agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Sebzelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen birnefestoprak
  • 1 Gönderen Halil Önen

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2012, 07:01   #1
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Bacillus Thuringiensis (BT)

BT, bahcenize (sebzeler, meyve agaclari, diger bitkiler) zarar veren tirtillari kesin bir sekilde ortadan kaldiracak bir bakteridir. Tirtilla temas ettiginde cesitli enzimler salgilayarak tirtili sindirmeye baslar. Ilk temasta hemen oldurmez fakat ilacin degdigi butun tirtillar bitkilerinizden beslenmeyi ilaclamayla asagi yukari es zamanli sekilde durduracaktir. Insanlara ve bitkilere kesinlikle hicbir zarari yoktur ve tamamen dogal bir cozumdur. Yalnizca tirtili oldurmekle kalmaz, yumurtalara da zarar verdigi icin tirtilin yumurtlama dengesini de bozar. Bugune kadar kullandigim en etkili tirtilla mucadele yontemi bu. Bu bakterinin bulundugu urunlerden alacaksaniz BT'nin Kurstaki alt turunu (subspecies) icermesine ozen gosterin derim.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 12:05   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
...Insanlara ve bitkilere kesinlikle hicbir zarari yoktur ve tamamen dogal bir cozumdur. Yalnizca tirtili oldurmekle kalmaz, yumurtalara da zarar verdigi icin tirtilin yumurtlama dengesini de bozar. ...
Kelebek olmadan yumurtlayan tırtıl da mı var?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 13:30   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bacillus Thuringiensis in faydalı olduğu bir gerçek ama aynı zamanda toptan bir yok edici olduğu da unutulmamalı...

Ben, siz, komşu, BT kullanırsak, kelebek çalısına konacak kelebekleri görebilecekmiyiz acaba?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 17:54   #4
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kelebek olmadan yumurtlayan tırtıl da mı var?
Haklisiniz, "kelebegin veya guvenin yumurtlama dengesini de bozar" olacakti.

Eski 26-09-2012, 18:07   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bacillus Thuringiensis in faydalı olduğu bir gerçek ama aynı zamanda toptan bir yok edici olduğu da unutulmamalı...

Ben, siz, komşu, BT kullanırsak, kelebek çalısına konacak kelebekleri görebilecekmiyiz acaba?
Püskürtme usulüyle BT kullanımında bu bakımdan endişe edecek bir şey yok. Kelebek larvalarına karşı püskürtüldükten sonra etkinin %80'i direk temas yoluyla ve bakterinin yeşil aksamda canlı kalma süresi (gittikçe azalan şekilde) en fazla 3 gün. Dördüncü gün aynı yerde bir kelebek çok rahat yumurtluyor ve larvalar yaşayabiliyor. Bahçede tırtıl zararına karşı kullandığım tek silah BT ve bahçeden kelebek hiç eksik olmadı Püskürtme hiç bir zaman bölgedeki bitki örtüsünü tamamen kaplamıyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2012, 18:16   #6
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:

Zaten ilk yontem bahceniz kucukse buldugunuz tirtillari ezerek oldurmek. Eger hic dayanilmaz hale gelirse tirtillarin dadandigi kisma puskurtuyorum cunku yumurtalari tespit etmek kimi zaman oldukca zor. Uzun zamandir kullaniyorum, bahcenin kelebek dongusunde ve kelebek calisina konan kelebeklerin sayisinda hic degisme gormedim. Dongusunu bozdugu sey tirtilin direk olarak dadandigi bitkideki yasami. Bu arada arilara karsi tespit edilen bir zarari da yok.

Düzenleyen birnefestoprak : 26-09-2012 saat 19:11 Neden: Anlam bozuklugu
Eski 26-09-2012, 19:45   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:

BT. bakterisi kelebeğin kendisine değil larvasına biraz da yumurtasına etkili; canım kelebek çalısı da gitsin bırakasın yumurtasını orada larvalasın.., ne arıyor benim üzümde, zeytinde, domateste, elmada... bunu öğrensin artık..

Evet, BT bakterisi atarken kelebeklerin de uçtuğunu görüyorum Meyveli Tepe gibi...

Hani meyvenin yarısını yese sesimi çıkarmayacağım ama, yarısı da çürüyor...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2022, 10:12   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2017
BT'yi ve Faydalı Mikroorganizma kokteylini birlikte kullanan var mı? Teşekkürler.

Mikrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024