ?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Türkiye'nin hemen her yerinde seracılık yapılabilir,yeter ki bitkinin isteklerini karşılayın.
Bu görüşünüze kesinlikle bende katılıyorum sayın Manifesto. Ek olarak, Gaziantep bölgesinde yazları aşırı sıcak ve nemsiz olduğu için yetiştirilecek bitkinin de yüksek sıcaklıkla mücadele edebilme özelliği olmalı Haziran Temmuz Ağustos sıcaklık ortalaması zaten 35 derece civarlarında ek olarak sera içi sıcaklığı da katarsak ortalama 40 derece olacak kaldı ki aynı dönemde gündüz güneş tepede iken 42 derece dış sıcaklıkları dahi görüyor. Bundan dolayı bitkide sıvı kaybı çok yüksek olacak bunun aşılması için mutlak suretle sulama işi çok dikkatle ve özenle yapılmalı.

Sayın Manifesto
2013 yılından beri bu forumda birçok arkadaşa yardımcı olmuşsunuz bundan dolayı kesinlikle teşekkürü hak ediyorsunuz.

Size bir kaç soru da mazur görürseniz benden olacak,

Bir sera projemiz var yine Gaziantep bölgesini düşünüyoruz. Bölgemiz kışın geceleri -12 dereceleri görebilmekle beraber gece gündüz ortalama sıcaklık değerleri 5 derece civarları en yüksek ise 8-9 derece civarları. Projemizde yeraltı sıcaklığı kullanımı (bir nevi jeotermal) kullanmayı düşünüyoruz.
sistem şu linkteki videoda kısaca anlatılıyor

1- Böyle bir sistem seralarda kullanılabilir mi?

2- Bu sistemin maliyeti 1000 m2 alan için aşağı yukarı olarak 50000 ile 60000 arasında olacağını öngörmekteyiz. Sistem ömrü ise dış şartlara (doğal afet, sel, yangın vb) bağlı kalmaksızın 45-50 yıldır. Fiyat/Fayda oranını dikkate alındığında önerir misiniz?

3. Sera kurulumunda kullanacağımız alan kuzey güney yönünde ilerlemekte daha önceki yazılarınızdan anladığım kadarı ile siz özellikle bu yönde kurulmasını tavsiye etmektesiniz. Ancak bölge de hakim rüzgar batıdan esmekte. böyle bir alana sera kurulumu için farklı bir öneriniz var mı?

Cevaplarsanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Not: Şehir her ne kadar Diyarbakır olsa da aslen Gaziantepliyim sadece görev gereği Diyarbakır'da ikamet etmekteyim.

musayilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2017, 10:28   #156
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
seracılıkla alakalı sayfalardan epeyce okudum. belki gözden kaçırdım belki de gerçekten böyle bir konu yok.

cam seralar ya da plastik oluklu seralarda aşırı ısınmayı ve güneşin yakıcı etkilerini aşağı çekmek için uv. engelleyici ve istenilen geçirliği ayarlanabilen oto cam filmleri kullanılmış olsa daha kolay ve daha az işçilik olmaz mı? maliyet bakımından filmi rulo olarak alırsan çok ucuza mâl edebiliriz diye düşünüyorum.

dongyul beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2017, 22:15   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Merhabalar.
Arkadaşlar internette ve forumda araştırmama rağmen sera ruhsat **** izinleri ile ilgili bilgiye rastlayamadım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

350 m2 sera kurmak istiyorum serayı kuracağım yer tapuda arsa olarak geçiyor köy içinde bir yer. Elektrik ve su idaresi ile görüştüm sera için hem su hemde elektrik bağlanacak fakat belediye ile görüşmemde yere gelip bakmaları gerektiğini ve ruhsata tabi olması gerektiğini söyledi konuştuğum kişi, yalnız konuya pek hakim değildi bende o hissi yarattı beni alakasız bir kaç yere yönlerdirdi.
Şimdi ise kafam iyice karıştı. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

kar çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2017, 23:48   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Bağlı olduğunuz ilçe tarım müdürlüğüne gidin Sizi yardımcı olacaklardır.

Kredi içinmi resmi işlemlere baş vuruyorsunuz.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2017, 12:48   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Teşekkürler sayın Manifesto.
Benimde aklımdan geçen o zaten ÖKS belgesi için gidecektim gitmişkende bu konuyuda soracağım.
ÖKS belgesinide elektrik şirketi elektriği bağlamak için istedi.
Kuracağım sera 350 m2 olduğu için destek alamayacağım galiba (destek 1 dönümden büyük seralara veriliyor. Tarım bakanlığı sayfalarında yazıyor )

kar çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 12:43   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar. Adıyaman merkezde topraksız tarıma uygun seramı satıyorum sahibinden ilan no 504946660

izengin2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2018, 23:41   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2018
iyi akşamlar.Ben organik tarım okuyorum bi proje ödevim var sera yapmamızı istedi hocamız TKDK ya uygun bi proje çilek serası ile ilgili bir proje hazırlayacağım ama pek bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.

