agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Biber hastalık ve zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/4601.htm)

danışman_32 28-07-2013 20:40

canlandırma

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mercani (Mesaj 1178751)
Yaprak biti icin yalnizca arap sabunu su karisimi spreyledim biberlere bitlerden temizlendi. Herhangi bir aci sos spreylenerek de sorun giderilebilirmis, bu daha iyi olur sanki.

Benim sorunuma gelince, civcivlerim saksinin basina cikip biberlerin yapraklarini yemisler sadece 3 meyvesi ve cicekleri kaldi. Nasil canlandirabilirim biberi, yeniden yaprak döker mi?

sn Mercani;1178751] 18-18-18 dengeli gübrenin içine deniz yosunu,aminoasit içeren herhangibi bir gübreyi karıştırıp hem yapraktan hemde topraktan uygulayın bitkinizin canlandığını göreceksiniz

danışman_32 28-07-2013 20:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi antebi (Mesaj 1163270)
Bu haşeratlara karşı acaba yanlış ilaçmı kullanıyorum.Çünkü hiç bir iyileşme yok.Biberin bir tanesinden yaprakları kesdim bekliyorum.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...600-x-417-.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachm...559-x-600-.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachm...600-x-326-.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachm...600-x-450-.jpg

sn antebi;1163270 fotonuzu dikkatlice incelediğimde özellikle beyaz canlıların Trips olduğunu düşünüyorum diğer canlı ise yaprak biti Trips için laser adlı ilacın muadilini tavsiye ediyorum muadil (aynı etken maddeye sahip ucuz ilaçlar) yaprak biti içince decis adlı ilacın muadilini tavsiye ediyorum

seckinty 29-07-2013 16:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 (Mesaj 1184783)
sn seckinty yaprak biti için decis ilacı veya muadili muadil (aynı etken madde içeren ucuz bir ilaç) kırmızı örümcekler içinse (ağ yapan) agrimec ilacı veya muadili muadil (aynı etken madde içeren ucuz bir ilaç) çiçeklerinizin kuruması ise çok su vermeniz biber bitkisi çok suyu sevmez eğer çok suya mahsur kalırsa sterese girerek çiçeklerini döker bitkinizin strese girmemesi için deniz yosunu içeren bir gübreyi bitkinizin toprağına dökün bu hem bitkinizin stresini çözer hemde çiçeklenmeyi teşvik eder

çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için, ilaçlara baktımda yaklaşık 50-60 tl yazıyor bu fiyatlar doğrumudur acaba

sulama işi ile ilgili şöyle bir durum var sulamayı 3. gün yaptığımda yapraklar soluyor, balkon güney cephe sürekli güneş alıyor, 2 günde bir suluyorum, kaç günde bir sulamam doğru olur acaba? ne önerirsiniz

çok teşekkürler

Emre İlhan 29-07-2013 16:23

Ben yaprak biti için öncelikle arap sabunlu preparat, sonuç alamayacağım kadar yaygınsa acetamiprit(zaten sevgili, antebi'nin elinde olan ilaç), diğer trips vs... için öncelikle neemazal, işe yaramazsa dursban4 kullanıyorum.

Memelilere toksisitesi çok az olsa da, kalıcılığı fazla olduğu için deltamethrin(desic) tercih etmiyorum:)

Birde sulandırılabilen kükürt tripslere iyi geliyor, tabii ki ileri boyutta değilse:)

Kırmızı örümcek için ise Envidor'u tek geçerim:)

Birde; bitkinin böyle zor zamanlarında potasyum ağırlıklı gübreleme yapmak, bu durumu daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.

seckinty 29-07-2013 16:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1185095)
Ben yaprak biti için öncelikle arap sabunlu preparat, sonuç alamayacağım kadar yaygınsa acetamiprit(zaten sevgili, antebi'nin elinde olan ilaç), diğer trips vs... için öncelikle neemazal, işe yaramazsa dursban4 kullanıyorum.

