agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni145Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2014, 10:15   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Salyangozlarla başımız dertte. En pratik çözüm olarak da bira gözüküyor. Haramlığından dolayı pek bulaşmak istemesem de yapacak bir şey yok gibi. Kullanan arkadaşlar sonuçtan memnun kaldı mı onu merak ediyorum.

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 11:11   #212
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ametarasu Mesajı Göster
Salyangozlarla başımız dertte. En pratik çözüm olarak da bira gözüküyor. Haramlığından dolayı pek bulaşmak istemesem de yapacak bir şey yok gibi. Kullanan arkadaşlar sonuçtan memnun kaldı mı onu merak ediyorum.
Sonbaharda birayı denedim. Benim kullandığım bahçede hiç işe yaramadı. Paranız boşa gidebilir. Bira sümüklüböceklerde daha çok işe yarıyor diye biliyorum, kabuklu olan salyangozlarda değil. Lahana, karnabahar ve brokolilerin bulunduğu bölge kışın onlara tamamen yatak görevi gördü ve sayıları inanılmaz derecede arttı. Yurt dışından organik olan bir ürün getirtmeye çalıştım. Kargo içerisine tohum da koydukları için gümrüğe takıldı ve ürün geri gitti. Ben de çareyi elle toplamakta buldum. Toplayabildiğim kadar elle topladım. Ama elle topla topla da bitmiyor. Mecburen inorganik ilaç aldım. Söktüğüm lahana, karnabahar bitkilerini bahçe kenarında bir yerde kupa yapıp biriktirdim. Bu bölge ile çiçekli olan yerlerde plastik tabak içerisinde denedim bu ilacı. Toprağa hiç ilaç dökmedim. Ertesi günü plastik tabak içerisinde 10-15 tane ölü vaziyette vardı. Sürekli plastik kapları kontrol edip, bölgeye yeni gelecek olan salyangozlara yer açmak için ölü salyangozları alıp gerekirse ilaç takviyesi yapmanız gerekiyor. İlaç çok işe yarıyor. Ama içime sinmediği için sebzelerin olduğu yerde hiç kullanmadım.

Havaların ısınması ile sayıları giderek azalıyor. Mümkün olduğu kadar otları yolun bahçenizde. Onlara gölge alan bırakmayın. Bahçenizi de akşamları sulamayın. Mümkünse bahçenizi sabah sulayınız. Bahçenizi akşamları sularsanız gece boyunca onlara yumuşak toprak alan bırakmış olursunuz. Gündüz güneşe çıkamıyorlar. Gece kuru toprak üzerinde de rahat hareket edemiyorlar. Böylece zararlarını azaltabilirsiniz. Birayı şu şekilde kullanabilirsiniz. Bahçe kenarında bir yerde ot birikintisi yapıp, onların sevdiği lahana ve kıvırcık benzeri ürünleri de üzerine atıp onları o bölgeye çekebilirsiniz. Üzerinde bir de bira dökerseniz onlara daha çekici bir yemek hazırlamış olursunuz. Tek başına bira havuzları yapmak hiç ekonomik olmuyor, ayrıca bu kadar salyangoz için hiç te yararı olmuyor. Ama dediğim şekilde inorganik ilaç kullanacaksanız toprağınızdan uzak olan bu bölgede kullanabilirsiniz.

Salyangozlardan hala kurtulabilmiş değilim. Sadece sayılarını azaltabilmiş oldum.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 11:54   #213
xxz
Ağaçsever

xxz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2014
En etkili yöntem tuzdur.topraga tuz serpistirin hiç gelmezler

xxz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 12:02   #214
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
Bira pahalı bulsam ben içecem salyangoza falan içiremem

pria, TRAKLI ve tortunga beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 12:06   #215
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xxz Mesajı Göster
En etkili yöntem tuzdur.topraga tuz serpistirin hiç gelmezler
Tüm bahçeye mi?

xxz beğendi.
Eski 26-05-2014, 12:10   #216
xxz
Ağaçsever

xxz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Tüm bahçeye mi?
Hayır sorunlu bölgeleri yap. Ama kökten kurtulmak için tüm bahçeyi tuzla.

xxz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 12:35   #217
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Tuzun faydasından ziyade zararı olduğunu biliyordum. Fakat siz şimdi tuz deyince neden zararlı diye bir bakayım dedim ve böyle bir bilgi buldum.

