agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Bakla zınnı (Tropinota (Epicometis) hirta) (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/4070.htm)

amasyalı 16-04-2007 22:54

Bakla zınnı (Tropinota (Epicometis) hirta)

Arkadaşlar Amasya yöresinde özellikle yüksek kesimlerde meyve bahçelerinde bakla zınnı denilen bir böcek türü meyveler çiçek açtığında çok zarar vermektedir.

Bu böcek son 3 senedir çok çoğaldı çiçeğin içine girip meyveyi yiyor. Bu böcekten kurtulmak için çok çeşitli pestisitlerle mücadele ettik ama bir faydasını görmedik. Sadece ağaçların altına koyu mavi kova koyarak zararını biraz azalttık..yine de kesin çözüm değil.

Bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

aybala 16-04-2007 23:22

1 Eklenti(ler)
Arkadaş sanırım budur :)

Eklenti 9399

Bakla zınnı (Epicometis hirta)

Burada da bakla zınnı hakkında bilgi var.

fmt79 17-04-2007 14:55

Aybala'nın verdiği linkte çok güzel anlatılmış, birkaç eksik var;
Bu zararlı ile mücadele mümkün ama zordur. Meyve agaçlarının tomurcuklanmasını beklemeden, gözler kabardığı andan itibaren mücadeleye başlanmalıdır. Öncelikle dekara 3-5 adet içi su dolu mavi leğenler koyulmalı ve düşen erginler imha edilmelidir. çiçek tomurcukları oluşunca ise Endosülfan etkili maddeli insektisitlerle ilaçlanmalıdır. Bu zararlı ile kimyasal mücadele şarttarı.

Kimyasal mücadeleye ilave olarak da, dekara 1 adet gelecek şekilde feromon tuzakları asılmalıdır. Piyasada çiçek zınnı (bakla zınnı) için üretilmiş feromon tuzakları mevcuttur. Kapar ve EPHİ adlı iki feromon tuzağı var, ama yenileri de çıkmış olabilir.

amasyalı 20-04-2007 18:29

teşekkür ederim ilginiz için bu söylediğiniz tuzakları nereden bulabilirim.amasya civarında yokta ve tuzak sadece böceğin geldiğinimi belli ediyor yoksa sadece tuzaklada mücadele edebilirmiyiz.ben endüsülfan kullandım etkili oluyor ama 1 gün sonra tekrar aynı şekilde geliyor.

amasyalı 20-04-2007 18:30

evet arkadaşım aynen o teşekkür ederim ilgin için ama orada vermiş olduğu bilgileri uyguladım pek başrılı olamadım. saygılarımla.....

kürşad 09-04-2008 12:37

5 Eklenti(ler)
Epicometis Hirta yani bakla zınnını geçen yıl bol bol gördük, çiçekleri tozlaştırıyor diye sevindik hatta. Meğer çiçeklerin içinde oluşmaya başlayan meyveyi yiyerek besleniyormuş meyveyi kökünden yemiş sayılıyor yani.
Bu yıl bahçeye ziraat mühendisi götürmüştük birkaç zararlı görüp anlattı, bunlar da sonradan peydah oldu.
Araştırdık ve mavi renge geldiğini öğrendik.
Bunlar zararlılarımız, kiraz çiçeklerini yemekle meşguller.
Eklenti 34231
Eklenti 34232
Eklenti 34233
Eklenti 34234
Eklenti 34235

kürşad 09-04-2008 12:39

5 Eklenti(ler)
Eklenti 34236

Eklenti 34237

Eklenti 34238

Eklenti 34239

Eklenti 34240

kürşad 09-04-2008 12:40

3 Eklenti(ler)
Eklenti 34241

Eklenti 34242

Eklenti 34243

kürşad 09-04-2008 13:09

1 Eklenti(ler)
Mavi Leğen: hem 75 ykr hem de içinde su durmuyor, bzaen devriliyor, arılar ve diğer böcekler de içine düşüyor.