Memelilere toksisitesi çok az olsa da, kalıcılığı fazla olduğu için deltamethrin(desic) tercih etmiyorum:)

Birde sulandırılabilen kükürt tripslere iyi geliyor, tabii ki ileri boyutta değilse:)

Kırmızı örümcek için ise Envidor'u tek geçerim:)

Birde; bitkinin böyle zor zamanlarında potasyum ağırlıklı gübreleme yapmak, bu durumu daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Ben balkonda saksıda biber yetiştiriyorum yanlış anlaşılmasın :) envidor fiyatı 1600 lira felan yazıyor internette :D 8-10 saksım var toplasan 100 lira etmezler :)

h_dogan 29-07-2013 17:07

Envidor 200 cc yaklaşık 60 tl, 1600 TL nasıl bir fiyatsa ? Kolisi mi acaba?
Ben olsam Dursban4 yerine Decis'i kullanırım çünkü Dusrban4'ün kalıcığı ve toksisitesi daha fazla.
Muadil ilaçlar daha ucuz.
Agrimec muadili yaklaşık fiyatı 15-20 TL arası (1 L)
Kükürt 6-10 TL arası (800g)
Decis muadili 15-20 TL arası (1 L)
Mosplan muadillleri de 1 kg 20-25 arası
Daha pahalı söylüyorsalar başka yerden alın.

danışman_32 30-07-2013 01:22

sulama

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seckinty (Mesaj 1185092)
çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için, ilaçlara baktımda yaklaşık 50-60 tl yazıyor bu fiyatlar doğrumudur acaba

sulama işi ile ilgili şöyle bir durum var sulamayı 3. gün yaptığımda yapraklar soluyor, balkon güney cephe sürekli güneş alıyor, 2 günde bir suluyorum, kaç günde bir sulamam doğru olur acaba? ne önerirsiniz

çok teşekkürler

bitkinizin öncelikle serin bir yere alın 4-5 bir günde bitki başına 1.5 lt gelecek şekilde su verin evet orjinal ilaçlar 50-60 tl fakat muadiller aşağıdaki gibi uygun olabiliyor

aras09 18-08-2013 17:35

Merhabalar, hatırlarsanız, bir süre önce balkonda yetiştirdiğim biber fidelerimin yapraklarını kuşların bir güzel yediğini yazmıştım. Sadece sapları kalmıştı. Hiç dokunmadım, bulundukları plastik bardakları derin bir saksıya yerleştirip saksının üzerine marketten aldığım limonların filesini geçirdim, fısfıs sulamaya devam ettim. O kadar büyüdüler ki fileye ulaştılar. Artık fileyi çıkardım ama hala kuşlardan korktuğum için içeri aldım iyice büyüyene kadar kalsınlar bakalım. Dikkat ettim daha sağlamlar sanki. Daha bol yapraklılar.

Tabii ondan önceki biberleri bugün yedim bile. Bunlar ne zamana yetişir artık, bilmiyorum. Ben merakımdan denemek istemiştim.

Merak eden olursa diye yazayım dedim. Bütün yaprakları yenmiş de olsa, biber fideleri yeniden ve daha sağlam bir şekilde yapraklanabiliyor. ;)

tuna6 20-05-2014 22:04

arkadaşlar selam.bende balkonumda biber ve diğer bitkilerden yetiştiriyorum.biberler çiçek açıp vermeye başladı.fakat beyaz böcekler vede yapraklarda yağlanma gibi şirelenme gibi değişik şeyler var.ilk defa ekiyorum.böcek için evde kırmızı biber sıcak su karışımı yaptım.faydalı oldu sanırım.ama o yağlanma gibi şeyi anlamadım bir türlü.bilgisi olan varsa cvp verirse çok sevinirim.

tuna6 23-05-2014 13:46

arkadaşlar, uzun zamandır üyeyim.ve de takipteyim.fakat bir türlü mesaj yazmadım yazamadım.mersinde yaşıyorum.hobi olarak balkonda sebze minyatür meyve yetiştirmeye çalışıyorum ****** çok çok amatörüm.yardımınıza ihtiyacım var.esirgemezsiniz değilmi.))

