agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sebzelerde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Marullarımı yiyen zararlı, Mühendis Tırtılı (http://www.agaclar.net/forum/sebzelerde-hastalik-ve-zararlilar/11328.htm)

MSaygin 20-11-2008 09:34

Marullarımı yiyen zararlı, Mühendis Tırtılı

1 Eklenti(ler)
merhaba,

Geçen yıl da misafirim olmuşlardı ama bu yıl marul bırakmadılar, tohumdan çıkıp biraz büyüyen marulu kıtır kıtır yiyorlar.
Her marulda 3-4 tane var, ilk başta minicikken, 3-4mm (a şekli) bir kaç gün marul yedikten sonra 3cm (b şekli) boya ulaşıp, artık hareket edemez hale geliyorlar.

Fotoğraf çekemedim, yağmur var dışarıda ama çizdim, ne olduğunu kolayca tahmin edeceğinizi sanıyorum.

Eklenti 53292

Bunlar nedir, ne şekilde kurtulabilirim?

Kemal Kutlu 20-11-2008 10:41

Öncelikle tırtılsa,hemen öldürüp yok edin.Benım serama'da dadanmaya başladılar.Pepinolarda yaprak bırakmıyorlar,bıraksam hepsini yiyip biterecekler.

Tırtıl ilacı alacasanız 3-4 değişik ilaç alın, bağışıklık kazanıyorlar.

MSaygin 20-11-2008 10:59

Teşekkürler TropikSera,

Tam tırtıl gibi değiller aslında, resimde çizdiğim gibi, ortadan bükülen tırtıla benzer bir canlı, her iki ucunda da vantuz gibi tutacakları var.

İlaç kullanmayacağım çünkü evde yetiştirdiğim ,yiyeceğimiz marullar.Ev yapımı ilaçlardan fayda edecek bir şey varsa uygulayacağım yoksa majestelerinden ne artarsa onu yiyeceğiz artık :)

Tırtıllar ise Japon güllerinde, tüm yapraklar delik deşik :)

Şule68 20-11-2008 12:31

http://www.agaclar.net/forum/attachm...9&d=1225801986

Bu yaratık mı marullarınızdaki? Ben de fesleğenimin üzerinde bulmuştum ve ilk defa gördüğüm için şaşırmıştım. Ben başka görmediğim için şanslıyım. Arkadaşlar tırtıl olduğunu söylediler.

MSaygin 20-11-2008 13:34

Benziyor aslında ama buradakilerin her iki ucu da vantuzlu, sizinkinin bir ucu düz gibi görünüyor, belki fotoğraftandır.

Lonicera 20-11-2008 13:46

Mehmet bey, Sn Şule68 'in resimlediği yaratıksa çok dikkat ediniz.İlaç kullanmayı düşünmüyorsanız bitkinizin her tarafını iyice kontrol etmelisiniz.Özellikle de dallarını.Dallarda durdukları zaman, yaprak sapı ile çok büyük benzerlik gösteriyor.Rengi de neredeyse dallarla aynı renk.Gördüğünüz zaman, bitkinin yaprağı kopmuş ve sadece sapı kalmış gibi geliyor insana.Oldukça zarar verdiğini söyleyebilirim.Benim Vinca,Pepino ve çilek yapraklarının canına okumuşlardı.Ben de ilaç kullanmadım.Daha önceden bildiğim bir ilaç hazırlamıştım.Yarım litre suya Mine (lantana camara) bitkisinin yaprak ve tohumlarından biraz ezip, içine de çok az miktarda kırmızı biber katarak tüm yapraklara spreylemiştim.Pek çoğu ölüp gitti, bir daha da uğramadılar bitkilerime;)

MSaygin 20-11-2008 14:04

Teşekkür ederim Lonicera, muhtemelen aynı zararlı değil çünkü bendekiler beyaz renk.
Şimdilik elle topluyorum ama farkedene kadar bayağı bir yaprak yemiş oluyor.