Tuzak: Piyasada 30 ytl olan feromon tuzakları var altı plastik hazneli ve açılabilir biçimde.
Eklenti 34245

Ancak tuzak yapma durumu böcekleri gördüğümüz zaman aklıma geldi.
Sabahın erken saatlerinde de ağacın altına bez serip sallama şeklinde bezin üstüne dökülerek yapılabiliyormuş.
Maliyet ise cilt kapağı ve feromon ile sınırlı.
Cilt kapağı yaklaşık 10 kuruş, feromon ise 2 ytl civarında ve onu da 4 e bölmeyi düşünüyorum.
Bahçeye koymuş olduğum tuzak 2 taneydi ve birinde 12-13 birinde 21-22 tane böcek vardı. Şimdi biraz daha sayıyı arttırdım, içindeki su buharlaşmıyor ve yağmur yağdığında dolmasını önlemek için 10 cm üste ince bir delik delmekgerekiyor.

cronic112 16-12-2008 18:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kürşad (Mesaj 223225)
Mavi Leğen: hem 75 ykr hem de içinde su durmuyor, bzaen devriliyor, arılar ve diğer böcekler de içine düşüyor.

Tuzak: Piyasada 30 ytl olan feromon tuzakları var altı plastik hazneli ve açılabilir biçimde.
Eklenti 34245

Ancak tuzak yapma durumu böcekleri gördüğümüz zaman aklıma geldi.
Sabahın erken saatlerinde de ağacın altına bez serip sallama şeklinde bezin üstüne dökülerek yapılabiliyormuş.
Maliyet ise cilt kapağı ve feromon ile sınırlı.
Cilt kapağı yaklaşık 10 kuruş, feromon ise 2 ytl civarında ve onu da 4 e bölmeyi düşünüyorum.
Bahçeye koymuş olduğum tuzak 2 taneydi ve birinde 12-13 birinde 21-22 tane böcek vardı. Şimdi biraz daha sayıyı arttırdım, içindeki su buharlaşmıyor ve yağmur yağdığında dolmasını önlemek için 10 cm üste ince bir delik delmekgerekiyor.

Arkadaşım bu feromonu ve tuzağı nerden temin edebilirim. Konu Hakkında Bilgi verirsen sevinirim. Ayrıca feromonun adı ne (Ticari Adı)

Emine Aktaş 16-12-2008 21:04

Feromen, böceklerin kokularının labaratuvar ortamında elde edilmesine denilir. Feromen tuzakları, her böcek için ayrı olan feromen kokularının tuzaklarda bulundurulmasına denir. Dolayısı ile, feromen tuzaklarını tarımsal ilaç ve özellikle organik tarım ilaçları satılan her yerden temin edebilirsiniz.

kürşad 17-12-2008 07:56

Bu adres feromon için
Ancak tuzağın yapışkanlısını yapmışlar. zaten ben bu resmi yabancı bir siteden almıştım.
Pet öeşrubat şişesinin üstüne bir huni yerleştirip üstteki resimdekiler gibi bantlayıp kullanabilirsiniz, Altına bir iki küçük delik açınız içine su doldurduğunuzda koku yapıyor bir süre sonra ve yosunlanma yapıyor. Bir kısmını toprağa gömerek veya 30-40 cm si toprağın üstünde kalacak şekilde inşaat demirini toprağa sokarak şişeyi sabitleyebilirsiniz.
Çiçekler açmadan 15 gün önce tuzaklarınızı yerleştiriniz, Bu böcekler kötü bir uçucudurlar o yüzden tuzak sayısını fazla tutunuz, feromonlu tuzaklar sadece erkekleri cezbeder, mavi renge ise hepsi gelebilir. Böcekleri şişeden çıkardıktan sonra eğer tamamı ölmüş ise yakarak imha ediniz çünkü böcekler hastalıkların yayılmasında çok etkilidirler.
Yaptığınız çalışmanın resimlerini ve edindiğiniz tecrübeleri de bizimle paylaşınız.

Emine Aktaş 17-12-2008 09:54

Bakla zınnı ile mücadelede bunlara ek olarak, tomurcuklanma döneminde, bakla zınnının ağaç üzerinde durgun olduğu ikindin veya sabah erken saatlerinde, ağaç altlarına beyaz çarşaf açılarak, ağaçları silkelemek süretiyle de mekanik mücadele yapılabilir.

