agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Köstebek mücadelesi (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/1725.htm)

arsenakdogan 24-03-2008 10:31

:confused:Öncelikle bu eski konuyu gündeme getirip kiminizi üzeceğim sanırım.
Fakat; HAYAT HİÇ DE GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL
Yani bazı abilerimiz,ablalarımız,kardeşlerimiz fikirlerini sunmuş
bu paylaşım çok hoş ve etkileyici.
Konunu özüne gelince;
bitkiler de canlı köstebekte onları öldürüyor
köstebek te canlı bizde onu öldürüyoruzgibi şikayetler var.

Bu sorunun net bir çözümü yok
yani ortası bulunamamış.
40 dk dır konu ile ilgili tüm msj ları okudum
herkes e saygı duyuyorum

Ama benim aralık ayında ektiğim 200 adet deveci armut larımın 8 tanesi köstebekler tarafından talan edildi bile
ne yapmalıyım peki
durup izlemelimiyim?
yoksa ?
malum.

Bu nu anlamanız için öncelikle ;
bir bahçe-tarla vs. ekim öncesi hazırlanmalı ve sürülmeli
sonra sizin mevcut fidanları alıp emek sarf edip ekmeniz (ve her ziyarette boylarını izlemeniz) gerekli
gerekli gübreleme+sulama+budama+tekrar sürme+çapalama+göz taşı atma ve daha nice iş yapmanız gerekiyor
ve bu emeğin karşılığını bir kaç tane köstebek talan ediyor...
ne yapardınız acaba a dostlar.
samimi bir şekilde merak ediyorum .

3 haftada 8 fidanımı yediler(köklerini)
200 e kadar saymalı mıyım? peki sonra ne olacak???
lütfen çözüm arayan insanlara cani gibi bakmayın...
lütfen

o incecik fidancıkları niye kimse korumaya çalışmıyor peki
**** koruyana niye böyle muamele yapılıyor...

son olarak şunu söylemek istiyorum
bu konuda bir çözümü olan varsa ivedi bir şekilde yardımını bekliyorum

karaselvi 29-03-2008 23:11

Köstebeklerin ağaç köklerini yediklerini duymamıştım. Genelde depo köklü bitkileri yerler. Başka bir sebebi olmasın fidanların ölmesinin.

arsenakdogan 03-04-2008 22:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi (Mesaj 220214)
Köstebeklerin ağaç köklerini yediklerini duymamıştım. Genelde depo köklü bitkileri yerler. Başka bir sebebi olmasın fidanların ölmesinin.

Başka bir sebebi yok çünkü 1 tanesi ben tarla da vakit geçirirken gitti.
Bir fidanın sallandığını gördüm ve yanına gittim koşarak.benim yaklaşmama 2-3 metre kala hareket durdu ve fidan elimde kaldı.kökü tamamen yemişti.kılcal damarlar tamamen bitmişti yani

caucasus 24-04-2008 23:55

Köstebeklerin zararlarından nasıl korunabilirim

Köstebeklerin vermiş olduğu zararlardan nasıl korunabilirim. Elma, Armut, Kiraz ve palmiye ağaçlarının diplerin de gezerek köklerini dışarı çıkarmışlar. Ağaçlar da kuruma belirtileri başlamış. Ne yapabilirim

caucasus 25-04-2008 00:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zenfree (Mesaj 228674)

Bir çok başlığa baktım ancak bulamadım bir de verdiğiniz linke bakıyorum sağolun.

