agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Beyaz sinek ve yaprak biti (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/17228.htm)

liquid moon 04-07-2012 21:37

Merhaba
Benim de mini-bahçeme dadandı bu böcekler..
Balkonuma yeni bir çilek ektikten sonra görmüştüm ilk. Şimdi her yanı sardılar.

Melisalar, mineler, sardunyalar, kiraz domateslerim hepsi bu beyaz böceklerle doldu. Sularken öyle uçuşuyorlar ki, ağzımı tülbentle kapamak zorunda kalıyorum!
Ben de bir ziraat ilaçları satan dükkana sordum, bana izoldesis adında bir ilaç verdi, çok az dozda kullanabileceğimi söyledi.
Sonra içime sinmeyince araştırdım, bildiğin zehir bu ilaç! Evde kedimiz de var, pek gezinir saksıların arasında. Ayrıca melisa, biberiye, kekik gibi koparıp kullandığım bitkiler de var içlerinde. Korkuyorum şimdi ilacı kullanmaya. Ama böcekler gitmeden yine koparıp yiyemeyeceğiz bitkileri...

Ne yapmalı?

muratcelen 28-05-2013 02:14

Maydanoz saplarındakiler Bit mi ?

2 Eklenti(ler)
Herkese merhaba. Siteye Yeni Üye oldum ve Çok yayrlı olduğunu söylemek istiyorum. Sitede Emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler.
Terasıma ektiğim maydanozları ilk hasat ile ağız tadıyla yedik. Bir kaç gün sonra yaprakların uçlarının sarardığını farkettim. daha sonra maydanozun saplarına doğru siyah bitleri farkettim.

1. Sorum; Bunlar bit mi ?
2. Sorum; Arapsabunu zaytinyağı ve sarmısak formülünü uygulamayı düşünüyorum. (Mine Hanım'ın Tarifi) Etkili olurmu ?
3.Sorum; Bu uygulamayı ne kadar sıklıklar ve miktarda yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler..

aksamsefasi 13-06-2013 15:09

1 Eklenti(ler)
merhaba;
domates ve biberler üzerinde gezinip duran resimdeki beyaz ufak bir kelebeğe benzeyen şeymidir beyaz sinek dediğiniz şey acaba?

h_dogan 13-06-2013 16:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muratcelen (Mesaj 1161893)
Herkese merhaba. Siteye Yeni Üye oldum ve Çok yayrlı olduğunu söylemek istiyorum. Sitede Emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler.
Terasıma ektiğim maydanozları ilk hasat ile ağız tadıyla yedik. Bir kaç gün sonra yaprakların uçlarının sarardığını farkettim. daha sonra maydanozun saplarına doğru siyah bitleri farkettim.

2. Sorum; Arapsabunu zaytinyağı ve sarmısak formülünü uygulamayı düşünüyorum. (Mine Hanım'ın Tarifi) Etkili olurmu ?
3.Sorum; Bu uygulamayı ne kadar sıklıklar ve miktarda yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler..

Biraz geç cevap oldu ama yaprak biti onlar. Ev yapımı ilaçlar bölümünden mücadele yöntemlerine bakabilirsiniz.

h_dogan 13-06-2013 16:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aksamsefasi (Mesaj 1169298)
merhaba;
domates ve biberler üzerinde gezinip duran resimdeki beyaz ufak bir kelebeğe benzeyen şeymidir beyaz sinek dediğiniz şey acaba?

Beyaz sineğe benziyor. Çok fazla olmadan mücadele yapın birçok sebze türünde zararlı bir böcektir.

aksamsefasi 13-06-2013 16:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1169310)
Beyaz sineğe benziyor. Çok fazla olmadan mücadele yapın birçok sebze türünde zararlı bir böcektir.

teşekkürler, önceki yorumlarda plenum 50 WG kullanılmasını öneriyorlar,bu ürünün herhangi bir sakıncası varmı acaba?

aksamsefasi 13-06-2013 16:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1169309)
Biraz geç cevap oldu ama yaprak biti onlar. Ev yapımı ilaçlar bölümünden mücadele yöntemlerine bakabilirsiniz.

ev yapımı ilaçlar başlığını bulamadım,yardımcı olabilirmisiniz lütfen?

