agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni145Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2010, 15:01   #91
Ağaçsever

Pendo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2010
bende bu böceklerden şikayetçiyim. Bahçemizde ve evin içinde çok var bir türlü baş edemiyoruz. Ne yapmam gerekir bunlardan kurtulmak için

Eklenen Resimler

Pendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 18:26   #92
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Benim de çuhalarımı yiyip bitirdiler bir türlü açamıyorlardı odun külünü kullandım bayağı işie yaradı ama tam çözüm değil.

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 20:27   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Odun külü ya da taş kömürü külünü nereden bulabiliriz?

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 20:40   #94
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Özgürbilgin
Odun külünü mangalınızdan veya mangalı olanlardan bulabilirsiniz. Meşe kömürü yakılmış olması kaydıyla tabi.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 21:37   #95
Ağaçsever

Pendo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2010
odun külünü kebabçılarda ara

Pendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 01:17   #96
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Buraya bir bakın, işinize yarayabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 22:51   #97
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Meyvelitepe, daha önceki bir yazınızda bakır notunuzu görmüştüm, 2-3 cm eninde 0,5 mm kalınlığında bakır şeritlerden buldum, bu hafta alıp saksı ve adalara uygulayacağım. Birayı salyangozlar için denemiştim ama işe yaramamıştı, sümüklüböceklere en kısa zamanda denemeliyim. Yine büyük bir hızla topraktan çıkan her şeyi bitiriyorlar.

Etrafına kahve serptiğim mügenin kenarındaki sümüklüböceği gözlemlediğimde, kahveyi sevmediğini ama aradaki 2-3 mm.lik bir açıklığı bulduğu anda çemberi yarıp bitkiye ulaştığını gördüm. Üzerine odun külü dökülen sümüklüböceğin öldüğünü gördüm ama toprağına odun külü döktüğüm menekşelerimin yarısı yendi, burada da sümüklüböcekleri değil sadece kabukluları gördüm.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 22:53   #98
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Salyangoz savar :)

Ben bakır şerit alana kadar bahçede bir şey kalmayacak. En çok zararı da soğanlı çiçekler görüyor, iki haftadır topraktan çıkmaya çalışan zambağım her gece dibe iniyordu. İşyerinden getirdiğim baca adaptörü işe yaradı, üç gündür içine giren yok. Ters eğimden dolayı salyangozlar çıkamıyor.

Bütün bahçeye uygulamama imkan yok ama yıldız, müge ve çiçekleri yenen haseki küpelerine de takacağım

Name:  29041.jpg
Views: 4778
Size:  40.4 KB

Seabert74 ve Vegy beğendi.

Düzenleyen Kiraz : 30-04-2010 saat 13:31
Eski 06-05-2010, 17:17   #99
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2006
Benim bahçemdeki salyangozlar açık renk kabukları olan türden. Sanırım kabuksuz olanlarda var ama onlar gündüz çok iyi kamufle oluyorlar. Ama beyaz kabuklu olanların binlercesini görmek mümkün.
Yalnız bende sadece petunyalara dadandılar gibi görünüyor. Petunyalarda yaprak sap hiçbir şey bırakmadan yiyorlar. Üstelik terasa kadar ulaşmışlar ve oradakilerede zarar veriyorlar. Diğer bitkilerdeki zarar belirgin değil. Mekanik yöntemler veya diğer zararsız yöntemler ile çözülecek gibi görünmüyor. Çiçeklerin diplerine malç niyetine serdiğim şeyleride kolay kazıldığı için kediler karıştırıp dağıtıyor.

acropora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 09:24   #100
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Benim başım da bunlarla dertte. KAdiefeleri Domates zararlıları için dikmiştim ama 80 Kadife fidesini bir haftada tamamen bitirdiler.
Name:  salyangoz.jpg
Views: 4595
Size:  68.1 KB
Milyonlarcalar, ilaçsız her çözümü deniyorum. Martha'dan duyduğum fideleri altını kestiğim karton bardakların içine aldım. İşe yaramadı.
Name:  IMG_66.JPG
Views: 6287
Size:  61.7 KB

Köydeki arkadaş fideleri diktikten sonra görünen tüm toprak zemine toz kireç serp dedi. Dün onu denedim, hiç işe yaramamış. Fideler yine yenilmiş.