iyiarama 25-05-2014 22:25

merhaba bibelerimin çiçekleri açıyor fakat çiçek bibere dönüşeceği sırada sapından sararıp kuruyor. sorun nedir.

malina 02-06-2014 12:59

tuna6, biberleriniz ne alemde?

tuna6 23-06-2014 11:05

teşekkür ederim malina,
nette problemim vardı bir süredir giremedim siteye..şuan iyiler...hatta çoktan tüketmeye başladım bile.fakat böcekler sık sık ziyaret ediyorlar.sebebini bilmiyorum..bu arada salatalık ve maydonozlarda sorun var.yaprakları beyaz beyaz oluyor.bende yeni deneme yapıp sadece torf kullanmak istiyorum.bakalım bu defa ne olucak:))

combine 24-06-2014 10:51

arkadaşlar süs biberlerimin yaprakları büyük büyük ve canlı ama hala çiçek vermediler...koyun gübreli toprakları var ve güney cephede esintili güneşli bir balkonda yetiştirmeye çalışıyorum tohumdan yetiştirdim ama beni hayal kırıklığına uğrattılar...bileniniz varsa bilgi rica ediyorum:(:(

Orhank 24-06-2014 12:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi combine (Mesaj 1298908)
arkadaşlar süs biberlerimin yaprakları büyük büyük ve canlı ama hala çiçek vermediler...koyun gübreli toprakları var ve güney cephede esintili güneşli bir balkonda yetiştirmeye çalışıyorum tohumdan yetiştirdim ama beni hayal kırıklığına uğrattılar...bileniniz varsa bilgi rica ediyorum:(:(

Suyunu biraz fazla vermiş olabilirsiniz
Fotoğraf çekip buraya koyabilirmisiniz

nevrat 22-07-2014 11:03

1 Eklenti(ler)
Kıl biber yetiştiriyorum ama bu sabah buna rastladım dal yerdeydi kaldırayım dedim elimde kaldı bunu yapan ne olabilir ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .

alimallah 19-08-2014 06:43

1 Eklenti(ler)
Biberlere musallat olan bir bitki.
Daha önce hiç görmedim.
Kökü toprakta değil sanırım.
Asalak bir bitki olduğunu düşünüyorum.
Biber bitkisini sarıp sarmalıyor ve sonuç sizlere ömür..
Adı nedir, nasıl mücadele edilir, bilen var mı?
Teşekkürler, selamlar..

heyyamola 19-08-2014 11:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alimallah (Mesaj 1313871)
Biberlere musallat olan bir bitki.
Daha önce hiç görmedim.
Kökü toprakta değil sanırım.
Asalak bir bitki olduğunu düşünüyorum.
Biber bitkisini sarıp sarmalıyor ve sonuç sizlere ömür..
Adı nedir, nasıl mücadele edilir, bilen var mı?
Teşekkürler, selamlar..

Zannedersem, Verem otu ve Küsküt adlarıyla bilinen asalak bir bitki.

Karşılaştığımda bayağı uğraşmış, kesin çözümü bulaştığı bitkilerle beraber söküp, imha etmek suretiyle elde etmiştim. (Daha fazla yayılmasını engellemek için)

malina 19-08-2014 11:51

http://www.agaclar.net/forum/yabanci...dele/20869.htm

http://www.agaclar.net/forum/sebzele...ilar/24658.htm

Bu olabilir mi?

Not: ben ilgili sayfaları buluncaya kadar cevap gelmiş bile :)

Cumhur Tonba 19-08-2014 12:20

Daha ziyade Yonca bitkisine musallat olur. Diğer bitkilerde de görülür. Mekanik ve kimyasal mücadele yapılabilir. Aşağıdaki ilaçlar yonca bitkisine zarar vermeyen ilaçlardır. Diğer bitkilerde ilaç kullanırsanız prespektüsüne bakınız.