sasahin 25-04-2008 10:04

Yav bu hayvancığı beslemenin bir yolu var mıdır acaba? bizim istediklerimizi yesin sadece :)

estella 25-04-2008 13:44

Merhabalar oakland arkadaşımızın fikirlerine katılıyorum. Benim bahçemde on yıldan fazladır var köstebek, onlardan kurtulmak için bir şey yapmadım.Bu zaman süresince artmadı da..Diğer hayvanlarla ( yılan ,fare,sarıca arı,yuva yapan alakarga...)mutluyuz..Dünya tek bizim değil ,onların da onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz, zaten o ürünün senin olduğunu nerden bilsin ?Onların verdiği zarar,insanların verdiği zarardan ne kadar az olduğunu düşünün...Ben öyle düşünüyorum;poşetini alıp hususi meyvalarımı ,sebzelerimi toplayan insanlar.Köstebeklerin verdiği zarar, şimdiye kadar birkaç biber , patlıcan fidesi.Yirmi tane fide bir ytl.olduğuna göre ,ne kadar zarar verdiğini görüyoruz değil mi?
Diğer orman içindeki meyva bahçeme ise domuz ve sansar geliyor. Domuz bu kış o kadar güzel sürmüş , fidanlara hiç zarar vermemiş.Burda da insanların verdiği zarar çok fazla ,ama onlara karşı bir şey yapamıyorsunuz.

eylems 14-05-2008 03:35

sayın caucasus,köstebek kovucu cihazlar var aşağıda vermiş olduğum linkteki adrese bakmanızı tavsiye ederim.
(http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DG)
Google sayfasına görsellerde köstebek kovucu yazıp aratırsanız bir sürü seçenek karşınıza çıkıyor.
Ultrases dalgaları insanların duyamadığı, hayvanların duyabileceği **** algılayabileceği ses frekansı aralığındadır.Cihazın yaydığı ultrases dalgalarını **** titreşimlerini köstebek algılıyor ve yaklaşmıyor.Bu konu üniversitede tez konumdu.
Birde köyde halamın bilim ve teknikten uzak uyguladığı bir yöntem var başarılıda olmuş.Tarihi geçmiş hapları kapsüllerinden çıkarıp köstebeğin daha evvel açtığı deliklere ileriye iterek yerleştirmiş köstebek bu hapları yeyince ölmüş.

Karaman427059 22-05-2008 16:50

Köstebek Mücadelesi

Merhaba,
www.kurtbomsan.com sitesindeki köstebek kaçırıcının köstebekler kadar tarla farelerinin uzaklaştırılmasında da son derece olumlu sonuçlar verdiğini bilgilerinize sunmak istedim.İyi günler

caucasus 22-05-2008 21:10

Köstebekler

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eylems (Mesaj 235834)
sayın caucasus,köstebek kovucu cihazlar var aşağıda vermiş olduğum linkteki adrese bakmanızı tavsiye ederim.
(http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DG)
Google sayfasına görsellerde köstebek kovucu yazıp aratırsanız bir sürü seçenek karşınıza çıkıyor.
Ultrases dalgaları insanların duyamadığı, hayvanların duyabileceği **** algılayabileceği ses frekansı aralığındadır.Cihazın yaydığı ultrases dalgalarını **** titreşimlerini köstebek algılıyor ve yaklaşmıyor.Bu konu üniversitede tez konumdu.
Birde köyde halamın bilim ve teknikten uzak uyguladığı bir yöntem var başarılıda olmuş.Tarihi geçmiş hapları kapsüllerinden çıkarıp köstebeğin daha evvel açtığı deliklere ileriye iterek yerleştirmiş köstebek bu hapları yeyince ölmüş.

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

caucasus 22-05-2008 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi estella (Mesaj 228826)
Merhabalar oakland arkadaşımızın fikirlerine katılıyorum. Benim bahçemde on yıldan fazladır var köstebek, onlardan kurtulmak için bir şey yapmadım.Bu zaman süresince artmadı da..Diğer hayvanlarla ( yılan ,fare,sarıca arı,yuva yapan alakarga...)mutluyuz..Dünya tek bizim değil ,onların da onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz, zaten o ürünün senin olduğunu nerden bilsin ?Onların verdiği zarar,insanların verdiği zarardan ne kadar az olduğunu düşünün...Ben öyle düşünüyorum;poşetini alıp hususi meyvalarımı ,sebzelerimi toplayan insanlar.Köstebeklerin verdiği zarar, şimdiye kadar birkaç biber , patlıcan fidesi.Yirmi tane fide bir ytl.olduğuna göre ,ne kadar zarar verdiğini görüyoruz değil mi?
Diğer orman içindeki meyva bahçeme ise domuz ve sansar geliyor. Domuz bu kış o kadar güzel sürmüş , fidanlara hiç zarar vermemiş.Burda da insanların verdiği zarar çok fazla ,ama onlara karşı bir şey yapamıyorsunuz.