Geçen gün biranın kabuksuzlarda etkili olduğunu Sn. Meyvelitepe'nin yazısında okuyunca denedim. Ben sabah erkenden neler olmuş diye bakmaya gittiğimde kabı yerinde göremedim. Meğer kedim (kokusunu sevmedi herhalde) kabı tamamen gömmüş. Dün akşam üstü kediyi eve kapatıp birayı yeniden denedim. Bu sabah baktığımda bir kabın içinde 20 tane salyangoz vardı. Normalde sinek bile öldüremem ama o kadar canımı sıktılar ki inanın çok sevindim. Bu akşam kap sayısını arttıracağım. Çünkü şimdi de olgunlaşmaya başlayan çileklerime dadandılar. Biraz önce 20 ye yakın elimle toplayıp attım. Bizdeki kabuksuzlar çok büyükler. Mütemadiyen yiyorlar. Toprak yumuşak olduğu için mi bilmiyorum, güneş çıkınca toprağa açtıkları deliklere gizleniyorlar. Akşam üstü çıkıyorlar.

Dün çok enteresan bir olaya daha rasladım. Fotoğraf makinamı yanıma almamıştım çekemedim ama görmenizi isterdim. Toprağa cocopeat karıştırdığım için pamuk gibi. Türünü anlayamadığım incecik upuzun bir arı türü, yükselip alçalarak toprakta 10-15 cm çapında aynı krater gibi çukur açmış ve gördüğümde kazmaya devam ediyordu. Daha önce saksı toprağına yuvalanan arı görmüştüm, sanıyorum bu da yuva hazırlığındaydı.

Bu arada Ordu'dan ve Antalya'dan gelen fidanlarla aralarına Ordu'lu ve Antalya'lı Salyangozlar da katıldılar.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 17:08   #101
Ağaçsever

Petunyalar bitti ve diğer bitkileride yemeye başladılar. İlaç aldım, hatta hazırlamak için eldivenlerimi giydim ama üzerindekileri okuduğumda kullanmaktan vazgeçiyorum. Bir kaç defa ilacı kullanmaya karar verip kutusunu elime aldım ama her seferinde bu her tür canlıya zarar verebilecek kimyasalları kullanmaya cesaret edemeyip geri bırakıyorum. Özellikle kedilerin bunları yemesinden korktuğum için kullanmıyorum.
Birayı bu akşam bende deneyeyim, umarım etkili olur.

Eski 10-05-2010, 17:53   #102
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acropora Mesajı Göster
Petunyalar bitti ve diğer bitkileride yemeye başladılar. İlaç aldım, hatta hazırlamak için eldivenlerimi giydim ama üzerindekileri okuduğumda kullanmaktan vazgeçiyorum. Bir kaç defa ilacı kullanmaya karar verip kutusunu elime aldım ama her seferinde bu her tür canlıya zarar verebilecek kimyasalları kullanmaya cesaret edemeyip geri bırakıyorum. Özellikle kedilerin bunları yemesinden korktuğum için kullanmıyorum.
Birayı bu akşam bende deneyeyim, umarım etkili olur.
Sn Acropora ve bira kullanmayı düşünen diğer arkadaşlar,

Bira koyup bahçenize bıraktığınız kapların içine bir ucu kabın kenarına, diğer ucu ise kabın dibine dayanmış küçük bir dal parçası (cankurtaran) koymayı da unutmayın. Çünkü arılar ve topraktaki diğer bir çok yararlı böcek de birayı çok sever. Kazayla biraya düşerlerse, çıkıp kurtulabilmeleri içindir. Salyangozlar bu dal parçasıyla kendilerini kurtaramazlar merak etmeyin.

