agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2008, 12:44   #1
Ağaçsever

lazuribo's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
sebze ve hastalıkları bölümüne taşındı

Düzenleyen lazuribo : 18-06-2008 saat 13:36
lazuribo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 13:21   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Klavyeniz i harfini desteklemiyor mu?

Hiç nokta, virgül kullanmamışsınız.

"tskrler" gibi kısaltmalar yapıyorsunuz.

Forumda daha önce yazılanlara göz atmadan, araştırmadan soru soruyorsunuz.

Konu başlığı içeriği doğru yansıtmıyor. Öğrenmek istediğiniz fasulye zararlısı ise, başlıkta yazmalısınız. Böylece diğer bitkiler için buraya bakacak arkadaşları gereksiz yormamış olursunuz.

Fasulye için, "Ağaç Hastalıkları ve Zararlıları" bölümünde başlık açıyorsunuz. Oysa sebzelerle ilgili bölüm daha uygun...

Sözün kısası, Forum Kuralları okursanız daha az yanlış yaparsınız.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 13:41   #3
Ağaçsever

lazuribo's Avatar

Balkonumdaki fasülyede ufak böcekler var

Balkonda fasulye yetiştiriyorum geçen gün, farkettim ufak siyah karınca dan biraz daha küçük böcekler fasülyemın gövdelerini sarmışlar yapraklarda bir şey yok biraz tuhaf böcekler el ile müdahele ettiğimde yapışkan bir yapıdalar ne dir bunlar nasıl mucadele edilir bunlar la bildiğiniz yöntemler var ise ama mümkünse bitkisel olsun teşekkür...derseniz dergide bununla ilgili konu var benım domates yaprağını bulmam biraz zor baska yöntemler varsa memnun olurum..

RESİMLER:

http://img395.imageshack.us/my.php?i...8131006ep1.jpg
http://img395.imageshack.us/img395/7...8131112ig3.jpg

Eski 19-06-2008, 13:16   #4
Ağaçsever

lazuribo's Avatar

evet bir bilginiz var ise cok yardımcı olursunuz ....

Eski 25-06-2008, 21:49   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Orjinal Mesaj Sahibi adalet yağcı
Merhaba Emine,tanışma yazımın hemen üstünde yazınızı gördüm buyüzden ilk mesajımı size yazıyorum,bende organik tarım yanlısı düşünüyorum ama konuyla ilgili fazla bilgim yok küçük bahçemi güzelleştirmeye çalışıyorum,bana yardım ederseniz çok mutlu olurum,fasulyelerimde yaprak biti var ve heryerden karıncalar çıkıyorbitkilerime zarar vermeden bunlardan nasıl kurtulabilirim?
Sevgilerimle....

Merhaba Adalet Hanım!Mesajınızı geç farkettim.Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Organik tarıma ilgi göstermeniz beni ziyadesi ile memnun etti.Öncelikle tarım yapacağımız toprağın sağlıklı olması ve sağlıklı tohumların kullanması kaliteyi arttırır ve hastalıklara karşı direnci kuvvetlendirir.Fasulyelerinizdeki yaprak bitlerinden bahsediyorsunuz.Karıncalarla yaprak bitleri arasında beslenme yönünden bir bağ vardır. yaprak bitleri ,bitkilerin özsularını emerek beslenirler ancak karbonhidratları sindirmeden dışkı yoluyla bu tatlımsı maddeleri bitki üzerine bırakırlar. karıncalarda bu maddelerle beslenir. karıncaların yaprak bitlerinin bulunduğu yere gelmelerinin sebebi budur. burada bitkiye asıl zararı yaprak biti yapmaktadır. karınlararın yaprak bitlerini taşıyor olmaları çok fazla bişey ifade etmez. çünkü yaprak bitlerinin kanatlı formları vardır ve aynı zamanda bu böcekler yüksek bir üreme gücüne sahiptirler. yapacağınız şey kalıntı etkisi düşük bir insektisit kullanmaktır. hasat dönemine uygun,daha az kalıntı bırakan ilaçları tercih edebelirsiniz. örneğin Primicarb etkili ilaç sadece afitlere özel bir ilaçtır ve 3 gün gibi bir bekleme süresi vardır. ama diğerlerinden pahalı olacağını düşünüyorum. Biyolojik olarak da yapışkan bantlar kullanılarak mücadele edilebilir.Bahçenizde kesinlikle kimyasal gübrelemeyi önermiyorum .Kimyasallar toprağın formunu bozarak besin elementi alımını zorlaştırır ve bitki direncini kırarlar.
Hastalık ve zaralılara karşı yeni yeni geliştirilen ,doğal ilaçlar da sunulmaktadır.NeemAzal®–T/S Organik Böcek İlacı)
doğal etkili ,insana ve bitkiye zararsız bir ürün.Doğal ilaçlama yapmak isterseniz,bu ürünü denemenizi tavsiye ederim. selamlar...

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 15:06   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2008
merhaba lazuribo fasulyenizde yaprak bitleri olduğu kesin emine hanımın dediklerine aynen katılıyorum birde ilac secerken sistemik ilac secmeye özen gösterin bazı ılaclar anlık temızlıyor en fazla 1 hafta sonra tekrar bitler aynı sekılde fasulyenızı sarar

talkativeman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 01:02   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Evet; Teknik olarak zaralılarla mücadele, bilinen şekillerde uygulansa da, günümüzde yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetleri bizlere, toksik etkisi az ve başarısı yüksek olan seçenekler sunmaktadır. NeemAzal®–T/S Organik Böcek İlacı) Bit ve örümceklerin açlıktan ölmesini sağlayarak, ilaç kalıntısı riski olmadan, güvenli bir mücadele yapmamızı sağlamaktadır. Ayrıntılı bilgi için Biyoteknoloji bölümüne bakabilirsiniz.

Düzenleyen Emine Aktaş : 31-08-2008 saat 22:54
Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024