Tüm bitkiler toprakta bulunan yüksek orandaki tuzdan zarar görürler. Çünkü tuzluluk, toprak suyunun ozmotik potansiyelini arttırarak bitki köklerinin su alımını engeller. Ayrıca toprakların stürüktürünü olumsuz yönde etkiler. Bunların dışında, çözünebilir tuzların yapısında yüksek oranda bulunan; sodyum, klor ve bor gibi bazı elementler bitkiler için toksik etki (zehir etkisi) gösterir.

Eski 28-05-2014, 20:40   #218
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Bir-iki kirpi bulup bahçenize misafir edin, salyangoza bayılırlar

bahcedenn beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 12:41   #219
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Mavi renkli ilacı var. Zirai ilaç satan dükkenlardan bulursunuz.
10 gün önce gezdiği yollara serpiştirdim. Hafta sonu kontrol edeceğim.

Salyangozun bol oluşu sebebiyle yılan görünümlü zararsız kertenkele bahçeden çıkmıyor. Salyangoza bayılırmış. İnşallah salyongozları bitirince gider. Zira varlığı korkutuyor.

Emine Akman ve ezafma beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 14:16   #220
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Korkmayın bence zira biliyorsunuz tamamıyla zararsız hatta korkak bir arkadaştır kendisi. Bahçenizde zararlı mücadelesine gönüllü hizmete gelmiş ne güzel

Zeytinci ve Ozlem A beğendi.
Eski 29-05-2014, 15:13   #221
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Metadex adında zirai bir ilaç var. Deneyen oldumu bilmem.
Yıllardır kullanırım. Talaş şeklinde bir ilaç.

Sümüklüböcek de salyangoz da bir parça yedimi orada kalır.

ezafma beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 21:53   #222
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Bir-iki kirpi bulup bahçenize misafir edin, salyangoza bayılırlar
Bizim arka bahçe salyangoz ve sümüklüböcek üretim çiftliği mübarek.. Aynı zamanda sokakta gece sakin vakitte cirit atan kirpi arkadaşlar da tespit edildi, lakin sevgili A_NOMAD, bu kirpicikleri bizim arka bahçeye misafir etmenin bir yolunu da önersen ne harika olur

Seabert74 ve A_NOMAD beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 21:58   #223
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bir gece küçük bir operasyonla iki tanesini kaçırın bence

Ozlem A ve Seabert74 beğendi.
Eski 29-05-2014, 22:51   #224
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Konu salyangoz, çare olarak önerilen ise kirpi....

İkisinden de pek dertliyim. Kirpileri, bahçede salyangozları yemeseler bile severim. Dıştan sert görünüşlü tini mini hanımlar.

Ama kirpi görünce ortalığı ayağa kaldıran bir köpeğim var. Ne hikmetse kirpilerde bahçedeki salyangozlara değil, Poyraz'ın mamasından kalanlara geliyor ve daha da kötüsü bahçeye GECE YARISI, biz ve TÜM MAHALLE uykudayken geliyorlar. Kıyamet kopuyor. Önceleri kirpileri, köpeğin yanından almak kolaydı, şimdi yeni moda çıktı hem çıldırıyor hem de kirpiyi vermiyor

Siz hiç gecenin ikisinde, üçünde...önce kirpiyi köpeğin kulübesinin olduğu yerden çıkarmaya çalışıp sonra elinde koca kürekle metrelerce kirpi kovalayan gördünüz mü? Görseniz ne derdiniz? Ve tam bitti deyip 2 kat çıkıp yeniden yatmaya hazırlanırken yine köpeğin delirmiş sesini duyup aynı şaşkın kirpiyle yeniden aynı şeyleri yaşasaydınız istemem bunlardan gelen hayrı, yardımı derdiniz.
Zaten pek bir hazırcılar, hazır yemek için aslan inine bile girer bunlar da gdip bahçede temizlik yapmazlar

Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 23:07   #225
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Malumunuz kirpiler yemek konusunda pek seçici değillerdir, ne bulurlarsa yerler.
Eh orada hazır köpek maması varken salyangoz avına çıkmaya üşenmelerine şaşırmadım.

