agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen ironturk
  • 1 Gönderen defender77

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2013, 12:40   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Pratik ve ucuz 3x3m sera fikri

Merhabalar öncelikle,
Değişik değişik ucuza mal olabilecek fikirler üzerinde çalışıyorum. Sizede bunlardan bir tanesini paylaşmak istiyorum.
Ben açıkcası şuan için maddi imkansızlıktan yapamayacağım. Ama bir modelleme yaptım. Belki işinizi görür.

Bu çardaklar 60 tl civarında bulunabiliniyor. İsterseniz adres bulabilirim. Çardaklar 3x3M dir.

Pratik olabilecek ek bilgiler şunlar olabilir;
-Alt kısıma ve kapı yapılacak kısıma çelik halatlar eklenerek(siyah çizdiğim bölüm) naylonun iyice gerilmesi ve düzgün durması sağlanabilir.
-Yine alt kısma 5e 10 kalaslarla tek sefer dönülerek brandayı tutturmaya ve gerdirmeye yer yapılabilir.
-Görüntü olarak hoşuma gitmesede en sağlam ve sağlıklısı yine etrafını toprakla kapamak olacaktır.
-Boruların bulundugu yerlerden açılarak iki kat halinde naylonlar koyulsa daha sağlam olacaktır.

Yaparsanız bir görsel koyarsanız bizde görelim bi nasıl birşey oluyor

Eklenen Resimler

ugur_18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 14:49   #2
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
İskeletin malzemesini ve naylonu kendiniz alır , yaparsanız daha ucuza mal edebilirsiniz.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 15:20   #3
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Bu çardaklar fırtınalarda maalesef çok kolay uçuyor. Profil demirden bir iskelet yapılmasını ve ayaklarının betonla sabitlenmesini öneririm.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 15:28   #4
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Ben üstü de şeffaf olursa daha iyi olur diye düşünüyorum. Bol güneş olmazsa bitkiler için pek de iyi olmaz. Sonuçta bu çardaklar gölgelik olarak kullanıyor. Seradaysa amaç tam tersi.

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 18:43   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
Tavanı pek ışık geçirgen degil yeterli ışık geçmesi için o tavan degişmeli

zergilli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 10:09   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
bence daha paha olur 60tl onu yerine daha ucuza çıkma borular yapılabilir. eski kombin boruları falan.
yeni ev alan evleri tadilat ettiriyor eski plastik borular değişiyor onları çöpe atıyorlar onlar kulanılabilir

Balıkcı beğendi.
ironturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 16:48   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Yaz mevsimi için uygun olabilir ancak kışın kullanılması çok da iyi bir fikir gibi gelmedi gerekli tadilatlar yapılırsa belki

cc egn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 11:43   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Bu yapının rüzgara dayanabileceğini pek sanmıyorum. Bunun yerine 12 lik inşaat demiri kullanarak daha sağlam bir yapı oluşturabilirsiniz.

tufangündem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2015, 19:09   #9
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
https://www.youtube.com/watch?v=-DKlXs8iov0

videoda kullanılan ve kubbeyi oluşturan malzeme bildiğimiz hasır çelik mi? eğer öyle ise pvc boru ile yapılan sistemlerde çelik hasır kullanılarak daha dayanıklı bir sera oluşturulabilir.

YeniBON beğendi.
defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2020, 00:12   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2020
Ben de tropikal meyve yetiştirmek için sera yapmak istiyorum. TropikAgac olacaklari için yeri kazıp 2.5 metre derine inip 2.5x 2x 100 metre bir hendek yapip üstünü kaparak termal enerjiden yararlanmayı düşünüyorum. Toprak altı ızmirde 14 derece kış yazında 27 derece sabit oluyormuş. Tropik ağaçların sevdiği aralik. Böyle bir hendek kepce ile 1000 tl ye açılabiliyor. 300 mt2 de üstünü naylonla kapatırsam. Gayet uygun olur gibi

Gokhan79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2020, 00:13   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2020
Sizin için de öneririm. Walipini greenhouse olarak geçiyor. Peru da uygulaniyormus

Gokhan79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2020, 08:16   #12
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gokhan79 Mesajı Göster
Ben de tropikal meyve yetiştirmek için sera yapmak istiyorum. TropikAgac olacaklari için yeri kazıp 2.5 metre derine inip 2.5x 2x 100 metre bir hendek yapip üstünü kaparak termal enerjiden yararlanmayı düşünüyorum. Toprak altı ızmirde 14 derece kış yazında 27 derece sabit oluyormuş. Tropik ağaçların sevdiği aralik. Böyle bir hendek kepce ile 1000 tl ye açılabiliyor. 300 mt2 de üstünü naylonla kapatırsam. Gayet uygun olur gibi
Sıcaklık değerleriniz toprağın 2 m altı için ölçülmüş değerler olmalı. Toprağı kaldırdığınız zaman 2 m derinlikte yüzey toprağı durumuna gelecek. Havaya ısı kaybı oluşacak. Bu durumda 14 °C değerini sağlayamayacaktır. Bu değerler toprağın yapısına bağlı olarak değişebilir. Nemli topraklar yüzey sıcaklığına daha yakın değerlere ulaşırlar. (Isı iletim katsayısı değişir.)
Binanın bodrum katı gibi düşünelim. Toprak tarafından tümüyle kaplanmış olmasına karşın toprak sıcaklığı 6 °C varsayılarak ısı kaybı hesabı yapılır. Düşündüğünüz gibi olmayabilir. Ufak alanda deneme yapmakta yarar görüyorum.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024