agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Köstebek mücadelesi (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/1725.htm)

sevilozcan 04-06-2007 17:06

Köstebek

Herkese Merhaba,

Bahçemizdeki yeni misafirimiz köstebekten, ona zarar vermeden nasıl kurtulabileceğimiz konusunda fikri olan var mı?

Teşekkürler.
Sevil Özcan

limon 04-06-2007 20:06

http://www.agaclar.net/forum/showthr...ght=k%F6stebek
Buradan bilgilenebilirsiniz. Bir kaç hafta süren bir mücadelen sonra kurtulmuştuk geçen sene. Bu sene henüz uğramadılar inşallah ta uğramazlar :)
Kolay gelsin...

cello 18-06-2007 13:31

Ne nalet hayvanmış ya !!! Özene bezene dikip ettiğim bitkiler rezil olmuş. Bahçeyi belediyenin yapboz yol kazılarına döndürmüş ....biiiiip....biiiiip....biiiip. :mad: Sinirlerim bozuldu. Forumdaki tüm bilgileri okudumda şişe olayından bahsedilmiş nasıl yapıldığı söylenmemiş. Bilen varsa yazarsa iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

oakland 25-06-2007 02:45

burada yazanları okuyunca inanmak istemedim.
ya siz nasıl insanlarsınız ki bu kadar acımasız olabiliyorsunuz hayvanlara karşı...

Onlar yalnızca hayatta kalabilmek icin bahcenizi istila edip diktiklerinizi yiyor.

Ama siz onları hayatta kalabilmek icin degil,diktiginiz bitkiler ölmesin diye öldürüyorsunuz...Bahcenizdeki bitkiler olmadan da yasayabilirsiniz...

Oysa onlar yalnızca hayatta kalabilmek icin bahcenizi yagmalıyorlar..

Bahcenizde bitki yetistirmek zorunda degilsiniz...
Bahceniz köstebek istilasına ugradıysa bitki yetistirmek yerine alışverişinizi pazardan yapabilirsiniz.

süs amaçlı bitki yetiştirmek istiyorsanızda saksı içinde terasınızda ya da balkonunuzda bitki yetiştirebilirsiniz gayet güzel..

Bir bahçenin güzel görünmesi mi önemlidir yoksa bir hayvanın canı mı??

Varsın bahçeniz kötü görünsün..
Bitkileriniz yerine birkaç köstebek dostunuz olsa,bitkilerinizi beslemek yerine onları besleseniz,onlarla hayatı paylaşsanız ne olur?

DÜNYA YALNIZ BİZİM DEGİL.
DÜNYA YALNIZ İNSAN İÇİN YARATILMADI.

tüm canlılar birarada bu hayatı birlikte paylaşmak için varız.

Hayat bir zincir gibidir. siz bu zincirin sadece bir halkasını bile(örnegin köstebekleri) yok ederseniz bundan siz de nasibinizi alırsınız birşekilde..

çünkü siz de o zincirin halkalarından birisiniz ve bir halka bile kopmuşsa siz de kopmuşsunuz demektir.

Her canlının dogada bir görevi var.
Bizlere zararlı ve kötü görünen şeyleri yapan hayvanlar aslında doga için çok yararlı birşey yapıyor..
Siz onları zararlı sansanızda onlar olmasa dogada ne gibi zararlar olur hiç düşündünüz mü??

En zararlı sanılan hayvanın bile dogada yeri doldurulamaz bir yararı vardır.

köstebekleri öldürmek için gaz yöntemi,kapan,köstebek tabancası gibi şeyleri burada öneren insanların bu kadar duyarsız olabilmesi beni korkutuyor...

Lütfen kendinize gelin ve dünyanın yalnız size ait olmadığı gerçegini anlamaya çalışın.
Bu dünya yalnızca içinde insanlar yaşasın,insanlar rahat etsin,her istedikleri olsun diye yaratılmadı. . .

insanlar tarafından duyulamayan sesler çıkararak köstebekleri kaçıran aletlere karşı degilim. bu onları öldürmüyor,yalnızca uzaklaştırıyor.