Aslın da haklı sayılırsınız ancak meyve ağaçlarının diplerini talan etmiş bütün köklerini dışarı çıkarıp kurumalarına sebebiyet veriyordu. Vermiş olduğu zarar sadece sebzelerle sınırlı olsa neyse, gerçi biz de köstebeklerle ilgili bir çalışma yapmadık sadece meyvelerin diplerini doldurup biraz gübre biraz da suyla geçiştirdik. Nede olsa onların da bizler kadar yaşamaya hakları var değilmi. Belki de benim bilmediğim bir çok faydası vardır, mesela toprağı havalandırmak **** kurtları yemek gibi. :)

abdullah042 10-06-2008 23:33

son bi tane

yonca tarlam var.şu ana kadar vurduğum köstebeklerin sayısını hatırlayamıyorum(fak ve tüfek ile).bir yıldan beri bir tane var onu ne yaptıysam vuramıyorum.Tarlanın altını üstüne getirdi ne yaptıysam olmadı bütün metotları denedim.Yapacağım hiç bir şey kalmadı.Ne yapabilirim başka bilgisi olan varsa sevinirim.

erasmus 11-06-2008 18:39

Uygulama yaparken dikkat edilmesi şartıyla bir yol daha var. Son çare olarak denenmesi lazım tabi ki. Bir kaç yerde denemek zorunda kaldım ve oldukça etkili. Köstebeğin aktif olduğu taze toprak öbeklerinden biri açılır . Galeri bulunduktan sonra bildiğiniz piknik tüpünün ucuna hava kaçırmayacak şekilde bağladığınız (1 metre yeterli) hortumun diğer ucunu galeriye sokun ve toprağı sıkıca kapatarak gazı galeriye verin. Tüfeğinizi yanınıza alın. Eğer başka bir yerden çıkarsa yine vurursunuz. Çıkmazsa zaten gazla zehirlenecektir. Unutmadan bu işlem esnasında sigara içmeyin:))

caucasus 12-06-2008 12:13

Benim köstebeklerimle aram da barış uyguladım artık her tarafı kazıp durmuyorlar. Nedeni nedir bilmiyorum ancak epeydir köstebek diye birşey kalmadı, zannedersem toprak sertleştiği içindir. Sebep ne olursa olsun mutlu oldum. Aslına bakarsanız bolca sulamaktan ve meyvelerin dibine gübre atmaktan başka birşey de yapmadım. Uğraşan arkadaşlara başarılar dilerim. Kolay gelsin.

nkbalki 12-06-2008 13:41

sn. Abdullah042,
köstebeklerle mücadele için.toprağa radyo dalgaları yayan köstebek kovucu küçük aletler var internetten bu tip aletleri temin etmeniz mümkündür.

origa01 19-06-2008 18:16

Köstebek Kovucu

Köstebek sorunu başına gelen herkes için ciddi bir sorundur.Üniversitede tez konusu veya ders konusu olarak da işlemiştik.
Repeller adı verdiğimiz ultrasonik ses dalgası veren bir cihaz mevcut.
İnternetta araştırma yaparken www.ticaretgroup.com sitesinde bu cihaz rastladım.Cihaz değişken ultrasonik ses dalgaları veriyor.Hem de bu dalgalar titreşimli.
Cihazın en önemli özelliği ise elektrik,kablo gibi derdi yok.Güneş enerjisiyle çalışıp,şarz oluyor. Bu da yeni bir teknoloji olup,ihtiyazı olup bu üürnükullanmak isteyenler için önemli bir kolaylık.
Cihaz su geçrmiyor.650 m2 alanda etkili