Bir diğer etkili yöntem de yenmiş veya sıkılmış greyfurt kabuklarını bitkilerinizin arasına kabukları ters çevrilmiş olarak (dış yüzü yukarı gelecek şekilde) koyunuz. Sümüklü böcekler ve salyangozlar kabukların altında toplanacaktır. Alıp yok edebilirsiniz. Ya da tavuklarınıza veya varsa ördeklerinize verebilirsiniz. Aslında tavuk veya ördek beslerseniz, bu hayvanlar sizi bu sorundan rahatlıkla kurtarırlar.

Bir diğer yöntem de onlara en sevdikleri ziyafeti çekin! Bahçenin dikilmemiş uzakça bir köşesine onlara güzel ve sulu bir marul verin. Marulla oyalansınlar. Sonra marulun üzerinden toplarsınız. Yalnız marulu koruduğunuz bitkilerin çok yakınına koymayın yoksa, ana menü bittikten sonra, tatlı niyetine bitkilerinizi yerler!

Bir diğer yöntem de bahçenize küçük bir havuz yapın ve kurbağa yetiştirin. Kurbağalar geceleri kendilerine harika ziyafet çekeceklerdir.
Ya da kirpilerle arkadaş olun. Kirpileri bahçenize çekmek için tıklayın lütfen.

Bence, birçok yöntemi bir arada denemek lazım. Hepsi bir miktar yardımcı olacaktır. Unutmayın bu sorunu yaşamanızın nedeni bahçenizde ya da bahçenizin de içinde bulunduğu belirli bir bölgede doğal dengenin bozuk olmasıdır.

Düzenleyen Dogasever : 10-05-2010 saat 17:54 Neden: duzeltme
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 20:32   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Benim başım da bunlarla dertte. KAdiefeleri Domates zararlıları için dikmiştim ama 80 Kadife fidesini bir haftada tamamen bitirdiler.
Eklenti 142922
Milyonlarcalar, ilaçsız her çözümü deniyorum. Martha'dan duyduğum fideleri altını kestiğim karton bardakların içine aldım. İşe yaramadı.
Eklenti 142923

Köydeki arkadaş fideleri diktikten sonra görünen tüm toprak zemine toz kireç serp dedi. Dün onu denedim, hiç işe yaramamış. Fideler yine yenilmiş.

Geçen gün biranın kabuksuzlarda etkili olduğunu Sn. Meyvelitepe'nin yazısında okuyunca denedim. Ben sabah erkenden neler olmuş diye bakmaya gittiğimde kabı yerinde göremedim. Meğer kedim (kokusunu sevmedi herhalde) kabı tamamen gömmüş. Dün akşam üstü kediyi eve kapatıp birayı yeniden denedim. Bu sabah baktığımda bir kabın içinde 20 tane salyangoz vardı. Normalde sinek bile öldüremem ama o kadar canımı sıktılar ki inanın çok sevindim. Bu akşam kap sayısını arttıracağım. Çünkü şimdi de olgunlaşmaya başlayan çileklerime dadandılar. Biraz önce 20 ye yakın elimle toplayıp attım. Bizdeki kabuksuzlar çok büyükler. Mütemadiyen yiyorlar. Toprak yumuşak olduğu için mi bilmiyorum, güneş çıkınca toprağa açtıkları deliklere gizleniyorlar. Akşam üstü çıkıyorlar.

Dün çok enteresan bir olaya daha rasladım. Fotoğraf makinamı yanıma almamıştım çekemedim ama görmenizi isterdim. Toprağa cocopeat karıştırdığım için pamuk gibi. Türünü anlayamadığım incecik upuzun bir arı türü, yükselip alçalarak toprakta 10-15 cm çapında aynı krater gibi çukur açmış ve gördüğümde kazmaya devam ediyordu. Daha önce saksı toprağına yuvalanan arı görmüştüm, sanıyorum bu da yuva hazırlığındaydı.