Çok güldürdünüz beni. Köpeğinizin esirini teslim etmemesine bayıldım, hayvancık kirpiye nasıl sinir olduysa artık

Eski 01-06-2014, 02:03   #226
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2013
Alıntı:
Tuz oldukça etkilidir. Ama bu bir iki sivrisineği öldürmek için bilmem kaç megatonluk atom bombası patlatmaya eş değer.

Ne tuz ne kirpi. Tek çözüm ördek.

Hülya, Ozlem A ve A_NOMAD beğendi.
tortunga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 07:37   #227
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Ördek de mi salyangoz seviyormuş?

Eski 01-06-2014, 10:07   #228
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Evet, ve kaz da salyangoz yer. Permakültürde her ikisi de bu amaca da hizmet etmek üzere yer verilen hayvanlardan.

A_NOMAD beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 10:31   #229
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Ördek neyse de kaz bahçede çok tehlikeli bence, o hayvanlar çok saldırgan oluyor en azından ben çok korkuyorum

Emine Akman beğendi.
Eski 02-06-2014, 07:05   #230
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Mavi renkli granül ilaç epey etkili olmuş. Adını da bilmiyorum. Her bahçeye lazım. Yılan görünümlü kertenkele de yok. Ya salyangoz azaldı diye ya da kükürt sebebiyle.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 08:44   #231
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bırakın hayvancıkları biraz rahat etsinler. Yaşam alanlarını zaten yeteri kadar daralttık. Bir gün çoğu yok olacak. O zaman; eyvah biz ne yaptık diyeceğiz fakat iş işten geçmiş olacak.

Bu aklımdan geçen düşünce. Fakat sizler de haklısınız.
Her canlı yaşamak için gerekli tedbirleri alıyor. Nufus çoğaldıkca hayvanların yaşam alanı daralıyor. Tam bir kısır döngü.

Aşağı tükürseniz sakal, yukarı tükürseniz bıyık.
En güzeli biyolojik mücadele. Olmazsa ilaca devam

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 19:41   #232
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
A.NOMAD ;Korkmayın bence zira biliyorsunuz tamamıyla zararsız hatta korkak bir arkadaştır kendisi. Bahçenizde zararlı mücadelesine gönüllü hizmete gelmiş ne güzel

Bakın, A.NOMAD ne güzel hatırlatmış
Kirpiler etçil hayvanlardır. bünyeleri zehire karşı dayanıklıdır. Bu sebeple ağzına sığacak boyda her türlü böcek ve küçük hayvanı yer. Genellikle salyangoz, solucan, tırtıl, böcek, kurbağa, fare ve yılan yavrusu.

lolla, YeniBON ve A_NOMAD beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 23:13   #233
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
kirpiyi kacirmaayin derim.

A_NOMAD beğendi.
fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 23:25   #234
Yeni Üye

arsd69's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2014
benim bir saksımda birden 10 larca salyangoz çıktı ve 3 4 günde nüfusu katladılar kebapçıdan aldığım odun külü işimi gördü ama eğer bir tanıdık odun fırını varsa sizde bahçenizde deneyin

YeniBON beğendi.
arsd69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 14:14   #235
Ağaçsever

scpr's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2014
Sarimsak tozunu kesinlikle tavsiye ederim.Ciceklerin cevresine ve ustune serptim ve sabah kontrolunde bir tane bile salyangoz veya sümüklü böcek yoktu ciceklerimde. Rahat bir gece gecirdikleri belliydi. Biraz önce tekrar kontrol ettim sadece ortancamda vardi onu da dün unutmusum. Bugün onun üstünede serpistirdim. Tek dezavantaji kokusu... o da varsin olsun!

YeniBON beğendi.