Bu aleti bu www.ticaretgroup.com sitesşinden ilk önce bir adet aldım.Ziraaat mühendisi olduğum ve elektronikten biraz anladığım kadarı ile cihazı teknik açıdan ve çalışma şekli açısından baya inceledim.Daha sonra kullanmaya başladım.İlk bir haftadan sonra köstebek sıkıntısı gözle görülür,hissedilir şekilde azalmaya başladı.Ben bu cihazdan bir adet daha istedim.İki adet kullanıp toprağa daha sık titreşimli ultrasonic dalgalar vermek istedim.Gerçekten düşündüğüm aynı şekilde oldu ve köstebeklerden 15 gün sonunda tamamen kurtulduk.

Köstebek sıkıntısı olan arkadaşlara bu cihazı tavsiye ederim.Fiyat açısından da uygun.Teslimatta hızlı.

Ayrıca bu tür repeller cihazlar son zamanlarda moda olan kenelere karşı da ek bir tedbir olarak da kullanılabilir.Cihaz toprak altı ve üstü olarak çalışabiliyor.Fakat kenelere karşı tam etkilidir diyebileceğimiz bir repeller yok.

Ürünün satışını yapan site bunu belki bilmdeiklerindne belirtmemişler.

Siteye girebildiğim kadarı ile sizlere yardımcı da olmaya elimden geldiğince çalışırım.

yankee.E 14-07-2008 18:17

size yardımcı olmak istiyorum ağaçlar.net in diğer forumlarındada yazdığı gibi tüpgaz kullanın 2 3 metre hortumu küçük tüpün ucuna takın dliklerin hepsini kapatın sadece tk delik kalsın[fare zehiride dökün kapamadan önce ] sonra 4,5 dakka kadar açık bırakın tüpgazıııı birazz zalimceama hem gübre olur:D

Mermaid 25-07-2008 01:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yankee.E (Mesaj 258883)
size yardımcı olmak istiyorum ağaçlar.net in diğer forumlarındada yazdığı gibi tüpgaz kullanın 2 3 metre hortumu küçük tüpün ucuna takın dliklerin hepsini kapatın sadece tk delik kalsın[fare zehiride dökün kapamadan önce ] sonra 4,5 dakka kadar açık bırakın tüpgazıııı birazz zalimceama hem gübre olur:D

yapmayın lütfen zalimlik ötesi.
Annem ve babam emekli olunca küçük bir bahçe alıp istanbul dışına yerleştiler.
Bahçeye içlerinden ne geçtiyse ekmişler. Soğanlar, patatesler, yer fıstıkları domates,biber yani ekilebilecek akla gelen herşeyden tabi ilk heves. Köstebekler yer fıstığının kokusunu 10 km öteden bile alabiliyorlarmış annemlerin bahçeyi buldular tabi onlar için cennet yumru köklü ne varsa yediler tabi aç oldukları için yani bizler gibi açgözlülükten değil tamamen iç güdüsel olarak ama saçak köklü bitkilere hiç zarar vermediler. Çok uğraştı babam yakalamak için ama ısararla tekrarladığım gibi köstebekte olsa yaşamak için yemeli. yani 200 fidandan 8 tanesi zayii olmuş olabilir ama iyi yönden bakın 192 hala sizin zaten o fare zehiri tüp gaz mazot falan hiç olmaz toprağınızı zehirlemeyin

Kendimiz dışında yaşayan canlılarında yaşam haklarına saygı gösterelim. Unutmayın kanatlı hayvanlar katledildi etrafı keneler bastı belki köstebekler de bir denge sağlıyordur. yani yaradılışında mutlaka bir denge vardır

Mermaid 25-07-2008 02:01

Alıntı:

