agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni145Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2014, 17:18   #241
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Ben de yagan son yagmurlardan sonra tanmıstım salyangozlarla.. Üstelik kocamanlar !!
1 hafta evde yoktum, bitki yapraklarındaki yırtıkları dolu yaptı sandım.. Sonra gördüm bizim yumurcakları.. Akşam saksıya dogru hücuma geçmiş bir tanesini görünce kaptım elime tuzlugu, dikildim başına.. Buradan öğrendiklerimden sonra tuz olayını bayagı bir duymuştum etrafımdan.. "üzerine tuz dök ama sakın bakma" dedi arkadaşlarım.. Eriyorlarmış !!!
O kadar cani değilim elbet, elimde tuzlukla saksıların cevresini tuzladım bir güzel..
Yazık hayvan 1 saat boyunca geçemedi saksıların tarafa bir türlü..
Tabi ertesi gün yagan yagmur tuz olayının geçici çözüm oldugunu gösterdi..
Her akşam elimde tuzlukla saksı çevresini tuzlamak dışarıdan da komik görünüyor, o ayrı
Neyse şimdi arada arada yapıyorum ama, azaldılar..
Bu sabah minik bir yavruyu saksıda buldum, attım dışarı..
Sanırım "ateş hattındaki ev" olarak mimlediler beni, artık misafirliğe gelmiyorlar

Lilium, YeniGine ve scpr beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 18:21   #242
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Ben de yagan son yagmurlardan sonra tanmıstım salyangozlarla.. Üstelik kocamanlar !!
1 hafta evde yoktum, bitki yapraklarındaki yırtıkları dolu yaptı sandım.. Sonra gördüm bizim yumurcakları.. Akşam saksıya dogru hücuma geçmiş bir tanesini görünce kaptım elime tuzlugu, dikildim başına.. Buradan öğrendiklerimden sonra tuz olayını bayagı bir duymuştum etrafımdan.. "üzerine tuz dök ama sakın bakma" dedi arkadaşlarım.. Eriyorlarmış !!!
O kadar cani değilim elbet, elimde tuzlukla saksıların cevresini tuzladım bir güzel..
Yazık hayvan 1 saat boyunca geçemedi saksıların tarafa bir türlü..
Tabi ertesi gün yagan yagmur tuz olayının geçici çözüm oldugunu gösterdi..
Her akşam elimde tuzlukla saksı çevresini tuzlamak dışarıdan da komik görünüyor, o ayrı
Neyse şimdi arada arada yapıyorum ama, azaldılar..
Bu sabah minik bir yavruyu saksıda buldum, attım dışarı..
Sanırım "ateş hattındaki ev" olarak mimlediler beni, artık misafirliğe gelmiyorlar
Sayın Seabert,

Toprağa tuz vermek yapacağınız en kötü işlemlerden biridir. Evet salyangozu geçici olarak uzak tutar ama uzun vadede toprak mahvolacak akabinde de bitkiniz.
Hiç tavsiye edilen bir şey değil bu.

YeniGine beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 00:37   #243
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Seabert toprağı değil, saksı çevrelerini tuzluyor gibi algıladım ben.

Seabert74 beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 08:33   #244
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili Seabert toprağı değil, saksı çevrelerini tuzluyor gibi algıladım ben.
O halde ben yanlış anladım. Bu durumda bir zararı yok elbet

YeniGine ve Seabert74 beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 08:46   #245
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Evet sayın musk, Yenigine'nin dediği gibi, topragı tuzlamıyorum, saksıların çevresine bariyer çektim ben
Bakalım azimle devam ediyorum ara ara

musk ve YeniGine beğendi.
Eski 23-06-2014, 08:56   #246
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Salyangoz'lar için mavi renkli granül şeklinde ilac var. Geçiş yollarına serptiğinizde haklarından geliyor.
Salyongoz'un da faydası olmalı. Var olma sebebi nedir acaba?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 09:42   #247
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Salyangoz'lar için mavi renkli granül şeklinde ilac var. Geçiş yollarına serptiğinizde haklarından geliyor.
Salyongoz'un da faydası olmalı. Var olma sebebi nedir acaba?
Sayın Zeytinci,

Vermiş olduğunuz bilgiyi desteklemek adına aşağıda ilacın içeriğini ve kullanım şeklini paylaşmak istedim.