Hastalık Tanımı :
Küsküt, bazı yerlerde şeytan saçı, verem otu, kızıl ot gibi adlarla tanınır. Cuscu-ceae familyasının tek üyesi Cuscuta cinsidir. Dünyada 200 civarında türü yayılış gös-erir. Klorofilsiz, sarınıcı tam parazit bitkilerdir. İpliksi gövdeleri ile konukçularına sarılarak, emeçleriyle onlardan su ve besin maddeleri alırlar. Yapraklan braktelere indirgenmiş olup, görevleri yoktur. Çiçekleri küçük olup kimos çiçek durumlarında toplanır. Çiçeklerde çoğu kez sepaller birleşik; genellikle beş parçalı ender olarak dört veya üç parçalıdır. Stamenler korolla tüpüne bağlı olup, türlerinin çoğunda stamenler altında staminal brakte bulunur. Ovaryum iki karpelli olup her karpelde iki tohum taslağı yer alır. Stiluslan birleşik veya ayrı, stigmalan yuvarlak, disk şeklinde veya uzamıştır. Meyve kapsula şeklindedir, kotiledonsuz veya iz halinde, kotiledonlu olan embriyoları iplik şeklindedir.

Cuscuta türlerinin çoğunda tohum gömleği kalındır. Doğada, çimlenme sırasında tohum gömleğinin parçalanabilmesi için topraktan gerekli su alınır. Çimlenmede ilk kez kök ucu ardmdanda gövde ucu tohumdan çıkar.

Gövde kotiledonsuz olup, gelişim sırasında endospermdeki besin maddelerinden yararlanır. Besin maddeleri tükenince kök de ölür. Beli bir uzunluğa ulaşmış olan gövde bir konukçu bulup, tutunabilirse yaşamını sürdürür, tutunamazsa elimine olur. Çimlenmeden konukçuya duyulan gereksinme arasındaki sürenin 3-5 hafta olduğu saptanmıştır. Tutunan gövde, konukçuya bakan yüzeyinden emeçler geliştirir. Gövde ucu sürgünü ise saat ibresinin aksi yönünde hareket yaparak konukçuya sarılır. Yüksek oranda besin maddeleri ve metabolitler depo eden bu bitkiler yaşamlarının son döneminde (tohum) konukçularına fazla bağımlı kalmamaktadırlar. Çoğalmaları tohum ile veya gövde parçaları ile olmaktadır. Bir yıldan diğer yıla tohum ile veya çok yıllık konukçu bitkilerin gövdelerinde gömülü kalan kendi parçaları ile geçerler.

Bir küsküt bitkisi genellikle 3.000-25.000 adet tohum verir. Tohumlarının bir kısmı olgunlaşıp toprağa düşer ve hemen çimlenir. Bir çoğu da toprak üstüne yakın kısımda kalıp 5-15 yıl durgun bir halde çimlenme gücünü kaybetmeden durur, ortamını bulunca hemen çimlenir. Bitki üzerinde tutunup gelişmiş küskütün iplik dallarında çok sık top şeklinde çiçek açar. Her tip top çiçek yüzlerce tohum taşır.
Yaşayış :
Küskütler parazit bitkilerdir. Tohumla çoğaldığı gibi, saç gibi sarınıcı dallarının parçaları ile de çoğalırlar. Toprağa düşen tohumlar ilkbaharda hava koşullarına göre çimlenir, uygun bulduğu yoncayı yakalar, uzanır, topraktan ilişkisini keser ve gelişmesine devam eder. Yoncada daldan dala uzanır, bitkinin içinde besin maddelerini emeçleri ile alarak bitkinin zayıflamasına, kurumasına, bodurlaşmasına neden olur. Ayrıca bitki tohum bağlayamaz. Yoğun yerde tüm ürünü yok edebilir, yoncanın yeşil hayvan yemi verimini ve tohum alınacak yoncalarda tohum verimini düşürür, yoncalığı tamamen kaplamış yoncalıkta, %80-90 küsküt tohumu elde edilir.
Kültürel Önlemler :
Her şey den önce temiz yoncalıkların ve yeni yonca tesislerinin küskütle bulaşmasını önleyici önlemlerin üreticiye iyi bir şekilde öğretilmesi gerekir.
Kimyasal Mücadele :
Yoncada küskütle mücadelede başarı, ancak kültürel önlemlerin tam alınması mekaniksel mücadele yöntemi ve kimyasal mücadelenin birbirini tamamlayıcı olarak kullanılmasıyla mümkündür.