Bu yöntem işe yaramassada yeni dostlarınız olması kötü birşey degil..

fmt79 26-06-2007 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oakland (Mesaj 121567)
burada yazanları okuyunca inanmak istemedim.
ya siz nasıl insanlarsınız ki bu kadar acımasız olabiliyorsunuz hayvanlara karşı...

Onlar yalnızca hayatta kalabilmek icin bahcenizi istila edip diktiklerinizi yiyor.

Ama siz onları hayatta kalabilmek icin degil,diktiginiz bitkiler ölmesin diye öldürüyorsunuz...Bahcenizdeki bitkiler olmadan da yasayabilirsiniz...

Oysa onlar yalnızca hayatta kalabilmek icin bahcenizi yagmalıyorlar..

Bahcenizde bitki yetistirmek zorunda degilsiniz...
Bahceniz köstebek istilasına ugradıysa bitki yetistirmek yerine alışverişinizi pazardan yapabilirsiniz.

süs amaçlı bitki yetiştirmek istiyorsanızda saksı içinde terasınızda ya da balkonunuzda bitki yetiştirebilirsiniz gayet güzel..

Bir bahçenin güzel görünmesi mi önemlidir yoksa bir hayvanın canı mı??

Varsın bahçeniz kötü görünsün..
Bitkileriniz yerine birkaç köstebek dostunuz olsa,bitkilerinizi beslemek yerine onları besleseniz,onlarla hayatı paylaşsanız ne olur?

DÜNYA YALNIZ BİZİM DEGİL.
DÜNYA YALNIZ İNSAN İÇİN YARATILMADI.

tüm canlılar birarada bu hayatı birlikte paylaşmak için varız.

Hayat bir zincir gibidir. siz bu zincirin sadece bir halkasını bile(örnegin köstebekleri) yok ederseniz bundan siz de nasibinizi alırsınız birşekilde..

çünkü siz de o zincirin halkalarından birisiniz ve bir halka bile kopmuşsa siz de kopmuşsunuz demektir.

Her canlının dogada bir görevi var.
Bizlere zararlı ve kötü görünen şeyleri yapan hayvanlar aslında doga için çok yararlı birşey yapıyor..
Siz onları zararlı sansanızda onlar olmasa dogada ne gibi zararlar olur hiç düşündünüz mü??

En zararlı sanılan hayvanın bile dogada yeri doldurulamaz bir yararı vardır.

köstebekleri öldürmek için gaz yöntemi,kapan,köstebek tabancası gibi şeyleri burada öneren insanların bu kadar duyarsız olabilmesi beni korkutuyor...

Lütfen kendinize gelin ve dünyanın yalnız size ait olmadığı gerçegini anlamaya çalışın.
Bu dünya yalnızca içinde insanlar yaşasın,insanlar rahat etsin,her istedikleri olsun diye yaratılmadı. . .

insanlar tarafından duyulamayan sesler çıkararak köstebekleri kaçıran aletlere karşı degilim. bu onları öldürmüyor,yalnızca uzaklaştırıyor.

Bu yöntem işe yaramassada yeni dostlarınız olması kötü birşey degil..

Oakland,

Doğasever bir kişiliğiniz var, ne kadar güzel. Foruma yeni katılmış sayılırsınız, bu arada, hoş geldiniz.
Köstebek mücadelesi konusundaki görüşleriniz tamamen sizin iç dünyanızdan gelmiş gibi görünüyor, cümlelerin içinde sizin duygularınız var. ****** köstebek te bir hayvan, ve onun da bir görevi var. Tüm canlıların yaşam hakkı var. Ancak tüm dünyada (altını çiziyorum, tüm dünyada) tarım zararlısı diye bir kavram var. Ve altını tekrar çiziyorum, köstebek de bir tarım zararlısıdır, tıpkı domuz, kirpi, tavşan vb birkaç memeli gibi. Tarımda zararlı organizmaların %90'ı böceklerdir. Ancak %10'unu memeli hayvanlar, kemirgen memeliler, akarlar vb bazı eklem bacaklılar oluşturur.