Bu arada Ordu'dan ve Antalya'dan gelen fidanlarla aralarına Ordu'lu ve Antalya'lı Salyangozlar da katıldılar.
Sümüklüböcekleri el feneriyle gece arayın.Bulduklarınızın üzerine biraz tuz serpin.Anında tesir eder ve öldürür.Biz ortaokuldayken evimizin arka bahçesinde biraz otluk yer vardı.Akşamları oradan gelip beton terasın üstünde gezinir ve gümüş bir yol gibi izler bırakırlardı.Bundan rahatsız olan annem bazı akşamlar tuz uygulaması yapardı ve anında ölürlerdi.Tuzla bitkilerin etrafını çevirmek saksılı bitkilerde çare olabilir ama topraktakiler için başka çareler bulmak gerek anlaşılan..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 09:41   #104
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Merhabalar ,
Bir müddettir bu başlık altında yazılan mesajları takip ediyorum. Üzülerek görüyorum ki kesin sonuca ulaştığını belirten bir mesaja rastlamadım. Arkadaşlar insektisit uygulamazsanız , sonuca ulaşabileceğinizi pek zannetmiyorum. Eşimin bahçeye diktiği zambak vb. özellikle soğanlı bitkilere dadanmışlar ve toprak üzerine çıkan kısımlarını hemen hergün yedikleri için hepsi toprak seviyesinde kalmışlardı. Eşimin bir kaç defa hatırlatması üzerine fısfıs dediğimiz ilaçlama aletinin içerisine 0.5 lt. su ve 1 enjektörle 1 cc. Dimethoathe etkili maddesini ihtiva eden bir ilaç koydum. Bahçedeki zambakları , gülleri ve ismini pek bilmediğim diğer çiçekleri ilaçladım. Birkaç gün sonra baktığımızda sümüklü böcekler yoktu ve toprak seviyesinden daha fazla büyüyemiyen zambaklar yüzümüze gülümsemeye başlamışlardı. Bu arada eşimin de çok sevindiğini belirtmeliyim. Uygulayacak olan arkadaşlar bu maddeyi ihtiva eden bir ilacı tarım ilacı satan yerlerden 0,5 lt. si 5 TL. den alabilirler. Piyasadaki çeşitli firmalara ait ürünlerin isimleri Poligor , Korumagor , Cansagor , Safagor vb. herhangibir ilacı kullanabilirsiniz. Kesinlikle kapalı alanda ve ev içerisinde kullanmayın. Etkili bir sistemik zehirli ilaçtır yani bitki bünyesine nüfuz eder ve 3 hafta civarında koruma sağlar. 0,5 lt. ilaç size yüzlerce defa uygulama için yeterli olacaktır. Veya size yakın bir tarım ilacı bayisinden salyangozlara karşı etkili başka bir ilaç ta kullanabilirsiniz. Şimdi düşünüyorum , insektisit önerdiğim için bazı arkadaşlar yine bana tepki gösterecekler. Ama başka türlü kesin bir çözümüde yok ki. Birde şu var kullandığımız kimyasalın içeriğini ve etkilerini biliyoruz , içeriğini bilmediğimiz masum görünen bir preparattan etkilenmiş olmak bana göre daha kötüdür. Sürçü lisan ettiysek affola . . Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 19:54   #105
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Salyangozlar gece toplanmakla bitecek gibi değil, ayrıca hepsini bulup toplayabilmem de imkansız. Bira benden daha güzel topluyor. Dün gece 3 kap hazırladım, üçü de dolmuştu. Yine de sabah erken çileklerin içinden 10 a yakın en irilerinden topladım. Arılar gerçekten birayı çok seviyorlar-mış, bu sabah fark ettim. Dal parçasını tarifiniz gibi hazırlayacağım.