Yoncalarda kümeler halinde görülen küskütler, ocaklar halinde yonca ile birlikte derinden biçilir daha sonra ilaçlama yapılır.

Yoncada küsküte karşı herbisit uygulaması ile beraber, küskütün yayılmasına engel olacak önlemlerin alınması, kültürel metotların uygulanması da gerekir.
İlaçlama Zamanı :
Eğer yoncalıkta ilaçlamayı gerektirecek yoğunlukta küsküt varsa, küsküt kümelerinin tarlada belirlenmeye başladığı zaman uygulamalar yapılmalıdır, küskütlerin çiçek açıp tohum bağlamalarına izin verilmemelidir.
İlaç Detayları :
Etken Madde Formülasyon Miktar
Atrazine %50 WP 700 g/da
Chlorpropham 466 g/l EC 1000 ml/da
Diquat 200 g/l EC 500 ml/da
Imazethapyr 100 g/l SL 50 ml/da (çıkış sonrası)
Paraquat 200 g/l EC 500 ml/da
Propyzamide %50 WP 300 g/da
Simazine %50 WP 4 kg/da

alimallah 19-08-2014 12:57

Bilgisini ve ilgisini esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürler.

novalist 16-05-2015 17:35

Biberlerimin iç Yaprakları böyle oldu

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Eklenti 553164

Biberlerim böyle oldu. Acaba hastalık mı bu? İlaç atmam gerekiyor mu? Şimdiden teşekkür ederim

İsmail Kuzucu 16-05-2015 19:19

Biberlerde her hangi bir böcek türü var mıydı?

novalist 16-05-2015 20:38

Bir kaç gün önce küçücük siyah böcek **** sinek gibi Şeyler vardı ama bilemiyorum tam olarak.

novalist 16-05-2015 22:47

Az önce iyi bir ışık kaynağı ile indim baktım gözle görülen bir böcek yok. Baya araştırdım internette Patates Y Virüsü **** Trips diye düşündüm ama çok amatör biri olarak bunları söylüyorum. Bekliyorum yorumlarınızı

İsmail Kuzucu 17-05-2015 01:21

Bu kadar kıvrılma genelde virüs hastalığından olabilir, fakat yapraklardaki küçük sarı noktalar yumurta bırakılan yer gibi duruyor. Şuanlık yeni yapraklarda hastalık belirtisi gözükmüyor, bitkiyi takip ederek duruma göre önlem alınabilir.

novalist 20-05-2015 08:10

Çok teşekkür ederim cevabınız için

blume13 31-05-2015 16:44

biberlerim de problem var

biberlerimde aniden ortaya çıkan yapraklarında kıvrılma ve sarılık lar var. sanki pas lekesi gibi duruyor. böcek göremedim. saksıda yetiştiriyorum. torf bahçe toprağı karışımı kullandım. bir defa yarasa gübresi verdim.

firmament 15-06-2015 15:02

merhaba biber yapraklarımda bu şekilde bir form bozukluğu meydana geldi yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

http://sv102.piclect.com/912c6ca20/o...5/imag0045.jpg

Ilker Mechmet 21-06-2015 21:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iyiarama (Mesaj 1288116)
merhaba bibelerimin çiçekleri açıyor fakat çiçek bibere dönüşeceği sırada sapından sararıp kuruyor. sorun nedir.

Arkadaşlar! Benim biberlerinde de aynı sorun var.. Bir bilgisi olan açıklarsa sevinirim.

