agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği)
(https)

Beğeni Düzeni97Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2012, 15:41   #31
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Yaptığım elektronik devre ile de sera iç sıcaklığımın istediğim değerlerde kalmasını sağladım .gece 15 derece,gündüz 21 derece .

İlginizi çeker ise ısıtma sistemi için aşağıdaki sayfalarda paylaşımım mevcut.

http://www.agaclar.net/forum/balkon-...i/14832-45.htm
http://www.agaclar.net/forum/balkon-...i/14832-44.htm
Osman bey gece gündüz sıcaklık farkını nasıl ve neyle sağladınız? Bu sıcaklıklara ulaştığınız anda dış ortam (sokakta) sıcaklığı kaç dereceyi göstermekteydi.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 16:38   #32
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Mavisakal ,

Mini Seranız gerçekten çok düzenli ve güzel gözükmekte olumlu sonuçlar almanız dileğiyle.

Ben kendi sistemimde ısıtıcıyı gündüz açıp gece daha düşük bir ayara almamın sebebi elektrik sarfiyatını azaltmak ve bitkiye doğal koşullar oluşturmaktı.Açıkçası sıcaklığı sürekli aynı tutup denene bilir güzel de bir araştırma olur.Birde size şunu diyeceğim bidonun içindeki ısıtıcı bidonun yan duvarlarına değmesin sakıncalı olabilir.Birde akvaryum ısıtıcısını suyun içine sadece cam kısmı batacak şekilde sabitlerseniz içine su kaçıp bozulma ihtimali biraz daha azalacaktır.

Not:Bu dediklerim bilimsel bir araştırmanın sonucu değil nacizane görüşlerimdir yanlış anlamazsınız umarım.

mrduran ve mavisakal beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 16:44   #33
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Sagen,

Benim sistemimde LDR(Üzerine ışık düştüğünde değeri değişen direnç) ile yapılmış küçük bir devre var.Gece olduğunda çıkışında bir işaret üretmekte ve buna göre elektronik devrem gece ve gündüz ayrımını yapmaktadır.Program içinde belirttiğim gece ve gündüz sıcaklık ayarlarına göre içerdeki ısıyı ayarlamaktadır.Dışarısı 5 derece olduğu gecelerde bile sera içerisi 15 derece ,gündüzleri dışarısı 10 derece iken sera içi 21 derece gelmektedir.Lakin bu aralar beni üzen yeteri kadar güneş görmediği için gelişimleri çok yavaş olmaktadır.Aydınlatma sistemini yapmaz isem sanırım fişini çekip bitkileri kendi haline bırakacağım

mrduran, YeniBON ve Cemil B. beğendi.
Eski 25-12-2012, 07:19   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Teskrler Sn. Smnvrl verdiğniz önerileri dikkate alacam. gelismelerdende haberdar edecem. Sizede iyi calışmalar.

smnvrl beğendi.
mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 07:24   #35
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Mavisakal,

Paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.Elektronik üzerine yardımcı olabileceğim bir şey olursa lütfen söyleyin.Tekrardan başarılar.

Eski 25-12-2012, 09:17   #36
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Mavisakal ,

Mini Seranız gerçekten çok düzenli ve güzel gözükmekte olumlu sonuçlar almanız dileğiyle.

Ben kendi sistemimde ısıtıcıyı gündüz açıp gece daha düşük bir ayara almamın sebebi elektrik sarfiyatını azaltmak ve bitkiye doğal koşullar oluşturmaktı.Açıkçası sıcaklığı sürekli aynı tutup denene bilir güzel de bir araştırma olur.Birde size şunu diyeceğim bidonun içindeki ısıtıcı bidonun yan duvarlarına değmesin sakıncalı olabilir.Birde akvaryum ısıtıcısını suyun içine sadece cam kısmı batacak şekilde sabitlerseniz içine su kaçıp bozulma ihtimali biraz daha azalacaktır.

Not:Bu dediklerim bilimsel bir araştırmanın sonucu değil nacizane görüşlerimdir yanlış anlamazsınız umarım.
Sayın SMNVRL;
Yazınızda bir karmaşa dikkatimi çekti ve eklemek isterim affınıza sığınarak. "Ben kendi sistemimde ısıtıcıyı gündüz açıp gece daha düşük bir ayara almamın sebebi elektrik sarfiyatını azaltmak ve bitkiye doğal koşullar oluşturmaktı." cümleniz ile "Açıkçası sıcaklığı sürekli aynı tutup denene bilir güzel de bir araştırma olur." cümlenizde bir çelişki var.

