agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen musk
  • 1 Gönderen Elcin08
  • 1 Gönderen musk

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2019, 10:24   #1
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Ricania Simulans (vampir kelebek)

Bir çok yerde okumuşsunuzdur, vampir kelebekler Karadeniz'i istila etti vs gibi. Bu meşhur kelebek, geçtiğimiz iki yaz Şile'deki bahçemizde ne kivi bıraktı, ne fasulye, ne ahududu , ne salatalık hatta tüm bitkilere , sebzelere dadandı. Bu yaza kesin hazırlıklı girmek istiyorum.

Bu arkadaşla mücadele konusunda kesin çözümü olan bir yöntem var mıdır ? Hangi bitki , hangi canlı , Kuş evi mi yapmak lazım ? Yaban arısı çağıran çiçek mi ekmek lazım? Tek tek avlamayla bitmez bunlar. Ne yapmak lazım ?

Eklenen Resimler

mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2019, 16:06   #2
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Bu laanet zararlı son 4 yıldır istanbul da anormal bir artış göstermistir. Ne yaptımsa başa çıkamadım. Her türlü bitkiye musallat olabiliyorlar. Bir çok yerde konu yazılmış ancak bir ilaç üretimi hala yok. O kadar hızla çoğlıyorlar ki bahçede bir çalılığa dokunulduğu zaman yüzünüze gözünüze sert yapılarıyla çarpıyorlar. Greçkten başa bela bunlar. Ne zaman ciddiye alınıp bir ilaç geliştirilecek bilemiyorum...

Aynı şekilde geçen sene itibariyle yeni bir sivrisinek türü de peydahlanmış durumda. Belki bazı arkadaşlarımız görmüştür. Normal bildiğimiz sivrilerden daha küçük, siyah bedenlerinde ve bacaklarda bulunan beyaz çizgiler var, ve normallerden çok daha saldırgan ve yapışkanlar.

Söz konusu sivri;

Eklenen Resimler

mazda_ozan beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2019, 13:13   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2019
Merhaba
Benim sebzelerimi de sardı bu zararlı.
Araştırdığım kadarıyla maalesef bir çözümü yok henüz.
Ben yaprak zararlılarına hazırladığım organik solusyonları denedim fakat başarılı olamadım.
Bir sitede biyolojik mücadele olarak yusufçuk ve kırmızı karıncadan bahsediyor ama kırmızı karıncalar bildiğim kadarıyla rakımı yüksek olan yerlerde yaşıyor
Yusufçuğu da nasıl bahçeme çekerim bilemiyorum

Eklenen Resimler

mazda_ozan beğendi.
Elcin08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2019, 12:16   #4
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
eelamlar elcin08 siz hiç uğur böceği denediniz mi onlarda zararlı böcekleri yiyor onada bir bakabilirsiniz

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2020, 19:38   #5
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elcin08 Mesajı Göster
Merhaba
Benim sebzelerimi de sardı bu zararlı.
Araştırdığım kadarıyla maalesef bir çözümü yok henüz.
Ben yaprak zararlılarına hazırladığım organik solusyonları denedim fakat başarılı olamadım.
Bir sitede biyolojik mücadele olarak yusufçuk ve kırmızı karıncadan bahsediyor ama kırmızı karıncalar bildiğim kadarıyla rakımı yüksek olan yerlerde yaşıyor
Yusufçuğu da nasıl bahçeme çekerim bilemiyorum
Bunlar senede üç döl veriyor. Öyle 2-3 tane yusufçukla olacak iş değil. Ordu lazım. nerden bulunacak... Geldikleri yerde bunların predatörü de vardır mutlaka. Burada onlar var olmadığı için muazzam sekilde çoğalıyorlar.

mazda_ozan beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024