Kemal Kutlu 20-11-2008 22:22

Sizin 2-3 kök **** 10 kök, benim 1 dönüm kapalı serayı işgal ettiler.

Mehmet bey, Japon güllerinizi 1litre suya Mospilan ve yayıcı yapıstırıcı ekleyin spray ile yapraklarına sıkın.En azında 10-15 gün yaprak biti ve tırtıllardan kurtulursunuz.Benim japon güllerim çok oldugundan her hafta yapıyorum ve 1 dönüm sera.

sevgiler.

agronomistmrt 22-11-2008 20:50

mospilan tırtıl öldürürmü? :)

Kemal Kutlu 22-11-2008 22:53

Muhtemelen, ama değişik ilaçlardan'da kullanmak şart. Aynı ilacı devamlı kullanmak tırtıllarda bağışılık kazandırıyor.

deep78 02-12-2008 22:22

mospilan tırtılı öldürmez.proclaim,lazer,match ve avaunt gibi ilaçları kullanmanız daha faydalı olacaktır

zerrinsrt 03-12-2008 08:57

Ama burada sözü edilen marul. Çiçek değil ki. Birkaç gün sonra salata olacaklar.

Ketir11 03-12-2008 23:33

Daha sonra yiyecegi bir bitki oldugu icin ziraat muhendisi olan bir arkadasim,
aktarda satilan kiyilmis tutun onerdi bana.
Bir gece suda bekletip,suzdukten sonra suyunu sprey
yardimiyla bitkinin her yerine puskurtmek.
Faydasi oluyor.

zerrinsrt 04-12-2008 08:39

Bu yöntemi deneyeceğim. İş tütün bulmaya kaldı. Teşekkürler Kefir 11.

Emine Aktaş 15-12-2008 17:46

Tütün, çok riskli bir tedavi yöntemi. Bunun yerine, Patates veya domates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun, kaynatın. Yapraklar yumuşayıp pişince kapatın kendi soğusun ve sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.

yahya07 18-01-2009 23:19

arkadaşlar bu mühendis tırtılı. ddvp kullanabilirsiniz ama marullarınızı 5 gün sonra yiyebilirsiniz.

citrus 01-11-2009 01:45

farklı farklı ilaçlarla mücaedele yapmak en doğrusu çünkü bağışıklık kazanıyorlar

trbznktu 12-11-2009 18:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yahya07 (Mesaj 346855)
arkadaşlar bu mühendis tırtılı. ddvp kullanabilirsiniz ama marullarınızı 5 gün sonra yiyebilirsiniz.

arkdasnda dedigi gibi bu bir mühendis tırtılıdır.mühendis tırtıllarının 5 çift bacakları vardır ilk üç çifti önde kalan iki çift bacakları 9.ve 10. segmentelrindedir arada kalan 5 bölmede bacakları olmadıgı için yürüdükleri zaman şekilde çizdiginiz gibi kıvrılırlar.

ismail2776 02-11-2010 20:11

Apartmanımın ufak bir bahçesi var. Bende ilk defa oraya maydanoz ve marul diktim. Maydanozlarda, marullarda çok güzel çimlenip, ufak ufak çıktılar. Marullar biraz büyüdükten sonra kayboldular. Şimdi 50-60 kökten sadece 4-5 tane kaldı. Ben marullarımın etrafında herhangi bir zararlı görmedim. Gerçi marullarımdan geriye pek fazla bir şey kalmadı ama bunu yapan nedir? Teşekkürler.

Kiraz 03-11-2010 08:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ismail2776 (Mesaj 711829)
Apartmanımın ufak bir bahçesi var. Bende ilk defa oraya maydanoz ve marul diktim. Maydanozlarda, marullarda çok güzel çimlenip, ufak ufak çıktılar. Marullar biraz büyüdükten sonra kayboldular. Şimdi 50-60 kökten sadece 4-5 tane kaldı. Ben marullarımın etrafında herhangi bir zararlı görmedim. Gerçi marullarımdan geriye pek fazla bir şey kalmadı ama bunu yapan nedir? Teşekkürler.