Şöyleki;

Sera içerisindeki sıcaklığın hep aynı tutulması yetiştirilen bitkide olumsuzluklara sebep olabilir. Kaldıki örneğin bildiğim kadarı ile domates için gece gündüz sıcaklık farkının 10-12 derece olması öngörülmektedir. Sıcaklık farkı oluşturulmaması sonucunda çiçekler açar ancak tozlama
ve döllenme açısında problemler yaşanır kanaatindeyim.
Nacizane aklımda kalan bir bilgi.

SAYGILARIMLA.

YeniBON beğendi.
Eski 25-12-2012, 09:21   #37
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisakal Mesajı Göster
TOHUMLARI ISLATTIM YARINA TORFA EKMEYİ (biber ve domates) PLANLIYORUM AMA GECE GUNDUZ FARKINI YARATACAK ZAMANIM OLMADI ISITICIYI KAPATMAM YETERLİ OLUR MU ?
Sayın MAVİSAKAL;

Bildiğim kadarı ile domates yetiştiriciliğinde bitkinin çiçeklenip tozlanma ve döllenme yapabilmesi açısından sıcaklık farkı olması gerektiği öngörülmektedir.
Hatırladığım bir örnek, umarım yardımcı olmuştur.

http://www.alata.gov.tr/wp-content/u...C4%9FiAAta.pdf

SAYGILARIMLA.

YeniBON ve mavisakal beğendi.
Eski 25-12-2012, 17:33   #38
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn sagen;
Benimde kastettiğim buydu sıcaklığın sabit olmasının bitki üzerinde nasıl bir etkisi olur.Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim böylece sistemde yaptığım farklı sıcaklık ayarının doğru olduğunu ögremiş oldum.Bilgilerinizi paylaştığınız için çok sağolun.

Eski 08-01-2013, 13:50   #39
Ağaçsever

Sera

Yeni fidelerim idareten kullandıgım dusuk watt lı floresan kullanıyorum ama 2x40 watt lık floresan almayı dusunuyorum acaba doğrumu yapıyorum?

Eklenen Resimler

Tika, SAGEN, YeniBON ve 1 kişi beğendi.
Eski 08-01-2013, 13:52   #40
Ağaçsever

Seranın içi 21 derece ve gün boyu üstü açık bir şekilde(resimdeki gibi) bırakıyorum sorun olur mu?

Eski 08-01-2013, 13:59   #41
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Seranın içi 21 derece ve gün boyu üstü açık bir şekilde(resimdeki gibi) bırakıyorum sorun olur mu?
Üstünü ne amaçla açık bıraktığınızı açıklarmısınız sayın MAVİSAKAL;
Zira yanlış hatırlamıyorsam içeride akvaryum ısıtıcısı vardı. Üzerini açık bırakmanız halinde nemlenme sağlayamazsınız.
Birde küçük bir bilgisayar fanı koyarsanız bir kenara hava sirkülasyonuda sağlamış olrsunuz. Nacizane fikrim.

http://www.agaclar.net/forum/orkide/28889.htm

verdiğim link benim bir çalışmamdır. Örnek olması açısından incelemenizde fayda var.

SAYGILARIMLA.

Eski 08-01-2013, 14:19   #42
Ağaçsever

Seranın sıcaklıklığı 25 dereceyi gördügünden dolayı ve bitkiler yeterli gunesi alamadıgından dolayı acmak zorunda kaldım. Ust kapagı siyah ve gelen guneşi engelliyor ondan dolayı 2 adet 40 watt lık floresan alana kadar güneş ışıgını rahat alsın diye bu şekilde yapmak zorunda kaldım bilmem yanlış mı düşünmüşüm (tohum ilk çimlendiginde bol guneş istemesi beni açıkcası korkuttu biran önce cözum bulmam gerekumarım floresanlar işimi görür)?? bu arada calışmalarını çok begendim ellerine saglık.

SAGEN ve Cemil B. beğendi.
Eski 08-01-2013, 14:27   #43
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Seranın sıcaklıklığı 25 dereceyi gördügünden dolayı ve bitkiler yeterli gunesi alamadıgından dolayı acmak zorunda kaldım. Ust kapagı siyah ve gelen guneşi engelliyor ondan dolayı 2 adet 40 watt lık floresan alana kadar güneş ışıgını rahat alsın diye bu şekilde yapmak zorunda kaldım bilmem yanlış mı düşünmüşüm (tohum ilk çimlendiginde bol guneş istemesi beni açıkcası korkuttu biran önce cözum bulmam gerekumarım floresanlar işimi görür)?? bu arada calışmalarını çok begendim ellerine saglık.
Teşekkür ederim.

akvaryumun üstünü sitreç film ile gergince kapatabilirsin. Hem ışık alır üst kısımdan da hemde içerideki nem olayınıda düzene sokarsın.
Ama dikkat;
havalandırma olayını unutma yoksa diğer sorunlar (çürüme, küf gibi) baş gösterir.