METADEX® PELLET

Aktif madde: % 5 Metaldehyde

Kullanıldığı yerler: Sebzeler, fidanlar, meyve ve orman ağaçları, süs bitkileri ve tütünde salyangoz ve sümüklü böcek ilacı olarak kullanılır. Verilen dozdaki pelletler akşam üzeri salyangoz ve sümüklü böceklerin görüldüğü yerlere 2 m ara ile küçük kümecikler şeklinde serpilir. İlaçlı pellet kullanılmadan önce tatbik edilecek saha sulanırsa salyangoz ve sümüklü böceklerin bu sahalara daha çabuk gelmesi sağlanacağından ilaç uygulaması daha etkili olur. Kullanırken eldiven giyilmesi tavsiye olunur.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 03:43   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2006
Ağaçlara salyangoz dadandı

Sitemizdeki ağaçlara salyangoz dadandı. Yaprakları yedikleri için zararlı olduğunu düşünüyoruz. Üstatlardan tavsiye ve tecrübelerini rica ederim. Zararlı ise nasıl önleriz. Saygılar Foto yüklemede prob var o nedenle foto yükleyemedim.

halukanot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 14:23   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2006
Exclamation Salyangozlaruzun vadede ağacın ölümüne neden olurmu

Bizim sitede sğaçlarda aynı problem. Her tarafı sardılar. Kireç çare olurmu acaba

halukanot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 14:38   #250
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halukanot Mesajı Göster
Bizim sitede sğaçlarda aynı problem. Her tarafı sardılar. Kireç çare olurmu acaba
Sayın halukanot,

Kireç, tuz vb. ve bira gibi uygulamalar geçici olarak çözüm sağlar. Yukarıdaki başlıklarda yer alan ilaçtan temin etmenizi ve yüksek noktalarda elle toplama şeklinde mücadeleyi öneririm.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 14:49   #251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Benim kullandığım ilacın bir kutusu 15-20 lira. Bir dönümlük arazi söz konusu. İnsan iflas eder. Bir yerden sonra sadece değerli bitkilere ya da çok zarar görenlere serpiştiriyor insan. Başa çıkmak finansman ayırmaya bakar.

A_NOMAD ve çiğdem42 beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 22:55   #252
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Benim kullandığım ilacın bir kutusu 15-20 lira. Bir dönümlük arazi söz konusu. İnsan iflas eder. Bir yerden sonra sadece değerli bitkilere ya da çok zarar görenlere serpiştiriyor insan. Başa çıkmak finansman ayırmaya bakar.
Kullandığınız ilacı nereden temin ediyorsunuz Sn. kelebek çalısı?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 12:06   #253
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Kullandığınız ilacı nereden temin ediyorsunuz Sn. kelebek çalısı?
Bulunduğum yerdeki yerel bir bahçe ekipmanları, fide, tohum, zirai ilaç, besin v.s...tedarikçisinden. Aslında memnun kaldığım bir ürün, etkili. Ama salyangoz nüfusu çoğalma konusunda benim çözümümden daha etkili.

Vitax slug death XL (bahsettiğim, kutusu 15-20 lira olan ilaç)

bahcedenn beğendi.
Eski 14-07-2014, 12:59   #254
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Bulunduğum yerdeki yerel bir bahçe ekipmanları, fide, tohum, zirai ilaç, besin v.s...tedarikçisinden. Aslında memnun kaldığım bir ürün, etkili. Ama salyangoz nüfusu çoğalma konusunda benim çözümümden daha etkili.

Vitax slug death XL (bahsettiğim, kutusu 15-20 lira olan ilaç)
Teşekkürler Sn. kelebek çalısı.

Bahsettiğiniz ürünü yurt içinde bulamayınca The Organic Gardening Catalogue den edinmek istedim. İçerisinde tohum olan farklı bir siparişimi aynı kargo ile gönderdikleri için ürün gümrüğe takıldı. Gerçi sadece ürün gelseydi gene de gümrüğe takılmadan gelebilecek miydi onu da bilmiyorum ya.

Şu anda çok şükür 2 ay öncesi gibi değiller. Ama her ihtimale karşı bu ürünü elde bulundurmakta fayda var. Eğer bahsettiğiniz yer Türkiye sınırları içerisinde ise temin ettiğiniz yeri öğrenmek isterim.

Eski 14-07-2014, 13:56   #255
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Teşekkürler Sn. kelebek çalısı.

Bahsettiğiniz ürünü yurt içinde bulamayınca The Organic Gardening Catalogue den edinmek istedim. İçerisinde tohum olan farklı bir siparişimi aynı kargo ile gönderdikleri için ürün gümrüğe takıldı. Gerçi sadece ürün gelseydi gene de gümrüğe takılmadan gelebilecek miydi onu da bilmiyorum ya.