Tarım zararlıları ile mücadelede çok farklı yöntemler olmakla birlikte, en etkili olanları ****** onları öldürmektir. Öldürmek kavramı burada çok nahoş duruyor gibi değil mi. Ancak, insektisit kullanmak, alevle yakmak, ışıklı elektrik tuzakları (pekçok markette karasinek mücadelesinde kullanılıyor) bunların hepsinde amaç, canlıyı hızlı bir şekilde öldürmektir.

****** işin içine duygular karışınca, ah zavallı sinek, nasıl oluyor da insanlar seni elektrikte kızartıyorlar deyiveriyor insan. Ama biz sırf zevk olsun diye hayvan öldürmüyoruz. Bazen televizyonda denk geliyor, Yaban TV'ye bakıyorum, tavşanlar koşuyor, avcılar arkalarından silahlarını saydırıyorlar, zavallı hayvanın üzerine 3-5 fişek boşalıyor, veya bazen domuzlar koşuyor, bizim avcılar 10 fişek birden boşaltıyor hayvanın üzerine. Göle plastik ördek bırakıyorlar, gelen yaban ördekleri daha suya konmadan havada 5-10 fişek boşaltıyorlar üzerine. İşte cani insanlar orada.

Zevk için (adı spor bile olsa) hayvan öldükmek, insan öldürmekten farksızdır benim için. Ama tarım zararlıları ile mücadeleyi canilik gibi algılamamalısınız. Bu çok farklı bir konu.

torossediri 02-07-2007 09:29

Tarım ürünleriyle geçimini temin eden insanlarıda düşünmek gerekli.

Tek geçimi toprağından elde ettiği ürün olan insan elbetteki ürününe zarar gelmesini istemez.

Zaten ülkemizde insan yaşam alanlarıyla,diğer alanlar(tarım alanları,meralar,orman alanları) belirlenmiş durumda onları doğal alanlarında rahatsız etmeyelim yeter.

Benimde bahçemde var bir tane,radyo yöntemini denedim kaçıramadım.Artık mecburen başka bir yöntemle başetmeye çalışacağız.

ayblack 26-07-2007 22:07

Herkese selamlar arkadaşlar,
Ben en yeni üye oluyorum herhalde.
Köstebeklerle mücadeleyi araştırıken kendimi burada buldum.
Hepinizin deneylerini ve tecrübelerini, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ayrı ayrı okudum.
Benim de sorunum köstebekler...
İstanbul Tophane'de; kazma, kürek, orak, çuval, vs. satılan sokaklarda sora sora bir köstebek kapanı buldum.(Tanesi 8 YTL) Denedim olmadı.
Sonra İstanbul Eminönü'de gaz şeklinde hapını buldum; (2veya 3 tane hapı delikten içeri atıp arkasından bol su basıyorsunuz) Benim arazim büyük olduğu için yüzlerce delik varbirkaçına uyguladım, sonuç vermedi. (10'lu tüp şeklinde ambalaj içinde 15 YTL.)
Köstebek tabancası aradım, araştırdım; İstanbul Eminönü Canbaba Av Silahları ve Malzemesi satan bir yerde buldum. (Fiyatı fişekler hariç 13 YTL.)
Yine İstanbul Avcılar'da İGS Karşısında Silah Dünyası ile irtibata geçtim. Buldular getirdiler. (20 adet özel saçma fişeği ile birlikte 30 YTL. bana özel fiyatla aldım.) Birkaç kez kurdum fakat hayvanlar çok kurnaz. Ne tarafa kursam, tersinden geliyorlar. Henüz deneme aşamasındayım.
Bir ziraatçi arkadaşım 1'e 2 oranında alçı + tozşeker karıştırıp kullanmamı önerdi. Sonuç etkiliymiş. Henüz yapmadım.
Bir başka öneri; Karadeniz yöresinde fındık kurdu'na karşı kullanılan (ismini bilmiyorum) toz ilacın deliklere döküldüğünde sonuç alındığını öğrendim. İlaçtan numune ve ismi bana gelecek.
Gaz yöntemini bir peyzaj mühendisi arkadaşım bir projede işin ehli kişilere uygulatmış. İyi sonuç alınmış.
Ses dalgaları yayan ULTRASONOGRAFİK cihazlar geçici olabilir belki ama ben kesin çözüm arıyanlar için yukarıdakileri uygulamalarını tavsiye ederim.
Şu hayvansever ayaklarına yatanlar da ne kadar samimiler acaba, ayrıca tartışılabilinir. Hayvanlar olduğu kadar, bitkiler de canlıdır. O zaman hiçbir canlıya dokunmayalımmı?
Zamanım kısıtlı. Tekrar görüşmek üzere.
Köstebeksiz günler dileğiyle...