YıldızHan 19-11-2009 09:06

önemli: bakla zınnı ve bordo bulamacı arasındaki ilişki?...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kürşad (Mesaj 223210)
Epicometis Hirta yani bakla zınnını geçen yıl bol bol gördük, çiçekleri tozlaştırıyor diye sevindik hatta. Meğer çiçeklerin içinde oluşmaya başlayan meyveyi yiyerek besleniyormuş meyveyi kökünden yemiş sayılıyor yani.
Bu yıl bahçeye ziraat mühendisi götürmüştük birkaç zararlı görüp anlattı, bunlar da sonradan peydah oldu.
Araştırdık ve mavi renge geldiğini öğrendik.
Bunlar zararlılarımız, kiraz çiçeklerini yemekle meşguller.
Eklenti 34231
Eklenti 34232
Eklenti 34233
Eklenti 34234
Eklenti 34235

bizim de şöyle bir tecrübemiz var bu illet ile:
2009 ilkbaharında kirazlarımız ve dahi diğer ağaçlarımız çiçek açtığında bu böcek çiçeklerimize özellikle de kirazlarımıza yoğun bir şekilde uğruyor idi. ilk başta ne güzel süper dölleniyorlar diye sevinmiştik. sonra yakından incelediğimizde resmen çiçeklerin içini yediklerini gördük. ilaç atamadığımız için ellerimizle tek tek bu böcekleri toplayıp imha etmiştik de biraz kiraz kurtarabilmiştik...
şimdi forumu okudukça taşlar yerine oturuyor...
bu lanet böcek biraz büyük olduğu için havada 30-40 m kadar uçarken takip edebiliyorsunuz...
şöyle bir şey gözlemlemiştim o zaman: keratalar komşunun kiraz, elma ve vişne ağaçlarının kenarından direkt olarak geçip hedefe kilitlenmiş gibi direkt bizim ağaçlarımıza geliyorlardı. üstelik komşunun ağaçları devasa ve sırf çiçek, bizimkiler ise daha küçük birer fidan...
peki bu böcekleri tereddütsüz bizim fidanlara çeken ne idi? bu sorunun cevabını o zamandan beri önümüzdeki baharı da düşünerek merakla arıyorduk... galiba bulduk...
bordo bulamacı!...
evet fidanlarımızda "hoş" bir mavimsi renk oluşturmuş olan bordo bulamacı...
çünkü çevredeki ağaçlardan farklı olarak bizim fidanlarımıza bordo bulamacı uygulamıştık...
bir diğer fark bizimkilerin diplerinde bakla ekili olması idi...
bir diğer fark ise bizim fidanlar bodur cins olup galiba çiçekleri de meyveleri gibi tatlıydı :)
sizce, bu illetleri direkt olarak bizim fidanlara çeken sebep bordo bulamacı olabilir mi acaba?
çevredeki ağaçları pas geçip direkt olarak bizim fidanlara gelmeleri oldukça sinir bozucu bir durum…
yorumlarınızı merakla bekliyoruz...

hamle 28-01-2010 09:54

Arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum. Yeni yeni yazışmaya başlıyorum.Sorunum ektiğim baklalarda bahar ayında siyah siyah küçük böcekler türüyor. simsiyah bitkiyi kaplıyor.Bundan kurtulmanın yollarını bilen varsa bana yardımcı olabilirmi. Şimdiden teşekkür ederim.

