agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2020, 00:48   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2020
Merhaba

Biber, domates ve salatalık fidelerime yaprak biti dadanmış ve fideleri güçsüz solgun bıraktı. Zirai ilaç satan bir yerde sorduğumda Samuray 5ec adlı ilaçı verdi. Bitkinin her yerine kullan dedi, kulandım fakat kullandıktan sonra bitkilerde halsizlik ve yapraklarda güçsüzlük kırılganlık oldu. Bu normal bir şeymidir. Bilgi verebilirseniz **** yardımcı olursanız sevinirim.

Aresesasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2020, 20:34   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2020
Merhaba Arkadaşlar.Forumda yeniyim ve bu ilk mesajım.iki yıldır biner yetiştirmeye çalışıyorum lakin her yıl aynı sorunla karşılaşıyorum resimlerini eklemeye çalışacağım. Sizden ricam. Bu hastalık mıdır ve çözümü nedir.?
Teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Sadiksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2020, 22:03   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sadiksoy Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar.Forumda yeniyim ve bu ilk mesajım.iki yıldır biner yetiştirmeye çalışıyorum lakin her yıl aynı sorunla karşılaşıyorum resimlerini eklemeye çalışacağım. Sizden ricam. Bu hastalık mıdır ve çözümü nedir.?
Teşekkür ederim
Yoğun bir kırmızı örümcek saldırısı gibi gözüküyor.

Sadiksoy beğendi.
huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2020, 06:45   #154
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huso93 Mesajı Göster
Yoğun bir kırmızı örümcek saldırısı gibi gözüküyor.
__________________________________________________ ____
Cevabınız için Teşekkür ederim. Tepe filizler tamamen kurudu.renk kahverengi oldu. Lakin hiç böcek örümcek görmedim üzerlerinde. Şayet dediğiniz gibiyse Çözüm nedir acaba?
Teşekkür ederim

Eski 14-07-2020, 08:01   #155
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sadiksoy Mesajı Göster
__________________________________________________ ____
Cevabınız için Teşekkür ederim. Tepe filizler tamamen kurudu.renk kahverengi oldu. Lakin hiç böcek örümcek görmedim üzerlerinde. Şayet dediğiniz gibiyse Çözüm nedir acaba?
Teşekkür ederim
Kırmızı örümcek zararlısını göz ile göremezsiniz. Büyüteç ile anlaşılabilir. Yaprakların arka yüzünde gri-kahverengi öbeklenmeler kırmızı örümcek belirtisidir. Yaprakların ön yüzünde ise başlangıçta sarı lekeler görülür. Lekeler genişleyip, birleşir. Forumda geniş bilgi bulabilirsiniz.
Fotoğrafta beyaz lekeler var gibi. Eğer yaprak ve dalların üzerinde küçük beyaz noktalar görüyorsanız ve/veya yapraklarda yapışkan bir salgı varsa yaprak biti de olabilir.
Ev yapımı ilaçlar bölümünde öneriler var.
Ev yapımı ilaçlar

Sadiksoy beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2020, 09:30   #156
Yeni Üye

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Kırmızı örümcek zararlısını göz ile göremezsiniz. Büyüteç ile anlaşılabilir. Yaprakların arka yüzünde gri-kahverengi öbeklenmeler kırmızı örümcek belirtisidir. Yaprakların ön yüzünde ise başlangıçta sarı lekeler görülür. Lekeler genişleyip, birleşir. Forumda geniş bilgi bulabilirsiniz.
Fotoğrafta beyaz lekeler var gibi. Eğer yaprak ve dalların üzerinde küçük beyaz noktalar görüyorsanız ve/veya yapraklarda yapışkan bir salgı varsa yaprak biti de olabilir.
Ev yapımı ilaçlar bölümünde öneriler var.
Ev yapımı ilaçlar
Yardımlarınız için çok.tesekkur ederim en uygun tarifi uygulayacagim