Şu anda çok şükür 2 ay öncesi gibi değiller. Ama her ihtimale karşı bu ürünü elde bulundurmakta fayda var. Eğer bahsettiğiniz yer Türkiye sınırları içerisinde ise temin ettiğiniz yeri öğrenmek isterim.
Kıbrıs' tan temin ediyorum. Ama Türkiye' de bu ürün var mı bir fikrim yok. Yine de bu granül şeklindeki ürünlerden olması lazım. Muadili bir ürünü de tercih edebilirsiniz. Bu mavi renkli bir granül. Bulamadığımızda aynı yerden açık satılan kiremit renginde yine granül formunda bir ürün almıştık. Muadili bir ürün de olur kanımca.

Türkiye' de olan zirai ilaçlar da burada yok mesela gül yaprak pası için olan ilaç burada bulamıyorum. Kimyasal olduğu için uçakla da getiremiyorum. Sıkıntı illa ki oluyor bu temin etme konularında, ülkelerarası.

Yaz geldiği için salyangoz ve sümüklü böcekler ortalıkta görünmez ama havaların serinleyip, yağış ve nemin geri gelişi ile onlar da döneceklerdir. Bir salyangozun altına baktığınızda beyaz bir ağ örülü olarak görürseniz onu öldü sanmayın. Uyku dönemindedir. Ancak içi boş ise ölmüştür

bahcedenn ve A_NOMAD beğendi.
Eski 15-07-2014, 12:58   #256
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Kıbrıs' tan temin ediyorum. Ama Türkiye' de bu ürün var mı bir fikrim yok. Yine de bu granül şeklindeki ürünlerden olması lazım. Muadili bir ürünü de tercih edebilirsiniz. Bu mavi renkli bir granül. Bulamadığımızda aynı yerden açık satılan kiremit renginde yine granül formunda bir ürün almıştık. Muadili bir ürün de olur kanımca.

Türkiye' de olan zirai ilaçlar da burada yok mesela gül yaprak pası için olan ilaç burada bulamıyorum. Kimyasal olduğu için uçakla da getiremiyorum. Sıkıntı illa ki oluyor bu temin etme konularında, ülkelerarası.

Yaz geldiği için salyangoz ve sümüklü böcekler ortalıkta görünmez ama havaların serinleyip, yağış ve nemin geri gelişi ile onlar da döneceklerdir. Bir salyangozun altına baktığınızda beyaz bir ağ örülü olarak görürseniz onu öldü sanmayın. Uyku dönemindedir. Ancak içi boş ise ölmüştür
Mavi renkli granül şeklindeki ürünlerden var ama maalesef toprağa kalıntı bırakan cinslerinden. Kalıntı bırakmayanı varsa da ben bulamadım.

Dediğiniz gibi güneşli günlerin ertesinde daha da kalabalık gelecekler. Aramaya devam o zaman. Teşekkürler.

Eski 14-08-2014, 09:38   #257
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Bu ne şirinlik

Son yagmurlarla birlikte yine türediler !!

Özellikle binlerin anası çiçeğimi çok sevmişler, saksının dibinde, toprak üzerinde, kat kat yapraklarda yerleşik durumdalar..

Sabah erkenden ve akşam geç saatlerde toplayıp toplayıp atıyorum...

Bu sabah bu yavruyu farkettim, saksıdan uzaklaştırırken "ne şirinsin sen öyle" dediğimi de farkettim..

Bir de bu kadar çok zarar vermeseniz ne güzel olurdu.. Birlikte deçinir giderdik aslında...

Suriyeli sıgınmacılara benzetiyorum ben bunları, ben atıyorum, onlar geliyo.. Dilenen Suriye'liler de aynı, ışıklarda durmaya gör, birini gönderiyorsun, diğeri geliyor..

Du bakalım sonumuz hayır olsun

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2015, 14:06   #258
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bahçelerimizdeki bitkilerimizi otlayıp zarar veren salyangozların
yumurtaları (Doğmamış çocukları)

Name:  DSCF6633.jpg
Views: 2921
Size:  64.4 KB

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 19:15   #259
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili akçabardak, doğmamış halleri doğmuş hallerinden daha şeker görünüyorlar.çok da masumlar.kimbilir benim bahçemde ne kadar var.insan bunların da bir canlı olduğunu düşününce kıyamıyor.

akçabardak beğendi.
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 21:00   #260
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
sevgili akçabardak, doğmamış halleri doğmuş hallerinden daha şeker görünüyorlar.çok da masumlar.kimbilir benim bahçemde ne kadar var.insan bunların da bir canlı olduğunu düşününce kıyamıyor.
Sevgili münevver48 alemsin vallahi doğmamış halleri daha şeker diyorsun gerçekten şeker gibi duruyorlar ama doğduklarını düşündükten sonra çok yaramaz oluyorlar bu şekerler.