YıldızHan 19-03-2010 10:34

mevsimi tekrar geldi...

konuyu güncellemek adına...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YıldızHan (Mesaj 534822)
bizim de şöyle bir tecrübemiz var bu illet ile:
2009 ilkbaharında kirazlarımız ve dahi diğer ağaçlarımız çiçek açtığında bu böcek çiçeklerimize özellikle de kirazlarımıza yoğun bir şekilde uğruyor idi. ilk başta ne güzel süper dölleniyorlar diye sevinmiştik. sonra yakından incelediğimizde resmen çiçeklerin içini yediklerini gördük. ilaç atamadığımız için ellerimizle tek tek bu böcekleri toplayıp imha etmiştik de biraz kiraz kurtarabilmiştik...
şimdi forumu okudukça taşlar yerine oturuyor...
bu lanet böcek biraz büyük olduğu için havada 30-40 m kadar uçarken takip edebiliyorsunuz...
şöyle bir şey gözlemlemiştim o zaman: keratalar komşunun kiraz, elma ve vişne ağaçlarının kenarından direkt olarak geçip hedefe kilitlenmiş gibi direkt bizim ağaçlarımıza geliyorlardı. üstelik komşunun ağaçları devasa ve sırf çiçek, bizimkiler ise daha küçük birer fidan...
peki bu böcekleri tereddütsüz bizim fidanlara çeken ne idi? bu sorunun cevabını o zamandan beri önümüzdeki baharı da düşünerek merakla arıyorduk... galiba bulduk...
bordo bulamacı!...
evet fidanlarımızda "hoş" bir mavimsi renk oluşturmuş olan bordo bulamacı...
çünkü çevredeki ağaçlardan farklı olarak bizim fidanlarımıza bordo bulamacı uygulamıştık...
bir diğer fark bizimkilerin diplerinde bakla ekili olması idi...
bir diğer fark ise bizim fidanlar bodur cins olup galiba çiçekleri de meyveleri gibi tatlıydı :)
sizce, bu illetleri direkt olarak bizim fidanlara çeken sebep bordo bulamacı olabilir mi acaba?
çevredeki ağaçları pas geçip direkt olarak bizim fidanlara gelmeleri oldukça sinir bozucu bir durum…
yorumlarınızı merakla bekliyoruz...

AHMET DANIŞ 05-04-2010 16:28

Dün Pazar günü (04-04-2010) köydeki bahçeye gitmedim ve günü dinlenerek geçirmeye karar vermiştim. Bir ara evin önündeki kiraz ağaçlarının yanına gittiğimde gözlerime inanamadım. Neredeyse ağaçta bulunan her çiçeğin üstünde y ada içinde bir böcek vardı. Daha önceki yıllarda bu haşare ya yoktu yad a bu kadar dikkatimi çekmemişti. Elimle biraz toparlamaya çalıştım. Ama ne mümkün. O kadar çok ki. Net den biraz araştırdım ve en pratik çözümün yukarıda da bahsedildiği gibi mavi leğen uygulaması olduğunu gördüm. Ben bununlada yetinmedim ve malesef arıları zarar vereceğini bile bile kimyasal ilaç atmak zorunda kaldım. İlacın etkisi kısa sürede kendisini göstermeye başladı ve yere onlarca zındık zınnı döküldü. Bu gün sabah ağaçlara bakma fırsatım olmadı. İnşallah yanlış yapmamışımdır.

Bordo bulamaç konusuna gelince
Bizim ağaçlarda bordo bulamaçlı. Yani ağaçlar mavimsi bir görünümde. Bordo bulamaç uygulamasını da yapalı henüz 20 gün oldu. Yıldızhan ın gözlemi yabana atılacak cinsten değil. Haklı olma ihtimali yüksek olmakla birlikte ben haklı olması taraftarı değilim. Çünkü bordo bulamaç ağaç için çok önemli bir etkiye sahip. Eğer suçlu bordobulamaçsa aynı etkiyi yapacak fakat mavi renk vermiyecek bir altarnatif bulmamız gerekecek. Bakır ın yerini tutan başka ne var bilmiyorum.

berduray 05-04-2010 19:13

Ben de bugün limon çiçeklerini kemirirken yakaladım 10 tane kadar, hemen imha ettim.

denizakvaryumu 06-04-2010 08:45

Bu kadar çok ve besili bir böceğin mutlaka doğal düşmanı da olmalı, serçe gibi kuşlar bu böceği yemiyor mu?

berduray 06-04-2010 10:20

Çiçeğin göbeğine yerleşip, öyle bir kamufle oluyorlar ki...oradan çıkarıp almak bile, mutlaka çiçeğe zarar veriyor.