Norths 06-07-2015 09:31

Merhabalar,
2013 den beri yazan olmamis. Ben yeni bitki yetistiricilerindenim hobi olark basladim. Evin icinde ve balkonda birazda isyerimde biberlerimi buyutuyorum. Butun biberlerimi tohumdan kendim yetistirdim. Allaha sukur cokda guzel yetisiyorlardi. Dun aksam yapraklarinda beyaz lekeler gordum. Temizlemeye calistim ama hemen hemen hepsinde var( is yerindekiler ve yeni fideler haric) Bu normal birseymi biber icin yoksa ilaclama felan yapmam gerekiyormu. Not topragi cicekciden aldim. ilacli oldugunu hastalik olmayacagini soylemisti.

http://sv102.piclect.com/00637c06d/m...0705224619.jpg

KESEN 10-07-2015 13:43

Biber hastalıkları

2 Eklenti(ler)
Gönderdiğim resimdeki hastalık ile
İlgili bilgisi olanların
Yardımları için şimdiden teşekkürler

birnefestoprak 14-07-2015 09:30

Konuyu yanlis yere acmissiniz ama hastaliktan ziyade gunes yanikligina benziyor. Bitkiyi budamadiniz, degil mi? Su konuyu inceleyebilirsiniz: http://www.agaclar.net/forum/temel-k...lama/21025.htm

sembug 27-07-2015 15:29

1 Eklenti(ler)
Yaprak biti dadanan biberlerime arapsabunu+kırmızı biber+sarımsak+zeytinyağlı doğal ilaç uyguladım biber çiçekeleri resimdek, gibi kuruyup dökülmeye başladı ilacın etkisimi acaba veya ilacı fazlamı kaçırdım?

floperx 21-08-2015 08:45

ACİL Biber fidelerinin yapraklarında görülen böcek

Merhaba

Amatör bir yetistiriciyim. Bitkilerimi evimin balkonunda bakıyorum. Biber fidelerimde aşağıda gördüğünüz zararlilardan türedi ve inanılmaz derecede yayılmış durumda. Yanlarında bulunan sellukamda ise yaprakları delik delik ve olmaya ve lekelenmeye başladı ancak onlarda bu zararlılardan yok. Sadece iki saksı biber fidelerimde var. Acilen Yardımınızı rica ediyorum. Yoksa cok mu geç kaldım?

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08...4f3b7cc43f.jpg

Sevgi Durul 21-08-2015 09:00

Beyaz sineğe benzettim. Oysa maalesef, ev yapımı ilaçlara dirençli bir zararlı.

Arkadaşlar mücadelesi hakkında bilgi vereceklerdir. Benim önerim, diğer bitkilerinize bulaşmaması için, diğerlerinden uzaklaştırmanızdır.

akçabardak 05-09-2015 21:40

1 Eklenti(ler)
Bu biberlerimde bu şekilde çürükler oluştu, sebebi ne olabilir acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Eklenti 573946

-Doğadan- 09-09-2015 22:02

Biber yapraklarımdaki renk değişimine nasıl çözüm bul bilirim ? Yeşil tonlarında aralarda nokta nokta bişiler var ne olduğunu çözemedim bilen var mı ?

Ekolojilover 10-04-2016 11:46

1 Eklenti(ler)
Merhabalar biberlerimin yapraklarında gözüken kararmalar ve bazı form bozukluklar var ben bunların fazla sulanmadan kaynaklandığını düşünüyorum çünkü toprak oldukça islak bir sitenin kap bahçesine ektim ve dibinde resimde gördüğünüz gibi böcek var ve çok sayıda solucan olduğunu gözlemledim sizin bir öneriniz var mı bundan kaynaklanıyor olabilir mi ama Balkonun diğer tarafındaki fideler şu anda sağlıklı gibi gözüküyor galiba bölgesel olarak fazla sulanmadan kaynaklanıyor olabilir bu fideleri söküp saksıya aldım şu anda ve daha suluyacagım önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Ekolojilover 10-04-2016 11:50

1 Eklenti(ler)
Ekler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024