Kurbağaya gelince, çileklerin içinde bir de kurbağa ailesi yaşıyor ama salyangoz da bol miktarda var. Büyük ihtimalle yemekle bitiremiyordur. Bir tane büyüklerden yese kurbağanın karnı doyar zaten.

Bu sabah bir de büyük bir gürültüyle tel örgüyü geçmeye çalışan orta boyda kaplumbağa vardı ki eğer o da girmeyi başarırsa işte o zaman fidelerden eser kalmaz.

Gözlemlerimden şunu anladım ki en çok yemeklik kabak, salatalık, yeni filizlenen roka-marul, enginar yaprakları, taze fasulye yi seviyorlar. Domatese hiç dokunmuyorlar. Bu yaz sadece domates yetiştirebileceğim bu gidişle.

Emine Akman beğendi.

Düzenleyen limon : 12-05-2010 saat 09:12
Eski 11-05-2010, 21:00   #106
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Bir kurbağa ailesi yetmez tabii ki, ben her sene bir ordu yetiştirip bahçeye salıyorum. Şu anda iribaşların bacakları çıkmak üzere. Bir bu kadar da bahçedeki havuzda var. Her gece tıka basa salyangoz ve sümüklü böcek yiyiyorlar. Bizde böyle bir sorun yok!

Ama bir de yararlı nematodlar var. Onlar da birçok sümüklü böcek türüne karşı etkili! Yaklaşık 48 saatte sümüklüböcekleri hasta ediyorlar ve sümüklü böcek yemeden içmeden kesilip ölüyor (Hoş bir ölüm değil tabii ki!). Yalnız bu ürünü Türkiye'de bulabileceğinizi zannetmiyorum. Biz de satılmaz diye getirmiyoruz. Bence yine de doğal düşmanlar ve bariyerler en iyi çözüm.

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2010, 21:12   #107
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Name:  Photo317.jpg
Views: 3670
Size:  26.3 KB

Eski 11-05-2010, 23:32   #108
Ağaçsever

Kötü tarafı ben kurbagalardan da çok hoşlanmıyorum. Ne bileyim aslında hayvanları oldukça seven biriyimdir ama kurbağalar bana çok çirkin ve iğrendirici geliyor. Bahçemde bir sürü kurbağa görmeyide pek istemem. Zaten çok sayıda kurbağa vardı, sokak kedilerini beslemeye başladıktan sonra bizim bahçe kediden geçilmez oldu ve kurbağalarda kısa sürede yok oldular. Sanırım salyangozlar bundan sonra artış gösterdi.
Ben bira ile de çok iyi bir sonuç alamadım kısıtlıda olsa kimyasal kullanacağım.

Eski 11-05-2010, 23:51   #109
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Burada da sümüklü böcek çok sabahları bakıyorum her taraf onların izi. Bu arada kurbağalar gözükmüyor. Poşette ki bir pepinonun kök boğazı çürümüştü acaba bunlar mı yedi!

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 00:14   #110
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sümüklüböcek ile salyangoz aynı şeyler değil. Bitkilerinize saldıranlar salyangoz yavrularıdır. Bunlar bira tuzaklarına gelmiyorlar. Bariyer çok net sonuç veriyor. Zehir kullanıp bahçenize kıymayın lütfen.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 01:46   #111
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Wikipedia'da salyangozla mücadelede sarımsak suyu kullanıldığı yazıyor. Kurbağalar haricinde bazı kuş ve böcekler ile kertenkele kırkayak gibi bazı türlerin de salyangozla beslendiği söyleniyor. Yine de sürüngen beslemektense, Doğasever'in kirpi besleme fikri ( EM (Etkin Mikroorganizmalar) ) daha hoş geldi nedense..

Eklenen Resimler

Düzenleyen Smyrna : 12-05-2010 saat 15:11 Neden: imla
Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 22:16   #112
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
SEvgili Doğasever,

Bahçemde geçen yaz gece kurbağaları görüyordum... Onlarda yerlermi acaba sümüklü böcekleri...