Dışarıdan farketmek zor olabiliyor.

Zoptan 11-04-2010 21:33

Çiçek Zınnı için,

Benim Osmaniye/Hasanbeyli'de 5 dönüm bodur elma bahçem var. Çiçek zınnı ile 2 yıldır uğraşıyorum bu yıl sayıları daha arttı, en iyi çözümü ağaçların dallarına astığım mavi bardaklarda buldum. Yerlere koyduğum mavi leğenlerden daha fazla böcek topladı bardaklar. İlk etapta deneme için 40 bardak asmıştım, bardaklara düşen böcekler 1 Litrelik pet şişeyi doldurdu. Şuan üç fidan aralıklarla içi yarım su dolu mavi plastik bardakları ağaçların dallarına astım. Bardakların yarsından biraz üstünden deldimki su ile tam dolmasın. Bahçenin çok ilginç bir görüntüsü var ama %100 ürün kaybından iyidir. İlaçla mücadeleden randıman alamadım. bardakların tanesi 15 kuruş, hem ekonomik oldu hemde daha etkili oldu. İyi çalışmalar.

YıldızHan 14-04-2010 15:31

bu bahar şimdilik! bize uğrayan olmadı...
merak ve biraz da tedirgin bir şekilde "maviler" hazır bekliyoruz ne zaman gelecekler diye... :)

MeyveliTepe 14-04-2010 15:45

Bizde pek görülmediği için önlemler konusunda araştırmam olmadı.

Mavi leğenlere arılar da düşmüyor mu? Tesadüfen bahçede bulunan içine yağmur suyu dolmuş bir mavi leğende tek bir kın kanatlı varken 8-10 bal arısı vardı. Görünce kaldırdım hemen leğeni.

üzüm 14-04-2010 17:27

Bugün vişne ağaçlarında bu böcekleri görünce mavi kovaya su koyup ağaçların yanına koydum. Yarım saat sonra kontrol ettiğimde bir tane suya düşmüş buldum. Sizin yazınızı okuyunca kontrole gittim; arı 0, böcek sayısı 3 olmuş.

Gözlemlediğim kadarıyla arılar sıcaklarda su dolu kaplara hücüm ediyor. Yazın su dolu kap bahçede bırakmıyorum, muslukları sızacak miktarda açık bırakıyorum. Arılar hem musluk ağzından, hem de suyun düştüğü topraktan su ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Şimdilik arıları kontrol ederek mavi kovayı bahçede bırakacağım.

Zoptan 21-05-2010 22:01

Öncelikle kolay gelsin, daha önce yazdığım gibi, ben 3 yıldır bununla uğraşıyorum. Önce ilaç ve leğeni denedim randıman alamadım geçen yıl leğen sayılarını arttırdım yine beklediğim etkiyi alamadım. Bu yıl leğenlere ek olarak bildiğimiz mavi renkli plastik bardakları kiraz ve elma ağaçlarına astım. Bardaklar ucuz olduğu için 2-3 ağaç arayla ağacın görünen açık dalına astım. Bir kaç gün sonra kontrole gittiğimde leğenlerin içinde bir kaç tane "çiçek zınnı" var iken bardakların içinde 3-4 cm yüksekliğinde yığın oluşturmuş halde buldum. Bütün bardaklardaki böcekleri topladığımda inanırmısınız 2 litrelik kabı doldurdu. Şükürler olsun bu sene ağaçlarımın çiçekleri başında kaldı. Bu arada Ankara'da bir firmanın (kapar) ilacını denedim, bardaklar kadar etkili değiller. Çiçek zınnılar bardaklara girmek için 4-5 hamle yaparlarken denk geldim. Mavi bardak en iyisi çünkü ağacın başında. E-posta adresinizi yazarsanız size bardağın bir fotoprafını gönderebilirim. Gerçi çok basit; bardağı üst tarafından karşılıklı 2 delik açıyorsunuz(kızgın şişle), deliğin bir tanesine tel takıp ağaca asıyorsunuz. Bardak ağaçta eğik duruyor. İçine su koyup bekliyorsunuz artık. Diğer delik ise bardağın tamamen suyla dolmasını engelleyerek içine giren böceklerin bardaktan çıkmasını engelliyor. Bu arada bardakları temizlemeyi unutmayın :) çok çabuk doluyorlar. Ayrıca bardaklara diğer zararlı böceklerde giriyor, buda iyi bir artısı. Kolay gelsin.