Düzenleyen scpr : 18-06-2014 saat 14:15 Neden: Noktalama isareti hatasi
scpr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 14:27   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Şimdi salyangoz bir yana dursun, buna ek olarak deniz minarelerinin kara versiyonu olan minik salyangozlar türedi benim bahçede. Çok can sıkıcılar. Çünkü minik oldukları için dal ayrım ve kıvrımlarının içine dek girip, tutunarak koloni kuruyorlar resmen.

Bir kaç bitkimi bu kolonilerin dal içlerine yerleşmesi ile kaybettiğimi düşünmeye başladım. Salyangoz öldüren yem bunlarda etkili mi test edip öğrenmeliyim. Ama başa çıkmak zor görünüyor. Doğaya hangimiz karşı durabiliriz ki zaten.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2014, 01:25   #237
Ağaçsever

scpr's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2014
Sayın Kelebek Çalısı, Decollate snails denilen bir tür katil salyangoz varmış. Yavru sümüklü böceklerle beslenirmiş. Acaba sizinkiler onlar mıdır? Sayın Kiraz'ın bu başlıkta 5. Sayfada paylaştığı resmi inceleyin isterseniz? Benim bahçemde de var bunlardan ama Sayın Kiraz'ın paylaşımından sonra onlara dokunmadım. Doğanın dengesi işte...

scpr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 12:05   #238
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Şimdi salyangoz bir yana dursun, buna ek olarak deniz minarelerinin kara versiyonu olan minik salyangozlar türedi benim bahçede. Çok can sıkıcılar. Çünkü minik oldukları için dal ayrım ve kıvrımlarının içine dek girip, tutunarak koloni kuruyorlar resmen.

Bir kaç bitkimi bu kolonilerin dal içlerine yerleşmesi ile kaybettiğimi düşünmeye başladım. Salyangoz öldüren yem bunlarda etkili mi test edip öğrenmeliyim. Ama başa çıkmak zor görünüyor. Doğaya hangimiz karşı durabiliriz ki zaten.
Mesajınızı geç gördüm. O deniz minareleri sizin için bulunmaz hazine
Bu başlıkta mıdydı bilmiyorum ama onları salgangoz mücadelesinde kullanıldığı yazılıdır. Alanında hiç salyangoz yoksa yeşilliklerleri yer ama varsa salyangoz yavrularını. Yurt dışında para ile satıldığı bilgileri de var. Bana bir kaç sene sene önce bir üyemiz bahçesinden göndermişti, değişik yerlere koyduğum için ve toprak üzerinde pek kalmadıkları için izlerini kaybettim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 13:01   #239
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Evet, ve kaz da salyangoz yer. Permakültürde her ikisi de bu amaca da hizmet etmek üzere yer verilen hayvanlardan.
peki ördek ve kaz sebzelere zarar vermez mi?

Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 14:28   #240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Mesajınızı geç gördüm. O deniz minareleri sizin için bulunmaz hazine
Bu başlıkta mıdydı bilmiyorum ama onları salgangoz mücadelesinde kullanıldığı yazılıdır. Alanında hiç salyangoz yoksa yeşilliklerleri yer ama varsa salyangoz yavrularını. Yurt dışında para ile satıldığı bilgileri de var. Bana bir kaç sene sene önce bir üyemiz bahçesinden göndermişti, değişik yerlere koyduğum için ve toprak üzerinde pek kalmadıkları için izlerini kaybettim.
Merhaba Sayın Kiraz

Ben de biraz araştırdım. Yabancı kaynaklardan buna benzeyen bir tür, normal bildiğimiz bahçe salyangozlarının avcısı, "predator" olarak ifade ediliyor. Ama ben de çiçek saplarının içine yerleşip kolonileşmelerinden endişeliyim. Acaba bitki sapı kurumuş muydu da içine girdiler, yoksa içine yerleşip bitkinin sapını mı kuruttular. Neyin neden mesul olduğunu bilsem ona göre hareket edeceğim. Biraz daha incelemeye devam, şimdilik kalsınlar bakalım.

Teşekkür ediyorum. Sevgiler.

Kiraz beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ev yapımı ilaç, mücadele, salyangoz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024