Birde bira kullanan arkadaşlar, marka tavsiyesi varmı? Zira heineken varmış evde, bir kaç gün oldu bira tuzağı yapalı, bakıyorum hiç düşen yok? Efesmi denesem acaba?

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 20:17   #113
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu gece yağmur yağınca ve sabah ta hem hava kapalı hem her yer nemli olunca bizim iri salyangozlar her yerdelerdi. Ağır hareket ediyorlar gibi göründüklerine bakmayın, aslında çok hızlılar. 5 dakika içinde enteresan bir şey yaşayınca paylaşmak istedim.
Bahçenin ortasında çıkan acem boruları var, Salyangoz hedef olarak onun taze sürgünü seçmiş,
Name:  IMG_6758.jpg
Views: 4173
Size:  43.1 KB

Başının önündeki antene benzeyen tuhaf şeylerle bitkiyi analiz ediyor,
Name:  IMG_6759.jpg
Views: 3687
Size:  41.5 KB

Biraz daha,
Name:  IMG_6760.jpg
Views: 3638
Size:  41.3 KB

Sonra bu bitkinin yenilemez olduğuna karar verip,
Name:  IMG_6763.jpg
Views: 4279
Size:  43.2 KB

Hızla yanından uzaklaşıyor, fotoğrafı çekerken hiç farketmemiştim ama hemen arka yanında da ufacık yavrusu varmış,
Name:  IMG_6771.jpg
Views: 4212
Size:  44.6 KB

Vegy beğendi.
Eski 10-06-2010, 09:35   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Salyangozlarla doğal mücadele.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Artık bahçede yürüyemez hale hale geldik, deneyen arkadaşlardan ricam; kükürtmü yoksa sarmısakmı daha etkili?
Arkadaşlar salyangozlar genelde ıslak ve nemin bol olduğu ortamlarda bulunarak hızlı bir şekilde ürüyorlar, onları sabah erken saatlerde bu mekanlara yapılacak baskınlarla toplanabilir, bu işlem iki üç gün içinde bahçedeki tamamı ele geçersede dışardan gelen komşu parsel bahçelerdekilerde komşuların da toplama işi ile bölgedi yayılmaları önlenebilir.

Ben bunların sebzelere verdikleri zaraları faydaya çevirmek için bahçemdeki salyangozlar toplıyarak onların bu sebze yeme alışkanlıklarını, sebze artıklarını besin eriklerine çevirmede kullanarak bitkilerime besin maddesi sağlama yönünde organik gübre meselemide halletmiş oluyorum.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 18:13   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
arkadaşlar azadirachtin tavsiye ederim.. piyasada farklı ticari isimler altında etki maddesi azadirachtin olan pestisitlere ulaşabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz tarif şudur :

2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı(melia azedarach) tohumu koyun ve
tohumları önceden bir güzelce parçalayın yalnız çekirdekleri serttir. Tespih yapımında da kullanılır.
48 saat suda bekletin süzün ve kullanın.

ahmet özkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 15:17   #116
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Arkadaşlar bende mutfak atıklarından elde ettiğim kompost ile bahçemi sulamaya başladığımdan beri salyangoz ve sümüklü böceklerden neredeyse kurtuldum.Sebze bahçeme her girişimde 20-30 salyangoz atıyordum.Bu sayı 3-4 düştü.Bahçenin diğer kısmını kompost ile sulamıyorum.Zaten küçük bir alan ve sadece çiçeklerim var orada, dün gece o küçücük alandan 20 tane salyangoz toplayınca o tarafıda kompostla sulamaya karar verdim.Sizlerde bir deneyin isterseniz...