nazliagri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2018, 12:39   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2018
Adanadan bir seracı daha katıldı aranıza, hayırlısı olur inşallah

fullnano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2018, 16:15   #163
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazliagri Mesajı Göster
iyi akşamlar.Ben organik tarım okuyorum bi proje ödevim var sera yapmamızı istedi hocamız TKDK ya uygun bi proje çilek serası ile ilgili bir proje hazırlayacağım ama pek bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.
Ziraat Bankasi sera icin kredi verdigi projeleri birzamanlar veriyordu, cilek serasi projesi derseniz belki verirler.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 11:39   #164
Yeni Üye

Africa's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2016
Değerli arkadaşlar,

Şu anda 500m2 - 1000m2 yüksek tünel tip sera maliyeti ne civarda, yeni yaptıran veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim. ( Anahtar teslimi )

Africa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2019, 23:50   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2019
demire söre sağlamlığı ne kadar olur acaba buyuk çaplıı duşunulurse ?

MelihK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2019, 10:41   #166
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MelihK Mesajı Göster
demire söre sağlamlığı ne kadar olur acaba buyuk çaplıı duşunulurse ?
Bahçenizde, kişisel kullanım için düşünüyorsanız, kullanabilirsiniz. Ömür açısından sorun çıkarmaz.
Rüzgar hızı çok yüksek olursa, çapraz destekler gerekebilir.
Üretim için kullanılmaz. Zayıf kalır.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2019, 21:31   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2019
Merhaba,

Ankara'da topraksız tarımla üretim yapabileceğim 1 dönümlük bir sera planlaması yapıyorum. Acaba Ankara'da veya çevre illerde benzer proje gördünüz mü? Karasal iklimde bu sistem nasıl işliyor yerinde görmek ve deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

ounaldi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2020, 09:22   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2020
Merhaba, ortalama 3000m2 lik bir seranın maliyeti hakkında bilgi verebilecek birileri varmıdır? Teşekkürler.

Selcuk571 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2020, 15:48   #169
Yeni Üye

Maliyet ve ayrıntılar hakkında güncel bilgi verebilecek arkadaşlar abiler varsa çok seviniriz..

aytuncca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2020, 15:53   #170
Yeni Üye

Şahsen ben de 1 dönümlük yer kurma niyetindeyim(araştırıyorum) domates,biber,hıyar **** çilek üzerine firma tavsiyeleri firmaların ne ölçüde kurulum sonrası destek verdikleri konusunda bilgi.Kurulum maliyeti ve devlet hibe vs. desteği....Güncel ve geniş çaplı anlatım çok çok güzel olurdu..

aytuncca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 20:47   #171
Yeni Üye

yuceldonmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2020
Ben de Osmaniye'de 5-6 dönümlük bir tropik meyve serası kurmak istiyorum ancak maliyet konusunda bilgi arıyorum. Dönüm kurulum maliyeti ne olur bilenler yardımcı olursa sevinirim

yuceldonmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2020, 00:20   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2020
Walipini.denilen bir seracılık var. Mantık aynı yerin sıcaklığını almak. Burada yüzeye çıkartmaya uğraşılıyor. Walipini de içine giriliyor

Gokhan79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2021, 02:46   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fürgankurt Mesajı Göster
Merhabalar;

Tünel tipi sera örneği...
selamın aleyküm dayı, statik projeyle ilgili bikaç şey sormak istiyorum ulaşamadım sana

gokhzo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2021, 21:06   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2021
Güncel durum nedir

Hakanüstün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2021, 10:43   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2021
sera kurulumu

merhaba, eşim ile birlikte bodrumda 10 dönümlük bir arazide seracılık yapmak için istanbuldaki işlerimizden istifa edip gitmeye değecek bir verimlilik elde edebilir miyiz. mesela tek ürünlü seracılıkta, yani ürünlerde çok dağılım yapmadan. ya da belki istanbul çevresinde mevcut işlerde devam ederken bu şekilde bir yer önerisi olabilir mi

gındık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2021, 06:44   #176
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gındık Mesajı Göster
merhaba, eşim ile birlikte bodrumda 10 dönümlük bir arazide seracılık yapmak için istanbuldaki işlerimizden istifa edip gitmeye değecek bir verimlilik elde edebilir miyiz. mesela tek ürünlü seracılıkta, yani ürünlerde çok dağılım yapmadan. ya da belki istanbul çevresinde mevcut işlerde devam ederken bu şekilde bir yer önerisi olabilir mi
Bodrum da yeterli su bulabilir misiniz ? Su fakiri olmayacak bölgeler üzerinde durmak daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Pazara yakın olmak da önemli.

bahcedenn beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2021, 15:04   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2021
Merhaba Arkadaşlar
Örtü altında topraksız çilek üretmekteyim.
Acil nakit ihtiyacımdan dolayı seramın bir kısmını satmak zorunda kaldım.
İlgilenen arkadaşlar için linkte yazan telefon numarasından ulaşabilirsiniz.
http://https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bahce-yapi-market-bahce-tam-profesyonel-galvaniz-1000-m2-topraksiz-cilek-serasi-demiri-980031972/detay

hydroponicgarde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024