Boska 13-06-2013 18:25

Sayın aksamsefasi,
Gözünüzden kaçmış olmalı. Aradığınız bölüm aşağıdaki linkte yer alıyor.
http://www.agaclar.net/forum/genel-b...oruma/3062.htm

aksamsefasi 13-06-2013 18:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Boska (Mesaj 1169355)
Sayın aksamsefasi,
Gözünüzden kaçmış olmalı. Aradığınız bölüm aşağıdaki linkte yer alıyor.
http://www.agaclar.net/forum/genel-b...oruma/3062.htm

teşekkürler ;)

muratcelen 19-06-2013 03:08

Malesef denemelerim çaba vermedi. birde insanın o bitleri maydanozun rokanın üzerinde görünce, pek iştahla yiyesi gelmiyor. teşekkürler.. tüm yaprakları yenen sebzelerime bulaştı, kuzukulağı, marul, maydanoz ve roka. malesef hepsini söktüm.. :(

untouchable 26-03-2014 20:25

movento kullanın , yaprak bitleri ve beyaz sinek yumurtalarına etkili,

handancakan 21-04-2014 10:00

İlaç değil Zehir

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 (Mesaj 494670)
merhaba dostlar.... Adıyamanda bulunan ziraai ilaç satan dükkana gittim. beyaz sinek ve yaprak biti için ilaç istedim. Orda bulunan kişi bana bir ilaç verdi ilacın son kullanım tarihine baktığımda 2007-2009. Kullanım süresinin dolmak üzere olduğunu, bunun yerine yeni tarihli bir ilaç istedim.

Beyfendi sanırım bilgili birisi değildi ve bana bir şey olmaz son kullanma tarihini dikkate almamamı söyledi.Bende ısrarla kullanım tarihinin önemli olduğunu ve yenisini istedim. Ellerinde yeni tarihli olmadığını söyledi.

Başka birisini çağırdı ona aynı durumu anlattım balkonumda sebze,meyva ve süs bitkileri yetiştirdiğimi ve beyaz sinek ve yaprak bitlerinin çokluğundan şikayet ettiğimi belirttim.

Yeni gelen bey efendi bana Lannate® 90 tüm böcekler için kullanılacağını tavsiye etti.

Aldım eve geldiğim zaman ilk yaptığım şey nette ilacı araştırmak oldu.İlacın çok zehirli olduğu ve evde kullanmayınız ibaresiyle birlikte pamuk,karnahabahar ve Domateste yeşil kurtlar için, Tütünde yaprak biti, mısırda mısır koçan kurdu ve mısır kurdunda etkili yazıyor.

Oysa yetkili bana tüm böcekler için geçerli demişti. Üzerindeki ibareden dolayı açıkcası korkup kullanmadım.Balkonumda içinde balık bulunan büyük bir akvaryumum var.Balkonumu formu takip eden dostlar az çok bilir.Bu ilaç hakkında bilgilerinize ve tavsiyelerinize veya önereceğiniz başka bir ilaç ismine ihtiyacım var. Yardım ederseniz sevinirim.saygılar

Size verilen Lannate adlı ilaç oldukça zehirli ve canlı ne varsa öldürüyor, bunun yerine Neemazal gibi ilaçlar kullanılmalı, illaki kimyasal kullanılacaksa Confidor önerebilirim, en azından spesifik ve çevreye daha duyarlı.

.Akasya. 24-04-2014 14:04

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Yakın zamanda bitkilerimde beyaz sinekler olduğunu fark ettim ancak aşağıdaki resimde yaprakların altında görünen minik siyah noktalar nedir çözemedim. Bilginiz var mı?

Ozlemseyma 19-07-2016 11:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 (Mesaj 530300)
Forma göz atarsanız her türlü bilgiyi bulacaksınız.
Sevgili mirzade45;aramıza hoş geldiniz.Formda aradığınız her türlü bilgiyi bulacaksınız.

benimde domateslerımde aynısı var kullansam fyada eder inşallah

ziya70 19-09-2016 23:14

selam arkadaşlar forma yeni girdim ben bahçıvanlık yapıyorum günüm ilaç atmakla geçiyor hiç bi fayda alamıyorum bana yardımcı olacak birileri varmı teşekkür ediyorum

h_dogan 04-10-2017 08:16

1 Eklenti(ler)
Bir çiftçimiz güzlük kabak ekimi yaptı. Beyaz sinek bu sene epidemi yaptı. Minik kabaklardaki beyaz sineklerden bakın. Bitki henüz 2-3 yaprak.

Orbea 26-08-2019 15:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muratcelen (Mesaj 1161893)

Bahsettiğiniz formulleri ben denedim işe yaramadı. En sonunda maydanozları söküp attım. Şimdi aynı toprağı kullanabilir miyim onu düşünüyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024