Düzenleyen bıcırık : 28-06-2010 saat 15:18 Neden: imla hataları
bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 21:32   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Üç yıldır başarı ile kullandığım iki reçeteyi yazayım.
1- 75-80 gr sarımsağı mikser ile parçalayın ve bir litrelik cam şişe içine boşaltın. Başka bir kapta yumuşak suyu (yağmur suyu olabilir) 98 oC ye kadar kaynatın ve kaynar kaynar suyu şişe içine boşaltın ve şişenin ağzı açık bir şekilde bir gün bekletin. Ertesi gün karışımı süzün ve 5 litreye tamamlayın. Kalan artıkları da kullanacağınız bitkiler arasına dökün. Mesela çilek tarhlarına. 5 litrelik karışımı pülverizatöre doldurarak bitkilerin üzerlerine ve köklerine püskürtün. Bu işlemi 5-7 günlük periyotlar ile tekrarlayın. Sümüklü böcekler (kabuklu ve kabuksuzlar) sarımsak kokusunu sevmezler. Sarımsağın içindeki maddeler sümüklü böceklerin yeme isteğini köreltir. Bunun için ya açlıktan ölürler, ya da kokulu bölgeden uzak dururlar. İlacı akşam üstü veya sabah erken saatlerde rüzgarsız havada püskürtün. Yağmurdan sonra işlemi mutlaka tekrarlayın.
2-Kahve veya kahvenin içinde bulunan kafein: Kafein % 0,01- 0,05 oranında sümüklü böceklere tatbik edildiğinde, onların sinir sistemi üzerine etki ederek öldürür.
Eczanelerde satılan Cafergot isimli ağrı kesici bir tabletinde 100 mg kafein içerir. 2-3 adet tableti havanda toz haline getirin ve bir litre su içine atarak tozu eritin, sonra da bir pülvarizatör yardımı ile bitkilere tatbik edin. Bu işlemi haftada bir tekrarlayın.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 22:34   #118
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Sergüzen sarımsaklı tarifi ve ilaçlı tarifi en kısa zamanda deneyeceğim. Kahve telvesini denedim, kabuksuzlar aralardan yol bulup geçiyor ama kabuklular için daha etkili olduğunu düşünüyorum. Tarifinizde, ilaç suda eritildiği için aradan kaçacak yol da bulamazlar.

lolla beğendi.
Eski 28-06-2010, 23:11   #119
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
Eczanelerde satılan Cafergot isimli ağrı kesici bir tabletinde 100 mg kafein içerir. 2-3 adet tableti havanda toz haline getirin ve bir litre su içine atarak tozu eritin, sonra da bir pülvarizatör yardımı ile bitkilere tatbik edin. Bu işlemi haftada bir tekrarlayın.
İlginç yönemler Ben de hemen her ikisini de deneyeceğim. Yalnız tabletin içindeki yardımcı maddelerden ötürü tamamen çözünemeyeceğini düşünüyorum. İyice çalkaladıktan sonra pulverizatöre almadan önce süzüyor musunuz?

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 12:01   #120
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Son günlerde bahçeye kaz mı kirpi mi bulayım derken, daha önce hiç duymadığım bir şeyi Sevgili Yeşim'den öğrendim: "Şeytan minaresi dediğimiz sivri kabuklu salyangozlar", bahçedeki salyangoz yavruları ile besleniyorler. Bu konuda duyduğum, bulduğum bilgileri vakit buldukça paylaşacağım, belki sizin de bu kabukluyla ilgili tecrübeleriniz vardır, yararını-zararını tartışırız.

İnternette genelde akvaryumcuların kullandıkları katil salyangozlar var ama arada karada yaşayanlar da anlatılmış.

Salyangozlara karşı bir çok metodun özetlendiği bir site buldum, çoğu forumda tartıştığımız yöntemler. Hepsinin bir arada ve fotoğrafllı olmasını beğendim. Burada da bahsettiğim salyangozlardan bahsediliyor. http://www.weekendgardener.net/how-to/snails-slugs.htm
Vakit buldukça, buradaki başlıkları da açıklarız.

Etiketler
ev yapımı ilaç, mücadele, salyangoz

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024