animasyon dünya 24-05-2010 01:18

bilgileriniz için teşekkürler

Sevgi Durul 09-04-2012 21:13

1 Eklenti(ler)
Armut çiçeğinde gördüğüm bu canlı, bakla zınnı mıdır?

Eklenti 281462

akgul1a 10-04-2012 23:10

maalesef kötü haber

akgul1a 10-04-2012 23:13

Bende bu zındıkla yeni müçadele yöntemleri bilenlerden bilgi bekliyorum.
NE OLUR BİLGİLERİNİZİ ESİRGEMEYİN

redsonia 11-04-2012 12:06

forumda okumuştum mavi rengi çok seviyorlarmış ağaçların dibine mavi leğen içinde su koyarsanız bu leğene atlıyorlarmış...:))

akgul1a 11-04-2012 19:43

Geçen yıl mavi leğen uygulaması yaptım.çokta başarılı olamadım.

woltran25 20-04-2012 16:06

2,5 dönüm bahçeye geçen yıl 8 bu yıl 16 tane leğen koydum genede tam başarılı olamadım. Topla topla bitmiyorlar armutlardan ve kirazlardan umudumu kestim umarım elmaları kurtarırım. Seneye ilave olarak bahsedilen mavi bardak yönteminide uygulayacağım. Leğenlere az miktarda arı düştüğüde doğru yetişebilirsem onları kurtarıyorum

süleyman kara 26-04-2012 11:56

Kiraz, elma ve ayva'dan olıuşan bahçemde özellikle ayva çiçek tomurcuklarında bu zararlılardan fazlaca gördüm. Seneye yapacağım mücadelede bardak yöntemini 5 litrelik palstik şeffaf su şişelerini mavi renk yağlı boyaya boyayarak kullanmayı düşünüyorum. Hem şişe elde etmesi kolay, hemde ortadan keseceğim için geniş ağızı ile bardaktan daha fazla zaralının girmesine imkan sağlayacağını düşünüyorum. Umarım başarılı olur. Bilgiler için teşekkürler.

ömür-uşak 29-03-2013 19:25

Arkadaşlar bakla zınnı görülmeye başladı. Bu sene kış sert olmadığı için sayıları dahada artacak gibi. Endosülfan üretimden kalmış. Bildiğiniz denediğiniz başka ilaç varsa lütfen paylaşalım. acil. Sağlıklı günler dilerim.

denizakvaryumu 29-03-2013 22:32

Çiçekler açmışken ağaçlara atılabilen bir ilaç henüz yok diye biliyorum...

Mavi leğen / yarasa evleri / toprak altında bu zararlıyı yiyen yararlı böcekler vs...

athena -asena 06-04-2013 19:14

3 Eklenti(ler)
Kirazlarda ve armutlarda bakla zınnı vardı mavi leğen uygulaması yapayım dedim bir tane bile içine giren olmadı bende pense ile tuttuklarımı leğene attım ayıp olmasın diye.

akgul1a 07-04-2013 00:00

[QUOTE=athena -asena;1133946]Kirazlarda ve armutlarda bakla zınnı vardı mavi leğen uygulaması yapayım dedim bir tane bile içine giren olmadı bende pense ile tuttuklarımı leğene attım ayıp olmasın diye
Bende leğen uygulaması yaptım.Bu yılda başarılı olamayacağım gibi.2/3gün kah elle topladım ,kah ağaç altına bez serip silkeleyerek topladım. PES ettim.Bu günde BAKLA ZINDIĞINA afiyet olsun deyip bahçeden ayrıldım .2/3gün bahçeye gitmeyeceğim.Hiç olmazsa çarsesizliğimi görmeyeyim.

bozukritim 03-05-2013 22:45

ben bu böceklerin tamamen biyolojik savaşın sonucu olduğunu düşünüyorum.

