agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Fasulye hastalık ve zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/16034.htm)

papalinatava 08-06-2009 21:43

Fasulye hastalık ve zararlıları

Merhaba,

Bu yaz ilk defa bir sebze bahçesi tecrübe ediyorum. Domates, patlıcan, kabak ve biberlerde şimdilik bir problem yok. Ancak fasulyelerin en alttaki yaprakları resimlerdeki gibi sararmaya başladı. Bu bir hastalık mıdır yoksa sararmalar normal midir?

Havalar ısındıüı için her gün akşam saatlerinde su veriyorum. Çok sık suladığımdan da sararmış olabilirler mi? Haziran ayında ideal sulama aralığı ne olmalıdır?

Teşekkürler.

http://img229.imagevenue.com/loc61/t...4_122_61lo.JPG

http://img264.imagevenue.com/loc401/..._122_401lo.JPG

Birol Ketenci 11-06-2009 20:39

Daha önceleri ben de fasülye çok su ister gibi yanlış bir bilgiye sahiptim. Bu yıl yetiştirmeye çalıştığım her sebze hakkında araştırma yaparak, doğruyu bulmaya çalışıyorum. Fasülyelerin sulanması konusunda ilk meyveler görünene kadar mümkün olduğunca su vermekten kaçının zira ilk meyvelerin oluşmasına kadarki dönemde çok hassas bitkilermiş. Fazla su sararma ve büyümede durgunluğa sebeb olur ancak hava sıcaklığının etkisiyle mutlaka su vermek gerekirse de bir iki kez az miktar sulama yapılabilir. Fasülyeler görünmeye başladıktan sonra dört beş günde bir sulama yapılması gereklidir. Sizdekiler hastalık değilse aşırı su sebebiyle sararmış olabilir, bir süre su vermeyin.

Selahattin Yılmaz 11-06-2009 22:10

Kırmızı örümcek zararı gibi duruyor. Ev yapımı ilaçlar başlığına uğramanızın zamanı gelmiş...

papalinatava 12-06-2009 09:25

Sararmış yapraklar sadece altlarda olduğundan çok su verdiğimi düşünüp sulamayı kestim. Sararmışları budayarak fasulyeleri takibe aldım, şimdilik yeni sararmalar görmedim.

Bu arada fasulyelerde çok fazla karınca var. Yaprak biti olabileceğini düşünüp mercekle inceledim karıncadan başka bir böcek göremedim.

Selahattin Bey, yeniden sararma olursa yaprağın daha net bir fotoğrafını ekleyeceğim. Kırmızı örümcek olup olmadığını da sürekli kontrol ediyorum. Kırmızı örümcek yoksa bile önlem için "Ev yapımı ilaçlar" başlığındaki şu tarifi uygulamanın bir zararı olmaz, öyle değil mi?

Alıntı:

Tarif 3
Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir.Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.
Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

çiçekseli 03-07-2009 22:51

Selam arkadaşlar. Çimlendirerek diktiğim fasulyelerim,1-1.5 metreye geldiğinde önce yaprakları sararmaya başladı,daha sonra bütün gövdelerini yapışkan bir madde kapladı. Şu anda ise çölde susuz kalmış gibi kurudu.Çok itinayla baktığım halde bu duruma gelmesi bütün hevesimi kırdı.Nerede yanlış yaptığımı bir bilsem,çok üzgünüm.

lazuribo 09-07-2009 17:12

Dostum bu işin profesyöneli değilim ama bit gibi birşeyler geziyormu üzerinde eğer öyleyse bir ilaç formülü vardı forumda bir kaşık arap sabunu sıvı yağ gibi bulursam ekleyeceğim

lazuribo 09-07-2009 17:14

http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/3062.htm şuraya bak cevabını bulursun belki

çiçekseli 10-07-2009 12:59

lazuribo; sevgili kardeşim verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Fasulyelerimin üzerinde yaprak bitleri vs. hiç bir şey yoktu. Yemyeşil zümrüt gibiydiler. Balkonum güneş içinde ve sıcak oluyor onun ayarını yapamadım her halde. Şimdi yeniden fasulye ektim, bu sefer direk saksı içinde çimlendirmeyi amaçlıyorum.İnşallah bu sefer başarılı olurum. Paylaşım için çok teşekkür ederim.