ekip2004 27-07-2007 00:14

merhabalar ,köstebeklerle mücadelede,en etkin yöntem aliminyum fosfit haplarının faal olan deliğe atılıp ,ardından deliğin kapatılmasıdır.her tablet 3gr.dır.genellikle tüp içinde 20 tablet bulunur.bazen 30tablet olanları mevcuttur.Bu tabletler açık havaya çıktığında havanın nemi ile tepkimeye girerek fosfin gazı haline geçiyor.Bu gaz oldukça zehirlidir.Fümigasyon operatörlügü belgesine sahip ziraii ilaç satan bayilerden temin edilebilir.20 tabletlik tüpün fiyatı 5ytl.gibidir.neticesi doğru uygulandığında %100.

Todor 27-07-2007 08:05

Köstebeği bende sevmezdim. Ta ki görene kadar. Meğer ne kadar güzel bir hayvanmış. Üstelik yumuşacık.
Zararlı olduğunu düşünüyoruz ama bizim gibi düşünmeyenlerde var.

Alıntı:

Yeraltının en hızlı mimarı: Köstebek

Köstebeklerin tüylerinin tek yöne doğru uzamadıklarını biliyor musunuz? Kentlerde yaşayanların yabancı oldukları köstebek, çiftçileri ve bahçe işleriyle uğraşanları çileden çıkartabilecek kadar sinir bozucu olabilir. Kökleri ve bitkileri yiyen köstebek yeraltında açtığı geçitler içinde yaşar.

Bu geçitleri açabilmek için de toprağı burnuyla yukarı doğru sürerek küçük tepeler oluşturur. Ve bir de bakmışsınız kaşla göz arasında güzelim bahçeniz minik köstebek tepeleriyle dolmuş. Yeraltının en hızlı mimarları olarak tanımlanabilecek bu minik kemirgenler o kadar çevik ki asla göremezsiniz, dolayısıyla da yakalamanız çok zordur. Galiba insanları en fazla sinirlendiren özellikleri de bu olsa gerek

Oysa tarlalarda veya bahçelerde köstebeklerin dolaşması aslında iyiye işarettir. Onların varlıkları toprağın sağlıklı olduğunu ve içinde minik canlıların yaşandığını gösterir. Çünkü köstebek aslında etçil bir hayvandır ve solucan, salyangoz, larva ve tırtıl gibi diğer omurgasızlarla beslenir. Size inanılmaz gelebilir ama bu küçücük kemirgenin bir yılda tükettikleri 37 kiloyu bulur.

Tahammülü zor

Dahası çiftleşme dışında yanında başka hiç kimseye tahammül edemediği için kendi geçit sistemini kullanan tarla faresi gibi ürünlere zarar veren diğer hayvanları da kovalar. Bu kovalamaca sayesinde de toprak "havalanmış" olur ki bu da aslında çiftçilerin ve bahçe severlerin yararınadır.

Müthiş geçit ustası dallı budaklı yaşam alanını inşa ederken, kürek biçimindeki önayaklarından yararlanıyor. Köstebek ön ayaklarıyla beden ağırlığının 20 mislisi toprağı kazabilir. Bu arada burnunun ve kafasının da çok güçlü olduğunu söylemeye unutmayalım. Sonuçta kazmış olduğu toprakları burnu ve kafasıyla sürerek tümsekler oluşturur.

Zorunlu olmadıkça yer altı geçitlerinden çıkmayan köstebek, kış uykusuna yatmadan sürekli yeni geçitler yaparak yaşamını sürdürmeye devam eder. Geçit ustası minik kemirgenler günde üç ila dört saatlerine kazarak geçirirler. Diğer zamanlarında ise dinlenirler veya geçitlerini kontrol ederler.