süleyman kara 03-04-2014 18:56

Bakla zınnı ile mücadelede başarılı bir deneme

5 Eklenti(ler)
Merhaba Arkadaşlar,

Bakla Zınnı böceğinin çiçeklenme öncesi ve çiçeklenme sırasında meyve ağaçlarıma çok zarar verdiği için konuyu hem internetten, hemde başta Ağaçlar Net olmak üzere bilgisini paylaşan değerli uzmanlardan faydalanmaya çalıştım ve her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Benim meyve bahçem , 18 dönüm üzerine dikilmiş, %80 ni elma, ayva ve kalanı sert çekirdekli kiraz şeftali vb. den oluşan son dört yılda oluşmuş bir bahçe.
Geçen sene bu böceklerin verdiği zarar nedeni ile nerede ise hiç meyve alamamıştım. Bu sene yaptığım araştırmalar sonucu ilaç kullanmadan mücadele edebileceğim ekonomik bir yöntem geliştirdim.

Mavi leğenyöntemi ,(geçen sene bahçeye bir kaç mavi leğen koymuştum ancak bu leğenler çok az sayıda böceği yok ettiği için daha başka ne yapabilirim diye araştırdım) sitede bir arkadaşın mavi su bardağı asarak başarılı olduğu yöntem ve mavi huni yöntemini öğrenmiştim. Tubitak'ın yaptığı bu konudaki araştırmada ise leğendeki mavinin renk tonunun da önemli olduğunu ve en fazla böceğin açık mavi renkli leğenlerde güneşe doğru konulduğunda yakalandığını öğrendim.
Bu durumda denemeye açık renkli, ağacın alt dalına ve güneş gören kısmına asılabilecek ancak bardaktan büyük olacak huni gerektirmeyen bir yöntem bulmam gerektiği kararına vardım.
Bu amaçla eve aldığımız 5 litrelik içme suyu kaplarından faydalanmaya karar verdim. Yöntem şu şekilde , su şişelerini bıçakla ortadan ikiye bölüp dıştan açık mavi yağlı boya ile boyuyor ve iki adet kap elde ediyorum, bu şekilde 70 adet kap hazırladım. Bu kapların ucuna ağaca asacağım tel ile üç adet delik delerek, 20-25 cm uzunluğunda sağlam bir tel ile ağaca asıyorum. Delikler suya düşen böceklerin kaptan çıkmaması için suyun yüksekliğinin sınırını belirliyor böcek çoğaldığında su deliklerden aktığı için kaplardan çıkamıyorlar. Ben bu kapları bahçede mart ayı ortasında hazırladım, hatta birkaçını da dala asmıştım nasıl duracaklar diye hava soğuk olduğu için bu böceklerin bu dönemde olmayacağını düşünüyordum. Ancak bir kaç saat sonra baktığımda soğuk havaya ve ortada meyve çiçeği olmamasına rağmen 4 adet böceğin olduğunu gördüm ve ekte fotoğrafladım. Bu gün 3 Nisan bahçede görevli arkadaş kapları bahçenin muhtelif yerine asmış ve bir gün sonra baktığında her bir kapta 30-40 adet böcek olduğunu bildirdi. Yani bu kapları koymasaydım bu böcekler ölmeyecek ve meyve çiçeklerine zarar vereceklerdi. Umarım başarılı olmuştur.

Saygılar,

Süleyman KARA

uzman16 07-04-2014 14:30

Bu bakla zınnı ağacın altında siyah, kurum gibi döküntü yapıyor mu?
Geçen sene ne olduğunu anlamadığım bir böcek ağaç gövdesine musallat oldu. Öbek öbek halindeydiler ve sıvama halde gövdede büyük bir alana yayılmışlardı. Sinek kadar ama daha tombullardı. Ağacın altında yani toprakta siyah bir leke oluşturdular, is veya kurum gibi bir görüntüsü vardı. Eldivenlerimi giyip bir bez ile böcekleri silerek temizledim. Burayı okuyunca içime şüphe düştü. Bunlar meyvelere zarar vermediler.
Bakla zınnı olabilir mi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024