baykal_77 08-07-2010 19:02

fasulye hastalığı (acil yardım)

3 Eklenti(ler)
arkadaşlar bu hastalık nedir mücadelesini nasıl yaparım kendileri kırılıyorlar böyle bişey başınıza hiç geldimi fasülyelerim tek tek gidiyo; cinsi nazande ve şu an çiçekteler

polat345 05-07-2012 15:02

Fasulye Yaprak Hastalığı

1 Eklenti(ler)
Merhabalar;
Fasulyemizin yapraklarında resimde görmüş oldugunuz kurumalar meydana geliyor.
Bu hastalıgın ismini veya ne tür bir ilaç kullanmamızı önerirsiniz.
Vakit ayırıp okuyan ve cevap yazan herkeze tesekkürler.

sarin 05-07-2012 20:48

Sayın Polat345,

Eklediğiniz fotoğraftan çok şey anlamak mümkün değil, ik bakışta güneş yanığı gibi, ilaçlama yapmışsınızda ilaç damlamış yakmış gibi. Önlü arkalı yaprak fotoğrafı, fasulyeyi boydan çekerseniz daha iyi fikir yürütebilir üye arkadaşlarımız. Malum fasulye sıcakları sevmez, çok çabuk kırmızı örümcek olur. Kırmızı örümcek kontrolu yapın lütfen.

Kolay gelsin selamlar.

polat345 06-07-2012 09:29

1 hafta once kırmızı orumcek ve beraberinde yaprak gübresi attık.
Çumra'da ziraat muhendisi ile tarlaya baktık ve magnezyum eksikligi oldugunu söyledi
gubre olarak beta'nın bor, demir, manganez, çinko karısımı gübre verdi.

IPEKBÖCEGI 13-06-2013 22:28

fasulyelerimdeki sorun

5 Eklenti(ler)
herkese selamlar
ben toprakla ugrasmayı uzun süre düşünmüş ve sonunda düşüncemi gerçekleştirmiş ve balkonumu yeşillendirmeyi başarmış bir doğaseverim.Ancak henüz cok acemiyim.****** bitkilerimle sorun yaşıyorum.Bu nedenlede sorunlarıma çare bulmak,bilgilenmek,öğrenmek ve uygulamak için bu siteye bugün üye oldum.Benim sorunum aşağıda fotgrafta gördüğünüz fasulyelerimde ne olup bittiğini anlamamam.Beni acil bilgilendirmenizi şiddetle bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
Birde yine fotografını gönderdiğim yeşilliğin ne olduğunu söylerseniz sevinirim.Saksıda kendiliğinden çıktı.Otmu yoksa sebze ise nedir?

h_dogan 13-06-2013 22:40

1. reesim sebze değil, diğer resimlerde ise pek bir şey çıkaramadım yaprakların arka yüzlerinde bir şey var mı? Onları fotoğraflayabilir misiniz? Tabi flaşla çekmeden.

IPEKBÖCEGI 13-06-2013 23:08

İlginize ve kısa süreli dönüşünüze çok teşekkür ederim.Gündüz vakti fotograflayıp göndereceğim.Ancak benim dikkatimi çeken yapraklar üzerinde leke olması bunlar normal mi? 4.resimden bahsediyorum.Ayrıca kenarlarında kuruma gibi bir durum var sanki 3.resimdeki gibi.
Birde sebze değilse herhangibir otmu zararlımı yoksa nedir.Çok soruyorsam kusura bakm ayın.***. syg

IPEKBÖCEGI 18-06-2013 11:41

fasulyelerimdeki sorun

5 Eklenti(ler)
fotoğrafları yüklemede geciktim.
ekteler.
ayrıca salatalıklarımın yapraklarında sararma olmuş.Bunun nedeni nedir?***.

IPEKBÖCEGI 20-06-2013 10:32

bilgilerinize ihtiyacım var.cevaplarınızı bekliyorum.teşekkürler.....

