agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Sebzelerde yeşil bit (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/24270.htm)

koliva 27-04-2011 18:49

Sebzelerde yeşil bit

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Bu aksam marullarimin yapraklarinin altlarinda fotograflarda da net bir sekilde gorulen yesil canlidan farkettim. Bu canli sadece marullarimda degil bezelyelerimde de var. Simdilik tarlamda bu iki urun oldugundan baska nelere sicrayabilir bilemiyorum. Dahasi, zararli mi onu da bilmiyorum. Bu canli hakkinda bilgi verebilir misiniz?

Eklenti 206803

Tesekkurler.

MeyveliTepe 27-04-2011 19:14

Bu canlılar diyecektiniz herhalde :)

Karıncalar yaprak biti getirmişler. Mutlu mesut yaşıyorlar. Bir de kırmızı örümcek mi parazitlenmiş bit mi tam çıkaramadığım (kırmızı örümcek galiba) bir üçüncüsü var.

Acilen önlem almazsanız size bir şey kalmaz.

koliva 27-04-2011 19:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 793435)
Bu canlılar diyecektiniz herhalde :)

Karıncalar yaprak biti getirmişler. Mutlu mesut yaşıyorlar. Bir de kırmızı örümcek mi parazitlenmiş bit mi tam çıkaramadığım (kırmızı örümcek galiba) bir üçüncüsü var.

Acilen önlem almazsanız size bir şey kalmaz.

Cok tesekkurler cevabiniz icin. Peki nedir oneriniz en dogalindan?

MeyveliTepe 27-04-2011 19:24

En pratiği neem ağacı extresinden bir organik insektisit alıp uygulamak. İsterseniz başka ev yapımı preperatlar da hazırlanabilir.

koliva 27-04-2011 20:25

Cok sagolun degerli bilgileriniz icin. Ev yapimi ilaclar kismini ziyaret ettim ve sunu uygulayacagim cunku neem agaci extresini oldugum yerde bulmam imkansiza yakin,

Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

MeyveliTepe 27-04-2011 21:15

3-5 diş sarımsak da ilave edin. Kullanmadan önce 1 çorba kaşığı sıvı deterjan olmazsa olmaz. Bir çorba kaşığı da sıvı yağ.

koliva 28-04-2011 08:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 793546)
3-5 diş sarımsak da ilave edin. Kullanmadan önce 1 çorba kaşığı sıvı deterjan olmazsa olmaz. Bir çorba kaşığı da sıvı yağ.

Sabahleyin uygulamaya koyuldum ama yagmur yagdi ve onumuzdeki bir iki gunde yagacakmis o yuzden bir iki gun erteledim. Ama ilaci hazirladim zehir gibi oldu :D Baktim nanelerin yapraklarinda yok bu bocekten, ondan da azcik kattim. Cok teskkurler.

MeyveliTepe 28-04-2011 09:06

Çok kuvvetli olduysa sulandırarak uygulayın. Bir de, önce tek bir bitkide uygulayın ve 24 saat durumu gözleyin. Diğerlerine ondan sonra uygularsınız.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024