Tüyleri her yöne uzar

Köstebeklerin geçitler içinde rahatça dolaşabilmeleri için yani hem öne hem de arkaya doğru hareket edebilmeleri için diğer memelilere karşın tüyleri belli bir yöne doğru uzamaz. Toprakla uyumlu boz rengindeki tüyleri her yöne doğru yatmaya müsaittir.

Halk arasında yaygın olan bir kanının aksine köstebekler tamamen kör değildir. Gözleri yeraltındaki yaşama uyum sağladıkları için çok küçüktür ve tüylerinin altında gizlenmiştir. Ama buna karşın olağanüstü dokunma ve koku duyusuna ve mükemmel bir işitme yetisine sahipler. Mesela geçidine küçük bir böcek bile girdiğinde anında tepki verebilirler.

Kaynak

Todor 27-07-2007 08:12

Düşmanımızı tanıyalım;
http://www.calacademy.org/research/b...loris_zyli.jpg
http://www.ronhayward.net/mole/mole3.jpg
http://www.destructoid.com/wp-conten...06/11/mole.jpg

Penelophe 27-07-2007 10:20

Feyzan;
Buraya da bir bakın isterseniz. :)

Penelophe 27-07-2007 10:31

İkiside çok tatlı bence.:)
Zararları illaki vardır ama yararları bunu kapatacak gibi görünüyor.:)

hassoman 27-07-2007 14:49

Hay Allah bu sayfayı nasıl olduysa kaçırmışım.
Köstebeklerle mücadele yöntemlerinizi bir temaşa sanatçısı (standap mıydı) sahnede anlatsaydı dinleyenler ne hale gelirdi bilmem.
Gerçekten yer yer gülmekten gözlerim yaşardı.
Vay sefil köstebekler vay.

Büyük çiftçilik işi yapanların alacağı önlemleri bilmem. Benim önerim mütevazi bahçesinde soğanlı çiçek ekenlere olacak. Soğanlı bitkilerinizi açağınız çukura uygun gözenekli tel kafesler hazırlayın, soğanı içine koyup çukuruna yerleştirin, sonra üzerini toprakla doldurun olsun bitsin... Gerisini köstebekler düşünsün...

ekip2004 27-07-2007 17:55

sayın hassoman,amatörler için tel kafes öneriniz oldukça iyi bunu daha geniş allanlar için pratikte uygulama yapılabilirmi diye üzerinde düşünecem.Feyzan rumuzlu arkadaş aliminyum fosfit haplarının suya gereksinim duymadığını yazmış bu çok doğru bu hap suyla çok şiddetli tepkimeye giriyor,hapın konulacağı yerde su birikintisi olmamasına özen gösterilmeli.

ayblack 27-07-2007 22:36

Bugün bir tane köstebek yakaladım nihayet ve çok uzağa fabrikaların olduğu bir yamaca canlı olarak bıraktım. Böylece hayvan severler de mutlu olsun istedim.
Yöntemmi? Tam toprağı havalandırırken tazyikli su sıkarak toprağın üstüne çıkmasını sağladım.

Selahattin Yılmaz 27-07-2007 22:55

Kaç defadır söyleyeceğim söyleyeceğim söyleyemiyordum. Her ne kadar o eşelediği çukurların başında benimde kinim artsada kinin olduğu yerde yanlış bir şeylerin olduğunu bilip ve düşünüp o zavallı yaratığı öldürmek fikri vahşet geliyordu. Hele hele zararını gidermek için tüfek, zehir gibi yöntemler forumun ve üyelerin mantığına zıt diye düşünüyorum. hakkaniyet tecelli etmiş tebrikler ve teşekkürler. Örnek olması dileğiyle...

Selahattin Yılmaz 01-08-2007 10:51

Çok tatlı bir şey bu yaaa buna kıyılır mı, teknoloji bile bunun kazabildiği çukuru kazamıyor hala :D

sokak lambası 04-10-2007 02:15

Köstebeklerle mücadelede en etkili, en çevreci ve en ekonomik çözümü bahçenizin bir kısmına hint yağı bitkisi (Ricinus communis) ekerek sağlayabilirsiniz. Bu arada kirpiler tarım zararlısı değil tarım yararlısıdır.

torossediri 04-10-2007 07:31

Hint yağı bitkisi ne şekilde etki ediyor?