YeniBON ve mavisakal beğendi.
Eski 09-01-2013, 14:37   #44
Ağaçsever

Floresan almayı düsünüyorum ama alana kadar dediklerinize uygulamayı düşünüyorum. Teskr ederim.

SAGEN beğendi.
Eski 02-02-2013, 06:58   #45
Ağaçsever

Seranın son hali

şaşırtma tamamlandı

Eklenen Resimler

SAGEN ve DenizBil beğendi.
Eski 02-02-2013, 07:00   #46
Ağaçsever

Seranın son hali

Şaşırtma

Eklenen Resimler

SAGEN, smnvrl ve DenizBil beğendi.
Eski 02-02-2013, 07:02   #47
Ağaçsever

Şaşırtma

Sera

Eklenen Resimler

SAGEN, smnvrl ve DenizBil beğendi.
Eski 07-02-2013, 21:15   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Ben daha seramı kuramadım Sayın Mavisakal 1nci şaşırtmayı yapmış. Umarım domatesleriniz sağlıklı büyürler.

Yalıtım ile ilgili olarak bir iki ufak bilgi paylaşmak istedim.
En iyi yalıtkan tam ışıma kalkanı bulunan vakum ortamdır. Isının iletildiği 3 yol (taşınım, iletim ve ışınım) bu sayede engellenmiş olur. Örneğin termosların içine bakarsanız aynalı olduğunu görürsünüz. Ve bir termosta cam bölümün dibinde küçük bir delik açarsanız tıslamayı rahatlıkla duyarsınız. Serada bunu sağlayamayacağımız için benim nacizane fikrim ikinci en iyi yalıtım yöntemi olan durgun havayı kullanmaktır. Bunun için iki kat naylon ile arada durgun hava sağlanır ve ışımayı engellemek için alüminyum folyo yapıştırılmış bir kat naylonu örtü olarak seranın üstüne serebiliriz. Burada önemli olan folyonun parlak tarafının seraya bakması gerektiğidir. Böylece gündüz folyolu naylonu kaldırırız seramızın içi güneş ile iyice ısınır ve hava kararmaya başladığında örtüyü üstüne örteriz ve içerideki ısıyı daha uzun süre muhafaza edebiliriz.
Ben bunu akvaryum sera ile deneyeceğim (bebeklerden ve işten fırsat bulabilirsem) Mutlaka hem yapım aşamalarını hemde ilerlemeleri fotoğraflayacağım ve burada sizler ile paylaşmaya çalışacağım.

mavisakal beğendi.
redrua Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 23:14   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2013
evde sera etkisi

arkadaşlar ben yeni üye oldum..ben lokanta işletmecisiyim ve dolayısıyla marul domatese ihtiyaç oluyor.sadece sırf domates+marula ayda 400-500 TL civarında giderim oluyor.ben bu işi kendi evim de müsait 2 tane balkon var orada yapmak istiyorum..siz ****** profesyonelleşmişsiniz ben acemiyim..sorum şu evde ilk aşamada pet şişeler içerisinde ilk etapta domates sonraysa marul yetiştirmek istiyorum..bitkilerin toprak+su+gübre+ısı ve ışığa ihtiyaçları olduğunu biliyorum..toprak var ısıyı da oda içerisinde kalorifer üzerinde olabilir.gübre konusu da burdaki gübreler malesef içinden solucan çıkıyor bunlara hiç bulaşmamak istiyorum..köye gitceğime gerekirse uğraştırmayan gübre satın alacağım ama nerden onu da bilmiyorum..benim asıl kafamı karıştırıran mesela domatesi pet şişede sera etkisiyle yetiştiriyorum.bu domates bitkisi belli bir noktadan sonra boy atacak pete sığmayacak sonra onu nereye alacağız?sera etkisi devam edebilmesi için pet şişeden sonra ne yapmak gerekir?yönlendirirseniz sevinirim..saygılarımla..

diegotristan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 16:00   #50
Ağaçsever

Sayın redrua paylaşımınız için çok teşekkür ederim dediklerinize kulak asacam. Teşkrler tekrardan umarım en kısa zamanda seranızı kurarsınız. Fotoğraflarını dört gözle bekliyorum.

Eski 15-02-2013, 16:04   #51
Ağaçsever

Seranın En son hali

Seranın son hali

Eklenen Resimler

Eski 15-02-2013, 16:13   #52
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Mavisakal,

Oldukça teknik ve temiz çalışıyorsunuz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Domateslerin yeşerdiklerini görmek, büyüdüklerini görmek insana bambaşka bir haz veriyor.

Saygılarımla.

mavisakal beğendi.
Eski 16-02-2013, 10:21   #53
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim Sn Smnvrl sizin sayenizde sizden aldığım bilgiler doğrultusunda buralara gelebildim. Cok teşkrler tekrardan

smnvrl beğendi.

Etiketler
bitki yetiştirme, izolasyon, sera

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024