IPEKBÖCEGI 22-06-2013 19:41

Bana yardımcı olacak bir dogaseverin bilgisine ihtiyacım var.bitkilerimin görüntüleri bana ne anlatmak istiyor.fotoğrafları daha önce gönderdim.teşekkürler.

bahcevan0618 24-06-2014 20:17

Fasulyelerin sorunu ne olabilir?

3 Eklenti(ler)
Fasulye deki sorun ne olabilir sizce, fasulyelerinin dış kabuk rengi beyaz oluyor.

kerkenez 29-06-2015 08:56

Yapraklarda Sararma Kuruma

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Bazı yapraklarda kuruma ve sararma var. Yapraklara baktığımda bir böcek yok gibi ancak iki hafta önce bahçede bitler vardı. Neemezal attım temizlendi gibi. Acaba onlar mı yaptı yoksa toprakta bir eksiklik falan mı var?

gtasdeviren 25-06-2016 18:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi baykal_77 (Mesaj 669756)
arkadaşlar bu hastalık nedir mücadelesini nasıl yaparım kendileri kırılıyorlar böyle bişey başınıza hiç geldimi fasülyelerim tek tek gidiyo; cinsi nazande ve şu an çiçekteler

Hocam bu konuda acil yanıt var mı? 10 dönüm fasulyelerim çatır çatır kırılıyor. Bu hastalık mı, zararlı mı anlayamadık. Bilen acil yanıt versin, e-posta atsın lütfen

ibrahimes 14-07-2016 15:51

Şimdiye kadar gayet güzel büyüyen fasulyelerim birden kurumaya başladı köklerle alakalı olabilir mi? Kostebek veya kadı lokması bu zararı verir mi?

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...a8ae706901.jpg

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsmail Kuzucu 14-07-2016 21:10

Kök çürüklüğü veya solgunluk hastalığı olabilir. Köklerin durumu nedir?

ibrahimes 14-07-2016 21:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1472860)
Kök çürüklüğü veya solgunluk hastalığı olabilir. Köklerin durumu nedir?

Gövdenin toprakla birleştiği nokta bıçakla kesilmiş gibiydi. Köklere yarın bakarım. Çok teşekkür ederim İsmail bey cevabınız için.

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ingilizanahtari 31-07-2017 13:35

Fasulye yapraklarını bir canlının yemesi

1 Eklenti(ler)
Köyümüzde diktiğim (Sivas/İmranlı, rakım. 1800m) fasulyelerin yapraklarını bir canlı yiyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim? Fasulyelerin daha hızı büyümesi için ne yapabilirim?

latif.07 01-08-2017 00:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ingilizanahtari (Mesaj 1514594)
Köyümüzde diktiğim (Sivas/İmranlı, rakım. 1800m) fasulyelerin yapraklarını bir canlı yiyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim? Fasulyelerin daha hızı büyümesi için ne yapabilirim?

Buradan bakınca çekirge yemiş gibi duruyor

Fatih_Soydemir 02-08-2017 11:08

Hızlı büyümesi için pek bir şey diyemem ama toz kükürt ile külü harmanlayıp su ile ıslanmış bitkinin üstüne dökünce zararlı gelmez artık. dikim için çok geç kalmışsınız fazla bir verim **** ürün beklemeyin seneye şansınızı denersiniz eylül ile birlikte o rakımda soğuklar başlamış olacak geceleri için.

Erdaldoao 06-06-2018 07:29

potonsiyum eksikliği var bence toprakta

acemi ciftci 08-06-2018 20:40

5 Eklenti(ler)
Kac defadir fasulye yetistirmeye calisiyorum. Daha ufacikken kurumaya basliyolar. Kirmizi oerumcekten suphelenip bugun bitkinin her yerine Neemazal t/s siktim. Sizce dogru mu yapmisim?

balmuk 03-10-2018 22:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemi ciftci (Mesaj 1542570)
Kac defadir fasulye yetistirmeye calisiyorum. Daha ufacikken kurumaya basliyolar. Kirmizi oerumcekten suphelenip bugun bitkinin her yerine Neemazal t/s siktim. Sizce dogru mu yapmisim?

neemazal işe yaradı mı ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024