agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 6 Gönderen ATC
  • 1 Gönderen ATC
  • 1 Gönderen ATC

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2013, 22:53   #1
ATC
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2013
Mikro Seram

Gördüğüm o ki bu işe ilgili kişi sayısı fazla...
Ben seramı tarım bakanlığının mikro sera kapsamında olan mikro seracılığı geliştirme projesinde verilen seralardan aldım...Sadece %10 bederl ödüyorsunuz...Naylonu özel sera naylonu...Hani güneşli havada bi normal naylonun altında durun bi de bunun..o zaman farkı anlıyorsunuz...günlük 1 saatlik bir güneş gün boyu sera içine yeterli oluyor...hatta var olan camlar yeterli gelmiyor...artık elektirikli pervane düşünüyorum...
Proje kapsamında olan sera 5x10.50 metrekarelik düz bi alanda..ücretini ise maliyeye %10'unu yatırıyorsunuz...çelik konstrüksiyon..bakanlığın içinde tarım yapacaksın diye bir şartı yok..istersen çamaşır kurut ister masa at otur...ama içerisini düzenli bi şekilde yapınca tarım il müdürlüğüde seni boş bırakmıyo..gerek eğitimlere gerek farklı konularda desteklerde projelerde hemen aranıyorsun...
içerisinde ürün yetirştirme konusunda tamammen deneme yanılma yöntemiyle ilerliyorum...çünkü gerek güneş ışığı gerek sulama ve havalandırma konusunda deneye yanılmayla öğrenme en sağlamı..o zaman biliyorsun seranda ne yetiriş ne yetirşmez..çevredeki bilgilerin çoğu profosyonel sabahın 5inde içerisinde çalışılmaya başlanan seralar ve ilaçlı ürünler...bizse organiğin peşindeyiz...doğallıktan yanayız her zaman..ama bazı sebzeler gübresiz olmuyor...gübre olarakta doğal inek,koyun ve tavuk gübresi kullanmaktayım..resimelerde dikkatinizi talaşlar çekebilir..onlar talaşla tavuk gübresi karışımıdır...ortadaki alan ise inek ve yaprak yakılmasıyla yapılan gübrelerimdir...hepsini kendim yapmaktayım...kışın içerisinden bol bol dere otu,yeşil soğan,semiz oto,roka,maydonoz,marul yedik...şimdi ise bahçeye erken dikim yapabilmek için domates biber fidanı yetiştiriyorum...yazın çok sıcağında ise karpuz planlıyorum...çünkü içindeki o sıcakta anca karpuz olur...bide domates fazla suyu sevmediği için domates olabilir..tabi aşırı sıcaktan pişmezse...deneyip görezeğiz...

Düzenleyen ATC : 01-04-2013 saat 22:56 Neden: resim
ATC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 23:28   #2
ATC
Yeni Üye

Birde en önemlisi döllemenin olması için seranın içine arının girmesi şart...

Eski 02-04-2013, 08:21   #3
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın ATC seranız en azından hobi bahçesi anlamında çok işlevsel görünüyor. Bakanlık aracılığıyla böyle bir seraya sahip olmak için nereden bilgi alınabileceği ya da nereye başvurmak gerektiği, başvuru için neler istendiği, maliyeti vb. konularda bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Sevgilerimle

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 11:42   #4
ATC
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın ATC seranız en azından hobi bahçesi anlamında çok işlevsel görünüyor. Bakanlık aracılığıyla böyle bir seraya sahip olmak için nereden bilgi alınabileceği ya da nereye başvurmak gerektiği, başvuru için neler istendiği, maliyeti vb. konularda bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Sevgilerimle
ilinizde bulunan tarım il müdürlüklerinle iletişeme geçebilirsiniz...ya mikro sera olarak geçer **** topraksız tarım diye..bedel olarak %10 ödüyorsunuz...bizim burada çıkan bedel 3,850tl.ödediğimiz bedek ise 385 tl.başvuru ise sadece bir dilekçe ile oluyor.başvurular tarım il müdürlüklerine gerçekleştiriliyor...

YeniBON beğendi.
Eski 02-04-2013, 12:19   #5
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. İlk fırsatta araştıracağım.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 10:51   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Hayırlı uğurlu olsun.
Maliyete kurulum maliyeti de dahil mi yoksa kendiniz mi kuruyorsunuz?
İyi çalışmalar dilerim.

DEno_12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 19:57   #7
ATC
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DEno_12 Mesajı Göster
Hayırlı uğurlu olsun.
Maliyete kurulum maliyeti de dahil mi yoksa kendiniz mi kuruyorsunuz?
İyi çalışmalar dilerim.
yoo gelip kendileri kuruyor..siz hiç birşeye karışmıyorsunuz...

Eski 07-04-2013, 21:52   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Böyle bir programın olması müthiş birşey ama konuyla ilgili tarım bakanlığının ya da il müdürlüklerinin internet sitelerinde tek bir bilgi dahi olmaması burası türkiye dedirten cinsten.Paylaşımız için çok teşekkürler.