...Bu nu anlamanız için öncelikle;
bir bahçe-tarla vs. ekim öncesi hazırlanmalı ve sürülmeli
sonra sizin mevcut fidanları alıp emek sarf edip ekmeniz (ve her ziyarette boylarını izlemeniz) gerekli
gerekli gübreleme+sulama+budama+tekrar sürme+çapalama+göz taşı atma ve daha nice iş yapmanız gerekiyor

ve bu emeğin karşılığını bir kaç tane köstebek talan ediyor...
ne yapardınız acaba a dostlar.
samimi bir şekilde merak ediyorum.

3 haftada 8 fidanımı yediler(köklerini)
200 e kadar saymalı mıyım?peki sonra ne olacak???
lütfen çözüm arayan insanlara cani gibi bakmayın...
lütfen

o incecik fidancıkları niye kimse korumaya çalışmıyor peki
**** koruyana niye böyle muamele yapılıyor...

son olarak şunu söylemek istiyorum
bu konuda bir çözümü olan varsa ivedi bir şekilde yardımını bekliyorum

Sizde haklısınız ama bu ******* köstebek olamaz fidanın köklerini kesmez neden kessin ki beslenme alanı yumrulu bitkiler yani fidanla beslenemez bu konuda araştırma yatım çünki oradan biliyorum. Mutlaka başka birşey vardır. Belki size o anda köstebek denk geldi. Lütfen iyice araştırın
Amacım ne ahkam kesmek nede sizi suçlamak fidanlarınızın kurtulmasını elbetteki bende isterim.
Umarım çözersiniz

iooktay 30-07-2008 13:42

Ultrasonik cihaz

http://www.bahcemalzemelerim.com/ind...id=802&id=6220

Yukarıdaki linkte köstebekleri kaçırmak için bir cihazdan söz ediliyor. Özellikleri:
"* Tepesinde 0,5 watt güneş paneli bulunur.
* Toprak altına 30 cm. gömülür.
* Bu panel her 40 saniyede bir toprak altına bir sinyal ve titreşim göndererek, yer altındaki köstebek, danaburnu ve tarla faresi gibi zararlıları ürküterek kaçırır.
* 650 m2 alana etki eder.
* Yaz-kış , gece-gündüz çalışır.
* Hiçbir kimyasal yahut zararlı madde kullanmayı gerektirmez.
* Evdeki diğer evcil hayvanları rahatsız etmez."

Belki köstebekten zarar gören arkadaşların ilgisini çeker.

mehmetunuvar 22-01-2009 16:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi caucasus (Mesaj 238931)
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

Merhaba...Yeni bir cihaz var, TRT haberlerde görmüştüm daha sonra sipariş geçtim aldım. Elektronik köstebek kovucu...Pille çalışıyor ve çok etkili. Almak isterseniz web adresini yazıyorum. www.kostebekkacirici.com

caucasus 22-01-2009 19:02

Teşekkürler ilginç bir malzeme. İnşallah yaza girerken tedarik edip kullanırım.

grafikercik 24-01-2009 01:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mehmetunuvar (Mesaj 350321)
Ya bu konu ile ilgili 2 tane mi forum var, **** ben yazdım yazdığım silindi, **** yazmadım, yazdım sanıyorum, bunadım:))
Neyse arkadaşlar TRT haberlerinde izlemiştim ses ile köstebekleri kaçıran bi cihaz var daha sonra nette buldum o cihazı, ve aldım. Çok memnunum ben artık köstebeğim yok:) Almak isteyen arkadaşlara adresini yazayım, deneyin. www.kostebekkacirici.com

hımm. sitenin adı ilginçmiş www.kostebekkacirici.com bi araştıralım bakalım nasıl bişeymiş...

grafikercik 28-01-2009 00:30

Eveeet cihazı sipariş ettim aldım 30 TL bu arada fiyatını merak eden varsa...Sapladık bakalım bizim köstüler ne yapacaklar merak ediyorum:)

kuyucu 28-01-2009 17:02

Ben de biraz önce sipariş verdim. Bakalım bir işe yarayacakmı?

