agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen akinselcuk

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2010, 16:19   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Sera ısıtmak

Arkadaşlar 3 metre eninde 12 metre boyunda bir sera yaptım.. Yüksekliği yaklaşık olarak 2 metredir.Toplam olarak seranın hacmi yaklaşık 70 metre küptür.Bu serada yazlık bitkilerimin fidelerini yetiştireceğim.İçeride şubat 15 den itibaren dondan korumak amacıyla ısıtma yapmak istiyorum.sıcaklık +2 derecenin altına düşmesin yeter.ısıtma için hangi ısıtma kaynağını önerirsiniz.Isıtma konusunda tecrübesi olann arkadaşların fikir olarak yardımlarını bekliyorum.Teşekkürler.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 15:23   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
2. El mazotlu bir brülör alıp seraya da kalörifer petekleri döşeyip kullanmanız en kolay ve en ucuz yöntem olacaktır. En mükemmmel değil sadece en uygun yöntem. Bir termostata bağlayıp otomatik çalışmasını sağlayabilirsiniz.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 19:52   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Elektrikle ısıtsam çok maliyetli mi olur acaba...Tekrar hatırlatayım amacım sadece fideleri dondan korumak.Bu sera yetiştiricilik serası olmayacak..

Eklenen Resimler

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 15:04   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
O aletle olacağını hiç sanmam. Hiç yoksa 2000-3000 watlık tel vardır o alette. Kolayca soğuyacak bir ortamı çalıştığı sürece güzelce ısıtır. Ama sustuğu anda ortalık buz kesecektir. 12x3 metrelik naylon bir sera çok çabuk soğuyabilir. Aletin termostatlı olarak sürekli çalışır bırakılması lazım ki büyük bir elektrik sarfiyatı oluşur. Oysa içeride dolaşan sıcak su yani ısıyı depo etmiş bir kütle ısıyı yavaş yavaş yayar ve içerisi birim enerji harcamasına göre daha geç soğur. Yani aynı enerji ile fan ile elde edeceğiniz sonuçtan, yağlı bir petek veya sıcak su ile daha fazla kalöriyi içerde tutabilirsiniz.

Üzerinde ısıyı tutan bir düzen lazım size. Yağlı petekler bile sizin serayı o aletten daha iyi ısıtır.

Bu ısının yayılma yöntemleri ile ilgili bir şey. Konunun mühendisleri daha iyi açıklar. Ben denemelerimden biliyorum.

selefkos beğendi.
akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024