Araştırdığım kadarıyla içanadolu şartlarında yetişmediği yazıyor ancak sizin bildiğiniz dayanıklı varyeteleri varmı soğuk iklimde yetişen?

Saygılar.

sokak lambası 04-10-2007 15:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi torossediri (Mesaj 159104)
Hint yağı bitkisi ne şekilde etki ediyor?

Araştırdığım kadarıyla içanadolu şartlarında yetişmediği yazıyor ancak sizin bildiğiniz dayanıklı varyeteleri varmı soğuk iklimde yetişen?

Saygılar.

Hint yağı bitkisinin ekili olduğu alanlara köstebeklerin gelmediğini biliyorum. Zehirli bir bitki olduğundan köstebekler bu bitkinin kokusundan veya zehirinden etkileniyor olabilir. İç Anadolu'da yetişip yetişmediği hakkında bilgim yok ama akdenizde bu bitki yetişiyor.

Saygılar.

torossediri 05-10-2007 08:35

Uzun süredir yapımı için uğraştığım çim alanımda bir müddet önce köstebeğin teptiği toprağı görünce eyvah çimler gitti dedim.Allahdan bozduğu yer çim alanın köşe noktası yani tamir edebildim.

Daha sonrada bir daha gelmemesi için uzun bir kutu profili 60 cm kadar toprağa çaktım ve bir radyoyu bu profile üzerine naylon geçirerek açık vaziyette bağladım(bu öneriyi forumdan öğrendim).

Ayrıca bir miktar köpek dışkısını sulandırıp dolaştığı tünelin içine doldurduk ve geri kapattık.Bu yöntemide babam öğretti.

Yaklaşık 2 aydır gelen giden yok.

karaselvi 21-12-2007 21:48

köstebek

Köstebek görme şansı olan oldumu?

A.Şahin 21-12-2007 22:33

Evet ben cok gordum dıyebılırım . Hatta geçen sene ılk baharda bır tanesıni sarmsakların olgunlaşma dönemine yakaladım. Akşama kadar teneke kovada durdu. Sonrasında aksam ıslerımı bıtırıp bahçeden donerken uzakça bir yere bıraktım ve çok ilginç bi şekilde bir dakika kadar kısa bir surede tamamen topraga gömdü kendini. bunu yaparken dişlerini kullanıyor çapa gibi dişleri var:) gözler neredeyse yok denecek kadar küçük. Duyarak uzaklıkları algılayabılıyormuş dıye duymustum.Çok fazla homurtu şeklınde ses çıkarıyor.Bir de elinize aldığınızda ensesinden iyi tutamazsanız sizi ısrabilir o yuzden elimden düşürdüm bir kere ama kaçma kabiliyetı cok kısıtlı ayakları çok kısa sürünuyormuş gibi ilerliyor.Bir de yünü yumuşacık kısa tüylü ve o kadar toprağa sürtünerek ılerlemesıne rağmen çok bakımlı... Amma çok anlatacaklarım varmış :) sanki birinin sormasını bekliyormuşum.Alt tarafı bir köstebek ama etkilemiş demekki, sonuçta değişik bi canli .

karaselvi 22-12-2007 09:18

Bizim üzüm bağınada tümsekler oluşturuyor. Bende tümseği kazıp deliği ortaya çıkarıyorum ve önünede yanımızdaki sebzelerden koyuyorum. Başında bekliyorum. Ben beklemekten sıkılıp gidince gelip sebzeleri yiyor. Deliğide kapatıp gidiyor. Ama hiç görme şansım olmadı.
Bu sene 2 gb lık hafıza kartı aldım fotoğraf makinasını deliğin önüne koyup ben yokken gelse bile vidyosunu yakalamayı düşünüyorum ama son yıllarda köstebeklerde azaldı gibime geliyor. Çünkü tümsekler çok az.