Salyangoz ve sümüklü böcek olabilir. Genelde gece çalışırlar.

MeyveliTepe 03-11-2010 08:58

İzleyip zararlıyı görmeniz gerekir ki ne önlem alacağınızı tam olarak tesbit edebilesiniz. Tırtıl ailesi yakından bakıldığında görünmeyebilir, fakat tırtıl ise oradadır. Genelde kıvırcıklara gelenler yaprak ile aynı renkte ve küçük oluyorlar. Bir kaç günde hiç bir şey bırakmazlar. Oysa tesbit edildiğinde baş etmeniz de zehirsiz olarak gayet kolay.

Dogasever 03-11-2010 11:16

Yukarda DDTV kullanımı önerilmiş. Kimseyi korkutmak istemem ama DDTV organofosfattır. Hamile kadınların ve çocukların bilhassa uzak durmaları gereken bir kimyasal maddedir. Oldukça toksiktir. Ve DDTV zehirlenmesinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

İshal, baş dönmesi, bulantı, deride kızarıklık, karın ağrısı, kusma, terleme, ağır bir iş yapmış gibi soluma, aşırı tükürük salgılanması, vb.

En önemlisi ise, USA Kalifornia Prop 65'e göre kanserojen olduğu bilinmektedir.

Üreme ve gelişim üzerine toksikliği bilinmemektedir.

Şimdi bu yazıyı korkutmak için yazmıyorum ancak kanserojen olduğu kesin bilinen gelişim ve üreme üzerine etkisi ise henüz bilinmeyen bir zehir ile üretilmiş marulu çocuklarınıza, kullandıktan 5 gün sonra da olsa, gönül rahatlığı içinde yedirebilir misiniz? Ben yediremem. Saygılar.

Bilgilerin alındığı link:

http://www.pesticideinfo.org/Detail_...Rec_Id=PC33362

nariçi 09-12-2010 19:50

acı biber ve domates yaprağını suda bekletip spreylesek diye düşünüyorum ama bu tırtıllar genelde yaprağın alt tarafında oluyorlar. Orasınında ilaçlanması pek mümkün gözükmüyor.

TuruncuHis 02-06-2012 21:55

Bu konuda yeni bir önerisi olan var mı? Geçen yıl kabusum olmuşlardı, bir haftadır yine çıktılar. Salondaki bitkilerime bile gelmişler. Basudin üzerlerinden damlıyor yine de ölmüyorlar. Acil imdat diyorum:((

Jezebel 12-08-2015 21:53

1 Eklenti(ler)
Yoğun saldırı olsa ne yapılır bilmem tek olunca kolay. Sadece marulları değil tüm bitkilere musallat oluyorlar.

Eklenti 570998

Yok ettim.

Ozlem A 14-08-2015 10:25

Tırtıl sorununda Sayın Meyvelitepe bana aşağıdaki öneride bulunmuştu, bu başlığa uğrayanlar için alıntılıyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1394658)
En azından kendi bitkilerinizi Delfin WG biyolojik ilaçla ilaçlayabilirsiniz.

bacak 14-08-2015 15:43

organik neem yağı öneririm, neem ağacının yağı; http://toprakvesu.com/organik-parker...=55c505e05b5a5

sprey olarak ya da topraktan verebilirsiniz. uygulamadan itibaren 1-1,5 ay kadar bitkinin bünyesinde kalıyor böylece bitkiyi yemeye kalkan zararlı yememesi gerektiğini anlıyor.. sprey olarak vermek daha çok tavsiye edilir, bu şekilde yaprakların üstünde ince yağlı bir katman oluşturuyor. böcek, kırmızı örümcek türü zararlılara karşı.. marullarınız 2 haftalık falanken verseniz hasatta tertemiz yersiniz diye düşünüyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024