agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen devrann
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2021, 11:38   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Domates köklerinde urlar, içinde solucanlar

Bugün beni şaşırtan bir şeyle karşılaştım.
Evde, saksıda yetiştirdiğim domates yaklaşık bir metre büyüdükten ve bir kaç meyve verdikten sonra önce büyümesi durdu sonra yapraklar alt dallardan başlayarak kurumaya başladılar. Mantar olduğundan kuşkulandım ve bugün bitkiyi söktüm.
Köklerinde urlar oluşmuştu. Buraya kadar normal. Nematodların neden olduğu urlar diye düşünürken, urların içini açmaya başladım. Her urun içinden solucan çıkmaya başladı.
Evde kaliforniya solucanı besliyorum oradan karışmış olabilir ama her urun içinden bir iki solucan çıkması şaşırttı beni. Solucanlar canlı kökleri yemezler (yoksa yerler mi?)
Kök ur hastalığının nedeni nematodlar değil de solucanlar olabilir mi? Yoksa solucanlar, urlar oluştuktan sonra mı köklere yerleştiler. Eğer böyleyse, bu durumda, solucanlar nematodlara karşı (bir şekilde) kullanılabilir mi?

Eklenen Resimler

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2021, 13:03   #2
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Solucanlar canlı kökü yemezler,çoğu bitkide nematod zararından sonra fusarium gibi bir kök hastalığının köklere girişi kolaylaşır veya nematodla birlikte seyrederler.Solucanlarda muhtemelen bu çürümüş olan köklere saldırmışlar.Nematodları ve yumurtalarını yiyen solucanlar türleri var ama californiya solucanları nematodla beslenmezler.Ancak sıvı solucan gübresinin nematodlar üzerinde baskılayıcı etkisi var.

meeteine beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2021, 14:31   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
Bugün beni şaşırtan bir şeyle karşılaştım.
Evde, saksıda yetiştirdiğim domates yaklaşık bir metre büyüdükten ve bir kaç meyve verdikten sonra önce büyümesi durdu sonra yapraklar alt dallardan başlayarak kurumaya başladılar. Mantar olduğundan kuşkulandım ve bugün bitkiyi söktüm.
Köklerinde urlar oluşmuştu. Buraya kadar normal. Nematodların neden olduğu urlar diye düşünürken, urların içini açmaya başladım. Her urun içinden solucan çıkmaya başladı.
Evde kaliforniya solucanı besliyorum oradan karışmış olabilir ama her urun içinden bir iki solucan çıkması şaşırttı beni. Solucanlar canlı kökleri yemezler (yoksa yerler mi?)
Kök ur hastalığının nedeni nematodlar değil de solucanlar olabilir mi? Yoksa solucanlar, urlar oluştuktan sonra mı köklere yerleştiler. Eğer böyleyse, bu durumda, solucanlar nematodlara karşı (bir şekilde) kullanılabilir mi?
Nematod gibi gözüküyor. Saksıya domatesle beraber kadife çiçeği dikin. kadife çiçeği kök salgılarının nematodlar üzerine baskılayıcı etkisi var.

meeteine beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates, hastalık, kök-ur, nematod, solucan

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024