Eski 14-07-2020, 18:13   #157
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kırmızı örümceği ev yapımı ilaçlar ile yok etmeniz mümkün değil. Çeşitli ilaçlar ile dahi tam olarak yok edilemiyor. Havalar iyice ısındığı zaman ortaya çıkıyorlar. Kullanılan ilaçlar kendisini öldürse de yumurtalarına genellikle zarar veremiyorlar. Bir şey kalmadı diye ilaç yapılmayınca yeniden ortaya çıkıyorlar. Resmi büyüttüğünüz zaman ağ ile kaplandığını, minik beyaz canlıları görürsünüz. Bu fotoğraflarda bile belli oluyorlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 22:09   #158
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2019
Benim biberlerimdede aynı sorun oluşmuştu, fidelerin üzerlerindeki biberlerin tamamını topladıktan sonra topraktan insektit verdim bolca suladım şuan hasta yaprakları dokuyor yeni yapraklar geliyor ,birkaçgün sonrada biraz humik asit verdim. Buarada oluşan biberleri topladım ama yemedik ilaçlı diye.

Sadiksoy beğendi.
gıynas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2020, 08:25   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
burasi cok aftif gorunmese de ben sansimi deneyeyim.
saksida yetistirdigim yag biberlerimde resimlerdeki gibi bir derdim var, burada daha once Ca eksikligi yorumu yapilmis, internette gunes yanigi diyenler var. fikir veren olursa cok sevinecegim.
mantar yapmış

mehmetozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2020, 08:27   #160
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aresesasi Mesajı Göster
Merhaba

Biber, domates ve salatalık fidelerime yaprak biti dadanmış ve fideleri güçsüz solgun bıraktı. Zirai ilaç satan bir yerde sorduğumda Samuray 5ec adlı ilaçı verdi. Bitkinin her yerine kullan dedi, kulandım fakat kullandıktan sonra bitkilerde halsizlik ve yapraklarda güçsüzlük kırılganlık oldu. Bu normal bir şeymidir. Bilgi verebilirseniz **** yardımcı olursanız sevinirim.
yanlış ilaç vermiş. acetamiprit etkenli ilaç alman gerekmektedir.

Eski 21-07-2020, 08:30   #161
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ZUPERMURAT Mesajı Göster
Selamlar Ankara Ulus'tan aldıgım biber fidelerinin yapraklarında aşırı kıvrılmalar başladı. Biberlerini de büyütemiyor. Yapraklarda böcek ,bit vesaire yok toprak aoç den aldığımız funda topragı. sizce ne problemi var resim ekliyorum. lütfen yardım.
akar sorunu. gözle görmeniz mümkün değil.

Eski 21-07-2020, 15:02   #162
Yeni Üye

biberim de fotoğraftaki hastalık oluştu nedeni nedir yardımcı olur musunuz

biberlerim de fotoğraflardaki hastalık oluştu, Çiçeklerde de dökülmeler başladı. hastalığın adı ve çözümü nedir yardımcı olur musunuz.

Eklenen Resimler

mikail taşkın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2020, 14:00   #163
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Lütfen yardım. Cin Biberim hastalık kaptı

Merhabalar. Çok severek baktığım cin biberimin yapraklarında küçük küçük yeşil bitler var gibi.

Belki başka bir şey de olabilir tam anlamadım.

Çözüm için ne yapabilirim ? Doğal bir ilaç var mıdır ? Kimyasal kullanmak istemiyorum..

Doğal ilaç yoksa da mecbur kimyasal kullanacağım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Eklenen Resimler

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2020, 14:10   #164
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
Benim gördüğüm kadarıyla bitki biti var sadece onkarsa bur miktar sabunlu su püskürtsenuz üzerlerine kurtulursunuz. Ama resimde net olmayan birane daha var eyer koşnilse hemen imha edin (7 kat naylona sarıp saksısı toprağıyla ��) internetten koşnili aratın ona benzer bitkinin üzerinde olup olmadıvğını kontrol edin bence..
Kolay gelsin..

djtunc beğendi.
mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2020, 19:35   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2020
geçen sene ekmiştik urfa biberi, Biz her sene ekiyoruz neredeyse, Organik işi kalmamış neredeyse, Her hafta mühendis geliyor. Kontrol ediyor o şekilde ilaçlama yapıyoruz. Kontrolleri tam yaptığımız için genelde sıkıntı çekmiyoruz.

alkan6363 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024