Düşünsene bir salyangoz bu kadar şeker bırakırsa nasıl başa çıkarız bunlarla, ne var ne yok silip süpürüyorlar evet bir şekilde canlılar kıyamıyoruz ama bir yere kadar... çoğaldıkça çoğalıyorlar, her sene sanki daha da artıyor, bitkilerime çok zarar veriyorlar, bir şekilde bunlarla mücadele etmemiz gerekiyor.

münevver48 beğendi.
Eski 04-03-2015, 10:14   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2015
Benimde bahcemde kocaman sumuklu solucanlar var, kabuksuz. Gunduz kaybolup, gece cikiyorlar ortaya. Nasil kurtulabilirim ???

çiçeksizbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2015, 18:44   #262
Ağaçsever

Mr.Prankton's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Salyangoz u önlemenin 2 basit yolu vardır.
1.si ağacın yapraklarındaki ve gövdesindeki bütün Salyangozları uzaklaştırıp etrafında tel çekin (tel derken yanlış anlamayın ağacın etrafını kaplayacak şekilde koyun çok ince bir teli eğer bu teli koyarsanız asla gelmezler)
2.bunu yapmanızı pek tavsiye etmem ağacın yaprakları ve gövdesindeki Salyangozları uzaklaştırıp ağacın etrafına tuz atın böylece kuruyup ölürler.

Mr.Prankton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 13:50   #263
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
taldex extra pelet kullanın. az bi ilaçla sorunu çözer.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 22:11   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Namussuzlar ciceklenen cileklerime dadandi... Kıtır kıtır yiyorlar kahve çözümünü okudum bahçeyi bir paket türk kahvesine buladim... Bakalım sonuç ne olacak

space_frog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 10:11   #265
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır, umarım hoşgörü olarak algılamazlar kahve ikramınızı

Eski 12-05-2015, 11:45   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2015
Salyongozlar yeni cikan yapraklari yiyorlar,ben de kaya tuzu alip,bahce cevresine attim,aktar soylemisti.Amacim salyongozlara zarar vermek degil,sadece bahceye girislerini onlemek.Fakat bir yerde biri komsusunun kayisi agaci evinin isigini kestiginden kurutmak istediginden falan bahsetmis altina bir torba tuz dok demisler. Yanlis bir is mi yaptim? Ne yapmaliyim? Seftalim ve gul agaclarim var.Hic birine zarar gelsin istemiyorum.Doktugum kaya tuzlarini toplamam gerekiyorsa,elimden geldigince toplarim.Ne dersiniz??

asudelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 15:35   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2015
Salyangoz sezonu açılmıştır
Bunların Yüzünden roka ve tere ekemiyorum Bahçeye

Kler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 15:51   #268
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bu pek sevimli (!) yavrucaklar, bahçede onca toprak alan varken neden hep saksıma yuvalıyorlar anlamadım ki! Hemde o yumurtaların ayaklarım altında ezilecegini bile bile Toprak yapısından dolayı desem, bahçe toprağı doldurmuştum zaten bu saksıya.

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 16:55   #269
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Bu pek sevimli (!) yavrucaklar, bahçede onca toprak alan varken neden hep saksıma yuvalıyorlar anlamadım ki! Hemde o yumurtaların ayaklarım altında ezilecegini bile bile Toprak yapısından dolayı desem, bahçe toprağı doldurmuştum zaten bu saksıya.
Toprak onların umurunda değil hiracım. Senin kültür bitkilerine geliyorlar onlar. Muhtemelen yerdeki otlardan daha tatlı-etli-suludur çiçeklerin

hira beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 16:56   #270
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

O saksıya yumurtarını bırakmak için orayı tercih etmiş, yukarıda 258. mesajımda yumurtalarını paylaştığım fotoğrafta saksıdan çıkanlar, bir de benim seneciomun saksısını tercih etmişlerdi ben fark edene kadar yumurtalarından çıkmışlar ve seneciomun üzerine koyun sürüsü gibi yayılmışlar ve besleniyorlardı ve ben senecioyu kurtaramadım.

Yavrularını garantiye alıyor o saksının içindeki bitkinin tadına bakıp hoşuna gittiyse eğer, yavruları yumurtadan çıkınca o bitkiyle beslenmeleri için orayı tercih etmiş olabilir.

Etiketler
ev yapımı ilaç, mücadele, salyangoz

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024