DEno_12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 16:17   #9
Yeni Üye

sigoyam's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2013
Konu ile ilgili tam net bir bilgi bulamadım bu işin tam olarak detayı nedir? yardımcı olabilir misiniz?

sigoyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 17:09   #10
Yeni Üye

sigoyam's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2013
Az önce İzmir tarım il müdürlüğü ile görüştüm konu ile ilgili hiç alakaları yok muhtemelen İzmir de olmayan bir uygulama.

sigoyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 18:36   #11
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Bu konu, zannederim bir şeylerin karıştırılması sonucu ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Mikro kredi ile sera yapımı olabilir.

Mikro kredi alan şahıslar bununla sera yapması mümkün .

Fakat % 10 ödemeli gerisinin hibe olması işi karıştırıyor.

Kaymakamlıklardan doğrusu öğrenilebilir.

İlçe tarım md. lüklerinde bu konu hakkında bilgi yok .

Mikro kredi ile sera yaptıran birinin yazısını okudum . Ama geri ödeme ile ilgili bilgi yoktu. Yani ne kadarı hibe , ne kadarı nasıl ödenecek , bu bilgiye ulaşamadım .

Ekonomik durumu iyi olmayan aile bireylerine özel bir uygulama olma ihtimali var.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 21:26   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar.Bende bugün Samsun il tarım müdürlüğüne başvuruda bulundum.Böyle birşeyden haberleri olmadıklarını söylediler.Yaklaşık 1 saat araştırma yaptılar ama bulamadılar.Şehirlere göre farklı uygulamalar olabiliyormuş.Yarın il özel idaresi ve tarımsal kalkınmayada konuyu soracağım.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 22:19   #13
Ağaçsever

kilicaslan3561's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Selamlar. Serayı inceledim çok hoşuma gitti. Bayburt'ta yaşıyorum. Acaba nasıl temin edebilirim? Bir de arılarım var acaba sera da işe yararlar mı?

kilicaslan3561 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 22:41   #14
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Konu hakkında bir yazı var.

Cumhuriyet Portal

Bu da başka bir yazı.

http://www.erzincan24.com/News-file-...-sid-2915.html

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 10:50   #15
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Konuyu bende araştırdım .

İlçe tarım müdürlüğünü aradım , konu hakkında hiç bilgileri yok. Telefon numaralarımı aldılar hemen bilgi edinip döneceklerini sölediler ama 3 gündür ses seda yok.

Bi arkadaşım vasıtası ile il tarım müdürünün cep numarasına ulaştım. Kendisini aradım . çok ilgilendi sağolsun . Verdiği bilgi şu ;

Proje kapsamında sunuyorsunuz dedi , projeniz eğer onaylanırsa , il tarım müdürlüğü tarafından masrafları karşılanmak üzere seranın kurulduğunu belirtti.

Proje nasıl hazırlanacak , nasıl olacak bilgim yok . işlerimin yoğunluğundan bu aşamada kaldım .

Bizler açısından çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.bilgi sahibi olanlar paylaşımlarına devam ederse sonuç alırız diye düşünüyorum.

TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 11:20   #16
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Biraz önce ilçe tarımdam aradılar . İlgilerine gerçekten şaşırdım. Çok memnun kaldım gerçekten.

Arayan şahıs bu bölgede bu şekil bir uygulama olmadığını , fakat ilçe tarıma bizzat gidip görüşmem gerktiğini ve proje hazırlama ve onaylama konusunda yardımcı olacaklarını bildirdi. Fırsat bulduğumda gidip görüşücem .

TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 14:13   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Bende Kayseri'de bir tanıdığıma sordurdum, eriştiğim sonuç şu; Belirli dönemlerde başvurular alınıyor, başvurular belirli kriterlere göre değerlendiriliyor ve eğer kabul görürse gelip seranızı kuruyorlar, Kayseri için 500 ve 1000 m2 olmak üzere 2 çeşit sera olduğu, 500 m2 için ödememiz gereken tutarın 3000 TL olduğunu öğrendim. Ama başvuru süresi geçmiş, bir sonraki dönemin ne zaman olacağı belli değil arada telefonla arayarak takip etmelisiniz demişler.

ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 19:07   #18
ATC
Yeni Üye

Tarım il müdürlüğünden edindiğim bilgi doğrultusunda ; seramın proje kapsamında olduğu farklı illerdeki kişilerinde bu şekilde projelerle tarılm il müdürlüklerine başvurmaları halinde bu şekilde desteklerden yararlanabileceklerini belirttiler...Burdaki projeyi gerçekleştiren ise yine tarım il müdürlüğünde ki görevli mühendislermiş.
ufak bir örnekte internet sitelerinde mevcut: - Haberler: Topraksz Tarm Uygulamalar

birgaripyolcu beğendi.
Eski 15-07-2014, 11:46   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Sayın ATC,
Seranız gayet güzel ve sağlam duruyor. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Güncel fotoğrafları rica etsem paylaşabilir misiniz ?

tufangündem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024