Sizin fotoğraflama şansınız olursa çok seviniriz.

ekip2004 02-01-2008 21:58

Sevgili karaselvi cansız halini görmek isterseniz size yardımcı olabilirim. Çok yakından incelemeniz oldukça kolay olur.:)

karaselvi 02-01-2008 22:41

Dedemim barutlu saçmalı silah gibi bir köstebek tuzağı vardı. Köstebek tuzağın ucundaki soğanı çekince ateş alıyormuş. Sizdedemi var yoksa.:D

ekip2004 02-01-2008 23:14

O tuzak eskidi şu an aliminyum fosfit tabletleri kullanılıyor. Yeni işlenmiş deliğin içine bu bahsettiğim tablet atılıyor delik kapatılıyor, bu tablet havanın rutubeti ile fosfin gazı çıkararak köstebeğin zehirlenmesine sebep oluyor. Bu bahsettiğim ilaç fümigasyon operatör belgesi olanlar vasıtası ile kullanılması gerekiyor. Çünkü satışı ve kullanılması izne tabi olup tehlikelidir. Malesef pratikte serbestçe bu kurallara uymadan satılmaktadır.

arsenakdogan 22-03-2008 15:05

aralık ta ektiğim 200 deveci fidan dan 8 tanesinin köklerini köstebek yedi
tüfek vs. haricinde ilaç vb. ile çözmek mümkün mü acaba...
**** bu tip sorunlarla karşılaşan arkadaşlar ne tür çözümler bulabildi...

(aliminyum fosfit ten başka)

Balıkcı 22-03-2008 16:21

Ben en kolay yolu seçtim. Kendimi suçladım, onu haklı çıkardım, oldu bitti.:p

Dedim ki burası köstebeklerin yaşadığı yer, onlar bizim mahalleye gelmediler ki, biz onların yerlerini işgal ettik.
Neticede onlar da kendi rızıklarını yiyor, bu benim vasıtamla oluyorsa, bundan bana da bir pay düşer manevi manada, dedim ve rahata erdim.

Onlar da canları istediği gibi, bazan enginar köklerini, bazan turpları, mevsiminde soğanları yiyor ama hepsini değil tabii, bize de bırakıyorlar. :p

Birkaç sene önce diktiğim yerelmalarını ise komple götürmüşlerdi, haaa patatesleri de. :dilli:

arsenakdogan 22-03-2008 17:35

köstebek bir sorun mu? yoksa insanlar mı sorun?

:confused:Öncelikle bu eski konuyu gündeme getirip kiminizi üzeceğim sanırım.
Fakat; HAYAT HİÇ DE GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL
Yani bazı abilerimiz,ablalarımız,kardeşlerimiz fikirlerini sunmuş
bu paylaşım çok hoş ve etkileyici.
Konunu özüne gelince;
bitkiler de canlı köstebekte onları öldürüyor
köstebek te canlı bizde onu öldürüyoruz
gibi şikayetler var.

Bu sorunun net bir çözümü yok
yani ortası bulunamamış.
40 dk dır tüm msj ları okudum
herkes e saygı duyuyorum

Ama benim aralık ayında ektiğim 200 adet deveci armut larımın 8 tanesi köstebekler tarafından talan edildi bile
ne yapmalıyım peki
durup izlemelimiyim?
yoksa ????
malum.

Bu nu anlamanız için öncelikle;
bir bahçe-tarla vs. ekim öncesi hazırlanmalı ve sürülmeli
sonra sizin mevcut fidanları alıp emek sarf edip ekmeniz (ve her ziyarette boylarını izlemeniz) gerekli
gerekli gübreleme+sulama+budama+tekrar sürme+çapalama+göz taşı atma ve daha nice iş yapmanız gerekiyor

ve bu emeğin karşılığını bir kaç tane köstebek talan ediyor...
ne yapardınız acaba a dostlar.
samimi bir şekilde merak ediyorum.

3 haftada 8 fidanımı yediler(köklerini)
200 e kadar saymalı mıyım?peki sonra ne olacak???
lütfen çözüm arayan insanlara cani gibi bakmayın...
lütfen

o incecik fidancıkları niye kimse korumaya çalışmıyor peki
**** koruyana niye böyle muamele yapılıyor...

son olarak şunu söylemek istiyorum
bu konuda bir çözümü olan varsa ivedi bir şekilde yardımını bekliyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024