nariçi 28-01-2009 17:44

Köstebekler çok güzel toprak çıkarıyorlar. Fakat bahçede ki her gün yürüdüğüm patikanın ortasında bir delik açılmış içi bayağı geniş gözüküyor ama dışa hiç toprak atılmamış. Bu nedir?

grafikercik 02-02-2009 23:35

Deneme sonucu raporu:)

Eveet yukarıda bahsettiğim bu site vardı ya www.kostebekkacirici.com ordan aldığım cihaz testi geçti arkadaşlar haberiniz olsun. İlk başlarda fiyatı baya düşük diye (benzerleri 80 TL civarında) şüphelenmiştim ama şimdi iyi. Yalnız kullanacak arkadaşlara tavsiyem etkisini hemen göstermiyor bu köstebek kovucu, bende öyle oldu, yavaş yavaş etkisini artırdı. Buda ses dalgasının yayılmasından herhalde.

aprait 03-02-2009 01:01

Eğer zevk için , kazanç için yapmıyorsanız üretiminizi bence köstebeklere anlayışlı davranalım :) göz yumalım ,, gerçekten dünyayı zapt etmiş durumdayız ,, ****** kazanç bakımından üretim yapılıyorsa bundada belli sınırlara kadar mücadeleden yanayım.. özellikle yumru köklü sebzelerin olduğu alan onlar için bir cennet , elma armutun köklerinide çok severler ,, büyük meyve üretim bahçelerinde bile yılda binlerce fidanı kurutabilmektedirler. Hobi için yapılan bahçelerde eğer köstebek sorunu yıllarca varsa fazla gelmediği bitkileri yetiştirmek doğrudur,, zararı çok olan bir yerde illa ben bunu yetiştircem demek saçma olur,,

yinede mücadele için ses dalgaları yayan araçları kulabilir
tuzaklar kurabiriz **** galerilerini suyla doldurarak mücadele edebilirz,

fakat mücadele ederken zaman önemli ,köstebekler kış uykusna yatmazlar kışın toprak soğudukça aşağılara inerler ,(4m) kadar ,, çiftleşme dönemi hariç yanlız yaşarlar, çifteşme dönemi kasım- şubat arası, 30 gün gebe kalırlar ,mart - nisan aylarında 2-4 tane yavru verirler 4-6 haftalık olduklarında yuvayı terkeder kendilerine yeni galeriler açarlar ,, bu bilgiler mücadelenin ne zaman yapılacağı konusunda önemlidir, bunlara dikkat edersek daha başarılı oluruz ..

perilimerili 09-05-2009 11:42

Şehir çocuğuyuz doğal hayat konusunda çok duygusalız ama "alışveriş yapmak" kapalı ekonomiye geçmek isteyenler için pek doğru bir çözüm değil. Benim henüz ne bir bahçem var ne de deneyimim ama tüm sayfaları okudum ve aklıma başka bir çözümle kurtulmak geldi.. sebzeler en azından yükseltilmiş yataklara dikilebilir.. bir şekilde bu yatakların altı beton olabilir ve köstebeklere zayiat verilmemiş olur.. yükseltilmiş yataklar toprağın elverişli olmadığı alanlarda organik toprak çözümü sunmak için geliştirilen bir fikir:

http://organicgardening.about.com/od.../raisedbed.htm
http://aggie-horticulture.tamu.edu/e...bed/index.html

caucasus 09-05-2009 12:13

Sayın Perilimerili, ben köstebek mücadelesini bıraktım sonuçta onlar da canlı fazla bir zarar vermediklerine kanaat getirdim. Sonuçta onlar da toprağı havalandırıp belli bir işe hizmetediyorlar. Ben de rahatladım zannedersem köstebekler de rahatlamışlardır :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024